Shenja që tregojnë se pa dashje po silleni keq me fëmijën tuaj

March 8, 2019 16:22

Shenja që tregojnë se pa dashje po silleni keq me fëmijën tuaj

Ndërsa shumica prej nesh dëshirojmë vetëm të bëjmë atë që është më e mira për fëmijët tanë, disa ende kanë një pikëpamje të deformuar për atë që kjo është saktësisht. Sigurisht, ne të gjithë mendojmë se fëmijët tanë janë të kënaqur, por a janë vërtet ata?

Gaslighting, për ata që nuk e dinë, është një formë e abuzimit psikologjik. Kjo është një taktikë që shumë abuzues përdorin për ta bërë dikë të ndjehet sikur realiteti i tyre është plotësisht i pasaktë. Kjo është një taktikë shumë manipuluese. Gaslighting është diçka që zhvillohet ngadalë. Njerëzit që nxisin fëmijët e tyre nuk mund ta kuptojnë se po çfarë po bëjnë, sepse për disa, ajo mund të jetë edhe pjesë e një cikli, por është diçka që duhet të ndalet. Nëse në listën e mëposhtme gjeni veten, atëherë ju si prindër duhet të ndryshoni mënyrën tuaj të sjelljes me fëmijët.

E tallni shpesh fëmijën tuaj
Poshtërimi i fëmijëve tuaj mund të konsiderohet si humor. Të tallesh me fëmijët i bën ata të ndihen të hutuar dhe të mërzitur. Kjo nuk është diçka e pranueshme. Vetëm për shkak se ju nuk mendoni se duhet të shqetësohen për diçka, nuk do të thotë që ju duhet t’i bëni ata të ndihen si të pavlefshëm.

Jeni shumë kontrollues
Sigurisht, si prind ju jeni ai që duhet ta mbani nën kontroll fëmijën, por nuk duhet ta tejkaloni. Mos e bëni fëmijën tuaj të ndihet sikur duke qenë më i pavarur ai ose ajo po bën ndonjë gjë të gabuar. Ju nuk duhet ta bëni fëmijën tuaj të ndihet i pafuqishëm pa ju; një ditë nuk do të jeni më pranë tij. Fëmijët duhet të dinë se si të sillen edhe pa ju.

Ju kurrë nuk i kërkoni falje
Si prindër, edhe ne mund të gabojmë herëpashere. Është e rëndësishme të kërkosh falje kur bëjmë gabime. Nuk duhet të bëjmë që fëmijët të ndihen sikur ata gjithmonë bëjnë gjëra të gabuara edhe kur nuk bëjnë.

Ke një sjellje injoruese për fëmijën tënd
Sigurisht, ndonjëherë fëmijët bëjnë gabime, kjo është krejtësisht normale. Mos e fiksoni fëmijën tuaj aq sa të fshehë gjërat nga ju. Nëse vazhdimisht e injoroni ose e frikësoni, ata nuk do të ndajnë gjërat me ju. Sigurisht, disiplina është e rëndësishme, por vetëm në një farë mase. Nuk është fundi i botës sa herë që djali ose bija juaj harron të bëjë një punë të përditshme ose diçka të tillë.

e.k/Dita

March 8, 2019 16:22
Komento

1 Koment

  1. Alban Dardani March 10, 09:19

    — Prinderit kane nevoje edhe per keshilla te tilla , ne vecanti te rinjte , ciftet e reja . Tema te kesaj natyre , te trajtuara nga njerez specialiste dhe me pervoje ne fushen e petagogjis e te psikologhise mendoj se do ishin te domosdoshme.
    — Gjithashtu librat, tregimet, filmat me tematike per femie dhe prinder , duhet here pas here ne forma te ndryshme ti jepen publikut ,
    —- Mesuesit, te cilet presuoozohet se jane te specilizuar ne boten e komunikimit per femije jane ata qe komunikojne jo pake kohe me ata . Ata mund te zbulojne tek femijet shume gjera duke jau bere prezent she prinderve.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*