Shifrat tronditëse/ Gallup: 60% e shqiptarëve duan të largohen!

December 13, 2018 13:22

Shifrat tronditëse/ Gallup: 60% e shqiptarëve duan të largohen!

60% e shqiptarëve kanë dëshirë të braktisnin Shqipërinë.

Shifrat tronditëse janë publikuar nga “Gallup”, kompani e njohur sondazhesh.  Rezultatet e sondazhit janë publikuar përmes një postimi në Twitter nga Ian Bremmer, Presidenti dhe themeluesi i Grupit Eurasia.

Në renditjen e Gallup për numrin e qytetarëve që duan të largohen nga vendi i tyre, Shqipëria renditet në vendin e katërt.


Renditja e sondazhit kryesohet nga vende të Republikës Afrikane si Sierra Leone, në të cilën 71% e njerëzve duan të largohen nga vendi. Vendin e dytë e zë Liberia me 66 % e më pas, Haiti, në të cilin 63% e qytetarëve duan të largohen.

l.h/ dita

December 13, 2018 13:22
Komento

7 Komente

 1. Bertixho December 13, 14:16

  LOL. Eshte rrethuar nga vende Afrikane. Timonieret e bene Shqiperine si gjithe Afrika.

  Reply to this comment
 2. kasem gahinji December 13, 14:41

  sa tronditese.po pse kerkuam te futemi ne europe?jo vetem ne,por gjithe lindja.per jete,pune,page me te mire.dhe kjo levizje quhet e drejte universale e njeriut.keshtu do te jete gjithenje.do te shkojme dhe do te vine.ku te jete me mire.cka per tu tronditur?per kushtet dhe veshtiresite ketu,eshte normale.dhe keshtu do te jete.atje jane dhe do te jene gjithenje perpara,pavarsisht progresit.nuk duhet te na shqetesoje kjo,por kalbja e sisemit ne shqiperi nga korrupsioni,grabitja,perfitimet e pamerituara.shembulli i keq i asaj qe quhet klase politike.po te mungoje ne pune nje puntor pritet rroga,pushohet nga puna.po te mungoje nje deputet paguhet rregullisht.a nuk eshte padrejtesi,vjedhje,perfitim i pamerituar?ta denojme ate qe merr rryshfet,patjeter.po ai qe e jep,qe pergatit listen e rryshfetdhenesve pse nuk denohet?pikerisht kjo i hap rruge korrupsionit.ka korrupsion ne universitet.po pse ,vetem profesorati eshte pergjegjes?po rryshfetdhenesi universitar jo?te gjithe te barabarte para ligjit.pikerisht keto jane disa nga shkaqet qe te nxine jeten,te nxine vendin tend dhe te detyrojne te largohesh.ne vendin tone eshte ngritur perdja e hekurt e luftes se ftohte,qe shprehet ne refuzimin e dialogut.deputetet nuk shkojne ne parlament,refuzohet dialogu,bashkebisedimi,nxitet fryma e ultimatumit,kercenimit.thene ndryshe nxitet lufta,perplasa,gjakderdhja.dje tek bashkim hoxha dikush tha se duhet derdhur gjak.po keto nuk jane nder shkaqet e largimit?jam me mire ne nje vend europian me pune qetesi,katandi.ndaj dhe synojne njerezit te ikin.ketu mungon ,refuzohet ajo qe eshteme elementarja ne demokraci,dialogu dhe fryma e pergjegjsise dhe bashkepunit mbi bazen e ligjeve per te luftuar padrejtesine,perfitimin e padrejte,korrupsionin.dhe e keqja me e madhe eshte se kjo fryme eshte futur tek brezi i ri.nga njera ane thone se jemi e ardhmja,nga ana tjeter refuzojne te ardhmen,shkuarjen ne rrenje te problemeve.besoji kesaj te ardhme.gjithenje me paterica.

  Reply to this comment
 3. Arben December 13, 14:57

  Jemi prapa, duhet te marrim kryesimin edhe ne kete liste

  Reply to this comment
 4. Call of Duty December 13, 17:58

  Po po, duan te iken por deri ne momentin qe dalin jashte kufijve dhe e kuptojne qe jeta nuk eshte me qofte te daja.

  Reply to this comment
  • Bardh e Zi December 13, 18:59

   Bravo call of duty. Dhe pastaj kthehen me bisht nder shale se kujtojne se jeta ne Perendim eshte hashash, Gin, expresso. Nje miku im filloi pune ne nje restorant ne Canada. Ne fund te dites I zoti I restorantit I thote te pastronte WC para se te ikte. U nervozua miku dhe I tha se kjo pune nuk me takon mua. Po kujt I takon iu kthye pronari? Heshtje. Ok po e pastroj une tha ai por ti neser mos u duk ketu ne pune. Shqipot jane akoma mes mentalitetit komunist dhe atij kapitalist. Bejne mire qe ikin se edhe mesojne. Po lum ata qe vijne me mend te tjera.

   Reply to this comment
 5. Gabriel December 13, 22:25

  Pse duhet te rrine ketu shqiptaret?
  Te gjitha qeverite na e kane nxire jeten,se as marrin mundimin te percaktojne MINIMUMIN JETIK TE NJERIUT,qe te merretr vesh se sa shpenzohet per te jetuar nje njeri dhe sa ndryshon nga qeni!
  Kam 14 vjet qe rropatem gjyqeve per pa drejtesi te shtetit,administrates se ISSH,te Avokatit te Popullit dhe…..!
  Shqiperia eshte bere prone e nje grushti njerezish!
  Politika ka baltosur Luften Antifashiste,ka bere heronjte kriminele dhe kriminelet heronj!
  Pasurite kombetare u grabiten ne emer te luftes gjoja kunder komunizmit!
  Populli eshte i percare jo vetem nga 100 partite,por edhe shteti na trajton si refugjate!
  Provo te ankohesh ne ndonje zyre shteti,por nuk te degjon njeri!
  Kemi nje kryeminister qe tallet,ironizon,perbuz fukarenjte dhe qe rron vetem per zhgarravinat e tij qe i quan piktura!
  Pse te rrine ketu shqiptaret?
  Ja pse:
  1-Djali im ishte socialist, me pune tek tatimet ne kohen e PD!
  Sa erdhi ne pushtet PS e hoqen nga puna se futen nje vajze ballisti,qe kishte dhene 5 mije euro!
  Mbeti djali pa pune dhe sot eshte me banim ne SHBA me llotari amerikane prej 4 vjetesh ne nje qyteze te vogel prej 50 mije banoresh ne veri te SHBA!
  Djali bashke me nusen e tij filluan pune sipas dipllomimit te larte qe kane brenda muajit te pare dhe sot jane te lumtur se kane mundur te blejne edhe nje shtepi te re !
  Ne ate qyteze,bile afer shtepise komuna ka ndertuar disa kende lojrash,nje pishine me uje te ngrohte edhe per dimer,lulishte pa fund,ne pyllin qe eshte 50 metra larg ka lepuj,ketra pa fund qe nuk tremben nga njeriu se nuk i vret njeri si ketu!
  Bie bore por rruget kur gdhihet jane te hapura,kepucet nuk ke nevoje t’i lyesh me boje se ka pasterti se rruget nuk fshihen,si ketu por lahen gjate nates e jo si ketu qe fshihen gjate dites dhe pluhurin ta hedhin ne fytyre!
  Ka pallat sporti,stadium te vogel,piste te hapur per poatinazh,vegla gjimnastikore .fusha basketbolli e volekbolli,tenisi,tavolina ping pongu etj!
  Cerdhet,kopshtet,shkollat etj jane ne cdo 1 mije banore dhe nuk gjen femije te pa vendus jashte tyre se konsiderohet jashte kujdesit social te prinderve dhe komunitetit!
  Kujdestaret e cerdheve dhe kopshteve vijne cdo 2-3 muaj neper shtepi ku kontrolljne kushtet e jeteses se femijve dhe u raportojne eproreve te tyre!
  Cdo bllok banimi ka punonjese sociale qe ndjek dhe raporton te gjitha problemet e maredhenieve ne komunitet! etj,etj!
  Ketij i them shtet une e jo ketij shtetit te Rames qe vetem di te mburret e tallet me varferine e njerezve pa u dhene gje!
  Shteti duket hapour\r qe eshgte afer njerezve,ndersa ketu as kryeministri nuk tre degjon,as krytebashkiaku nuk te poret,as nje zyrtar i thjeshte nuk te jep poergjigjhe pooir tre tregojne gjhykatren!
  LYpsur qoiftre Shqipoeria,kur nuk ndjehem si ne vendin tim,por si ne AUSHVIC!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim