Shi artificial për të luftuar ndotjen

February 25, 2019 17:51

Shi artificial për të luftuar ndotjen

Ushtria indoneziane ka përdorur aeroplanët ushtarakë për të krijuar shi artificial këtë të hënë (25 shkurt), pasi smogu i lartë i shkaktuar nga zjarret në pyje bënë që shkollat të mbyllen në ishullin e Sumatrës, thanë zyrtarët.

“Aeroplani mund të mbajë tonelata kripë për t’u përdorur në ‘mbjelljen’ e reve”, tha Edwar Sanger, kreu i agjencisë për mbrojtjen civile në provincën Riau në Sumatra.

Dukshmëria në nën-qarkun e Rupat ishte aq e ulët se 100 metra.

Zjarret në pyje janë rrezik i përvitshëm në Indonezi dhe mjegulla e krijuar nga tymi ndikon shpesh edhe në Singaporin fqinj, Malajzi dhe Tajlandë, duke shkaktuar ndotjen e ajrit në nivele të rrezikshme.

Një studim nga universitetet e Harvardit dhe Columbia zbuloi se më shumë se 100,000 njerëz në Azinë Juglindore mund të kenë vdekur para kohe në 2015 si rezultat i zjarreve në pyje në Indonezi.

Hulumtimi i atribuoi vdekjet e parakohshme për shkak të thithjes së sasive të larta të grimcave me bazë karbonin.

l.h/ dita

February 25, 2019 17:51
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*