Shihni flamurin në një dasmë kosovare të ’89-s

September 11, 2018 13:45

Shihni flamurin në një dasmë kosovare të ’89-s

Kjo foto e rrallë është realizuar në vitin 1989 në Kosovë.

Autori është Steve McCurry një ndër fotografët më të njohur amerikanë.

Në fotografi shihen disa krushq në një karvan martese, por përshtypje bën flamuri që ata mbajnë.

“Një person valëvit flamurin e minoritetit shqiptar të Kosovës rrugës për në dasmë. Kosovë, ish-Jugosllavi, 1989”, – shkruan McCurry në përshkrimin e fotos.

Në fakt flamuri ka shqiponjën dhe yllin, ngjashëm me flamurin e Shqipërisë komuniste përpara ‘90-s.

Por pozicioni i vendosjes së yllit është i ndryshëm.

n.s. / dita

 

September 11, 2018 13:45
Komento

21 Komente

 1. demo September 11, 14:32

  Cfare dreqin i kapi me ISIS,deri ne 99 ishin ne rregull.

  Reply to this comment
 2. Besniku September 11, 15:03

  Minoriteti shqiptar i Kosoves !!!????
  Mos je serb ti qe shkruan?
  Sa per yllin ,ai ishte i natyrshem per kosovaret deri ne 90-ten.
  Dhe Jusuf Gervalla ne var ka te gdhendur yllin.( te pakten e ka patur)
  Pas 90 dihet se ç’balte u hodh e me ç’pifje u mbushen mendjen njerzve per te kunderten e realitetit.
  Pas 30 vite pasues dhe admirues i Enverit, Adem Demaçi , pas 90 u kthye ne armik i tij. Dhe kush I mbushi mendjen, berisha, “baca” i Thaqit.
  Ec e mos I beso, po deshe!!

  Reply to this comment
  • OSMAN MURATI September 12, 13:31

   YLLI ME PES CEPA PERFAQESONTE BASHKIMIN E 5KONTINENTEVE SIMBAS MANIFESTIT KOMUNIST “P
   roletare te te gjithe vendeve bashkohuni”

   Reply to this comment
 3. Arben September 11, 15:09

  Jo Po ta ngrije pa you Po te doje

  Reply to this comment
 4. enverdjali September 11, 17:59

  Katunaret e kosoves me OPELL KADET

  Reply to this comment
  • Arben September 12, 10:37

   Ne.kete.kohe katundaret e shqiperise ishin me “bmv”, edhe

   bicikleten nuk kishte per te gjithe.

   Reply to this comment
 5. Fat man September 11, 18:44

  Asht cuni i axhes i Sali Kar-axhic.
  Jane vite te “arta” nostalgji te paharruara ku Sali Kar-axhic paguante kuatizacion per teseren me yll te PPSH dhe vete ishte kthyer ne var-kar i familjes Hoxha, ku i mbante ere bythes se Sokol Hoxhes, ne Drilon.
  I lutemi gazetes qe te na nxjerre ne foto teseren e Partise Komunist te ish Komunistit 24 kar-at Sali Zehere Kara-xhic

  Reply to this comment
 6. DRAGOI September 11, 19:05

  Sot, majmunëtnjerëz dhe njerëzitKAFSHË, e mohojnë dhe e shajnë të djeshmën që DJE e kishin miratu dhe plotësisht e kishin dashtë !?

  Reply to this comment
 7. Mollosi September 11, 22:44

  Ne shumicen e dasmave krushqit e mbeshtillnin flamurin deri tek ylli ne menyre qe ai te mos shifej fare. Ishte nje veprim i rrezikshem por shumica e shqiptareve te Kosoves ashtu vepronin.

  Reply to this comment
 8. Ismail September 12, 09:45

  Kjo nuk eshte dasum shqiptare,eshte dasem e ndonjerit nga komunistet”besnik si qeni”ndaj komunisteve sllave.Kete e verteton “flamuri kombetar” me yll te madh dhe ne vend tjeter, nga flamuri shteteror, i komunisteve shqiptar.

  Reply to this comment
 9. anticensurë25642654 September 12, 12:40

  9 komente dhe të gjithë ja fusin pordhës po aq sa
  n.s. / dita:”Në fakt flamuri ka shqiponjën dhe yllin, ngjashëm me flamurin e Shqipërisë komuniste përpara ‘90-s.” me këtë koment prej gazekaruci/e”Por pozicioni i vendosjes së yllit është i ndryshëm.”
  nuk di arsyen përse e kanë bërë,por thjeshtë mund të jetë një kombinacion për të mos patur probleme!!
  meqënëse dema,është një idhtar i madh i jugosllavisë dhe personalisht i titës(titos),atëherë duhet ta dijë se ylli nuk është i flamurit shqiptar,por thjeshtë ylli i flamurit jugosllav!!pra kemi një flamur që po të “lexohet” si është “shkruar”,do të thotë shqiptarët e jugosllavisë!!
  pra qënjen shqiptar në përbërje të jugosllavisë!!
  n.s/dita
  para se të bësh komente,hudhi një sy historisë!mos e lodh byçkën;jo atë mbi të cilën ulesh,por atë që ke mbi shpatulla;shumë!!maksimumi deri tek wiki,shko!!besoj se e di se kush është wiki??
  wikipedia,zemra,wikipedia!!nuk është bazë referimi për studime të mëdha,por për të shmangur injorancën e madhe që ke!?
  është bibliotekë universale!!

  Reply to this comment
  • nje pe Korçe September 12, 12:52

   He bre , tere komentuesit budallenj jini , vetem anticensura (kryebudallai) i kupton me nje te hedhur te syve te gjitha . Po ike o idiot , qe shkruan gjithmone broçkulla tere pordhe , te duket vetja i mençur ty dhe fut hundet ne çdo hale , zagar .

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 September 12, 17:23

    o na hëngç hajdarin o ti pe korçe!!
    apo të kanë rënë dhëmbët??
    futi një të thithme!!
    ps:pordhët nuk janë të mijat lali!!nuk të mban më valvula!!janë të tuat o pe lecke!!rrogën e ke të mirë??apo edhe ty të paguajnë sipas budallallëqeve që shkruan??

    Reply to this comment
   • anticensurë25642654 September 12, 17:37

    o na hëngç hajdarin o ti pe korçe!!
    apo të kanë rënë dhëmbët??
    futi një të thithme!!
    ps:pordhët nuk janë të mijat lali!!nuk të mban më valvula!!janë të tuat o pe lecke!!rrogën e ke të mirë??apo edhe ty të paguajnë sipas budallallëqeve që shkruan??
    Duplicate comment detected; it looks as though you’ve already said that!

    « Back

    Reply to this comment
 10. OSMAN MURATI September 12, 13:33

  YLLI ME PES CEPA PERFAQESONTE BASHKIMIN E 5KONTINENTEVE SIMBAS MANIFESTIT KOMUNIST “P
  roletare te te gjithe vendeve bashkohuni”

  Reply to this comment
 11. leka September 12, 16:18

  Kur rugova shpalli ne 1990 republiken e kosoves ne menyre te njeanshme ky ishte flamuri qe kishin zgjedhur per tu perfaqesuar.

  Reply to this comment
  • Mollosi September 13, 11:07

   Kete flamur e zgjodhen politikanet jugosllave ne menyre qe te dalloje nga flamuri i Shqiperise. Shqiptaret e Kosoves kurre nuk e deshen ate flamur. Pra ti e thua nje te pavertete sepse kur Rugova e shpalli Republiken e Kosoves, ai dhe kosovaret e zgjodhen flamurin e kuq me shqiponjen ne mes.

   Reply to this comment
 12. Paul Tedeschini September 12, 17:04

  FOTOMONTAZHE

  Reply to this comment
 13. Lili September 12, 17:51

  Ky flamur me yll perane ,qe beogradi na shpiku per me na dalluar nga Shqiperia ,u ba shkas per revolten e shqiptareve edhe perfundoje me shkaterimin e yougoslavise.
  Bile sherbej per dicka .;)!

  Reply to this comment
 14. Alban Dega September 13, 16:16

  COHUNI E HIQJANI EDHE 50 YJET FLAMURIT AMERIKAN SE I KEMI ZGJIDHUR TE GJITHA HALLET TONA !

  Merruni dite e nate me yje, me e lagu apo se lagu dhelpra bishtin kur ra ne lume !!!
  Hajde hopa hopa… Hidhni vallen e marrezise !
  Nxirrni shpatat e versuljuni njeri tjetrit per yllin, bishtin e dhelpres, mustaqet e Celos e topet e dashit!
  Hopa… hopa …. hopa
  Ra Caja te gropa !
  Hidhni vallen e Baftjarit !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?