BB: Veç koncesioneve, ministrat shpenzime të tepruara për luks

November 7, 2019 12:40

BB: Veç koncesioneve, ministrat shpenzime të tepruara për luks

Studimi i fundit i Bankës Botërore për korrupsionin zbulon një mori problemesh që karakterizojnë ekonominë shqiptare.

Ndërsa pak ditë më parë, BB vërejti një ngadalësim të rritjes ekonomike, ndryshe nga sa kishte premtuar dhe parashikuar qeveria në fillim të 2019-ës.

“Pas përshpejtimit në 4.1 % në 2018, rritja është ngadalësuar në vitin 2019”, thekson raporti.

Banka Botërore konstaton se ngadalësimi erdhi kryesisht si pasojë e uljes së prodhimit të energjisë, e kombinuar me efektin e lartë bazë nga viti 2018, ndërsa turizmi mbeti një kontribues i rëndësishëm, por nuk ishte në gjendje të mbulonte gropat e mëdha të pagesave për koncesionet dhe mbi të gjitha shpenzimet qeveritare të luksit.

Sipas raportit, shumë ministri vijojnë të rrëmbejnë paratë nga buxheti i shtetit kryesisht për shpenzime operative dhe të luksit si në rikonstruksione zyrash apo blerje automjetesh.

Këtyre problemeve u shtohet edhe borxhi publik që është mjaft i lartë (66.9 % e GDP në qershor 2019), por edhe në këtë shifër përjashtohen detyrimet e prapambetura, çka konsiderohet borxh i fshehur.

j.l./ dita

November 7, 2019 12:40
Komento

6 Komente

 1. Lasgushi November 7, 15:51

  Ministre e ministra baxhellat.Harojnë debilet me debilat së bashku me Atë që i drejton.Kryeministri i Maqedonisë ,Gruevski, u dënua vetëm për blerjen e një automobili.Inshalla.SPAK bie ditën që do ti.vjellin ato që i kanë vjedhur këti populli.

  Reply to this comment
  • ganiu November 7, 19:39

   Ishalla, ishalla.
   Mbaj bythën përpjetë ti se Allahu ska ça me bo.
   Do vijë të të rregullojë punët e tua.
   Or taj si ja bo kur të vje me ngron?
   E le n’dor t Allahut, apo i hy tepsis me dur?

   Reply to this comment
 2. Alberti November 7, 16:55

  Derrat e kenaqur nuk duan t’ja dijne per Sokratet e varfer.

  Reply to this comment
 3. Arben November 7, 18:37

  epo tani, nuk jemi morracak ne.

  Reply to this comment
 4. Lili November 8, 08:51

  Boooobooobooo cfare zbulimi te BB ! Wouah! Sa pare ka kushtuar ky studim i tyre qe eshte ma pak se nje copy past te studenteve tone vjet kur na treguan se vetem nje çante te Nikolles eshte sa bursa vjetor e nje studenti?!
  Bobohhh!
  Studenteve bravo, po deportojne edhe te BB tash!!!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 8, 11:44

   o lil me shkollë fantastike ndërkomtare szvicrrone
   se çfarë ndyrësirash janë këta!?
   nuk e ka zbuluar BB,por e kemi parë ne çdo ditë!!
   nga beqirë rrugësh u bënë “burra shteti” që nuk denjonin të të shidhnin sytë!!
   POR,ka një gjë të vockël!!
   kur flasim unë e ti,ti më thua se këta janë hajdutë,shpërdorues etje,etje!!
   unë të them fare thejshtë”a ke fakte”!!
   ti mund të ulërasës sa të duash,por nuk ka vlerë!!
   sa ulërasim ne këtu??do kishim shurdhuar botën mbarë!!
   një fakt i tillë i shkruar nga”Banka Botërore” vlen 1 mln më shumë se ulërimat tona!!
   që nga ky moment ne(ti) mund të më thuash “JA KU E KAM FAKTIN”!!
   ka shkruar një institucion i besueshëm ndërkombëtar!!
   në atë moment ” ma mbyll gojën mua”!!
   shpresoj që të më kesh kuptuar lil!!
   studentët bënë mirë në atë kohë,por përfunduan si ajo flaka e kashtës apo pushka e “egjyptianëve”!!
   ps:para studentëve e kanë thënë shumë e shumë të tjerë!!që të mos i pe¨rsëris ato që të kam shkruar!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim