Shfaqet rasti i parë i antraksit në Mat

July 6, 2018 14:31

Shfaqet rasti i parë i antraksit në Mat

 

Rikthehet antraksi, sëmundja e rrezikshme që prek kafshët e mëdha si lopët. Ajo është në fshatin Frankth të njësisë administrative Komsi në Bashkinë e Matit duke shkaktuar ngordhjen e një lope.

Banorët kërkojnë me ngulm që shteti të bëjë vaksinimin e gjedhëve të tjera: rasti është i konfirmuar nga instituti veterinar.

Mjeku veteriner Selman Kurti tha se sëmundja është ngjitëse edhe tek njeriu në dy forma; me anë të prekjes së gjedhit të infektuar dhe kur konsumon mishin e tij. Kurti i bëri apel fermerëve që të lajmërojnë menjëherë instancat nëse kanë ngordhje të papritura të gjedhëve.

o.j/dita

July 6, 2018 14:31
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*