Poshtë minutat shtesë, rroftë… Portugalia

October 8, 2015 20:11

Poshtë minutat shtesë, rroftë… Portugalia

Ndërkohë që kombëtaren tonë e kanë lë gjunjët sërish në minutat shtesë, Portugalia na bën një dhuratë të çmuar.

Ajo ka mundur Danimarkën me rezultatin 1 – 0, në ndeshjen tjetër të Grupit I, e vlefshme për kualifikueset e Euro 2016.

Pjesa e parë ka përfunduar në barazim pa gola, ndërsa në të dytën përfaqësuesja luzitane e ka dominuar Danimarkën, duke shënuar edhe golin e fitores me anë të Zhoao Mutinjo (Joao Moutinho) në minutën e 66’.

Portugalia me këtë tre pikësh siguron vendin e parë në grup me 18 pikë, dhe mund të shkojë e qetë në Beograd për ndeshjen e fundit ndaj Serbisë.

Në vend të dytë ndodhet Danimarka me 12 pikë, 1 pikë më shumë se përfaqësuesja jonë por pa ndeshje tjetër.

Nëse Danimarka fitonte Shqipëria edhe sikur të fitonte në Armeni nuk e kapte dot vendin e dytë.

Nëse barazonte, do barazhoheshim me pikë në rast fitorehe në Armeni.

Por humbja e Danimarkës ka mbajtur në lojë Shqipërinë për kualifikim.

Në vend të 4 është ngjitur Serbia me 4 pikë. E mbyll grupin Armenia në vend të 5 me 2 pikë.

 

October 8, 2015 20:11
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*