Shifra alarmante vetëvrasjesh në Shqipëri

September 10, 2018 22:37

Shifra alarmante vetëvrasjesh në Shqipëri

 

10 shtatori shënon ditën ndërkombëtare të parandalimit të vetëvrasjes, por edhe pse në vendin tonë shifrat e personave të vetëvrarë janë shumë të larta, asnjë aktivitet nuk u ndërmor, apo qoftë edhe një apel i thjeshtë.

Statistikat zyrtare nga INSTAT tregojnë se gjatë 3 viteve të fundit 659 persona kanë kryer vetëvrasje, ndërkohë që vitin 2018 ende nuk ka asnjë të dhënë zyrtare, edhe pse burime pranë urgjencës bëjnë të ditur se numri i personave që kanë tentuar vetëvrasjen është i konsiderueshëm.

Psikologët shprehen se një nga shkaqet kryesore që çojnë drejt vetëvrasjes janë çrregullimet mendore, depresioni, stresi si dhe konsumimi i alkoolit dhe drogërave të ndryshme.

Specialistët gjithashtu shtojnë se një nivel në rritje i tentativave për vetëvrasje vihet re tek adoleshentët, për shkak të ndikimit që kanë nga filmat.

Ndërkohë edhe pse numri i vetëvrasjeve është i lartë ne vendin tonë, roli i psikologut në shoqëri mbetet ende i zbehtë.

l.h/ dita

September 10, 2018 22:37
Komento

8 Komente

 1. Hosteni September 10, 22:52

  Faktori kryesor eshte gjendja ekonomike, si edhe mungesa e perspektives. Lerini pordhet, jo filmat, jo leshi. Sa per psikologe, ata t’i shohim me dylbi. 28 vjet qe kemi prodhuar vetem analfabete me diploma.

  Reply to this comment
 2. Rruaje September 11, 05:48

  E percfare na duhen psikologet kur kemi hoxhet e prifterinjte?
  Kush ka hall shkon ne Lac dhe e zgjidh ate!
  Shkaku?
  Qejfi,spektakli,e drejta e njeriut per te bere cfare te doje me trupin e tij!
  Akoma ju me parulla komuniste se “njeriu mbi te gjitha”?
  A keni degjuar ju se ka ndonje shoqate per mbrojtjen e njerezve?
  Me siguri qe nuk ka?
  Epo per mbrojtjen e kafsheve ka te tilla,prandaj shikoni punen tuaj!
  Bota ka njerez plot dhe po nuk iken ca,ku do rrine ata qe do lindin?

  Reply to this comment
 3. Rryli September 11, 05:54

  Ju komunistet jeni xheloze se atehere tek ju vriste shteti,ndersa sot pervec shtetit me shume te drejta ka vete njeriu te beje cfare te doje me trupin e tij!
  Mos nderhyni ne punet e brendeshme te personit se nuk jemi ne diktaturen komuniste!
  Tani o vrit tjetrin,o vrit veten!
  Spektakel plako,spektakel!
  Eshte bere jeta interesante!
  Takohemi,Daku ne boten tjeter te pijme e bejme qejf pa na numeruar gotat njeri dhe pa veting!

  Reply to this comment
 4. DRAGOI September 11, 07:27

  Këto janë frytet e demokracisë të aq deshiruar nga shqiptarët, që prej pas vitit 1990 ! dhe kurgjë nuk është kjo qka do t’ju ndodhë edhe mëtutje, sepse qka lypët, gjetet dhe, mirë t’ju bëhet, se deri në vitin 1990 ishit njerëz në kuptimin më të mirë të fjalës, por që prej pas vitit 1990 u bëtë shtazë dhe ma SHTAZË edhe sesa shtazët e xhunglës ngase po ju mungon, sikur do t’thoshte Granit Drenica, Enver Hoxha-ZOT, dhe, tamam pse po iu mungon Enver Hoxha-ZOT, nuk po iu mungon tashmë asnjë DJALL që ka kjo botë! S’do mend se mosmirënjohja e juaj ndaj ZOT-Enver Hoxhës, sot është prania në Shqipëri e të gjithë DJAJVE TË BOTËS!

  Reply to this comment
 5. Rrema September 11, 10:06

  Nuk jane vetvrasje, por kane nderruar jete!
  Ne kete jete nuk kane jetuar mire dhe deshen te provojne jeten e per tejme!
  Cfare ka ketu per te dhene alarmin?
  Jeta eshte private ne demokraci dhe secili zgjedh vete se si ta perdore!

  Reply to this comment
 6. Arben September 11, 10:53

  Shqiperia uropiane.

  Reply to this comment
 7. Adih September 11, 15:23

  Faktori kryesor dhe i vetem eshte ekonomia .Jane shtuar vetvrasjtet flitet ketu me te drejte ,por simbas mendimit tim ,do shtohet me keqeardhje ,se pervec ekonomise qe kane per mbijetesen shume familje ne shqiperi ,por do shtohen edhe bizesmenet ,eshte fjala per ata qe marin kredira ,dhe nuk i lajne kreditin ,falimentojne dhe pastaj kalojne ne vetvrasje. Mos e harroni ,do me kujtoni ne te ardhmen .

  Reply to this comment
 8. Jes September 11, 18:49

  Mos shpifni per ekonomine!
  Shqiperia ka ndryshuar shume pas rrezimit te diktatures me te poshter ne bote!
  Dhe kete e thone se pari te gjithe te …huajt,turistet,sportistet,diplomatet,biznesmenet,artistet,trafikantet etj!
  Kete e kane thene lideret boterore,qe kane takuar lideret tane nga e gjithe bota,qe kand vizituar Shqiperine pasi kane mbaruar mandatin e tyre,e kane thene shqiptaro-amerikanet qe kane investuar ketu miliona dollare ( harrova,asnje qindarke), e ka thene Xhon Mekgou,Damir Fazllic,Milloshevici,Gedafi,Sadam Huseini,Dora Bakojanis,Urban-ni i Hungarise, cemet e CEZ-it,Isa Mustafa i UDB-se, Ahmet Zogolli (pas vdekjes) dhe te gjithe heronjte e kombit Hamit Matjani,Isa Toska,Gjon Marka Gjoni,Muharrem Bajraktari, pronari i Milanit,Parmes,Real Madritit,Gramozit te Ersekes, gazetari i shqyer Qim Peka,kandidati per president i shkarkuar ne makine brenda 30 mitutave,rekord Guines,Artan Hoxha,ylli ne ngjitje Lulzim Basha,ylli i gazetarise boterore Blendi Fevziu,analisti i shqyer ,nip i rritur ne ish bllokun komunist,Andi Bushati,dhe mbi te gjithe antikomunisti me i shqyer,rritur ne ish bllokun komunist,qe kurre nuk do ta zere me goje te atin e tij te nderuar,por vetem gjyshin,shofer te Zogollit,banorin me te ri te resortit turistik Surrel,Edi Rama!
  Cfare kerkoni me shume se kaq o shqiptare!
  Nuk donit nje parti te vetme se kujtonit qe ju genjente,por deshet 100 parti qe as preshin ne bythe nuk duan te harxhojne per ju!
  Kemi mbetur 2 milione njerez dhe me pasurite e ushtrise ( qe Rama dhe deputetet e tij kurre nuk guxuan te bejne te pakten nje pyetje se sa leke jane derdhur nga shitja e armatimit dhe municionit te ushtrise) sot cdo shqiptar do ta kishte pensionin jo me pak se 1 mije euro ne muaj!
  Takohemi ne Iskia bashkefshatare te dashur pas vdekjes!
  Si fund:
  -Ku keni degjuar ju qe per nje vit te kene kerkuar per te ikur nga vendi rreth 500 mije vete?
  As Colombi kur zbuloi Ameriken nuk shkoi me kaq njerez!
  Dhe kjo tregon kushtet e mrekullueshme dhe mundesite e pafund qe i jane dhene ketij populli sot,ndryshe nga komunizmi qe i mbante brenda Klonit me gjemba!
  Rrofte Sali Berisha!
  Rrofte Edi Rama!
  Rrofte Lali Eri!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*