Sheshit Skënderbej i mungon… Ismail Qemali dhe Enver Hoxha

February 7, 2018 02:47

Sheshit Skënderbej i mungon… Ismail Qemali dhe Enver Hoxha

I nderuar z.Thano

Sheshi “Skënderbej” që është sheshi i të gjithë shqiptarëve, pasi është prishur e ndrequr tre herë gjatë këtij tranzicioni, kohët e fundit me ndërhyrjen e Bashkisë së Tiranës, që e drejton një njeri me vizion e i përkushtuar për të bërë ndryshime, Erion Veliaj, është rikonstruktuar nga themelet dhe është bërë më i bukur.

Mund të themi se jo vetëm sheshi, po gjatë këtyre dy viteve janë bërë shumë transformime në Tiranë, siç mund të themi për shkollat, çerdhet e kopshtet për fëmijë, në krijimin e parqeve e këndeve të lojrave, të disa rrugëve që ishin mbytur nga plehrat, në mbjelljen e pemëve, ku po e kalon shifrën e 100 mijë rrënjëve për gjelbërim etj, duke sfiduar vështirësitë dhe mundësitë e kufizuara të buxhetit të Shtetit.

Qënia patriot nuk është thjeshtë një nocion abstrakt, shkallën e patriotizmit e përcakton puna e ndërgjegjshme dhe përkushtimi për të bërë diçka të mirë për vendin dhe popullin tënd. Dhe në këtë këndvështrim, Kryebashkiaku i Tiranës, po u jep një leksion të vyer jo vetëm paraardhësve të tij që kanë fjetur gjumë për vite të tëra mbi plehra, po edhe kolegëve të tij të sotëm në qytetet e Shqipërisë që i ka zënë gjumi i rehatisë, pale se plehërat dhe mungesa e gjelbërimit po u zënë frymën njerëzve.

Po të vazhdohet me këtë ritëm pune, Tirana mund të radhitet shumë shpejt me kryeqytetet e bukura të Europës.

Po çfarë i mungon këtij sheshi të bukur? I mungon ajo më kryesorja, historia, i mungojnë figura të tjera të historisë kombëtare, tash 27 vite me radhë i mungon shqiptari i madh, Enver Hoxha, që forcat e errësirës e shkulën nga sheshi, po nuk ta shkulin dot nga zemrat dhe memorja e popullit të thjeshtë. Sa hijeshi do të merrte ky shesh sikur përballë heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, të qëndronin hijerëndë edhe lideri i Pavarësisë Ismail Qemali dhe udhëheqësi i Luftës Nacional-Çlirimtare që e rivendosi Pavarësinë kombëtare me 29 Nëntor 1944, arkitektin e shoqërisë së re socialiste Enver Hoxha.

Nuk është çudi që Sali Berisha po mendon që në monumentin bosh të Enver Hoxhës, të hedhë bazamentin e tij përballë Skënderbeut. Dhe këtë ambicie ai e ka shfaqur disa herë. Nuk është rastësi që në përvjetorë të ndryshëm nuk e përmend fare Ismail Qemalin dhe lë fare në hije Fan Nolin, njëfigurë e shquar e politikës dhe letërsisë sonë shqipe, duke glorifikuar Zogun, ç’ka nënkupton se figurat kryesore të historisë së Shqipërisë janë Skënderbeu, Ahmet Zogu dhe Sali Berisha.

Nuk është për t’u çuditur që në përvjetorin e Çlirimit të Shqipërisë, Sali Berisha i provokoi shqiptarët me deklaratën e tij kontradiktore me realitetin historik, ku u shpreh tekstualisht: “Nderim të veçantë në këtë ditë Mbretit Ahmet Zogu, këtij burri që bëri realitet Pavarësinë e Shqipërisë dhe ndërtoi shtetin e ri shqiptar”. Sipas kësaj deklarate, Pavarësinë e Shqipërisë nuk na e paska shpallur Ismail Qemali, po Ahmet Zogu dhe për Sali Berishën s’ka rëndësi që ai e la Shqipërinë nën çizmen e pushtuesve italianë.

Sali Berisha, me këtë deklaratë fyu edhe veteranët që kërkonin referendum për heqjen e statujës së Zogut në Tiranë, të këtij tradhtari të kombit shqiptar, që e sundoi Shqipërinë nga Dhjetori i vitit 1924 që erdhi në pushtet me ndihmën e ushtrisë serbe e deri me 6 Prill 1939, kur iku si kusar në ditën e pushtimit fashist, duke marrë me vete edhe pasurinë kombëtare, thesarin e shtetit.

Historia e një vendi përjetësohet nëpërmjet simboleve të tij që mishërojnë moralin, idealin, trimërinë, krenarinë dhe patriotizmin, vlera këto që duhen ruajtur e pasuruar më tej, si simbole të identitetit kombëtar. Pas ’90, forcat e errëta u sulën barbarisht edhe ndaj këtyre simboleve, u shkatërrua historia e kultura, muzetë, bustet e lapidarët e heronjve dhe dëshmorëve, qindra objekte arsimore e kulturore, me devizën absurde se ishin ndërtuar në kohën e komunizmit.

Po jo vetëm kjo, po sot shumë figura me kontribute të veçanta në historinëe Shqipërisë denigrohen e përçmohen, duke ngritur në piedistal tradhtarët dhe bashkëpunëtorët e nazi-fashizmit që nga Esat Toptani, Ahmet Zogu e me radhë. Ismail Qemali nuk shpalli Pavarësinë e Vlorës po të gjithë Shqipërisë, ai është një figurëgjithpërfshirëse dhe krahas kompleksit të Pavarësisë në Vlorë, një vepër kjo madhore të ngritur nga sistemi komunist, mund të vendosësh monumentin e tij edhe në sheshin qëndror të Tiranës, jo siç është vendosur në një qoshe pranë një bunkeri. Kështu mund të thuhet edhe për shumë figura të tjera të historisë tonë kombëtare, që  ka mjaft këtej e përtej kufijve ku jetojnë shqiptarë.

Po në qoftë se qeveria e Sali Berishës nuk e lë këtë për atdhetarët, po e bën me shumë zell për tradhtarët. Në Shqipëri ka sot disa rrugë e sheshe me emrin e Ahmet Zogut bile edhe të Geraldinës, ndërsa në një rrugë kryesore të kryeqytetit i kanë vendosur edhe shtatoren e tij, për më tepër i kanë vënë edhe një shpatë në brez, të cilën nuk e nxorri asnjëherë nga mielli, kur duhet ta nxirrte, në ditën e zezë të pushtimit fashist.

Këto nderime ia bëjnë për “meritat” e tij në dhurimin Serbisë të Shën Naumit dhe të rrafshit të Dukagjinit si shpërblim për sjelljen e tij në pushtet, për “meritën” e tij të veçantë në eliminimin e Komitetit për “mbrojtjen kombëtare shqiptare dhe vrasjen e patriotëve të shquar Bajram Curri, Hasan Prishtina, Luigj Gurakuqi, Avni Rustemi, Elez Isufi e të tjerë. Shatorja e Ahmet Zogut le të qëndrojë atje ku e ka vendosur antikombëtari Sali Berisha, po të ndryshohet emërtimi i Sheshit dhe të quhet Sheshi i Tradhtarëve dhe së bashku me të, pas vdekjes të ngrihet edhe busti i Sali Berishës, sepse e meriton ngaqë është tradhtari i tretë pas Esat Pashë Toptanit dhe Ahmet Zogut.

Ndue Preng Gjeta

February 7, 2018 02:47
Komento

39 Komente

 1. intelektuali February 7, 06:20

  Sheshit i mungon Josif Stalini, BABAI i komunisteve

  QANI O DEBILE FANATIKE PER ENVERIN SE DO TA SHIKONI BE-NE DHE BOTEN DEMOKRATIKE ME DYLBI SOVJETIKE TE STALINIT

  Reply to this comment
 2. Stefan Cole Vlore February 7, 07:19

  Mjere ky vend ku akoma glorifikohet gjakatari, terroristi i popullit shqiptar Enver Hoxha.Ky kriminel arrogant e i pameshirshem ndaj popullit te vet,ishte servili dhe frikacaku me i madh i historise karshi fqinjeve e jutdo tjeter qe mund ti rrezikonte kolltukun e perjetshem.Viti 2018 dhe akoma njerezit nuk e kuptojne se shkaku i kesaj gjendje te mjerueshme ishte pikerisht politika izolimit qe ndoqi Enver Hoxha me banden e tije te unukeve.Siduket gjarperi paska lene shume veze prapa.Ky vend do ti vuaje pasojat per dekada te tera. demi qe solli Enver Hoxha eshte me i madh se pushtimi 500 vjecar osman.

  Reply to this comment
  • Tartufi February 7, 19:59

   Me pjeti dikush perpara disa koheve ? Te pelqen dhe sa
   te pelqen demokracija ? I them;
   Demokracija eshte me e mire se sa shtipija ,diktatura,por ajo shume
   here eshte nje gje qesharake ,qe te ben disa here te marosesh te luac nga mendija !! Ne demokraci degjohet me vemendje krye-idioti ,sic degjohet krie – i zgjuari. Ne kete demokraci del ne tribune qesharaku dhe na flet per seriozitetin,nje soj si burri i ndershem dhe serioz,qe i vjen turp dhe skuqet te genjeje. Vota e hajvanit qe nuk kupton,, kush dhe c eshte kjo vote,peshon nje soj me voten e nje te zgjuarit ,qe matet 100 here kujt ti ja hedhe se nuk beson kollaj tek mashtrusi. Kjo demokraci qesharake,pranon mendjen e
   fishkur te atij njeriu qe i ka mbaruar detyra,per te dhene mendje,se kur qe ne detyre qe i jipte mendje shoqerise,nevojtoret publike i ndertonte ati ku njerezija pushon,,, dhe jo te merisi eren e shures dhe te mutit…Une ne fund te muhabetit pranoj jo nje demokraci qesharake si kjo,por nje demokraci,qe te mari gjysmen e diktatures dhe gjysmen e lirise.. Shume gomare nuk e kuptojne kete. Kundershtari i shtipjes e shikon mire demokracine qesharake,si perzirjeje te idiotizmit me zgjuarsine,qe krijon qesharaken,pa kontroll dhe pa forme.Demokracija me vlera te larta duhet ti japi vendin dhe fund idiotizmit dhe njeriut qesharak ,qe nuk i takon te japi kondributin ne nje vend,qe ka kondribuar dhe ka deshtuar.

   Reply to this comment
  • floriri Likes February 7, 22:02

   Po pse more Stefan Cole, qe ju Vlonjatet jeni hajduter me nam nder shekuj, fajin Enveri e kishte? Qe ju sebashku me mallakastriotet keni qene komunistet e spiunet me te tmerrshem, Enveri e kishte fajin? Po qe sot keni nxjerre nga gjiri tuaj trafikantet me te medhej te droges, Enveri e kishte fajin? Po qe 500 vjet me pare kjo race qeniesh te gjalla qe popullonte ish Ilirine, nderroi fene fap e fap duke i bere mutin historise te lavdishme te te pareve dhe duke u shkerdhyer me turqit per nje pjate gjelle, fajin perseri Enveri e kishte? JO, Enveri ishte nje utopist i mjeruar, sepse ishte i bindur qe do te arrinte ta permiresonte racen e tij e do ta ngrinte ne lavdine e dikurshme. Ishte utopist mjeran, sepse e genjeu mendja, se do te arrinte te korrigjonte e permiresonte degjenerimin gjenetik te kesaj race … shqiptare? Jooooo …. Turke? Jooooo … nga perzjerjet e pafund, turqi, persi, Irak, Iran, Libi, Marok, Egjypt, Siri … Uhuuuuuuuuuuu, çfare perzjrjesh …
   I miri Cole, eshte e lehte te gjykojme te tjeret, por nuk duhet ta bejme kurre, perpara duhet te kafshojme gjuhen para se te shprehim nje mendim apo konsiderate.

   Reply to this comment
 3. mollosi February 7, 09:58

  Sa keq qe ende edhe sot ka njerez qe e pelqejne diktatorin.

  Reply to this comment
 4. alphade February 7, 11:33

  Mire e keni ju, zoti Gjeta,por kjo epoke solli ne skene vetem tradhetaret si Saliserbin,monstren e Vicidolit qe
  per nga bemat e gjemat ia ka kaluar edhe Zogollit,
  edhe Esat Pashe Toptanit. Tash, ne kete boten shqiotare
  po “lulezojne” antiherojt ndersa herojt e vertete qe i dhane botes shqiptare gjithecka dhe vete strehohen ne
  pularite e Tiranes nuk gezojne asgje vecse nje cope stre-
  he ,packa se forcat e errte shpifen e nuk lane gje pa the-
  ne per “toneladat e floririt qe Enver Hoxha kishte depozi-
  tuar ne bankat e Zvicres,Brazilit,e gjetke. Tash,historia do
  te flase per diabolikun e Vicidolit se sa pasuri ka fshehur
  kjo monster ne ” Panamma Papers”, Qipro, Zvicer e gjet-
  ke ,sebashku me Zenushin e tij qe keto dite ka “inaguru-
  ar” pallatin e prokurorise. Dhe sikur te mos i mjaftonte dita me diell ,Zeni i babit u paraqit ne prokurori ne erresi-
  ren e nates,ashtu sic ka patur deshire t’i bente gjerat ne
  erresire pergjate 27 vjeteve duke vrare,vjedhur e grabitur
  pasurine e shqiptareve.
  Z. Gjeta, nje gje eshte e sigurte,pavaresisht se tash eshte
  koha e horrave,delikunteve,antiherojve,historia eshte dhe
  do te mbetet e pameshireshme dhe ajo shkruhet vetem pas 100 vjeteve . Ajo eshte historia rreale pa mllefe e parti-pri . Keshtuqe sado te mundohet monstra e Vicidolit,
  qe e bashkon me Zogun dhe Esat Pashe Toptanin tra-
  dhetia e madhe,hajnia dhe antishqiptarizma do te vije dita
  kur kickat e tyre do te hidhen ne pusetat e ujrave te zeza
  te Shqiperise. Edhe kockat e Azemrave e ofendojne qe-
  njen e tyre midis partizaneve legjendare qe luftuan kun-
  der pushtuesve te huaj,prandaj duhet me pase durim ne
  keto kohra te mbrapeshta qe thuri e kultivoi ,i ardhuri nga
  Stepat e Sibetise,Detit Kaspik,apo Mongolise ,qe pergja-
  te 27 vjeteve i ka shkaktuar fatkeqesine me te madhe te
  kombit shqiptar,shkaterroi Shqiperine nen urdherat e
  padroneve te tij,Milloshevicit dhe UDB-s . Mallkim,perje-
  tesisht mallkim brez pas brezi monstres se Vicidolit !!!

  Reply to this comment
 5. Jimi February 7, 13:08

  Kur ka permendore halldupi Zogu i kurves e te mos kete permendore Ismail Qemali, apo Fan Noli!? leri te tjeret.

  Reply to this comment
 6. Amerikani... February 7, 13:58

  …Sheshi Skenderbej,..ne radhe te pare ka nevoje qe te pastrohet nga simbolet turko-arabe…dhe ska nevoje te ndotet me jashteqitjet e tyre …!!!Nga ana tjeter, perballe GJERGJIT te MADH, mbrojtesit te identitetit te kombit, duhet te ngrihet madheshtore, SHENJTORJA e kombit, …sepse ky komb i deformuar deri ne qelize, ka nevoje per lutjet e Saj…!!!…………..

  Reply to this comment
  • SULO February 7, 21:58

   AMERIKAN

   LEXO CFARE SHKRUAJNE MEDIAT PERENDIMORE PER SHENJTOREN E “FAMSHME”

   In the 1950s, Mother Teresa helped found a ‘home for the dying’, where “people who lived like animals” could come to “die like angels”. She told those in pain that they were being “kissed by Jesus”, yet on her own deathbed was happy to accept the very best medical care on offer to her. One reporter who went undercover in one of her Kolkata homes described the conditions as “squalid” with nothing on the walls but pictures of their “mother” and attendants that laughed at children who had soiled themselves after being tied to beds all day. There was no dignity in the supposed care of these white-robed nuns.

   Reply to this comment
   • mollosi February 8, 13:44

    Gojet e liga kurre nuk do te ndalen o Sulo. Por per cdo goje te lige do te kesh 999 falenderime te tjera per humanisten dhe nobelisten tone.

    Reply to this comment
 7. Amerikani... February 7, 13:59

  …Sheshi Skenderbej,..ne radhe te pare ka nevoje qe te pastrohet nga simbolet turko-arabe…dhe ska nevoje te ndotet me jashteqitjet e tyre …!!!Nga ana tjeter, perballe GJERGJIT te MADH, mbrojtesit te identitetit te kombit, duhet te ngrihet madheshtore, SHENJTORJA e kombit, …sepse ky komb i deformuar deri ne qelize, ka nevoje per lutjet e Saj…!!!…………….

  Reply to this comment
 8. Amerikani... February 7, 13:59

  …Sheshi Skenderbej,..ne radhe te pare ka nevoje qe te pastrohet nga simbolet turko-arabe…dhe ska nevoje te ndotet me jashteqitjet e tyre …!!!Nga ana tjeter, perballe GJERGJIT te MADH, mbrojtesit te identitetit te kombit, duhet te ngrihet madheshtore, SHENJTORJA e kombit, …sepse ky komb i deformuar deri ne qelize, ka nevoje per lutjet e Saj…!!!………………

  Reply to this comment
 9. Mark .U.K February 7, 14:37

  Nuk na duhet dy turq ne ate shesh.

  Reply to this comment
 10. MH February 7, 16:14

  alphade !
  Kombi meriton 3 gjigandet e historise vete ne piadestalin e nderit.
  Heroin Kombetar Gjergj Kastriotin Skenderbeu.
  Ismail Qemalit si dhe te Enver Hoxhes.
  Bukur e percakton cfare solli kjo kohe.
  Kjo kohe cerek shekullore i tregoi popullit kush asht me Ty popull dhe kunder Tejet.
  Kjo kohe me shembuj konkret e katerciperisht te bindshem se kush te dhunoi,te vjedhi te kriminalizoi qe te la pa oksigjen e pa shkollim, e te rjep deri ne palc.
  Kjo kohe qe riabilito tradhetaret e kombit i vendosi shtatore dhe emertime institucione dhe rruge,c’ka duhet nji ridiskutim per ti hequr perjetesisht keto shtatore e emertime rrugesh dhe institucione.Dhe te rivendosen te vertitit qe shkrine jeten ne zhvillimin dhe permiresimin e te jetuarit si qytetar i denje ne perqafim dhe me gezimin e lirise se vertet qe kerkon cdo qenje e gjalle, e jo ma liria e njeriut.
  Pershendetje !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 11. USA-BE...SHENJTERON ENVERIN.....1 February 7, 16:36

  I nderuar Ndue
  Ky kanibalizem qe ka ndodhur me Enver Hoxhen nuk eshte hera pare ne historine e njerzimit..
  .
  Keshtu ka ndodhur me Jezu Krishtin…me Gjergj Kastriotin dhe Xhordano Brunon qe kundershtaret i varen ne kryq…i coptuan kockat apo i dogjen ne turren e druve
  ..
  Nese per Jezusin-Gjergjin-dhe Xhordanon u deshen shekuj te reabilitoheshin..ndersa per Enverin mjaftuan vetem 5 vjet…..me sakte ne mars 1997 kur
  KUCEDRA BERISHE
  LESHON KETE
  URDHER HITLERIAN
  TE 2 MARSIT 1997
  KU JEPET URDHER
  TE VRITEN NJERZ PA PARALAJMERIM DERI TE BOMBARDOHEJ
  SEGMETE NE VLORE-TEPELENE ME LENDE KIMIKE..
  ..
  kane dale dokumete sot qe vertetojne
  se
  SHTETET E LULBASHKUARA TE EUROPES
  DHE SHTETET E SALIBASHKURA TE AMERIKES
  NUK KANE LEJUAR ARRESTIMIN E KESAJ BISHE NAZI-BERISHISTE

  Per hire te se vertetes Gerdeci hodhi ne ere besimin qe kishin shqiptaret te dipllomacia dhe te kjo admistrate amerikane..kjo ka shume rendesi zoti se ti si Enverhoxhofag nuk shikon qe populli rrugeve psheretin,,dhe thone qe ne kohen e xhaxhit ishim mire kur ishim keq..
  Kurse fatale per kombin shqiptar ishte se pas 2 prillit 1991 nuk kishim nje parti demokratike por nje parti antikomuniste qe arriti deri ne genocid karshi kundershtareve pothuaj te vdekur..pra u shendruan ne vampiroide dhe berishen kanibalin e tyre..
  Nuk shikoj kaq tragjik gerdecin ne aspektin shqiptar ne krahesim me ate amerikan…pra shkalla e fajit eshte 90 perqind e amerikaneve dhe 10 perqind e shqiptareve..
  Por ajo qe ben me faj admistraten amerikane,mediat shqiptare si dhe pordhacin e batutave Edi Rama eshte ky dokumenti i meposhtem..qe ne nje fare menyre eshte dhe shenjterimi Enver Hoxhes:

  Dhe ajo qe eshte me kryesorja:
  Pse nuk egzekutohet kryekrimineli berishe per kete KRIM KUNDER NJERZIMIT

  &
  URDHERI HITLERIAN 2 MARS 1997
  QE ESHTE TURP PER USA-BE
  POR DHE SHENJTERIM QE I BEN PERENDIMI
  ENVER HOXHES
  $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$

  Urdhrat sekretë të marsit ’97!
  DOKUMENTET
  1-SHIK-ut i jepet leje për të vrarë
  Serinë e Urdhrave Luftarakë ‘Sekret’ e hap urdhri i datës 2 mars 1997, i firmosur nga Komandanti i Operacionit Luftarak, Gjeneral Bashkim Gazidede. Ja urdhri luftarak:
  “Republika e Shqipërisë/Shërbimi Informativ Kombëtar/ Sekret, Tiranë më 02.03.1997.
  Urdhër Luftarak Nr 1. Veprimet Luftarake të Batalionit të Shërbimit Informativ Kombëtar.
  Në situatën e krijuar nga rebelimi i forcave terroriste për rrëzimin me dhunë të rendit kushtetues, me qëllim që të parandalohet kjo veprimtari, URDHËROJ:
  Batalioni i Shërbimit Informativ Kombëtar, me përbërje Kompaninë II, Skuadrën e ndërlidhjes, Skuadrën e ndihmës së shpejtë dhe togën xheniere, të lëvizë në drejtimin Tiranë-Fier, duke u përqendruar në Qafën e Koshovicës me detyrë:
  -Në bashkëveprim me forcat e Ushtrisë dhe të Rendit, të pengojë, të bllokojë, të asgjësojë ose të kapë rob forcat, që mund të tentojnë të vijnë në drejtim të qyteteve Fier, Lushnjë, Tiranë.
  -Komandanti i Batalionit, gjatë rrugë marshimit, të organizojë sigurinë e kolonës dhe në rast ndeshjesh, të hapet në formacion luftimi për të penguar trupat që mund të sulmojnë dhe me zjarr t’i rrethojë e t’i asgjësojë ato. Komandanti i Batalionit, gjatë marshimit dhe me mbërritjen në vend të bëjë organizimin dhe vendosjen e forcave në vend, mënyrën e bashkëveprimit dhe koordinimit të veprimeve të mëtejshme.
  -Ndërlidhja me Shtabin e Qendrës të mbahet me celular dhe radio. Përgjigjet për këtë, Shefqet Meda.
  -Të merren me vete një komplet luftarak i shpërndarë dhe një rezervë, pajisje mjekësore si dhe 5 transportues të blinduar. Në dispozicion të Batalionit caktohen 8 makina të mëdha dhe 3 makina të vogla. Kompania I qëndron në rezervë.
  Ky Urdhër hyn në fuqi në orën 22:30.
  Komandanti i Operacionit/
  Gjeneral Bashkim Gazidede. (Firma)”
  2-URDHËRI PËR MOBILIZIMIN E MERCENARËVE NË VERI
  ‘Sekret’
  URDHËR
  Nr. 82, datë 09.03.1997
  TEPËR URGJENT
  RRETHE: -Has, Kukës, Tropojë, Pukë, Mirditë, Shkodër, Dibër, Kurbin, Lezhë, Malësi e Madhe, Burrel.
  Të gjithë rezervistët që paraqiten në repartet ushtarake të rrethit tuaj të vishen e kompletohen me armatimin e nevojshëm dhe të nisen urgjent në Akademinë e Forcave Tokësore në Tiranë (ish-Shkolla e Bashkuar).
  Lajmëroni dhe Shtabin e Përgjithshëm.
  09.03.1997
  KOMANDANTI I OPERACIONIT
  Gjeneral Gazidede (Vula, firma)
  SHEFI I SHTABIT TË PËRGJITHSHËM TË USHTRISË
  Gjeneral Major Adem Çopani (Vula, firma)
  3-PLANI I VEPRIMEVE LUFTARAKE
  Plani i veprimeve luftarake i forcave pjesëmarrëse në asgjësimin e kryengritësve rebelë në jug të Shqipërisë prej datës 1 deri në 30.3.1997.
  IDEJA E ORGANIZIMIT
  Nëpërmjet mobilizimit të trupave rezerviste nga Shqipëria e Mesme dhe e Veriut, në bashkëpunim me trupat Komando-Presidenciale si dhe përdorimin e gjerë të aviacionit, artilerisë, lëndëve helmuese luftarake (LHL) dhe të grupeve të zbulimit, në zonat kundërshtare, të realizohet përqendrimi i trupave në brigjet Veriore të lumit Vjosa si bazë nisjeje, për të ndërmarrë mësymje të përgjithshme, duke dhënë goditjen kryesore në drejtim: Fier-Vlorë dhe atë ndihmuese në drejtimin Gjirokastër-Sarandë, për të asgjësuar fizikisht të gjithë personat që do të kundërshtojnë dhe në pamundësi të realizimit të objektivave të përdoren për terror ndaj rebelëve, bombardime me aviacion, LHL(Lëndë Helmuese Luftarake), mjetet e blinduara deri në vendosjen e plotë të pushtetit ushtarak.
  OBJEKTIVAT E OPERACIONIT
  Mobilizimi i trupave nga data 4 deri më 7 mars 1997.
  -Përqendrimi i trupave në bazën e nisjes Fier-Ballsh, Këlcyrë, Përmet.
  -Hartimi i listave për personat që do të asgjësohen, në qytetet Vlorë, Tepelenë, Gjirokastër, Delvinë e Sarandë.
  -Kapja e urave kryesore të kalimit të trupave Ura e Mifolit(Vlorë), e Pacinit (Mallakastër), urë e Dragoit Leklit (Tepelenë), Qafa e Muzinës (Gjirokastër), etj.
  -Desantimi (ulja) e trupave speciale në rajonet e fushë Çajupit, aerodromi i Gjirokastrës, Sarandës, Rrafshnalta e Kurveleshit.
  -Zbarkimi nga deti në drejtim të Vlorës, 4 deri 6.3.1997.
  -Përdorimi i forcave të Akademisë së Rendit, forcave speciale në rajonet ushtarake të Arshi Lengo në Gjirokastër.
  -Vendosja e lidhjeve direkte midis forcave qeveritare me repartet e policisë e SHIK-ut.
  -Organizimi i terrorit në popullsinë e qyteteve Vlorë, Tepelenë, Përmet, Gjirokastër, Delvinë e Sarande, djegie e shkatërrime;
  -Kufizimi me çdo kusht i përhapjes së kryengritësve, në veri të lumit Vjosa.
  -Mbrojtja me çdo kusht e Tiranës nga marshimi i forcave rebele të Jugut.
  -Bllokimi me çdo kusht i urës së Rrogozhinës Qafës së Kërrabës (me forca policore e ushtarake).
  -Kontrolli i gjendjes morale dhe origjinës gjeografike të trupave për mbrojtjen e Tiranës dhe neutralizimin e ushtarëve të Jugut.
  -Përdorimi i aviacionit luftarak gjuajtës e bombardues, nga regjimenti i Gjadrit, përqendrimeve të forcave rebele në Sarandë, Tepelenë e Vlorë.
  FORCAT E MJETET PJESËMARRËSE NË OPERACION
  -Tre Brk (Tiranë-Kavajë)
  -Dy Bra (Gradec-Fush-Krujë)
  -Dy BrT (Vlorë-Gjirokastër)
  -Nje Br Xheniere
  -Një Regjiment Aviacioni (Gjadër)
  -Dy distrikte detare (Durrës e Shëngjin)
  -Një Repart Komando (Përmet)
  -Një Repart Logjistike
  -Të gjitha forcat e komisariateve (Vlorë, Përmet Tepelenë, Delvinë dhe Sarandë).
  Numri i pjesëmarrësve në operacion, 25 mijë vetë.
  FAZAT E OPERACIONIT
  FAZA E PARË 1-10.3.1997
  -Mobilizimi i forcave dhe përqendrimi në baza e nisjes.
  -Pastrimi i zonave rebele nga persona që drejtojnë rebelët.
  -Përpunimi me aviacion, artileri e lëndë helmuese luftarake (LHL)
  FAZA E DYTË 10-30.3.1997
  -Lëvizja e forcave drejt qyteteve kryengritëse
  -Vendosja e pushtetit ushtarak në këto zona
  (Komanda e Operacionit. Firmat)

  VIJON KOMENTI NR 2

  Reply to this comment
 12. toni February 7, 18:05

  Sheshi Enver Hoxha duhet et jete me madheshtori nga te gjithe tjeret.Shqiperine e beri E .Hoxha, e cliroi dhe e beri shtet modern me orientim europian.Nuk shiti as edhe nje centimeter si bejne keta sote me varreza dhe detin…

  Reply to this comment
 13. Plaku Xhuxhumaku February 7, 18:12

  Mos harro pr taj Nue qi Enveri ishte aty po e pshurri populli i Tiranes. Ti do qe ta pshurrin perseri nga e para, apo si?

  Reply to this comment
  • antienveriste te te gjitha vendeve bashkohuni dhe merrni nje brisk rroje February 7, 19:36

   ZOTI PLAK I PJERDHUR

   EDHE UNE KESHTU MENDOJA DIKUR POR SEKRETIN E KE KETU POSHTE KUSH E HODHI BRONXIN SE ENVERIT SA ISHE GJALLEI RRUAJTEN KOQEN
   AMERIKE
   RUSI
   ANGLI
   SERBI’
   GREQI
   DHE FARA JUAJ E TRADHETAREVE

   ..
   ATA QE BENE SKENARIN E AMBASADAVE..TE POSHTRIMIT ENVER HOXHES E 2 PRILLIT 1991 JANE PO ATA QE BENE SKENARIN E CAUSHESKUT

   A……………………………..
   Sipas burimeve amerikane, angleze etj. gjatë takimeve të presidentit Bush me kryeministrin hungarez (qershor 1989) dhe Gorbaçovin në Maltë (2-3 dhjetor 1989) është marrë vendimi përfundimtar për përmbysjen e udhëheqjes rumune dhe eliminimin e Çausheskut.
   B……………………………….
   siç del nga dokumentet e botuar në vitin 1995 nga vetë rumunët, duke filluar nga viti 1987, në Rumani janë dërguar agjentë të përgatitur posaçërisht nga;
   B.Sovjetik,
   Hungaria,
   Izraeli,
   ShBA,
   Britania e Madhe etj.
   për të përgatitur terrenin për zhvillimet e mëvonshme. Tërheq vëmendjen fakti, se sipas këtyre dokumenteve, për eliminimin e Çausheskut kanë bashkëpunuar CIA amerikane me KGB sovjetike
   C…………………………………
   revolucioni rumun, ka qenë një kombinim midis:
   1- revolucionit popullor,
   2- komplotit të opozitës
   3-dhe një grushti shteti të organizuar nga shërbimet ndërkombëtare.
   Duke ju referuar ketyre ”sekuencave” po ju pyes
   Po demonstratat e q.studenti,ne hedhjen e permendores se enver hoxhes,ne provokimin e shkolles bashkuar kush jane ato agjentura qe nderhyne kaq hapur
   Po masakren e 2 prillit 1991 pervec udb jugosllave ka qene implikuar cia me kgb ? SI NE RUMANI…
   A duhen dekoruar banda e tropojes e elez biberajt,berishes,hajdarit etj.. si flamurtaret e demoNkracise dhe zagart te Serbise ??

   PO….PO… DUHEN DEKORUR ME BURGIM TE PERJETSHEM..OSE…
   KUR KJO NUK PO NDODH PER PER ARESYE TE TRADHETISE PABESUESHMERISHT TE MADHE TE EDI RAMES
   DHE KJO NUK PO NDODH PER PER ARESYE TE ABUZMIT KOZMIK TE DIPLLOMATEVE EURO-ATLLANTIKE ME NJE POPULL QE JU BESOI SI KRISHTI NE 1991-1992

   DHE KJO NUK DUHET TE NDODHI SE AI POPULL DUHET TE NXJERRE NJE AVNI RUSTEM PER TE EGZEKUTUAR PERBINDESHIN E VICIDOLIT QE ESHTE QINDRA HERE ME ANTISHQIPTAR SE ESAT PASHE TOPTANI ME GJITHE ANTISHQIPTARET TE MARRE SE BASHKU
   I PANDEHURI SALI RAM BERISHA DUHET TE EGZEKUTOHET ME TE NJEJTEN MENYRE QE AMERIKANET NDESHKUAN BIN LADENIN PER KETO KRIME KUNDER KOMBIT SHQIPTAR:
   1 krimi i vrasjes ne bashkpunim ne 21 janar 2011
   2-tradhetia me detin jon
   3-tradhetia me lejimine varrezave te grekut
   4-vrasje shteterore ne gerdec
   5-puci i shtetit shtator 1998
   6-genocidi mbi fisin haklajt
   7-shkaterrimi shteti 1997 (kater mije te vrare)
   8-masakra naziskine ne 1996 (sheshi skenderbej)
   9-futja ne konfernecen islamike
   10-fronezimi janullatosit
   11-shitja hidrocentraleve
   12 kalimi i borxhit mbi 67% (Humbja sovranitetit)
   13 etj…
   TE PAKTEN FISI HAKLAJVE,TE 21 JANARIT,GERDECIT ,OTRANTOS DHE MIJRA FAMILJE ME TE CILET KY PERBINDESH KA HYRE NE GJAK DUHET TE ZGJEDHIN NE “SIX NAVY ELITE” PER TE HEQUR QAFE KETE BAJLOZ TE ZI TE SERBISE DHE DREQNISE..

   Reply to this comment
   • Plaku Xhuxhumaku February 7, 19:45

    Dakord jam or taj, shko ne gjendjen civile, nderro emrin beje Avni Rustemi, merr patllaken dhe boja nonen atij te Vicidolit, Pastaj shko ngreje monumentin e Enverit ne shesh qe te ken nji vend njerzia ku te pshurrin se ky koke loqja Erioni e ka lene gjithe ate shesh pa hale publike. Ah se harrova, briskun e rrojes e kemi gati po s;kemi as cfare te rruajme, as cfare te presim se komandanti ka mbet pa bile fare.

    Reply to this comment
    • antienveriste te te gjitha vendeve bashkohuni dhe mos harroni shkumen me deodorantin February 7, 20:08

     faleminderit pxhxh per pergjigjen me kulture.

     Kur ishte koha per te treguar “mazdraganin
     Enveri e tregoi disa here por ajo e PARISIT 1946 eshte brilante

     kur i tha GREKUT-AMERIKANET DHE ANGLEZIT
     .
     SHQIPERIA KA ARDHUR KETU JO PER TE DHENE LLOGARI POR PER TE KERKUAR LLOGARI…

     .
     “Le Monde”gazeta me e madhe franceze dhe nje nga me të medhate e globit!Ja perafersisht idea e saj sepse origjinali do rigjetur dhe publikuar me foto!

     Per keqfoljen ndaj shqiptareve ka te drejte Shmid, ka shume autore të gjithe te blere nga sllavet,por dhe greket!Ka qene vertet nje furtune e madhe mbi shqiptaret e prapambetur të asaj kohe!Dhe ketu jane sjelle fare pak autore

     …Eshte e vertet qe GREKOFONET & SERBET i benin shqiptaret njerez me bisht dhe Le Monde e thote kete aty nga viti 1946 kur nje delegacion i rangut te larte shqiptar i kryesuar nga vet diktatori Enver Hoxha,zbriti per here të pare me avion ne Paris.Ishte e njohura mbledhje e Kombeve te Bashkuara dhe ka nje kenge shqipe qe brilantisht e historizon kete eveniment botror.”Në Paris u mblodh UNOJA!…..”

     Greket kishin nxjerr pretendime territorjale dhe sllavet gjithashtu kishin presion paikologjik ndaj shqiptareve si njerz me bisht.Delegacioni shqiptar zbriti ne Paris dhe ishte ne pritje te autoriteteve protokollare franceze qe vononin!

     Nje ushtarak francez i derguar per inspektim,filloi te shikoje,thote Le Monde,delegacionin shqiptar nje per nje nga prapa duke filluar nga me i fundit qeveritar shqiptar e mbritur tek i pari i tyre, Enver Hoxha,i cili thote

     Gazeta njihte dhe fliste shume mire frengjishten sa habiti gazetaret franceze

     Kur mbriti tek Enver Hoxha,dhe po e veshtronte drejtuesin shqiptar nga pas,si të tjeret,diktatori e pyeti:

     ”Zotri,cfare kerkoni që na shikoni nga pas?”

     Menjehere kontrolluesi sqaroi:”Serbet na kane thene se ju shqiptaret jeni njerez me bisht…por une bisht nuk po shikoj “Gazeta shkruan se menjehere, duke qeshur,Enver Hoxha iu pergjegj:”

     Jo,zotni,serbet kane te drejte!Vetem se gabojne pamjen:Ne shqiptaret kemi bisht te madh,por e kemi ketu,përpara dhe do tua tregojme edhe ne mbledhje atyre dhe grekeve!” Shkruan me humor te larte “Le Monde”gje qe edhe ndodhi ne mbledhjen e Parisit.Vet “Le Monde”faqe 3 dhe 22 me foto e cilson Enver Hoxhen kryeshtetarin me fotozhenik te mbledhjes dhe me të ashprin ne mbrojtje te shtetit te vet.
     Ndofta mund te jene dhe keto arsyet qe studiuesit e paanshem gjejne tek kenga popullore e asaj kohe vargjet e pashkulshme:
     “Në Paris c’u mblodh UNO-ja,
     Fol Enver,të lumtë goja!
     Fol e mbro të drejtat tona!…”etj…
     Natyrisht,kjo s’ka te beje me balten qe ca shqiptarobishtukë të vertet i hodhën Enver Hoxhes,duke shitur gjer dhe trojet e detit ne jug dhe duke qënë,si dihet zgjatim bishti i bythës se sllavëve në Tirane e Shkodër!

     ”Bishti ynë eshtë perpara”,
     një thenie enveriane lapidare
     qe i bën mirë kombit shqiptar!
     dhe plaku xhuxhumakut
     qe ja shkerdheu nonen per 50 vjet
     dhe akoma
     nuk i ka dale..narkoza

     Reply to this comment
     • Plaku Xhuxhumaku February 7, 22:28

      Po pse i bie kaq gjate mor burre, apo nuk i beson as vete ato qe thua. Eshte shume e thjeshte Enverin e shurruan sa munden, i vdekur apo i gjalle, i bukur apo i shemtuar, me lesh apo pa lesh, me brisk apo pa brisk, i dashur per popullin apo jo, populli e SHURROI sa mundi. Ja kaq shkurt dhe qarte.

 14. Mark .U.K February 7, 18:38

  Personat qe benefjal artikulli per dy persona qe mangojn,janISMIL QEMALI E E HOXHA.Jan sade turq. o Ilir N

  Reply to this comment
  • VASO February 7, 20:54

   mark u.k
   .
   Ne nje fjali me 10 fjale ben 12 gabime te renda gjuhesore,,,si duket anglishten e than fare (ne mos qofte ne ndonje kulle ngujimi..)

   Per Ismail Qemalin ka ndonje aresye ta quajme se kishte ndonje mbeturine turke por Enver Hoxha ishte nje kundershtar i fese ishte Ateist…keshtu ne 1967 feja qe u demtua me shume ishte e myslymaneve..

   .
   Nese ka njeri qe ka kryer krime fetare eshte Berisha qe na futi ne konferncen islamike pa pyeter asnjeri as kuvend as gopin e nones vet,,biles lejoi myslymat te faleshin para Gjergj Kastriotit…bile kur erdhi presidenti turk ai hoqi nga zyra Gjergj kastriotin..

   Por ajo qe eshte e pafaleshme eshte kjo poezi bash ne kalane e Skernderbeut…..dhe askush nuk e hapi gojen:

   .Ka shkaktuar para disa vitesh shumë bujë poezia që një vajzë recitoi para ciftit Erdogan në Kalanë e Prezës.

   Poezia është një thirrje patetike për xhihad dhe e vendosur në kontekstin shqiptar është një retorikë për luftë fetare.

   Vjersha është qartëisht nxitje e urrjetjes fetare dhe dikush duhet të përgjigjet kur shkelet Kushtetuta.

   Lexojeni:

   Ej krenaria e botes islame, presidenti yne
   , prijesi yne Rexhep Taip Erdogan.

   “Minaret tona mos i ler pa ezan o Allah
   Ose thirrni ketu ata qe bejne mjalte
   Ose mos na ler pa zgjojte e bleteve
   Ketu jane pa ze minaret
   Vendin qe eshte bere mysliman, mos e ler pa mysliman o allah
   Ketu trupi eshte pa dashuri o Allah
   Na jep fuqi, mos e ler pa luftetar sheshin e xhihadit o allah
   Vitet qe presin heronjte, mos i ler pa heroj o allahu im
   Te dime te dalim kunder armiqeve
   Neve mos na ler pa shpirt o allahu in
   Ose ndaje vendin e mbetur pa kerrkend, ose mos na ler pa coban o allahu im
   Ti mos na ler neve pa ty, pa uje e pa ajer o allahu im
   Vendin qe eshte pjekur me myslimane, mos e ler pa myslimane o allahu im”

   Reply to this comment
 15. KOZi February 7, 20:52

  Figurat partiake nderohen tek partite e tyre. Enver Hoxha nuk ka me parti sepse ne korrik 1991 pasi e kishin hedhur si monument,e hudhen poshte politikisht e organizativisht dhe kthyen emrin ne Partia Socialiste,edhe gazeten Zeri Popullit nuk e ka me ! Cfare kerkoni?
  Enver Hoxha nuk ka qene asnjehere Kryetar Shteti dhe kete e kujtoni patjeter !
  Ka protokoll nderimi e respekti , Ah po ka qene Kryeminister dhe ne Kryeministri i takon te prezentohet si Kryeministrat tjere.
  As Fan Noli nuk ka qene Kryetar Shteti. Ne rast se e kini seriozisht ju kujtoj qe Fan Noli eshte krijuesi i Kishes Autoqefale Ortodokse te Shqiperise dhe i takon monumenti perpara Kishes Ortodokse ne Tirane. Kaq…..tung

  Reply to this comment
 16. Odin February 7, 20:59

  Donkishotet enderrojne akoma Enferin…Mos ngaterroni djersen e gjakun e baballareve tane me nje kriminel ordiner. Shumice e viktimave te tij as sot nuk kane varr e nuk ju gjenden eshtrat.
  Familje te tera te persekutuara per faj te gjyshit.
  Edhe Hitleri beri shume per gjermanet por ne kurriz te viktimave te tij.
  Eshte turp per Diten qe edhe mbas 28 vitesh nuk mban qendrimin e duhur ne kete çeshtje. Eshte vetem kohe e humbur, nostalgji injorantesh arkaike.

  Reply to this comment
 17. ad February 7, 21:44

  Njoftim:

  I bejme te ditur komentuesve antienveriste qe te lene komentet dhe te shkojne te hapin varret e ushtareve greke me 20 Euro Ora

  po nuk u pelqeu kjo pune duhen 10 berbera te kampi i muxhahideneve..30 Euro ora
  .
  po nuk ju pelqeu dhe kjo pune kerkon Xen Berisha 5 roje personale dhe aplikoni te sllobodanka per biografine..40 euro ora

  Po qe se nuk doni pune lexoni kete ilacin e Arben Dukes qe thote realitetin qe me shume e shajne enverin spiunet dhe bythlepiresit e tij se te perndekurit e Spacit

  Të shajnë të tutë,

  o shoku Enver,
  vetëm gjysmë dite,
  dil edhe një herë!

  Vetëm gjysmë ore,
  dil e luaj fenë,
  në Shtëpinë Qendrore,
  ta pimë kafenë!

  Në Shtëpinë Qendrore,
  more Komandant,
  ku tani i parë,
  është një intrigant!

  Ty – ky shkretëtirë,
  as të shkon në mëndje,
  i ligu të ligjve,
  në partinë tënde!

  Ç’djall të tha në kokë,
  nga shpella ta nxirrje,
  të ngjiste ca shkallë,
  veç me bythëlëpirje!

  Në hatër s’të bie,
  ty mender Saliu,
  sa të ta ndjejë erën,
  do fshihet si miu!

  Rri veç pak sekonda,
  jo një gjysmë ore,
  ta çlirosh nga bandat,
  Shtëpinë Qendrore!

  Dhe mos shko aspak,
  në të tjera vënde,
  sepse një besnik,
  ke në zyrën tënde!

  Ai ta ka mbajtur,
  emrin të florinjtë,
  se ti mbi të gjithë,
  i ke skraparllinjtë!

  Ai ngjan nga ty,
  shoku Komandant,
  ndaj me të pushtetin,
  e kemi garant!

  Në zyrën e madhe,
  të shokut Mehmet,
  është djalë i Kristaqit,
  që qe deputet!

  Ai ndonjëherë,
  bën sikur të shan,
  po nga ana jote,
  kandarin e mban!

  Eh, edhe në zyrën,
  e shokut Haxhi,
  ësht’ një oficer,
  pak mustaqeli!

  Vetëm pak mustaqe,
  siç i kish Haxhiu,
  dhe për këtë punë,
  i hoqi i ziu!

  Kaq – o Komandant,
  s’kemi më ç’të themi,
  se pushtetin tënd,
  neve prapë e kemi!

  Se do të humbiste,
  kot mendoi shpellari,
  kur në mes të natës,
  të krreu nga varri!

  Tani ik i qetë,
  dhe nuk ke pse vuan,
  se këtu shumica,
  akoma të duan!

  Ka dhe që të shajnë,
  e të hedhin gurë,
  për inat të tyre,
  unë të mburr – o burrë!

  Unë të mburr – o burrë,
  se jam realist,
  se s’jam njohur kurrë,
  si një enverist!

  :

  Reply to this comment
 18. orwell February 8, 00:36

  Te nderuar lexues !
  .
  Shume po abuzohet me ‘Krimet e Enverit” qe per hir te se vertetes ne krahesim me bombat atomike te Hiroshimes..napalmin e Greqise dhe Vietnamit apo masakrat e Frances ne Algjeri jane mikroskopike
  .
  Nuk diskutoj qe ne lufte dhe pas saj ne kohen e Enver Hoxhes ka patur gabime dhe krime te ndryshme qe duhen pare me kohen dhe rrethanat
  Por nqs i krahesojme “bemat” e Enverit me kundershtaret e tij ,, me ato qe bene e djathta greke,mbreteroret e Pavllit,anglo-amerikanet dhe ish bashkpuntoret e fashizmit te rekrutuar prej anglezeve, karshi te majtes greke..keto te Enverit duken rromaca..se raporti shkon 1 me 100 ne favor te Enverit
  Ndiqni kete material modest per Greqine dhe tmerret e saj 1944-1974

  Për luften civile te tmerrëshme greke opinioni sot akuzon mbretin e atëhershëm të Greqisë, Pavlin;
  akuzojnë drejtësinë kriminale të shtetit të atëhershëm plutokratik të Greqisë;
  akuzojnë intervensionistët perëndimorë anglo-amerikane që ndihmuan fashizmin grek në masakrimin e mijëra e mijëra demokratëve dhe progresistëve;
  .
  Pushtimi i Greqisë nga anglezet filloi ne 3 dhjetor 1944 ku trupat angleze vranë dhjetra greke ne nje demonstratë paqesore dhe tanket e Churchillit pushtuan Athinën dhe më vonë deri ne 1950 u vranë me shumë greke ne pushtimin britanik se ne ate fashist
  akuzojnë kolaboracionistët dhe shërbëtorët grekë të nazizmit, që i shkaktuan Greqisë 500 mijë të njërëz të vdekur nga uria,
  që mbytën dhe varën në litar 48 mijë vetë,
  që vranë në luftë 30 mijë të tjerë e që u torturuan në kampet e përqëndrimit ne ishujt greke pra arriti rreth dy miljonë numri I të vrarëve ,te zhdukurve te denurave te ikurve dhe te burgosurve..etj
  .
  Me ligjin Gjëndjen e Jashtëzakonshme u dërguan në gjyqe ushtarake qindra mijra demokratë, progresistë, socialistë, komunistë dhe shumë personalitete të fuqishme të jetës politiko – shoqërore greke duke filluar nga i famshmi Manolis Glezos, Floraqi e deri tek kirurgu me famë i Europiane Petro Kokalis; nga bilbili i poezisë greke, Jani Ricos e deri tek kompozitori progresist, Miki Teodoraqis, për gjoja “veprimtari subversive”.
  .
  Nga viti 1945 – 1950 ishin marrë 150 mijë vendime gjyqësore dhe 15 mijë demokratë ishin dënuar me vdekje; 22 mijë njërëz ishin torturuar. E djathta eksreme greke nxori ligjin, që e quante të dyshimtë këdo që kishte bindje të majta. Largimet nga puna dhe survejimet,zhdukjet ishin të zakonshme
  .
  Vazhduan me vite gjykimet me vdekje të luftëtarëve të rezistencës kundër fashizmit e të luftës civile me denime të përjetshme dhe shkatërrimet e jetes ne kampet e përqëndrimit të Makronisit, ku internoheshin dhe jetonin në kushte të frikshme të burgosurit politik. Ishin kohë të vështira për popullin grek. Ata që luftuan kundër nazizmit përfunduan burgjeve, u pushkatuan ose një masë e madhe luftëtarësh u përndoqën.
  .
  . Mos të harrojmë se jemi në vitet e para të Luftës së Ftohtë. Në SHBA, shtatorja thyer dhe e shëmtuar e nazizmit ishte zëvëndësuar nga makartizmi. Në këto kohra psikologjia e luftrave rajonale dhe globale mbahej e karikuar dhe populli rrinte në ankth.

  .
  Ndërsa në vëndet ku nazizmi ra, kolaboracionistët u dënuan, kurse në Greqi pushkatohen luftëtarët e rezistencës kundër nazizmit.
  Sharl de Gol, në Francë me gjyqe ushtarake dënoi me vdekje dhe burgim te përjetshem 12 mijë kolaboracionistë, ndërsa në Greqi dergjen burgjeve dhe lincohen mijra e mijra patriotë anti fashistë. Në këto vite emri i Niko Bellojanit bëhet simboli i paqës dhe i lirisë së popujve sepse u pushkatun bashke me te dhe dhjetra te tjerë
  .
  Shkrimtari i madh demokrat turk, Nazim Hyqmet, shkroi një novelë për nder të tij dhe e titulloi “Njeriu me karafil”. Pablo Pikaso skicoi portretin e Bellojanit me karafil në dorë, që u shpërnda në të gjithë botën. Një regjizor progresist grek realizoi filmin artistik “Njeriu me karafil”. Gjithashtu, poeti i mirënjohur grek, Janis Ricos thuri poemën: “Njeriu me karafil”. Një nga zërat më të fuqishëm në ato vite ishte edhe ai i Manolis Glezos, një nga figurat më të ndritura të së majtës greke
  Katastrofa më humane ishte dergimi jashte vendi te 30 mijë femijeve greke jetime ose ne gjendje urie vdekjeprurëse
  .
  Jane akoma fotografite e oficereve greke dhe anglo-amerikane ne 1949 te dale mbi kufomat të të majtes greke te vendosur ne varre massive
  Greqia qe pas vitin 1945 ishte efektivisht një protektorat britanik.dhe me vone anglo amerikan ne 1949 per here te pare perdoren Napalmin.
  Pra ky vend ishte një model ndërhyrjeje të pafundme nga të huajt në politikat e brendshme u bë i dukshëm, kryesisht nga Shtetet e Bashkuara; dhe, ndërkaq, ka patur disa vjet diktaturë brutale ushtarake. Klisheja e vjetër është e vërtetë: lufta u fitua me dollarë, po aq sa dhe me armë,dhe dredhi.
  .
  Ndërkohë që çështja e luftës civile është ende tronditëse emocionalisht dhe ka nga ata që janë gjallë, të cilët kanë marrë pjesë në ngjarjet, nuk ka gjasa që motivet reale të atyre të përfshirë – dhe asaj që ndodhi – të zbardhen ndonjëherë plotësisht.
  .
  Por ajo që të rrënqeth trupin eshte vrasja e Ikones se Luftes Dyte ne Greqi komandantit te ushtrise greke Aris Velouchiotis me shoke te tij qe pasi I vrane ne prite, ish bashkpuntore fashiste te rekrutuar nga sherbimet angleze ju prene kokat dhe I varen ne Trikalla për të terrorizuar popullin.
  .
  Horrori vazhdon kur ligjvenes anglez ne Londer kritikuan dhe akuzuna ushtaraket e larte angleze per keto veprime kanibalesh,keto ushtarake u pergjigjen me cinizem..Ne respektojme zakonin e grekeve nga a kaluara e tyre
  (When British Labour government members of Parliament objected to the barbarity of the operation, they received the reply that the display was in accordance to an “ancient Greek war custom” )
  Pra perse akoma duhet te vazhdojme me propoganden makartiste elezbiberiste qe “denon” Enverin” dhe nuk e hapin sqepin per krimet e te djathtes greke plus anglo-amerikanet qe vrane ,syrgjynosen apo torturuan mbi 2 miljon greke ?

  Reply to this comment
 19. Toma February 8, 01:18

  NE sheshin e GJjergj Kastrioti [ Skenderbeut] i mengon Dede Gjon Luli,i cili mas pesqinde vjetve persrit flamurin e GJERGJ KASTRIOTI {SKENDERBEUT] ne deciq. per bashkimin e atdheut,POR TRADHTIA JUEJ ENDE VASHDON, ENVERI ESAT PASHA SALI BERISHA JAN MA TE MDHEJ TRADHTAR TE TRUEDHIT E KOMBIT SHQIPTA,QE GJITHEHER KAN VEPRUA ME TURKUT DHE SERBIN.

  Reply to this comment
 20. Arber I February 8, 03:38

  Sheshi quhet “Skenderbej”. Nuk mund te veme asnje permendore tjeter pervec tij. sepse edhe sheshi eshte si njeriu, ka vetem nje koke. Po te kishte dy e tre do te duhet te shtrohet ne spital per t’i operuar kokat e tjera. Lereni sheshin me koken e vet “Skenderbej”.

  Reply to this comment
 21. Stefan Cole Vlore February 8, 04:13

  O Floriri i Kerrabes, po c’te paskan bere vlonjatet e mallakastriotet ty more qe i urren kaq shume? Mos te kane qire babane ne bythe? Se nuk e kuptoj pse kercen e mallkon vetem pse permenda Enver Hoxhen. Se c’mendoj une per te eshte ceshtje e mendimit personal. Por ti paske problem me krahina te tera more skuthi i maleve te rrjepurra.Te qifte Vlora e Mallakastra fisin e kurvave

  Reply to this comment
 22. Stefan Cole Vlore February 8, 04:20

  Orwell, sistemi Enverit me shoke (se nuk i bere vete te tera) vrapu,burgosi,internoi,terrorizoi,shpronesoi,poshteroi popullin e vet per 45 vjet. Deformimi qe iu be ketij populli do te kerkoje dekada per tu riparuar,e ndoshta kurre nuk do riparohet. Mos i ngatarro lufterat e fuqive te medha me absurditetet e Shqiperise se varfer. Nese Franca vrau e preu ne Algjeri,kuptohet se ishin interesa kolonialiste dhe ishin ne mes pasurite natyrore te Algjerise. Por Enveri qe i vriste kot inxhinieret e naftes sepse donte nafte me patjeter edhe pse mundesite e Shqiperise aq ishin.Do duhen qindra vellime per te treguar ate qe nuk tregohet. Tek e fundit keta qelbesirat qe qeverisin sot,jane te tere te ritur e formuar ne zboret e aksionet e xhaxhit.jane produkti i njeriut te ri socialist. Nuk kishte Shqiperia as balliste,as zogiste,as borgjeze e tregtare te kur “ndryshoi sistemi”. Ata qe ishin jane edhe sot.
  Dikur te vriste me forma te tjera,sot kane dryshuar ato forma.

  Reply to this comment
 23. 500 vjet nana priti... February 8, 05:46

  Periudha Enverit duan apo nuk duan sot një pjesë e shqiptarëve dhe e politikanëve të tyre, në të ardhmen kjo do të quhet një ndër periudhat më të lavdishme e barabartë me atë të Skenderbeut, në mos më shumë. Historia i ka ligjet e saj, si dje, sot dhe nesër.
  .
  Politikanët pornoambasdoret dhe gjeneratat e sotme janë të pazotë t’i ndryshojnë këto ligje. Ata janë të zot të përdorin propagandën e sotme si të duan, por janë të PAZOTË TË NDRYSHOJNË LIGJET E HISTORISË!
  Sundimi 20-vjeçar i Napoleon Bonopartit i kushtoi Francës rreth 10 milionë të vrarë.
  .
  Sa shumë e kanë urryer Napoleonin bashkëkohësit e tij, qytetarët dhe nënat franceze që i’u vranë djemtë. Prandaj duke shfrytëzuar këtë urrejtje, Burbonët e internuan atë, me mija kilometra larg Francës, në ishullin e braktisur të Shën-Helenës. Po Franca sot, MBURRET ME BONAPARTIN.

  .
  Ajo nuk do t’ia dijë për të vrarët, për shkatërrimet, për krimet e tij, por PËR LAVDINË QË I DHA FRANCËS, sa ishte në pushtet. Prandaj e quan Napoleonin kapitenin më të madh të kohërave dhe i ka kushtuar deri tani rreth 200-mijë vepra!
  .
  Robespieri i famshëm, shefi i diktaturës jakobine, kryetari i Shpëtimit Publik, për dy vjet me firmën e tij, dërgoi në gijotinë mbi 2400 njerëz, midis të cilëve edhe miqtë më të afërm të tij, si Dantonin, Shometin, Ebertin etj, që kishin filluar të ligështoheshin. I takon kësaj periudhe vendimi i parlamentit francez, për çfarosjen dhe fshirjen nga harta të qytetit të dytë të Frances, Lionit, sepse bëri provë të rebelohej kundër republikës franceze.
  .
  Është vendimi më i egër që është marrë ndonjëherë në histori. Megjithate, sot Franca e ka për nder që ka patur një njeri të tillë në krye të saj në atë kohë. Robespieri e kosilidoi republikën franceze dhe e mbrojti ate nga reaksioni feudal dhe rujalist. Sot francezët krenohen me lavdinë që u la Robispieri dhe nuk pyesin për krimet e tij!
  Sot pas më shumë se 500 vjetësh, shqiptarët, festojnë me madhështi, krenohen me Skënderbeun dhe periudhën e tij.
  .

  Askush sot nga shqiptarët nuk përmend, sa verë piu dhe sa mish hëngri Skënderbeu, sa kështjella kishte dhe si jetonte ai. Askush nuk përmend sot, se si u’a cungonte Skenderbeu shqiptarëve liritë dhe të drejtat, duke i mbajtur për 25 vjet rresht në luftë, duke i privuar nga liritë dhe kënaqësitë personale. Luftërat atëhere zhvilloheshin në verë dhe pranverë. Në këto dy stina shqiptarët në vend që të shijonin jetën, shijuan për 25-vjet luftën vdekjen, shpatën dhe shigjetën.

  .
  Askush sot, nuk përmend se sa princërve shqiptarë i’u pre koka, se sa tradhtuan, sepse nuk ishin dakord me të. Ja këto “krime” të Skënderbeut në kohën e tij, shqiptarët e sotëm nuk duan t’i dinë. Atyre sot u intereson VETËM LAVDIA e Skënderbeut jo krimet e tij të atëhershme.
  .
  Sot shqiptarët e kanë për krenari, që përballë një Europe të trembur, Skënderbeu i bëri ballë, superfuqisë më të madhe të kohës, Turqisë.Ashti si Enveri me ruste pas 500 vjetesh Vetëm kaq. Kjo ka mbetur. Të gjitha të tjerat u zhdukën, u harruan me kalimin e kohës, me kalimin e brezave.

  .
  Kjo është logjika e historisë. Nga kjo logjikë, nuk shmangesh dot. Kjo logjikë do të vazhdojë edhe në të ardhmen. Kësaj logjike do t’i nënshtrohet edhe Enver Hoxha dhe brezi i udhëheqëseve të Partisë së Punës që dolën nga zjarri i Luftës Nacional-Çlirimtare, që deshën t’i bënin të gjitha përnjëherësh, që deshën të mateshin me të mëdhenjët e botës, që sa ishin gjallë u matën me sukses me ta, duke i’a ngritur shumë lartë emrin Shqipërisë.
  .
  Mendoj se eshte e parakoheshme sot te kerkosh ringritjen e monumentit te Enver Hoxhes sepse ai nuk ka nevoje per lapidary pasi e kthyen ne legjende armiqte e brendshem dhe te jashtem.
  .
  .Jam I sigurte qe ne vitin 2044 ne 100 vjetorin e clirimit kur te kene ngordhur keto makartiste –zogiste-naziberishiste ,do te ngrihet monumenti I Enverit ne malin e Dajtit me madh se I krishtit ne Rio te Brazilit me kete mbishkrim:
  .
  Enver Hoxha do ngelet nje nga burrat me te spikatur ne historine boterore I cili e mori vendin me financa zero ne 1944 me 900 mije analfabete dhe malarike dhe ne vitet 60-80 e drejtoi ate vend si te ishte fuqi e madhe

  Reply to this comment
 24. info analitike February 8, 12:33

  E kam thene une qe enveristeve nuk i duhet share babai shpirteror se ata jane gati te vrasin nenen per te.

  Reply to this comment
 25. intelektuali February 8, 13:21

  Ore MUT fanatik enverist po nga i gjen keto dacibao te poshtra per HITLERIN shqyptar, Enver Hoxha qe ishte jo vetem pederast, por edhe sadist dhe gjakatar qe vrau te gjithe shoket e tij, xhelate te Partise se Punes

  PO PSE NUK FLET PER VITET 80-90 MORE MUT FANATIK?

  Kur Enveri me Nexhmijen falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin tone si kurre me pare ne histori?

  PO C’ESHTE KY KRAHASIM I INJORANTIT ENVER HOXHA ME NAPOLEONIN O MUT BUDALLA?

  Ja shikoje shtetin qe la pas Enveri te placin syte e fanatikut dru me pre dhe pastaj shko ta shohesh Enverin te Korea e Veriut” qe ju shofte fara e keqe e spiunave te Enverit qe keni 70 e kusur vjet qe po mbani peng Vatanin me enveristat tuaj te peshtire.

  https://www.youtube.com/watch?v=_Jk7zSopzBM

  Reply to this comment
 26. Mark .U.K February 8, 13:27

  Vaso:Ai zyrtarisht ishte ateist.Po nese ke lexuar shenime per lindjen e mesme del qart se mbron mislimanet.Ne ate liber tregon si lindi dhe u zvidhue feja muslimane.Trego Vaso pse e beri ket.Vertet Berish turku na futi ne konferencen islamike po nuk terhiqen kta socialistet bile edh ne okb dalin ne mbrojtje.Ashtu sic hoqen si date clirimi 28nendorin. te bejn edhe ket.Pse e mbuluan bustin e Gjergj Kastriotit kur po faleshin besimtart?Bustin e Kastriotit e kan hequr te gjith.Rama beri pritjen ne nje zyre tjeter??????

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim