Në Shqipëri “fitoi” vetëm Partia e Zhgënjimit

June 26, 2017 10:22

Në Shqipëri “fitoi” vetëm Partia e Zhgënjimit

Në përfundim të procesit te votimit te 25 qershorit, përqindja totale e votuesve zyrtarisht arriti rreth 46%.

Në vitin 2013 pjesemarrja e votuesve shqiptare ne zgjedhje ishte 53.47 %.

Statistikisht, kjo e 25 qershorit rezulton pjesëmarrja më e ulët që nga 2001.

Qarku më i dobët ne rang repulike sipas te dhenave te KQZ ishte Vlora me 36.6% pjesëmarrje në votime.

Vlora është qarku ku kandidon edhe kryeministri Rama.

Per analistin Enver Robelli 25 qershori shpalosi qartë mosbesimin e thellë të shqiptarëve te klasa politike.

Në Shqipëri “fitoi” vetëm Partia e Zhgënjimit – shkruan Robelli.

Ai thekson se pas një çerekshekulli të betejave brutale për pushtet, të shoqëruara me krim e korrupsion, shqiptarët janë lodhur dhe po ia kthejnë shpinën politikës, por edhe vendit të tyre. Kjo është tragjike.

Zgjedhjet e 25 qershorit duhet të shërbejnë si thirrje për zgjim nga apatia.

Imazhi i Shqipërisë sot në botën perëndimore është i keq, si rrallëherë në historinë e saj bashkëkohore (me përjashtim të vitit të kobshëm 1997). Revista gjermane “Der Spiegel” në prag të zgjedhjeve shkroi se ato janë një test i pjekurisë në “Kolumbinë e Europës”: Gazeta “Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ) e përshkroi Shqipërinë si një vend pa alternativë politike.

“Tituj të tillë e dëmtojnë rëndë imazhin e Shqipërisë në botë dhe për këtë përgjegjësia bie mbi të dy partitë e mëdha, por edhe mbi grupimin parapolitik të oligarkut Ilir Meta, të cilin Edi Rama e bëri president për ta hequr qafe nga betejat e përditshme për pushtet dhe brenda pushtetit. Zgjedhjet e së dielës në Shqipëri i “fitoi” vetëm Partia e Zhgënjimit. Shqiptarët “votuan” për këtë “parti”, sepse nuk po shohin dritë në fund të tunelit” –  shkruan Robelli nder te tjera.

Per ate dhe shume vezhgues te ftohte te jetes politike ne vend, zgjedhjet e së dielës shpalosën mosbesimin e thellë të shumë shqiptarëve ndaj klasës politike.

Shkrimi i plote mund te lexohet KETU

Të dhënat zyrtare të pjesëmarrjes në votime për 12 qarqet

Berati 47.77%  (në vitin 2013, 53.51%)

Dibër 54.9%  ( në vitin 2013 59.75%)

Durrës 40.77%  (në vitin 2013 50.13%)

Elbasan 44.49%  (në vitin 2013 54.76%)

Fier 44.87%     (në vitin 2013 54.94%)

Gjirokastër 46.5%   (në vitin 2013 49.34%)

Korçë 48.65%    (në vitin 2013, 54.28%)

Kukës  53.38%    (në vitin 2013, 61.55%)

Lezhë  44.7%    (në vitin 2013, 51.36%)

Shkodër  42.3%   (në vitin 2013, 49.33%)

Tiranë   49.14%    (në vitin 2013, 58.29%)

Vlorë  36.6%        (në vitin 2013, 41.91%)

Përqindja totale 45.17%   (në vitin 2013, 53.47%)

June 26, 2017 10:22
Komento

53 Komente

 1. Harrallambi June 26, 11:13

  Sido te jete rezultati nuk ka rendesi
  Rama do bej prape ate qe i thone ndonje ambasade e ca pasanike qe ka rreth vetes
  Jo ate qe i thote vota
  Plot mori dhe ne 2013 po vazhdoi beri te tjera nga ato qe diktoi vota
  Keshtu qe varja cthone numrat se kot jane

  Reply to this comment
  • Joni June 26, 13:23

   Eshte nje turp per popullin. Sepse reagimi smund te pritet nga politika qe pikerusht e ka dhjer kete vend por nga populli. Duhet te votonin per alternativa dhe jo ose te medhenjte ose fare. Keshtu vetem sa vazhdojne te medhenjte te vjedhin e vrasin si kane bere gjithmon

   Reply to this comment
   • Mah muti June 26, 17:25

    po vazhdojne akoma te na numerojne ,
    u thoni grave te futen sa me thelle ne pyll
    ta ngaterojne edvinin ……………………………………

    30% e popullsise votoje …..
    me ç’fare mazhorance do te qeverise bojaxhiu ?

    Reply to this comment
   • bureto June 26, 18:28

    Joni! U lodhem duke e thene kete, por s’na degjon /kupton ai qe e quani ‘popull’. Mesa duket Ligji i Pare Njutonit, qe i referohet vetem trupave, dhe qe thote se keta kane veti te ruajne gjendjen e qetesise ose te levizjes se nje trajteshme, pra nuk i referohet subjekteve (individ/popull/shoqeri) kuptohet qe kunder ligjeve te sferes se sociologjise dhe politikes, u zbatuan edhe per keta te dytet pra subjekteve. Nuk dine ne mos te kuptojne te shohin se si sillen popujt e tjere, afer apo larg nesh. E fundit Franca, ku partia e vjeter dhe e fundit ne pushtet e presidentit Holand u rendit e katerta me afro 9%.Kur politika te zhgenjen, nuk ka rruge tjeter, vecse reagimit te elektoratit. Por kjo nuk ka te beje me shqiptaret qe prej tre brezash duan dhe votojne vetem ‘fortet/te medhenjte’, edhe pse ata ia kane ‘futur’ dhe vazhdojne t’ia ‘futin’. Por si duket vuajne nga sindromi i Stokholmit (kenaqen dhe kur dhunohen) dhe kesaj nuk ke ç’i ben.

    Reply to this comment
    • Divjaka June 26, 22:08

     Problemi i Shqiperise keto 27 Vite ,
     jane Politikanet injorante e pa Kulture .
     Mungesa e politikaneve eshte KATASTROFIKE .

     Jo kur jane shume e pe lume ,
     por kur nuk ka asnje Politikan .

     Te dalim e te protestojme ,
     duke bere nje BARRIKADE 5 m te larte me
     LIBRA , perpara deres se parlamentit .
     Dhe si Flamur te perdorim brekushet e Edi Rames .

     Kapitalizmi sot nuk i drejtohet me te djathtes
     per te bere Reforma ,
     POR i drejtohet te MAJTES
     Dhe eshte e do te jete e Majta o ” Dele ”
     qe ka bere 27 vjte , e do te beje Reforma te djathta .

     Ky nuk eshte argumente per te kaluar djathtas
     .

     Por per te braktisur Bicotomine Majtas – Djathtas ,
     Dhe ta zevendesojme me nje projekt KULTURAL
     E POLITIK ne mbrojtje te punes dhe te drejtave te saj .

     Eshte e nevojshme qe ky projekt ,
     duhet te kaloje te Ripolitizoje Ekonomine
     dhe ti kthejme Sovranitetin Tregut Global .

     Injorantet , Partiaket , Budallenjte ,
     si dhe Tifozat e ngjyrave jane te lutur
     mos ta lexojne komentin tim .

     Reply to this comment
  • Gregor Lato June 27, 00:06

   Bashke me torobellin dhe Ilir Meten , vetem arithmetiken nuk e dini dhe nuk e njihni.Per dallkauket si ty e te tjere me poshte, poqese keni ndopak intelekt, votuan 46% e 3.500.000 te regjistruarve ne listat e votimit, nga te cilet me shume se 1.600.000 jane emigrante neper BOTE, o injorante, dhe ngelen pjesmarres ne votime, brenda vendit, jo me shume se
   1.900.000 votues. Moren pjese ne votime X vete qe do ta thote KQZ, dhe po te dini gramatike, nxireni vetem perqindjen edhe me ndihmen e gazetes DITA.

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 June 27, 12:46

    o gri gri
    votuan dhe të vdekurit!!
    kjo përqindje votimi është mbushur dhe me votues të emigracionit që nuk kanë votuar!!pavarsisht se “nuk pati” manipulime,prapë ka pasur!!
    kështu mos ha kot as ti e as robelli!!
    robelli ka të drejtë kur thotë “fitoi zhgënjimi”,por zhgënjimi i shqiptarëve nuk është i njëjtë me atë të torrobellit!!
    zhgënjimi i torobellit është se nuk fitoi i dashuri i tij berisha!!
    zhgënjimi i popullit është se nuk fitoi demokracia!!
    faji është në radhë të parë i popullit!!
    -në radhë të parë i atyre që kishin mundësi dhe nuk votuan!!
    -në radhë të dytë i atyre që votuan për llumin politik!!
    -në radhë të tretë që nuk qenë aq të zgjuar sa ta çonin në PS(të sëmës)politikën shqiptare me votë kundër,votë të bardhë a të zezë!!
    personalisht votova, si ajo që do të kisha dëshëruar të bënin shqiptarët,KUNDËR POLITIKËS SË KORRUPTUAR SHQIPTARE!!

    Reply to this comment
  • €piriiiiii June 27, 07:11

   1nga Arsyet Kryesore qe Shqipëria nuk Zhvillohet sic duhet, ka te bëjë edhe me Luftën për Rifitimin e Territoreve te Humbura 1 shekull më pare. Sherbimet Sekrete te Fqinjeve badhkë me Rusë etjetj e kanë nakatosur, përdhunuar kete vend. Pjesa më Inteligjente edhe puntore e popullit ka Emigruar kështuqë Idiotët, Dembelët bëjnë te zgjuarin ne ate vend pasi u lajkosen e servilosen ca Idiotëve te tjerë ne krye te Partive kryesore. Shpresojmë që kesaj here Shqipëria dhe Shqiptarët tja dalin mbarë.

   Reply to this comment
  • Liri June 27, 21:17

   Po mbajte ne lista te gjithe shqiptaret qe jetojne ne Kanada USA Gjermani UK Itali Greqi etj etj doemos qe aq del perqindja e pjsemarrjes pse cuditeni. Ne list jane edhe ata qe kane lindur ne Itali para 18 vjetesh e qe kane dyshtetesi. Interesi i tyre eshte te votojne ne Itali se aty jetojne dhe aty e kane ndertuar te ardhmen. Po njerezit nuk do shkulen e pagojne qimet e kokes per nje vote. Le te bejne votim elektronik ose me poste ose ti heqîn nga listat emigrantet sic e ka UK. Dhe u del perqindja e pjesemarrjes 90 per qind.

   Reply to this comment
  • Drejtesia do te behet duan apo nuke duan ramajt me shoke e shoqe,o mije kenetash dhe mostrash qe ju bejne avokatine June 27, 22:16

   o Harrallambi,numurat nuke jane kot dhe parendesi,por flasin per nje te vertet te hidhur qe duhet vene kujen.O Harallambi nese dje Rama justifikohej se nuke kishte shumicen,sot nuke ka mese te justifikohet, dhe kjo do te duket qe ne 100 diteshin e pare,ashtu sikurse thote dhe populli;koha e mire duket qe ne mengjes.Dhe ky mengjes per politiken shqiptare dhe Ramen ne vecanti u duk kur ata te marre sebashku u bojkotuan nga shumica e shqiptareve me te drejte vote.O Harrallambi te shikojme 100 ditet shkojne shpejt,nese Edvini nuke ka bere gje per te crrenjosur boten e krim-korrupsionit-mafjozo-imoralo-politik nga te tre pushtetet,plus pushtetin lokal dhe ate pjese te biznesit e medjas qe vazhdon te pastroje si lavatrice leket e piset,ketu nuke ka me vend per justifikim,por per nje proteste masive qe ti tunde jo vetem leqet politikes shqiptare ne teresi,por dhe “miqeve”te tyre qe vazhdojne ti bejne avokatine djallit.Te festosh fitoren kure te bojkoton shumica,kjo ka nje domethenje,o je andikap,i marre,ose je nje karjerist i cmendur,apo nje i punesuar nga eterit e diktatures komuniste dhe pjellat e mostrat e saje qe nuke kane te ndalur ne ligesi.Tashme ka filluar prova per Edvinin dhe “miqte”e tije,SOVRANI eshte si nje vullkan qe po vlon,mos harroni eshte mbi 60%e shqiptareve qe kerkon drejtesi dhe jo mashtrime e binjakezim me djallin.Besoni, Ramen me shoke e shoqe,nuke e shpeton me as nje mashtrim e skenare i peshtire i rradhes se buces komuniste,por as dhe ndonje karte e luajtur nga “shoket,apo miqte”e tije qofshin ne lindje apo perendim.Ora po bie tik-tak-tik-tak-tik-tak,koha nuke ndalet se eshte dhurate e Zotit.Beso,dardha e ka bishtin prapa;thote populli.

   Reply to this comment
 2. ??? June 26, 11:27

  Popullsia 2.8 mil sipas sensusit, 3.4 mil votues ne lista qe do te thote 40% e votuesve jane jashte shtetit. Nga 2mil votues qe ngelen kane votuar 1.6-1.7 mil qe perkthehet ne 80% e votuesve qe jetojne ne Shqiperi. Tani ku e shihne bojkotin ju?

  Reply to this comment
  • kokpalari 21 janarit June 26, 13:05

   Po keshtu kane qene punet edhe ne zgjejet e tjera.
   Statistikisht eshte pjesemarrja me e ulet ne te njejtat kushte qe nga 2001
   Qe shumica e shqiptareve kane bojkotuar kjo nuk vihet ne diskutim
   Edhe qe shumica jane te zhgenjyer me te gjithe kjo prape nuk vihet ne diskutim
   Une votova PS se nuk kisha ke te votoja
   Shpresoj qe vota ime te mos sherbeje per te cuar prape Saliun ne qeveri pa e votuar
   Se ne burg e shofim qe nuk ne mend ta coje njeri
   Ta len ne opozit te pakten

   Reply to this comment
 3. opozitar i sfilitur June 26, 12:23

  Ne 2013 Rama fitoi duke shpallur se do denonte krimet e Berishes dhe korrupsionin etj
  Ne 2017 fiton pa i permendur asnje sekonde “herezi” te tilla
  🙂
  Ky eshte populli, mos pritni kaq shume dhe ju te Dites 🙂

  Reply to this comment
  • . June 26, 17:37

   Arsyeja kryesore se përse fitoi koalicioni i “Majtë” në zgjedhjet e 23 qershorit të vitit 2013-të në Shqipëri është se në krye të dy mandateve, popujt, në kuadër të “demokracisë” përfaqësuese dhe tregut të marketingut lodhen me gënjeshtrat e një elite politike, sidomos kur ato janë trashanike dhe perceptohen lehtësisht dhe kështu, votojnë partitë që ngjallin më shumë shpresë — sepse shpresa është e ardhmja dhe kujtimet e së kaluarës; nëse kujtimet janë të dhimbshme votuesit do të kërkojnë një grimcë shprese diku tjetër: sa më të mëdha të jenë dhimbjet dhe zhgënjimet aq më shumë do të orientohen shpresëhumburit drejt partive që ngjallin shpresë. Por ishte “kauza” e saj për drejtësi dhe për të dënuar kriminelët e qeverisë “Berisha” që krijoi kushtet për të rritur votëbesimin e saj. Ishte pikërisht kjo dinamikë që shfrytëzoi PS-ja. Por ngaqë asaj i mungonte dija sistemike dhe administrative u kthye shpejtë në një qeveri tiranike. Në rastin me studentët që e gjuajtën me vezë, për shembull, Rama u soll si një tiran i vërtetë: i ndoqi penalisht dhe i dënoi! Ndërsa në rastin e protestës së PD-së, jo vetëm që nuk përdori kodin e procedurës penale kur PD-ja kërcënonte me “destabilizim”, por krijoi marrëveshjen kriminale përmes së cilës nuk do të mund të dënohen kurrë krimet e së kaluarës — përjashto mundësinë e rindryshimit të kodit penal. Ajo ishte tiranike edhe me reformën në sektorin e energjitikës: sepse përdori dhunë vetëm kundrejt shtresave të dobta të shoqërisë dhe “harroi” premtimin se do të ‘detyronte’ klasën politike —parazitët kryesorë— të paguanin energjinë e përdorur. Tirania, në të vërtet, bëhet e pashmangshme kur përfaqësuesit zgjidhen “nga lartë” dhe votohen “nga poshtë” dhe, qendrojnë në ofiqe publike për një kohë të gjatë, për mos të thënë gjithë jetën, dhe kur objektivi i elitave borgjeze është përqendrimi i pushtetit dhe, kur përqendrimi pushtetit është në vetë-vete tirani.

   Reply to this comment
   • . June 26, 17:38

    Por cilët ishin shkaqet e fitores së dytë të ashtuquajturve “socialistë” kur dihet se qeveria “Rama 1” nuk iu përmbajtë asnjë premtimi? Së pari, duhet thënë se në zgjedhjet e qershorit 2017-të, qeverisja “Rama” shkaktoi bojkotin më të madh në historinë e zgjedhjeve. Shkaku kryesor i bojkotit ishte zhgënjimi lidhur me premtimet e tij. Dhe nuk ishte, siç argumentuan shumë “ekspertë” në masmedian e borgjezisë, thjesht ‘pakënaqësia’: sepse ndryshimi mes ‘zhgënjimit’ dhe ‘pakënaqësisë’ është madh; i pari është tejet i ngushtë dhe lidhet kryesisht me objektivat personale; i dyti është shumë më i gjerë dhe lidhet kryesisht me politikat e një qeverie. Shpresa dhe një zhgënjimi, në fund të fundit, janë të ndërvarur. Kur ka shpresë – s’ka zhgënim dhe anasjelltas. Me të drejtë Dita e quajti të nesërmen e zgjedhjeve se “fitoi partia e zhgënjimit”. Kështuqë ‘zhgënjimi’ ishte shkaku kryesor i bojkotimit të zgjedhjeve.

    Reply to this comment
    • Tap Topi June 27, 09:04

     Tre kllounët

     C’na u mbush forumi,
     Plot kriça magari,
     Ca të qenshurruar!
     Dhe ca si rrota lari !

     Me rrozga sorogate,
     Pa shtyllë kurrizore,
     Disa allatefishkur,
     Dhe ca veç për gojore !

     Fendiksa dhe entera,
     Temarë të stazhionuar,
     Në balle u prin qenshurra,
     Si spermë e klonuar !

     Eh forum i Ditës,
     Ty të qofshim falë,
     Se pa kta merhuma,
     Do ishe sot kërnallë !

     Reply to this comment
  • enter"" June 26, 21:11

   Rama nuk denon krimet, Rama ne 2013 tha qe te ngrihet nje system drejtesie per te denuar krimet.

   Dhe me vettingun ja arriti, kunder turrmes tuaj te coroditur.

   Reply to this comment
   • Bauer in Dorf , June 26, 22:19

    Po neni 449 ?
    Apo ke turp ta pohosh o Enter ?
    Shko fshi Qurret , Shurranjos ,
    e lere politiken se nuk eshte per Kalamjte .
    Ndro panolinat , dhe vish çitjanet si Krietari Surelit .

    Reply to this comment
 4. anticensurë25642654 June 26, 13:07

  vlora ka një rënje prej 6%
  kurse tiranë durrës fier dhe elbasan kanë rënje deri në 10%

  Reply to this comment
 5. partizan cene June 26, 13:26

  Një miku im bejdexhi , ma tha sot në mëngjes një bejde politike , për rezultatet e para që po dalin nga kutitë e votimit ..

  PS ne këtë garë ,
  Timoni dhe forcë e parë ..
  LSI forcë ” e pa parë ” ..
  PD kufoma që hiqet zvarrë .. !
  Dhe nuk e ka keq ky bejdexhiu shakaxhi , pasi me të vërtetë , Partia Socialiste dhe kreu i saj Edi Rama , dukeshin shumë të vendosur në fitoren e tyre , në zgjedhjet parlamentare të 25 qershorit .
  Kjo fitore , jo vetëm që është historike , pasi PS kurrë nuk e ka marrë një rezultat të tillë e vetme , por i jep edhe mundësinë kësaj force të dashur për elktoratin që të vazhdojë reformat e nisura , dhe veçanërishtë atë në drejtësi , ku populli e pret me pa durim të shikojë rezultatet ..
  Nga ana tjetër , LSi , megjithse bëri tertipe , dhe naze , megjithse shau dhe shumë shau qeverinë ku ishte pjesë organike e saj , arriti që të rimarrë , pothuaj të plotë auditorin e saj prej gati 20 depudetësh në parlamentin shqiptar .. Në këtë kënd vështrim , kjo forcë politike , duket se ka marrë një fitore , por jo ashtu si e thoshnin dhe si e trumbetonin drejtuesit e saj pa llogjikë se do të dilnin forca e parë .. Në kuptimin mbledhës të të gjitha këtyre , me presionin e madh që i bënë elektoratit , me paratë që shpërndanë kudo ( shumë prej eksponentëve të LSI-së u kapën nga policia duke shpërndarë para dhe ushqime )për të blerë votën , arritën të marrin shumë vende në parlament .. Në këtë kuptim , kjo është forca e pa parë në plotë kuptimin e fjalës . Llafayane , të pa shoqë , detyrues dhe këmbëngulës , duke vënë tehun shumë lartë deri aty ku e dinin sedhe ata vetë se nuk mund ta arrinin , janë pra forca ” e pa parë “.. por në opozitë , dhe kjo le shumë për të diskutuar një herë tjetër .. Më në fund shqiptarët shpëtuan nga sindroma LSI baras nepotizëm .. !
  Akoma më shumë , jo vetëm e humbura e madhe , por ” e vdekura dhe e pa kallura ” siç thotë populli ynë , është Partia Demokratike , e cila , humbi shumë e shumë . nga sa pretendonte në këto zgjedhje .
  Pretendimet dhe gerthitjet e saj ,te ashtuquajturën , Republika e Re , nuk e bindën jo elektoratin në përgjithësi ,por as militantet tradicionale të cilët , nuk e panë të arsyeshme as të votonin .. Pra sot PD , megjithse ngrohu vezët në çadër për gati 90 ditë , është katandisur me të vërtetë një kufomë që po hiqet zvarrë , pa një e pa dy , që kërkon fajtorin jashtë , por nuk e shikon që e ka në krye të punëve të saj të pista që i ka bërë popullit për aq vjet sa ishte në pushtet .
  Si përfundim ..
  Të bukurat e këtyre zgjedhjeve , janë pese :..
  E para lSI nuk doli forcë e parë , por forcë e pa parë ..
  Së dyti , Republika e Re , nuk mundi që ta heqë gunën e vjetër ..
  Eksponent si Arben Ristani , edhe pse presin për ndonjë ” votë në kutinë e gabuar ” nuk do të jenë më në parlamentin shqiptar ..
  Së katërti , Vangjel Dule , edhe pse i9shte i trei në listë , duket se nuk do të marrë dot as të tria tlë tiat dhe jo më të jetë depudet ..!
  Së pesti , Ben Blushi , nuk arriti që tu japë 1000 euro grave që do të lindin fëmijë , pasi do ti duhen leke për të mbajtur familjen e tij , tani që nuk është më depudet !..
  Numërimi vazhdon , dhe nga çkam shkruar , akoma gjëra më të mira do të shohim !

  Reply to this comment
 6. Preng Pjetri June 26, 13:29

  Sa shumë do më pelqente të uroja ish ministrin Beqja me
  shprehjen”SUKSESE NE JETE”….!
  Madje per hirë të vërtetës me të njëjtin urim dotë pershendesja edhe
  pretendentin e tepsise.
  Apo timonjerin Edi Ramen!
  Armiqesia e Edi Rames me miqt dhe njerezit me rreputacion brenda
  partise socialiste,ështê kredoja e kryetarit tone qe aksidentalisht
  rrembeu timonin.
  Sot lista e kandidateve per deputet qe zoti Rama ka qendisur eshte
  nje liste private me sekseret dhe laviret e tij.
  Madje ne listat fituese jane emrat e ish ministrave me te deshtuar dhe
  me te urryer per qytetaret.
  Mjafton te shohish listen ne Qarkun e Lezhes qe krysohet nga ish
  ministri e salces Lindita Nikolla pasur nga deputeti muskutjer Pjerin
  Ndreu.
  Tashme per zotin Rama jane armiq te gjitha mendjat vizive dhe te shkruara.
  Madje edhe gazetat Shekulli dhe Dita po shihen si dashakeqe te ps nga
  xhihadistat dhe vasalet e Edi Rames.
  Populli thotë”me genjesh nje herë te vrafte zoti…
  Ne me genjesh per se dyti me vrafte mua zoti”
  Nga Preng Pjetri
  Lezhe

  Reply to this comment
 7. Vesel Çerem June 26, 13:31

  Shqiptaret jane me te perçare se kurre, Lufta e Klasave eshte shume me e madhe se ne kohen e Komunizmit , varferia e mjerimi eshte katastrofike . Shqiperia eshte vendi me i varfer ne Europe .

  Duhet theksuar se ate enderr qe nuk e arriten ta realizonin per 100 vjet regjimet Serbe e Greke te Pashiqeve , Karagjorgjeviçeve, Napolon Zerves e Venizelloseve me luftera e me Kancelarite Europiane , e arriten pas vitit 1992 nga qeverisja e Shqiptareve me tradhetarin Sali Berisha ne krye te Pushtetit, bile me permasa shume me tragjike. Demet qe i ka shkaktuar popullit Sali Berisha jane te pa llogariteshme dhe te gjtha jane bere me dashje, nje budalla nga fshati Viçidol do kishte qeverisur shume me mire. Dihet se demet qe i shkakton nje vendi armiku i brendeshem asnjehere nuk mund t‘ia beje armiku i jashtem. Nuk eshte e veshtire te qeverisesh nje vend me nje popullsi sa gjysma e Athines e me resurse te shumta, Pasurit e Shqiperise per fryme te popullsise nuk i ka asnje vend i Ballkanit por edhe vendet e zhvilluara te Perendimit.

  Shqiperia eshte qeverisur kunder interesave te Popullit, eshte shkatrruar plotesisht Ekonomia e vendit dhe djersa e popullit e ndertuar per 45 vite. Populli ne kete vend nuk ka me asnje mundesi per jetese. Baza e nje Shteti eshte Ekonomia dhe Uniteti i Popullit, nese ajo shkatrrohet e shitet nuk ke me shpresa per nje jete me te mire. Eshte tradhetuar plotesisht e ardhmja e brezave, Papunsia ka kapur shifra rekord. Ekonomia e jetesa e Popullit duhet te kishte arriturr nivelet e vendeve Perindimore me te zhvilluara te Europes po te ishte qeverisur mire dhe kjo nuk eshte nje deshire por plotesishte e mundur me pak pune duke patur parasysh resurset e medha qe ka vendi, Investimet e medha te realizuara para vitit 1992 ne Industrne e Lehte e Ushqimore, ne Industrine Nxjerrese e Perpunuese , me bazen Materjalo Teknike ne te gjitha Sektoret e Ekonomise dhe Ushtri, me nje Bujqesi te zhvilluar e rendimente te larta .

  Zoti i ka dhene Shqiperise pasuri shume te medha qe nuk i ka asnje vend i Europes ne raport me popullsine, ka Kromin , Baker e Flori, Hekur, Nikel, Boksidet,Mermere,Bitum, lendet djegese Qymyr Guri, Nafte,Gaz natyror, Bitum, minerale te rralla si Kobalt e tjera. Shqiperia ka mundesi te Jashtzakonshme per prodhim te Energjise Elektrike me kosto shume te ulet me Hidrocentrale. Vetem me Hidrocentrale te vegjel qe ndertohen per nje periudhe deri 2 vjeçare mundesite kane qene qe te ndertonte rreth 1(nje) milion kw Ore Energji Elektrike dhe kjo pa demtuar mjedisin , duke siguruar keshtu te ardhura te medha per Buxhetin e Shtetit, ka turizmin Bregdetar qe nuk e kan shume vende te Europes , ka turizmin Malor, ka kulture te gjere Arkeologjike, ka nje klime te mrekullueshme malore e fushore per Bujqesine, Blektorine e Frutikulture.

  Para viteve 1992 jane prodhuar mbi 1 milion tom Krom , 2.4 milon ton Nafte, e tjere e tjere minerale si Baker , bitum ….. Keto 20 vite jo vetem nuk ka patur asnje strategji per ndertimin e Ekonomise por ka ndodhur e kunderta , te shkatrrohet çdo gje e ndertuar ne vitet e shkuara gjoja te ndertuara nga Komunizmi , per kete jemi deshmitare te gjithe me teorine e Terapise Shok dhe Çekut te bardhe . Jane realizuar qellimet Serbe e Greke qe qe te mos kete me Shqiperi.. Nuk eshte e veshtire per ta kuptuar se eshte perdorur nje strategji e organizuar mire ne shkatrrimin e Ekonomise e unitetit te Popullit .Kjo eshte e vertetuar me faktet e ndodhura pas vitit 1992 e vazhdim. Ne Shqiperi jo vetem nuk eshte ndertuar nje sistem demokratik por regjimit te pushtetit te Sali Berishes do t’ja kishin zili dhe regjimet me diktatoriale ne Bote. Shqiperia eshte katandisur ne nje Shtet Paçavure , me keq se vendet e Afrikes qendrore si Somalia , Uganda e tjer . Nuk ka me keq por per 25 vjet rrjesht perfaqesuesit e Europes nuk po munden te stabilizojne Politiken e nje vendi me 2.5 milon banor . Njeriu ketu ka me pak vlere se nje Bageti, Ai tani eshte pa asnje te ardheme pasi Ekonomia eshte rrenuar tersisht . Konkretisht : – Eshte shkatrruar totalisht Bujqesia kur dihet se ne jemi nje vend Bujqesor, jane shkatrruar themelet e Bujqesise , Uzinat e prodhimit te Plehreve Kimike , Superfosfatit e Nitratit plehra me cilesi shume te larte dhe me shumice, eshte shkatrruar Ujitja, mbi 50 % te rezervuareve dhe kanaleve Ujitese, jane shkatrruar Institutet e prodhimit te farerave Bujqesore qe jane baze per rendimentet e cilesine e prodhimit , mekanizimi eshte kthyer si ne vitin 1945 , 50 % e tokes bujqesore eshte kthyer ne moçalishte kur dihet se nga rreth 340 mij Ha toke qe kishte vendi ne vitin 1945 ne vitin 1992 kishte rret 645 mij Ha toke Bujqesore dhe kjo nga tharja e kenetave . Nga viti 1992 – 1997 u shkatrrua si ne asnje vend tjeter te Lindjes e gjithe Industria e Lehte e Ushqimore, Industria e Duhanit, Panxhar Sheqerit, Lulediellit , Pemtaria plotesisht, jane ne kujtes Plantacionet e medha me Agrume ne Lukove e gjith Jugun e Shqiperise , Plantacionet ne Tropoje, Korçe e Diber. Eshte e tmerreshme dhe kriminale te shkatrrosh bimet Industriale dhe Industrine e Duhanit, Lulediellit e panxhar Sheqerit , si mund te tolerohet qe Shqiperia te furnizohet me Vaj e Duhan nga Importi kur ne jemi vend bujqesor e me tradita ne keto kultura, Vendi perveç se furnizohej tersisht me Duhan e Cigare nga prodhimi vendas , eksportonte rreth 26 mij ton Duhan ne vit me rreth 65 milion dollar. Shqiperia jo vetem nuk Importonte asnje prodhim Ushqimor por eksportonte , cilesia e prodhimit ishte shume e larte, sote Importi eshte rritur se tepermi, konsumojme mallra ushqimore pa cilesi . U Shkatrrua e u shit per 5 Grosh Industria Nxjerrese e perpunuese, a nuk eshte Kriminale te shkatrrosh Industrine e pasurimit te Ferrokromit ne Burrel e Elbasan kur dihet se çmimi i Ferrokromit eshte 10 fish me teper se 1 ton Krom, Industrine e Bakrit dhe te gjitha Industrite nxjerrese e perpunuese te mineraleve te tjera. A nuk eshte Kriminale qe vendburimet e nxjerrjes mineraleve Shqiptare kane qene vetem burim vjedhjesh e korrupsioni , tani jane kthyer ne Germadha, shko e shihe Kam Tropojen e Rragamin, njelloje e gjithe Shqiperia. Eshte shkatrruar transporti Hekurudhor plotsisht, ne vitin 1947 eshte bere inagurimi i linjes hekurudhore Tirane-Durres- Peqine. Jane shkatrruar e shitur po thuaj totalisht Pyjet duke perfshire dhe qendra turistike si Thethi, Lura e tjere, po shkatrrohet e vidhet kultura mije vjeçare e Popullit , Arkeologjia, monumentet Kulturore e tjera . Eshte shkatrruar sistemi Arsimor, Shendetsor e Gjyqsor. Eshte e pa tolerueshme dhe kriminiale te shkatrrosh Arsimin. Eshte plotsisht i qart Sali Berisha se vetem ne rrethin e Tropojes ka patur mbi 14 shkolla te Mesme te nje niveli shume te larte ne fshatra e Komuna. Ado te mund te dalin kuadro te larta ne fshatra si ne Viçitol, Lekbibaj, Çerem e tjera fshatra ne Shqiperi, kjo dihet se Jo , diplomat po shiten si perime, Alfabetizmi qe u zhduk ne vitet 1950 eshte kthyer kembekryq jo vetem ne Fshatra por edhe qytetet kryesore te vendit, Shendetsia dhe sistemi Gjyqsor jane kthyer ne organizata Biznesi, Eshte shkatrruar administrata shtetrore , qytetari Shqiptar nuk mund te drejtohet askund per te zgjidhur nje hall, ne administrate mund te punosh vetem po te jesh militant i Partive , edhe Akademik po te jesh hiqesh nga puna . Pas vitit 1992 miratoi nenin famkeq 24/1 qe hiqeshe nga puna pa asnje motiv, nen i cili funksionon edhe sote, te gjtha gjyqet e fituara nga te hequrit nga puna qe jane me miliona dollar i ka paguar Populli , asnje titullar nuk eshte vene para pergjegjesise ose te shlyej demin e shkaktuar.Sali Berisha shpiku firmat Piramidale , edhe sote jane te fresketa kujtimet e bashkpunimit te Sali Berishes me Vehbi Alimuçen presidentin e firmes “Vefa “ kur tha : Kjo eshte pioneria e pare e Kapitalizmit ne Shqiperi dhe paret e shqiptareve jane te pastra e te fituara me djerse, veprim qe vendin e futi ne kolaps te plote. Ne vitin 1996 realizoi zgjedhje te manipuluara totalisht , u zgjodh President duke e rrethuar parlamentin me tanke . Gjate vitit 1994-1997 kur regjimi Serb i Millosheviçit beri kerdine duke vrare njerez te pa fajshem ne Bosnje Hercegovine e Kroaci , nje genocit te pa pare me teper se i Hitlerit, furnizonte Serbine me Nafte, benzol per avionet dhe Armatime duke thyer dhe embargon e vene nga OKB dhe BE . Ne vitin 1997 hapi depot e Armeve dhe mobilizoi mercenar e sharlatane duke i armatosur dhe derguar ne Jug te Shqiperise, Vlore, Gjirokaster, Permet e qytete tjera te Jugut , per te luftuar e vrare , pra orgaanizoi luften civile , konfliktin Veri – Jug , deshire e hershme e qarqeve Greke e Serbe. Mobilizoi dhe Avion per te gjuajtur Jugun te cilet zbarkuan ne Itali. Dihet se ish ministri Mbrojtjes Safet Zhulali nuk pranoi te realizonte ate stategji dhe u arratis ne Itali .Me kete raste habitem per Laberine trime, si eshte e mundur te pranojne ti vizitoje nje njeri qe deshi ti vrase e ti djeg, si ka mundesi te votojne e ta mbeshtesin kur Ai duhet te kete frike ta kaloj qytetin e Durresit . Ne vitin 1995 vrau me organet e Shikut te ndjerin Remzi Hoxha , kjo pasi ai filmoi dhe regjistroi takimin sekret ne Maqedoni te Sali Berishes me Sllobodan Millosheviçin, edhe sote pas 21 vitesh nuk dihen eshtrat e tije. Ne vitin 1992 siç shprehet Qerim Kelmendi u takua ne Shkoder me Kriminelin Serb Arkan , arsyet dihen. Mburret me rrugen e kombit , autostraden Milot – Qafe Morine, gjate realizimit te ketije objekti jo vetem u vodhe dhe u shperdorua djersa e Popullit , por vetem me vleren e armatimit Ushtrise para vitit 1992 e te shitur per llogari te klanit te tije do te ishte realizuar e gjithe Infrastruktura rrugore e Shqiperise ne perputhje me standartet Europiane. Dihet se edhe tenderin e Interkonjecionit me Kosoven e Anulloi, kundershtoi marveshjen e Rambujes ne vitin 1999 e tjere. Per zgjedhjet e vitit 2005 doli me sloganin tolerance zero ndaj korrupsionit, u vertetua se korrupsioni dhe vjedhja e pasurise kombetare ne permasa te medha jane objektivi i vetem i Qeverise , per zgjedhjet e vitit 2013 ka dale me sloganin e Nacionalizmit dhe te bashkimit te Trojeve Shqiptare, kjo eshte nje demagogji , nje strategji dhe urdher i qeverive Serbe e Greke per ta mbajtur ne pushtet edhe pas vitit 2013, ato e urdheruen ta fuste ne burg mikun dhe bashkpuntorin e tije Fatos Nano. Sa thame Shqipria nuk kishte Qeveri dhe nje Kryeminister por nje Kriminel , nje Antishqiptar te terbuar , nje mik i Serbise, nje njeri pa burreri , pa bese , pa dinjitet, arrogant, hipokrit dhe pa moral . Nje kryeminister qe ate qe e thote sote e mohon neser , a mund ti lejohet nje Kryeministri , nje Malsori , nje Burri qe te akuzoje nje Femer, nje Grua , nje punonjese e administrates se larte ne organet e Drejtesise si Lavire Bulevardi e Prostitute, Presidentin e Republikes rrugaç , keto terma jane te pa pranueshme ne shoqeri dhe nuk ndodhin ne asnje vend te Botes. Nje kryeminister qe nuk i ben pershtypje edhe kur shkatrrohet e digjet vendi , nuk i ben pershtypje emisioni Shqiperia Tjeter me gazetar Marin Mema ku njeriu eshte tjetersuar ne kafshe , mjerimi e varferia jane te tejskajshme, Jeta eshte e pasigurt , vritesh ne mes te dites per asgje, Pyjet jane shkatrruar totalisht. Fshatra te tera me muaj e me vite rrine pa drita por me Qiri, kur ne vitin 1967 Energjia Elektrike eshte derguar edhe ne fshatrat e thella malore te vendit si Çerem, Curraj Eperme e Lekbibaj te rrethit Tropoje. Ju kujtojme se ne vitin 1965 Shqiperia ka realizuar 400 mij Kw/ore Energji me Hece e Tece kurse sote pas 25 vitesh zero. Sali Berisha ka punuar sistematikisht qe nga data 2 Prill 1991 per shkatrrimin e vendit duke u sherbyer qeverive Serbe e Greke. Shperdorimi Detyres dhe krimet qe ka kryer jane te shumta, Ai duhet te denohet mbi 10 te denime me Burgim te perjeteshem . Sali Berisha ka vrare jo vetem Popullin Shqiptare por te Gjithe Kombin . Me poshte po rrjeshtojme disa prej tyre qe te gjithe shqiptaret i njohin: 1. Organizoi dhe realizoi ngjarjet e 2 Prillit te vitit 1991 ne Shkoder ku vrau 4 ter vete , qellimi ishte marrja e Pushtetit. Premtoi se do te zbulonte vrasesit por kjo ishte nje perralle si per te ndjerin Azem Hajdarin .2. Shkatrroi Industrine e lehte e Ushqimore , Industrine e Duhanit, Panxhar Sheqerit e tjer . 3. Shkatrroi Industrin nxjerrese e Perpunuese te Mineraleve e Lendeve Djegese qe jane dhe baza Ekonomike e vendit si Industrine e Kromit, Bakrit Hekur Nikelit te Qymyrit te Nafte.,Uzinat e Telave ne Shkoder e tjera 4.Shkatrroi Uzinat e Plehut Kimik per Bujqesine dhe gjithe Bujqesine, mbi 50 % te tokes Bujqesore e ktheu ne Moçalishte. 5. Ngriti firmat piramidale 6.Ne vitin 1997 organizoi luften Civile te Veriutme Jugun e Shqiperise ku u vrane reth 3000 vete. 7.Gjate viteve 1994-1997 furnizoi me Nafte dhe Arme Serbine e mikun e tij Millosheviçin gjate luftes ne Bosnje Hercegovine e Kroaci 8.Ne vitin 1995 organizoi e vrau Remzi Hoxhen 9.Me 14 Shtator 1998 organizoi grushtin e Shtetit duke pushtuar dhe Televizionin .10. Vrau 26 vete dhe qindra te plagosur ne Gerdec 11. Vrau 4 vete te pafajshem me 21 Janar 2011 . 12. I fali Greqise trojet Shqiptare 354 km2 Det. 13. Emroi ne krye te kishes Ortodokse Shqiptare nje Prift Grek. 14. Ne Permet çvarrosi eshtrat e fshatit duke i konsideruar si ushtar Grek 15. Shkatrroi Unitetin e Popullit dhe ngriti luften e klasave ne masa te papara 16. Shkatrroi sistemein Arsimor, te Drejtesise , Administraten Shtetrore e tjer e tjera pa fund. 17. Ishte kunder mbajtjes se mbledhjes se Rambujes midis Kosoves e Serbise etjera. 18 . Fali 4 ter Hidrocentrale te medha ( gjoja i Shiti ) Ulzen e Shkopetin per 70 miljon dollare me kapacitet 45 Mega Vat , po ashtu edhe Bistrica 1 dhe 2 po thuaj i fali e konçesikone te tjera pa fund pa asnje fitim .
  Shqipria ka patur tre Burra qe i kane falur Trojet Kombetare shteteve Armike.I . Esat Pash Toptani ne vitin 1913 i Fali Malit te Zi Shkodren e tjer . II . Ahmet Zogu ne vitin 1925 ne Marveshje me Serbine i fali Shen Naunin dhe Malet e Vermoshit dhe shume e Tjera .III . Ne vitin 2009 Sali Berisha i Fali Greqise 354.4 km2 Dete ku ka burime nafte.
  Pa patur frike se gabojme mund te themi :Qe nga Koha e Skender Beut e deri ne ditet e soteme nuk i ka tradhetuar Interesat e Vendit asnje Shqiptare sa Sali Berisha. Sali Berisha eshte nje Agjent Serbe, nji kriminel, nje anti Shqipetar i terbuar
  – Per Lulzim Bashen : 1 .Dihet se Lulzim Basha me kerkesen e Serbise ishte perkthyesi , hartuesi dhe mbeledhesi gjoja i fakteve per heqien e Organeve te Serbeve te vrare nga U.Ç.K ne shtepin e Verdhe ne Mat e Fushe Kruje me Dik Martinin .2 . Vodhi 230 milion Euro ne rrugen e Kombit dhe u shperdoruan edhe 420 milon euro te tjera te Buxhetit Shtetit pasi nuk beri hartimin e Projektit e studimin ekonomik para fillimit te punimve . 3 .A eshte tradheti Kombetare falja Greqise e 354.4 km2 Det ku Lulzim Basha firmosi si minister i Jashtem. ?4 Vrau 4 vete te pafajshem me 21 Janar ku Lulzim Basha ishte minister i Brendeshem.
  Per Ilir Meten :Ne asnje shtet te Europes nuk jane Burre e Grua Deputet.Ilir Meta eshte ne Politike dhe funksione te larta Shtetrore qe nga viti 1992 ku gjate kesaj periudhe kane ndodhur Krime te renda Shtetroresi Gerdeci , 21 Janari , fajdet, lufta civile Veri –Jug, Grushti i Shtetit i vitit 1998 , shkatrrimi i Ekonomise Kombetare, varret Greke ne Permet falja e 354 km2 Dete Greqise e tjera dhe apsolutishtIlir Meta nuk ka reaguar . Dihet se niveli i Jeteses ne Shqiperi eshte me i Ulert se te gjitha vendet e Ballkani si Maqedonia , Bosnje Hercegovina e tjere kur pasurite e Shqiperise jane shume me te larta bile edhe se shume shtete Europiane . Eshte mire qe ne Skrapare ti ngrej nje Permendore Napolon Zervez qe kur ne stacionet Greke Shet nderin e Bashkombeseve te vete ashtu si Saliu ne Permet udha varret Ushtareve.U rregjistrua duke kerkuar 800 mij dollare Ryshfet dhe asgje .Ilir Meta ka pasuri pa fund me parat e vjedhura te PopullitFishta shkruan ne 1991 : Qe besa o burra nuk dij k ate çaje se sote i thone Derrit Daje …

  Reply to this comment
 8. osman lala June 26, 13:34

  Do ishte mire qe te behej nje ligj qe rezultatet e votimit jane te vlefshme vetem nese ne te merr pjese me shume se 50 perqind e votuesve.
  Te pakten te qeverisemi nga gjysma e gjysmes jo nga nje pakice militantesh
  Se ne Shqiperi Gallupi thote qe 54 perqind duan te ikin nga vendi.
  Votojne 46 perqind dhe keta jane shumica pensioniste dhe administrate nga ana e PS dhe bathoriste analfabete per PD
  Nje pjese te elektoratit e merr LSI si makine eltktorale e pandashme
  Ajo qe quani ju me te drejte “Partia e Zhgenjimit” eshte me e madhja dhe me e paperfaqesuara

  Reply to this comment
 9. Mehmet Metaj June 26, 13:35

  Edi Rama, një gallataxhi qesharak që po tallet me një komb të tërë…!

  Nga Mehmet Metaj*

  Shqipëria jonë e vogël edhe pas 60 mije vjetësh krijim e zhvillim të qënies njerëzore, pas 3000 vjetësh qytërim, edhe pas 300 vjetesh kulturë shtetarie dhe përvoje botërore perëndimore, edhe pas 100 vjetësh shtet shqiptar, endet edhe sot e katandisur si nje vend pa shtet, me politikanë primordialë e mbetet ende’ “me krye n’hi” siç e ka përshkruar Pashko Vasa më se një shekull më parë(1880).
  Dhe po ta shohësh nga larg duket si ”Veza e Kolombit” dhe në ka mbetur si ”Guri i Sizifit” që s´gjen derman e s´zë vend kurrë përsa kohë vetëdija publike dhe intelektuale të arrijë në nivelet e standartet e duhuara të kohës dhe të hedh tej dhe pastroj vendin nga llumrat e tranzicionit. “Ky vend ka vuajtur gjithmonë dhe vuan ende’ dje’ nga njerëz ose gjysëm-të-mësuar’ dhe në tranzicionin e stërzgjatur nga politikanë të papërgjegjshëm që dinë vetëm të vjedhin, duke filluar nga i papërgjegjshmi Nano dhe hileqari-provincial Sali Berisha.. e deri tek Edi Rama, batutaxhi që s’di të bëj asgjë veç broçkullave dhe gallatës bajate të denja për për kuvend halabakësh…
  Në një takim me intelektual që u zhvillua më 11 Janar 1991, në ILA, (organizuar nga Z. Edi Rama dhe Z. Ardian Klosi, ku unë pata rastin të marrë pjesë) shkrimtari i madh disident Kasëm Trebeshina citoi një amanet i lashtë për qeverisjen.”Qeveriseni mirë popullin se përndryshe ai ç´do invazion të huaj do t´a quaj çlirim”-ka thënë 3500 vjet më parë Hammurabi-u mbreti i Asirisë/Babilonisë së lashtë. Duke ritheksuar parimet e demokracisë Ish-Presidenti Amerikan Barrack Obama, në fjalën e tij në Universitetin e Cape Town-it(2016), për lançimin e mbështetjes Amerikane për Afrikën, tha se: “Jo..në ato vende ku liderët pasurojnë veten e tyre nga mosndëshkimi…këto gjëra duhet të ndryshonjë.. ). Dhe këto fenomene “afrikane” janë aktuale edhe tek ne sot e gjithë ditën. Por ne jemi në Evropë ! “.

  Në këtë vend duhet të marrë fund hipokrizia dhe arroganca e injorancës – siç e quante atë Mikelanxhelo që në sh. XV-të. Ndaj foli dhe bëri thirrje dhe Zarathustra i Niçes 3000 vjetë më parë per tu bërë dinjitoz dhe i vetëdijshëm i mjeri njeri dhe ne ende’ s’kemi kuptuar e zbatuar asgjë nga dija dhe përvija njerëzore se kodet dhe idetë primordiale dhe dijen hyjnore pak e njohim. Por këtu siç ka thënë Prof. Përparim Kabo, është zëvëndësuar “Çeta e Profetëve (e Pjetër Bogdanit) me “Çetën e Hajdutëve”…

  Te gjithe besuam se me ardhjen e Edi Ramës në krye të PS-së dhe PS-ja në pushtet në v. 2013, pas degradimit të skaljshëm dhe kapjes së shtetit Qeveria e RE dhe administrata menaxhuese do te ishte ne nje nivel të ri, dhe do të shmangnin por askujt s’i shkonte ndër mend se ky do të ishte një iluzion tragji-komik dhe Rama (në emer të gjoja sloganit primordial ala Tony Blair “Shqipëria e gjeneratës tjetër”) do ta degradonte më tej shtetin dhe ekonominë, duke emruar në administratën e lartë tyrli lloje anonimësh dhe çupëlinash, deri dhe xixëllonja pabesh, dhe do të denjigronte tërë armatën intelektuale dhe profesionistët e vendit.. dhe vetë socialistet .,.:
  Edi Rama dhe Qeverisja e tij qesharake do të linte të qetë të zhvillohej substrati gjiriz Solonian bile do ta promovonte atë dhe linte të lirë të vazhdonte rrumpalla jonë në shtet ku lulëzojnë:

  · Nepotizmi dhe militantët që vrapojnë me marifet për zënien e posteve pa konkurim real për të punuar në administartën publike apo strukturat shtetërore ???
  · Nuk pengoj “për tu shpërblyer” nga partitë aleate ata që hodhen para të vjedhura nga taksapaguesit me postet e tyre në zgjedhje për të zënë prapë një post pas tyre dhe marrë “kamate-fitimin” e tyre njëqindfish nga fondet publike duke u bërë shefa e drejtorë ???
  · Nuk shmangu dot marifetçijtë dhe dallkaukët, pehlivanet dhe rrufjanët qe gjithmonë, nga që s’bejnë dot punë tjetër, gjejnë streh në partira dhe na bëhen sheaf, drejtorë e Zv.Ministra???
  · La të lirë partinë aleta-prone private të beje sit e doje emërimet e njerëzve të pamësuar në poste që janë për të mësuarit si në përfaqësitë tona diplomtike, në OKB, BE, NATO, UNESCO… etj ???
  · Nuk ka konkurime në dogana e tatime dhe ata marifetcij që i zënë këto vende pasurohen e bëhen miliarderë me 6-muaj punë dhe pastaj të na “bëjnë poltikë e krijojnë parti” me paratë e vjedhura nga fondet publike apo private ???
  · Nuk u neutralizua dot kripto-politika dhe pastrohet ajo nga kriminalizimi dhe paratë e pista???
  · Nuk u arrit të bëhet dhe zbatohet më në fund pas 22-vjetësh hallkatje një “set menaxhimi-qeverisës” për shtetin dhe rehabilitimin e ekonomisë së vendit dhe ulet informaliteti ???
  · Nuk u vu para përgjegjësisë ligjore ata që urdhëruan vrasjen e njerëzve të pafajshëm më 21 Janr, ata që vranë në Gerdec, por dhe ata që urdhëruan nxënësit e shkollave të shkonin në mitingje partish ???
  · Nuk u zhbëhen dhe vihen para përgjegjësisë ligjore qeveritarët-përgjegjës për privatizimet dhe konçesionet abusive me pasurite tona natyrore kombëtare dhe kufijtë detarë të vendit por u vazhdua me me furi duke dhënë me qindra konçesione të tjera dhe çuar ekonominë komëbëtare në kolaps???
  · U la dorë e lirë të bëhen prapë drejtorë dhe ministra ata që kan qënë njëherë në qeverine e korruptuar 2009-2013 dhe janë përfolur dhe dyshuar për korrupsion ???
  · Nuk u arrit të ketë një kontroll të pasurive të vëna nga përfitimet shtetërore dhe vihen para përgjegjësise të gjithë ata që nuk e justifikojnë atë dhe kan përfituar në mënyrë abusive ???
  · Nuk u hetuan ish-Ministra ish-Prokurorë, ish-Kryetarë Gjykatash, Ish-Prokurore, Ish- Drejtorë Doganash, Tatimesh, etj. me vila në bregdet, që kan pasuri marramendëse dhe nuk do të na bëhen përsëri drejtues, dhe na “japin mend” se po bëjnë gjoja politikë dhe shtet???

  Te gjithe presimm të kemi pas 27-vjetësh tranzicion një shtet dhe media kurajoze që të evidentojne gjithë vilat e ndërtuara me para të pista në bregdet apo zona turistike dhe jashtë vendit nga ish-drejtues e politikanë që nde’ na dalin e flasin për rregull e transparencë virtuale në TV ??? Kur të bëhen këto ndonjehere nga ndonje parti apo politikane serioz at’here mund të themi se edhe ne kemi shtet dhe Shqipëria po qeveriset! Behet shume zhirme për Vetting-un por asnjë njeri me mend në kokë nuk mund ta besojë më se vetë “Çeta e hajdutëve” në krye do “kapin hajdutët”!!!..

  *Drejtor ekzekutiv, Qendra ALBAFOREST

  Reply to this comment
  • Tap Topi June 28, 00:35

   I nderuar z. Metaj,

   une s’dua te komentoj nje artikull qe te le pa fryme kur e lexon, por doja te te thoja vetem, qe nese ben nje shkrim dhe nuk te replikon njeri, dije se ke marre nga te gjithe pelqimin ne heshtje.

   Te lumte mendja dhe pena bashke !

   Reply to this comment
 10. blendi ...ziu June 26, 13:38

  Ju te DITES, ku i prisni ngushellimet per…LIKEN…?!!!

  Reply to this comment
  • Gani USA June 26, 14:27

   Ore Likja ka dale shume mire.
   E ke inat jepi hakun.
   Ka mare deputete sa ne 2013 qe medemek ia fali PS-ja dhe ca me teper.
   Katastrofa e ketyre zgjedhjeve eshte PD.
   Ate kush e ngushellon

   Reply to this comment
 11. Savon June 26, 14:14

  O Mahmut!
  Shqiperine e beri shtet te denje vetem ENVER HOXHA!
  Kapitalizmi ky eshte:pershesh me mut!

  Reply to this comment
 12. Socialist fierak June 26, 14:32

  Autori e quan Ilir Meten oligark dhe LSI grupum parapolitik…
  Per mua e ka gabim.
  LSI nuk po ben asgj.me shume apo me pak se cberi PD kur deshen ta ndeshkonin.
  Uleriti ngriti cader dhe kercenoi me.lufte civile.
  Rezultati? Hyri n qeveri.
  Kur e beri PD pse te mos e bej LSI?
  N fund te fundit kot votoni.
  Ram fyellit i mjafton te jete vete kryeminister se ministrat mund te jene te gjithw jashte PS nuk ka asnje problem
  🙂 🙂 🙂

  Reply to this comment
 13. opozitar i sfilitur June 26, 14:41

  Dita une ju lexoj nga numri i pare dhe ju mbeshtes.
  E vertete eshte qe Rama nuk eshte i majte dhe as socialist.
  Por e majta dhe vendi nuk kane alternative. E vetmja alternative ne rritje eshte Erion veliaj por ai i duhet Tiranes ende.
  Si zgjidhet?
  Perpjekja juaj ekstreme per te mbrojtur te majten e bshkuar PS e LSI deshtoi.
  Rama e Meta jane krejt te kundert si personalitete politike.
  Rama me shume ngjan me Bashen.
  Gjithsesi respekte per ju dhe punen tuaj ju ndjekim me vemendje dhe presim nga ju.perfaqesimin denje te se.majtes qe eshte vertet e majte

  Reply to this comment
  • uxu79 June 26, 15:03

   Lmao!!!! Je sfilitur duke ia lene b.. erionit lali???? Tani po beni gati qe pasi te mbaroi se talluri k.. edi dhe per 4 vjet, te vij lali eri te talli edhe ai k… me te majten? Po erioni eshte akoma me i djathte se edi. Edhe me i paafte. Te vetmen gje te perbashket kane qe jane te dy te perkushtuar ndaj ambicieve te tyre dhe per kete mund te bejne pune per kryetar bashkie( madje edhe per ate sjane se nderkohe qe bejne pune edhe vjedhin sa…) ndersa per pune politike, erioni eshte shume me i paafte se edi. E majta ka nevoje per nje lider te vertet dhe me nje grup vizionaresh te majte, jo vetem individ me bashkepunetor grup k…

   Reply to this comment
 14. hasani June 26, 14:42

  Popullsia 2.8 mil sipas censimit te fundit.
  3.4 mil votues ne lista qe do te thote 40% e votuesve jane jashte shtetit. Nga 2mil votues qe ngelen kane votuar 1.6-1.7 mil qe perkthehet ne 80% e votuesve qe jetojne ne Shqiperi. Tani ku e shihni bojkotin ju? (shum dakort me “???”
  Pastaj o DITA meqe ra fjala ku pihet kafja per vakine e LIKES? Gra per vajtim me pagese keni marr?

  Reply to this comment
 15. Bebak June 26, 15:08

  Liliputet e politikes shqiptare me presidentin e zgjedhur si trimosha u turren perte marr sa te mundin nga pjesa e te tjerve Forca e popullit ju tregon vendin por dhe e drejta Menduam se iku Saliu me metodat e ti manipuluse por dhe iliri qe ka marre nga shkolla e saliut u mundua te ver veton
  Lsi force e pare e papare mir iu be te ul kembet ne toke e te mbledh mendjen se e ka shetitur si shume

  Reply to this comment
 16. I.Troplini June 26, 15:40

  40% e shqiptarève votuan. Edhe pse akoma pa njè rezultat pèrfundimtar, duket sikur Kryeministri Rama, do tè ketè mbèshtetjen e pothuaj gjysmès sè kètij 40 pèrqindèshi.
  Atyre qè iu fryjnè trompetave tè fitores, duhet tu pèshpèrisè dikush nè vesh, se nuk èshtè koha pèr fryrje gjelash mbi pirgje plehrash.
  Fituesi i zgjedhjeve nè Shqipèri, ka mbèshtetjen e 20% tè qytetarève shqiptarè, me tè drejtè vote. U katandis kaposhi njè thelè.
  Kèto zgjedhje nuk kanè fitues. Ato pasqyrojnè mè sè miri, shkèputjen e sistemit politik nè vend nga qytetari shqiptar, nga jeta dhe problemet me tè cilat pèrballet ai.
  Nèse ka edhe njè fije tè vetme pèrgjegjshmèrie nè kètè vènd, ajo do bènte qè kryetarèt e kètyre partive, tè “shfryheshin” nga pak dhe tè distancoheshin nga pozat e fituesit.
  Edhe pse nuk ka gjasa qè kjo tè ndodhè, personalisht jam i mendimit qè shumica absolute e zgjedhèsve, i tregoi kartonin e kuq politikès.
  Sapunin pèr djathè, nuk ua shesin dot mè.
  Imagjinoni èshtè ditè zgjedhjesh. Politikanèt nuk ndalen sè pèrsèrituri ftesat pèr dalje nè votime, orari i mbylljes sè qèndrave tè votimit shtyhet me vendim tè KQZ,,,,,,,, por askush nuk dègjon.
  Nuk èshtè RILINDJE as REPUBLIKÈ E RE. Èshtè vetèm njè turmè e çoroditur, qè po fillon tè kuptojè se vetmia e madhe ka nisur.

  Reply to this comment
  • eliot vl June 26, 17:32

   bravo troplini

   Reply to this comment
  • enter"" June 26, 21:09

   46% e te gjithe shqiptareve perfshire edhe amigrantet.
   Kurse pjesmarrja ishte 70% doni apo nuk doni ju “te zhgenjyerit” e pashprese.

   Pse cuditesh?
   Ky popull gjithmone pas 92 ka votuar ne menyre massive PS, sepse nuk mund te identifikohej as tek PD fillimisht dhe aq me teper tek nje force mafioze si LSI.

   Jeni me te vertete per tjua ardhur keq, dhe kjo tregon qe ju nuk e doni shqiperine, jo jo, ju doni akoma rrumpallizmin, kaosin.

   Por fatmiresisht ora juaj ka mbaruar.

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 June 27, 13:16

   troplino
   “Nèse ka edhe njè fije tè vetme pèrgjegjshmèrie nè kètè vènd, ajo do bènte qè kryetarèt e kètyre partive, tè “shfryheshin” nga pak dhe tè distancoheshin nga pozat e fituesit.”
   nuk mendoj se mund të ndodhë një gjë e tillë,e thua dhe ti më poshtë!!kjo klasë politike nuk ka ndërmënd të bëjë diçka për vënd a për shqiptarë!!ao është e dashuruar pas lekut dhe pushtetit!!ajo do të qëndrojë sipër për të fituar sa më shumë,për të mbrojtur fitimin e saj!!ky “fitim”duke qënë fryt i një korrupsioni të llahtarshëm duhet mbrojtu!!mrojtja e vetme është sigurimi i pushtetit!!
   “Edhe pse nuk ka gjasa qè kjo tè ndodhè, personalisht jam i mendimit qè shumica absolute e zgjedhèsve, i tregoi kartonin e kuq politikès.Sapunin pèr djathè, nuk ua shesin dot mè.”
   të jemi brënda troplino!!
   ne e hamë jo vetëm sapunin për djathë,por dhe mender teje dhe mutin!!politkës nuk i është dhënë asnjë karton ii kuq!!është dhënë, por është jashtëzakonisht i vogël!!
   kartoni i kuq do të ishte një votë kundër politikës,e bardhë,e zezë apo ta quajmë si të duam,një votë e pa vlefshme!!një votë kundër politikës,do të ishte shumë e shumë më e kapshme,më faktike se mospjesmarrja në zgjedhje!!mos pjesmarrjen në zgjedhje mund ta interpretosh si të duash!!duke filluar që nga besimi në politikë deri tek përtesa për të shkëmbyer ujin e freskët të pishinës me rradhën për të votuar!!
   vota kundër godet!
   bojkoti a mospjesmarrja!?
   zgjedh të koorruptuarin e rradhës!!
   në francë kishte më pakë pjesmarrje në zgjedhje,por askujt si plasi!!
   ne me votë,me mospjesmarrje ZGJODHËN,RIZGJODHËM KORRUPSIONIN!!
   kushdo që të kishte fituar do të mund të thosha të njëjtën gjë!!ndryshimi ndërmjet garuesve në zgjedhje është vetëm sasia e krimit,korrupsionit,vjedhjes që ka mbi shpinë!!
   jemi një popull që akoma nuk e kemi kuptuar se kërkimi i NJËSHIT nuk tregon gjë tjetër veçse dobësinë tonë!!se lënja në dorë të NJËSHIT do të thotë pazotësi për të marrë ne në dorë fatet tona!!
   ATHINA e ROMA(të lashtat)ishin të fuqishme sepse populli nuk e la fatin e tij në dorën e NJËSHIT,por e mori vetë!!
   amerika e perëndimi janë të fuqishëm sepse popujt e kanë marrë fatin e tyre në dorë!!sepse janë ata që vendosin për fatin e tyre!!ndonjëherë gabojnë!?por mesatarja e tregon që gjithnjë përparojnë!!
   paradoksalja e shqiptarit është se gjen gjithnjë një arsyetim për të mos luajtur vëndit!!gjen gjithnjë “ilaç gjumi”për të vazhduar ëndërrat!!
   paradoksal ishte debati me një komentues!!thelbi ishte”në 13ën e votuam ramën për të mbajtur fjalën,sot duhet ta votojmë që të mos e mbajë”!!zgjidhja e këtij paradoksi:rama nuk e mbajti atëherë kur duhej ta mbante dhe do ta mbajë dhe tashti që nuk duhet ta mbajë!!

   Reply to this comment
   • Tap Topi June 27, 15:50

    O zullap!

    Me sa kuptoj une, bere c’bere me ne fund dole prap ke ajo qe une trumbetova gjate gjithe kohes: VOTE TE ZEZE (jo bojkot, por vote e pavlefshme) se do e hani si zonjat kallamin e zeherit.

    Kur paskemi qene te dy nje mendje s’e kuptoj se pse u grinde si gore dy dite rresht?

    Reply to this comment
 17. enter"" June 26, 20:16

  Puuuuuuuuuuu sa inat qe keni more palaço
  Mos harroni se keto perqindje jane bazuar edhe tek emigrantet qe jane zyrtarisht ne lista por jashte atdheut.

  Plasniiiiiiiiiiiii
  Plasniiiiiiiiiiiii gjithnje e me shume shqiptaret po votojne PS.

  Reply to this comment
  • Laçi June 26, 22:31

   Aguridhi enter ””
   te erdhi goja ?
   hopa e gjete punen , dhe thesin e miellit .

   Reply to this comment
   • enter"" June 27, 15:33

    Gojen e kampasur gjithmone per tua perplasur ne surrat juve derdimeneve dhe kazanisteve qe cfare nuk keni thene dhe bere.

    Skam cfare pune te gjej, e as thase mielli,

    Do te te degjeneroj prape? Nuk jetoj ne Shqiperi.

    Hajde shko bej cicin tani kerrme opozitare

    Reply to this comment
   • Crusader June 28, 11:01

    @ Laci, mos ja vi re, se eshte Kristi Pinderi.

    Reply to this comment
 18. Tap Topi June 26, 20:55

  Sipas disa analisteve te huaj (me siguri edhe mjaft vendes), fitorja e Rames erdhi si pasoje e bojkotit, pasi vetem 45% e votuesve te regjistruar morren pjese ne votime.

  Duke marre parasysh se data e zgjedhjeve ne menyre krejt te dyshimte u shty me nje jave vonese pikerisht ne Diten e Bajramit (u be qellimisht qe myslimanet t’i qendronin larg kutise se votimit ?), e cila perkoi dhe me nje te nxehte te jashtezakonshem tek-tuk mbi 40° celsius (a pati influence parashikimi nje javor i motit ?), atehere llogjikisht lind pyetja, se a ishte Rama vertet i interesuar qe zgjedhjet te bojkotoheshin ne ate mase, sa te pasonte pjesemarrja me e ulet qysh nga viti 1991 ?

  Cilat indicie falsin pro?

  – Ajo qe duhet theksuar eshte se disa prej “analisteve”, te cilet sot mbijne si kerpudhat dhe neser s’dihet se nga e mbajne frymen, ne menyre te perseritur dhe me tone mjaft te larta, disa muaj para zgjedhjeve dhe deri ne diten e fundit kishin dhene kushtrimin per bojkot permes mediave online te pozicionuara hapur ne anen e PS. Kete te fundit e vertetonin reklamat e herepashershme ne faqen online.

  – Ndryshe nga thirrjet e vazhdueshme te Koalicionit te Vezhguesve Vendore, te Ambasadoreve, dhe shume prej eksperteve, politikaneve dhe qytetareve te thjeshte, thirrja Rames per “pjesmarrje” sa me aktive ne zgjedhje, erdhi vetem pak caste para se bojkoti te ishte kryer perfekt. Shtyra e cuditshme e orarit te perfundimit te zgjedhjeve me 1 ore ishte vetem fasada mbrojtese.

  ***

  A do mundet Rama te na qeverise i vetem drejt BE-se?

  Gjthshka eshte e mundshme, nese ai …

  1-) Zbaton urgjentisht VETTINGUN dhe perfundon procesin e reformimit te drejtesise,
  2.) Hap rrugen per NDESHKIMIN e krimit ne majat e larta.
  3.) Ndryshon me themel politiken e deritanishme “as mish as peshk”, ne menyre qe te hapen fronte te reja pune, te nxiten investimet e huaja, dhe t’i jepet fund perfundimisht plages me te rende, emigracionit,

  Ku ishim para zgjedhjeve, dhe ku do jemi pas tyre?

  Ne vend numro, dhe prap ne vend numro. Prespektivat jane te zymta. Ju rrofte bojkoti. Prisni, prisni se s’keni pare gje akoma. Kur t’ja pini lengun, do me kujtoni… Vecanerisht antiqenzurat…

  Reply to this comment
 19. enter"" June 26, 21:07

  Ketij artikulli te ndyre, I eshte dhene nje pergjigje brilante tek Gazet tema nga Anri.

  Reply to this comment
 20. Gezimi June 27, 09:10

  Edi Rama fitoi zgjedhjet se bleu Abstenimin. Ky mos-votim nuk u be “gratis”. Qeveria pagoi 3000 leke te rinj per mos vajtje ne votim (aty ku nuk besonte se votonin PS). U mblodhi Kartat e Identitetit te shtunen dhe ja ktheu te henen. Synimi u arrit, Abstenimi u ble. Per 3000 leke te rinj shumica e votuesve e shiti bythen edhe per 4 vjet te Edi Rame. Duke mos votuar.

  Reply to this comment
  • Tap Topi June 27, 11:24

   Ja dhe nje lajm i mbajtur ne heshtje nga mediat tona “investigative”.

   Nese kjo qe ke treguar ti Gezim do te rezultonte e vertete (gje qe i takon ne fakt hetuesise dhe prokurorise ta vertetoje), ky do te ishte nje nga mashtrimet me ordinere ne KRIMIN ME SHITBLERJEN E VOTES *, pasoja e se ciles duhej te ishte minimalisht demaskimi dhe informimi masiv i qytetareve permes mediave, dhe me pas ndoshta dhe anullimi dhe perrseritja e votimeve.

   * Citat i Majlinda Bregut gjate mbledhjes se grupit te PD-se drejtuar kriearit Lül: “Shitblerja e votës është krim. Të lësh 600 mijë votues të PD-së pa votë është gjenocid. Për hir të unitetit nuk do rri kurrë pa thënë mendimin tim. Nuk kemi kohë më, do hyjmë a do t’i ikim luftës”.

   Reply to this comment
  • Tap Topi June 27, 11:28

   Click here to cancel reply.

   Reply to this comment
   • Gezimi June 27, 12:59

    Kjo qe une po them per blerje Abstenimi nga qeveria e Rames eshte nje fakt i shijuar nga mijra familje. Varferia e shet lire Voten por Abstenimi eshte me i lehte akoma per tu blere. Ky Abstenim i blere i siguroi Rames fitoren. Ne 25 Qershor nuk votoi populli, ai u ble per te mos votuar. Ketu votuan 45% qe jane militantet. Me vullnetin e tyre qeveriset Shqiperia. Me mbajtjen e popullit larg votimit fitoi Edi Rama. Kjo dihet nga shumica e popullsise dhe nga bleresit e qeverise.

    Reply to this comment
    • Tap Topi June 27, 15:33

     Sinqerisht faleminderit Gezim per kurajon dhe ndjeshmerine qytetare. Ngrijeni sa me lart zerin kudo qofshi, qe edhe ne qe kemi braktisur me detyrim vendlindjen te njihemi nga afer me realitetin e hidhur.

     Reply to this comment
 21. Crusader June 28, 11:13

  Mos u shtrengoni shume e njerez, sepse kryeministri ne Shqiperi dhe jo vetem, nuk zgjidhet por emerohet.

  Zgjedhjet jane thjesht nje vegel per te justifikuar realitetin qe luhet prapa skenes.

  Kushdo qe te kishte fituar nga lista e te emeruarve, si nga njera parti apo nga tjetra, te njetat do bente keto 4 vite. Ju ka verbuar militantizmi dhe interesi dhe nuk mundet qe te shikoni te verteten.

  Politika eshte nje fasade, per te genjyer turmen qe kjo r fundit mos te kuptoje kurre se c’fare ndodh pas perdeve.

  Une nuk isha dakord qe Rama te ishte kryemynister, sepse eshte nje halabak e llum si person dhe kjo tregon qarte, se sa respekt kane per Shqiperine ata qe i emerojne ne fshehtesi dhe i mbeshtesin keta plehra.

  Reply to this comment
 22. Crusader June 28, 11:29

  Dita ju lutemi na i postoni komentet. Flm.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?