Sheshi “Skënderbej” merr çmimin Evropian për Hapësirën Publike Urbane

June 20, 2018 19:51

Sheshi “Skënderbej” merr çmimin Evropian për Hapësirën Publike Urbane

Pas vlerësimeve që mori në bienalen e Çikagos një vit më parë, sot sheshi “Skënderbej” ka marrë çmimin prestigjioz Evropian për Hapësirën Publike Urbane 2018.

Çmimi u akordua para pak minutash nga Qendra e Kulturës Bashkëkohore të Barcelonës dhe gjashtë institucionet evropiane më të rëndësishme të arkitekturës dhe dizajnit në Europë dhe vlerësimi u bë nga një juri e njohur ndërkombëtare e kryesuar nga arkitektja Olga Tarraso.

Sheshi “Skënderbej” u përzgjodh mes 279 projekteve nga 32 vende të ndryshme europiane, ndërsa më parë ishte zgjedhur mes 25 projekteve finaliste. Çmimin e tërhoqi kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, si dhe përfaqësues të studios projektuese 51N4E.

Çmimin Evropian për hapësirë publik urban është një konkurs dyvjeçar organizuar nga Qendra e Kulturës Bashkëkohore të Barcelonës (ÇCB) dhe gjashtë institucionet evropiane me qëllim për të njohur dhe për të inkurajuar projektet e rimëkëmbjes dhe mbrojtjen e hapësirës publike në qytetet tona. Çmimi, i krijuar në vitin 2000 dhe këtë vit feston edicionin e tij të dhjetë.

Juria Ndërkombëtare e Çmimit Urban të Hapësirës Evropiane përzgjodhi 25 punime si finaliste në mesin e 279 projekteve nga 32 vende evropiane. Çmimi Evropian për Hapësirën Publike Urbane organizohet nga Qendra për Kulturë Bashkëkohore të Barcelonës (ÇCB) dhe me partnerët: Muzeu Gjerman i Arkitekturës (Frankfurt); Muzeu i Arkitekturës Finlandeze (Helsinki); Muzeu i Arkitekturës dhe Dizajnit (Lubjanë); Fondacioni i Arkitekturës (Londër); Qyteti i Arkitekturës dhe Trashëgimisë (Paris) dhe Qendra e Vjenës e Arkitekturës (Vjenë)

Për këtë sesion u dorëzuar 279 punime nga të cilat: Spanja (52), Portugalia (18), Italia (17), Franca (16), Belgjika (14), Holanda (14), UK (13), Gjermania (12), Polonia (10), Zvicra (10), Rumani (9), Bullgaria (8), Republika Çeke (8), Sllovenia (8), Serbia (7), Ukraina (7), Austria (6), Rusia (6), Danimarka (5), Hungaria (5) , Turqia (5), Shqipëri (4), Suedia (4), Kroacia (3), Estonia (3), Irlandë (3), Norvegjia (3), Bosnje dhe Herzegovinë (2), Greqi (2), Lituania ( 2), Luksemburgu (2), Sllovakia (1).

o.j/dita
June 20, 2018 19:51
Komento

17 Komente

 1. N.VJOSA June 20, 20:10

  Urime, urime, urime!
  Per Metropolin tone te dashur!
  Po Qytetarin Dixhital nuk e kanë pyetur?!….

  Reply to this comment
  • Sallakja June 21, 09:46

   Po c’urime more bylmez. Sheshi Tiranes eshte kthyer ne katastrof, ky thote urime.
   Banka, nje nga ndertesat me te bukura ne Tirane, Erjoni i fiqve e ka mbuluar me peme, e bylmezi thote urime.
   Te kujtohet kur vije ne Tirane me shkollen ?
   I futur ne rrjeshte per te pare sheshin dhe muzeumin ? Tek cunat e Tirones qarkullonte
   shprehja: ka pru lumi kercunj. Se paskerkan pas gabim

   Reply to this comment
 2. Labi June 20, 20:19

  Rrena nuk eshte e vertet sa sheshe te tjera Jan para nuk e thoni ca vendi zuri

  Reply to this comment
 3. Xha Teme June 20, 20:24

  Bobo i korruptoi Edi Rama me parate e droges tere te huajt. C’behet keshto o Nul Moka & Ed Paloqja??? Jataganet ne duar te permbysim Narko shtetin. Ahahah

  Reply to this comment
 4. Claus June 20, 20:50

  C`eshte ky cmim „per hapesiren publike urbane“?

  Se u jep mundesine pensionisteve si „Neti Vjosa“ qe te ulen rreth e qark bordurave per te kaluar pasditet e nxehta dhe me Diell reflektues?

  Po a ka patur hapesire me te madhe publike Tirana kur perbehej nga ai aksi bulevardesk ku behej xhiroja e mbremjes e tere rinise tiranase dhe Neti Vjosa luante shah ne bordurat e Shallvareve deri ne fund te vieteve `80?

  Brockulla pa fund ku nje qender kulture te jep nje cmim te pakuptimte!
  Merr biri i botes rrugen deri ne Barcelonen madhshtore, me baziliken papnore qe mori me te vertete cmimi ne vitin 2010, per te marre nje cmim per Tiranen per ca pllaka te shtruara ku ndertimet rreth e qark jane te nderturara ca nga ruset, ca nga italianet, ca nga Enver Hoxha dhe ca nga Sulltan Mahmut Pekmezi!

  A ka me qesharake se kjo?
  Keta nuk kane kuptuar akoma qe ka ca miliona shqiptare jashte shtetit dhe kane pare dicka, por kur behesh si Neti Vjosa as Viena nuk te hyn ne sy. Prandaj nje fare te drejte kane qe na nxjerrin keto publikime duke mos patur pike turpi per te na shitur projekte te nje firme qe mban emrin e Gripit te Zogjve H1N5!

  Mire qe sot mungoi shprehja standarde: Tirana mahnit boten!!!!

  Reply to this comment
  • lexuesi June 20, 23:49

   Jo po do te pyesin ty or loqja e viteve 80!

   Reply to this comment
  • N.V. June 21, 00:49

   Na qenka merzitur Clausi!…
   Clausi dhe Saliu me siguri!…
   N a p l a b y…!
   Vetëm antishqiptaret nuk gezohen, kur nderohet Tirana dhe Shqiperia….
   Të qënkam bërë fiksim, o d j a l l i Janullës!….
   Rri, rri dhe Hop e nxjerr koken!
   E diskretitojne komentuesit,..bën pushim nja dy muaj dhe ….
   Dhe prapë e hedh helmin….!
   O Claus,
   Po te kishe pritur te kish folur së paku Babale Saliu,..Jo per gje….por na eshtë helmuar shumë ….
   …Dhe do djegë Mandarin….!
   Pastaj do digjet vet, Marshall Monstra, se e shikon që i ka marre ujë Anija nga te gjitha anët…
   Ndaj ka vendosur e djegë vehten nga…
   ….nga dëshperimi….
   ….se Babalja ju dogj…!
   Dhe thonë se do bis gjyqi…
   Pa le ato 300 Dosjet që presin!…
   Se mos na digjesh edhe ti , ore Shejtan, se ku të gjejme një Claus tjeter….!
   Ti je specje e vecante!
   Pa le letersia,
   ….do humbiste një Don Kishot llapaqen klasik!….

   Reply to this comment
 5. Kaçi i zi June 20, 20:51

  Mire mire mburruni tani ju te PS. Su be dhe nje mandat te dyte Luli kryetar pa kishit per ta fituar cmimin. Me Lulin do fitonte jo vetem Tirana por gjithe Shqiperia çmimin e Linesit qe mbulon hapsiren me te madhe ne bote, duke futut brenda dhe hapsiren modeste te te pasmeve te plakut digital dhe du hapsirat pa kufij ndares te znj.Vokshi.

  Reply to this comment
 6. perkthyesi June 20, 22:27

  Pritet te merret dhe mendimi i Lulasheve, Berishisteve dhe mitingasheve te tjere Pdiste! Pa to, veshtire se do kete shesh! Kete e dine me mire Noka dhe Paloka!

  Reply to this comment
 7. Ilir N June 20, 22:56

  Nëse i ka ndoshur gjë Berishës, më mirë mos më tregoni!

  Reply to this comment
 8. Zorin June 21, 00:38

  Njelloj si atehere kur na dhane cmim per ushqimin ne kohen e lavdishme te tallonit komunist!

  Reply to this comment
 9. N.V. June 21, 00:53

  Na qenka merzitur Clausi!…
  Clausi dhe Saliu me siguri!…
  N a p l a b y…!
  Vetëm antishqiptaret nuk gezohen, kur nderohet Tirana dhe Shqiperia….
  Të qënkam bërë fiksim, o d j a l l i Janullës!….
  Rri, rri dhe Hop e nxjerr koken!
  E diskretitojne komentuesit,..bën pushim nja dy muaj dhe ….
  Dhe prapë e hedh helmin….!
  O Claus,
  Po te kishe pritur te kish folur së paku Babale Saliu,..Jo per gje….por na eshtë helmuar shumë ….
  …Dhe do djegë Mandatin….!
  Pastaj do digjet vet, Marshall Monstra, se e shikon që i ka marre ujë Anija nga te gjitha anët…
  Ndaj ka vendosur të djegë vehten nga…
  ….nga dëshperimi….
  ….se Babalja ju dogj…!
  Dhe thonë se do nis gjyqi…
  Pa le ato 300 Dosjet që presin!…
  Se mos na digjesh edhe ti , ore Shejtan, se ku të gjejme një Claus tjeter….!
  Ti je specje e vecante!
  Pa le letersia,
  ….do humbiste një Don Kishot llapaqen klasik!….

  Reply to this comment
 10. intelektuali June 21, 09:30

  CMIMI I EDVINIT PER BETONIN TE SHESHI “SKENDERBEJ” SI CMIMI I ENVERIT PER USHQIMIN KUR POPULLI PO VDISTE PER BUKE

  Shikoni PENISIN prej betoni ne sfond qe ka mbetur si rezili i lakmise se Edvinit dhe pastaj vlereso sa gomone me kanabis ka paguar Rilindja Enveriste kujt thoni ju, ja e pranojne vete Olga Tarasi e Enverit, njashtu sic jane te gjithe miqte komuniste te Kryeministrit tone Karagjoz nga sovjetiku i KGB-se, Sergei Stanishev e deri tek Borisovet e Zhivkovit e Pitarkat e Mafies italiane qe e duan Shqypnine si nje KOSH PLEHRASH ne Evrope

  Reply to this comment
 11. info analitike June 21, 09:55

  Cmim per hapesire publike urbane? Cfare funksioni ka ai shesh per njerezit? Sa njerez qarkullojne aty dhe cfare dobishmerie u sjell atyre? Deri me sot pervec pllakave qe kane filluar te shkaterrohen e qe kane kushtuar qimet e kokes, ujit qe hidhet perpjete si shurre kot me kot, kioskave te qofteve e te birres dhe pikave te basteve qytetareve vetem ua ka nxire jeten. Per diellin percellues qe kane mbi koke derisa e kalojne, per trafikun e qendres se Tiranes qe eshte bere i pamundur e per kete pyesni kedo qe e ben ate rruge perdite duke filluar nga shoferet e autobuzave te linjave. Nje parking qe kontribuon ne shtimin e gazrave toksike dhe te PM10 ne zemer te qytetit, ca shkurre e ashkla pa kurrfare lidhje me mjedisin perreth qe jo vetem nuk harmonizohen mire por duken si jetime. Do te sihte mire qe juria qe mendoi te jepte kete cmim te vinte te provonte vertet “mrekulline” e ketij sheshi e jo te vendoste nepermjet filmimeve, zarfeve nendore apo lobimeve te firmave arkitekturore duke shkembyer qoka me njera tjetren. Vetem niveli i Netit mund te brohorase per shperdorime te tilla me parate publike, kush merret me keto pune dhe i njeh nga afer problematikat dhe efektet afatgjata nuk ka asgje per te brohoritur por per te vene duart ne koke. Pikerisht injoranca ben qe mashtrimet dhe genjeshtrat e lali Dhjerit e kriepsikos te ngjsin kaq mire.

  Reply to this comment
 12. Sallakja June 21, 10:00

  Erjon !!!!!
  Sa me shume ta shkaterrosh Tiranen,
  Aq me shume cmime do marresh nga Europa.

  Reply to this comment
 13. Zzzzzz June 21, 10:06

  KY MARIONETA VELIAJ ESHTE MJESHTER VETEM PER MASHTRIM ME CDO GJE QE NGA TEKNO0LOGJIA KOMUNIKIMIT MODERN E DERI TE PROPAGANDA KOMUNISTO-MASONIKE…… !!!!!!!!!!!!!
  JA BENE MENDHEN PORDH KETIJ POPULLI …????!!

  Reply to this comment
 14. rad June 22, 18:03

  Sot sheshi sapo u permbyt, duroj sa mori cmimin e blere dhe gurgulloi nga merzia.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*