Shifër marramendëse për diamantin e rrallë blu

May 16, 2018 10:00

Shifër marramendëse për diamantin e rrallë blu

 

Një diamant i rrallë blu është shitur për një shifër rekord prej 6.7 milionë dollarësh në një ankand në Gjenevë.

Diamanti, i quajtur “Farnese Blue”, i ishte dhënë si dhuratë vajzës së Dukës së Parmës, Elizabeth Farnese-s, kur u martua me Filipin e Pestë të Spanjës në 1715-n.

Më pas, u trashëgua në brezat e ardhshëm dhe lëvizi nga Spanja në Francë, Itali dhe Austri.

Diamanti 6.1 karat vjen nga miniera e famshme Colconda në Indi.

Çudia është se “Farnese” u shit vetëm katër minuta pas u hap ankandi për ofertat. Nga përfaqësuesit e shtëpisë së ankandit, diamanti ishte vlerësuar me një çmim fillestar prej 3.5 milionë dollarësh.

“E prisnim një rezultat të mirë, por e filluam me 3.5 milionë dollarë dhe përfunduam me 6.7 milionë dollarë. Kështu që i kaloi pritshmëritë tona”, tha specialistja e bizhuterive, Daniellla Mascetti.

Ndërkohë, identiteti i zotëruesit të ri të diamantit nuk është zbuluar ende.

a.s/dita

May 16, 2018 10:00
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*