Shkarkimet e zyrtarëve të LSI, Manjani: Berisha është verbuar nga hakmarrja

Redaksia Online April 9, 2013 09:36

Shkarkimet e zyrtarëve të LSI, Manjani: Berisha është verbuar nga hakmarrja

Vala e shkarkimeve të zyrtarëve të LSI-së nga postet e administratës shtetërore është një hakmarrje politike. Kështu shprehet anëtari i kryesisë së LSI-së, Ylli Manjani, në prononcim për “Shekullin”. Ish-zv.ministri i Transporteve thotë se Berisha është verbuar nga hakmarrja dhe nuk po i mbajnë më nervat.

“Qartësisht Doktorin nuk e mbajnë dot nervat më. Ndryshe nga sa thotë, ligji nuk zbatohet dhe hakmarrja politike është më e fortë sesa vullneti për zbatimin e ligjit. Dje me urdhër të tij personal u shkarkuan nga detyra publike një sërë nëpunësish, duke shkelur jo vetëm ligjet e shtetit shqiptar, por edhe standardin ndërkombëtar të mospushimit kolektiv nga puna. Nxjerrja pa punë nuk është lajm i ri pasi punonjësit e administratës në tërësi kanë gjashtë muaj që ose nuk marrin rrogën ose kanë vonesa nga 4 muaj në pagesat mujore. Natyrisht kjo nuk është çështje e LSI-së, sepse ne e konsiderojmë të shenjtë zbatimin e ligjit dhe të standardeve ndërkombëtare të punësimit, por është çështje e kryeministrit dhe e raportit të tij me zbatimin e ligjit në vend. Po ju marr një shembull konkret që tregon se kryeministri është me arsye të errësuar, që nuk e le të zbatojë ligjin. Para dy muajsh, për ti dhënë mbështetje maksimale projektit më të madh të infrastrukturës së ujit në Tiranë, emëruam një specialist në krye të Drejtorisë së Përgjithshme të Ujësjellës Kanalizimeve të Shqipërisë, një specialist që ishte marrë prej 10 vitesh me përgatitjen e projektit të kanalizimeve të Tiranës. Ky specialist nuk është anëtarë dhe as ka lidhje me LSI-në, por thjesht ne donim ti jepnim mbështetje këtij projekti kur e propozuam për drejtor. Ky drejtor, jo i LSI-së u shkarkua dje dhe u zëvendësua me një militant, që ndoshta do i shërbejë ministrit të Transporteve në zgjedhje. Do desha këtu t’ju shpreh dhe një fakt tjetër që, në këtë drejtori pra në DPUK-ë punonjësit e kësaj drejtorie kanë 4 muaj pa pagese këtë e them unë që kam qenë zv/ ministër, madje dhe unë vet kam pasur probleme me pagesën deri në 4 muaj pa marrë rrogën si zëvendësministër. Kjo lëvizje e vendos praktikisht projektin më të madh të infrastrukturës në Tiranë në vështirësi serioze. Pra, ky rast dhe të tjerë që kanë ndodhur dje tregojnë që zotit kryeministër i ka filluar sindroma e të qenit në opozitë. Dhe mirë e ka se në opozitë është që sot. Më 23 qershor do konfirmohet kjo gjë”, thotë Manjani.

 

Redaksia Online April 9, 2013 09:36
Komento

11 Komente

 1. Sandri April 9, 09:43

  Ah mor Ylli, e harrove sesi LSI shkarkoj nga METE dhe AKBN 75 % te punojeseve duke i zevendesuar me karkalecat e LSI. Harron ti sesi idioti Besjan Pesha qe ju e emeruat ne krye te AKBN zevendesoj inxhinier minierash, hidroteknike apo inxhiniera nafte me karkalecat e pangopur te LSI qe kishin shkolle per histori e gjeografi, leteresi e pune sociale me nje fjale pa asnje lidhje me inxhinierine. Turp te kesh.

  Reply to this comment
  • Suela April 9, 11:19

   po ku ka fytyre ky te permende emrin e Berishes. ky nje cope legeni me shkolla te marra me canta me patate. se di ky qe berisha ja hap dosjet e korrupsionit ne nje sekonde shefit te ketij….. nje rihapje gjyqi dhe MEta me Familje perfundojne ne shkrapar duke prashitur tokat.

   Reply to this comment
   • Emirjon April 9, 13:00

    O Suela delet e metes jane sulur kunder berishes qe tia mbushin mendjen socialistave te zhgenjyer qe nuk e kane fajin keta qe keto 4 vjet kane ngrene e kane pire ne pushtet si derrat. ata thjeshte detyren e tyre si parazite kane bere. tani qe u ngopen nga qeveria e berishes, si ata morrat parazite do hidhen ne kurriz te Rames dhe PS.

    Reply to this comment
 2. KOSTA April 9, 10:02

  Kete Manjanin e kam degjuar kur i thurte lavde Berishes dhe jam habitur…kur pas dy ditesh u emeruar zv/ minister i transporteve….disa dite me vone shante me liber shpie Edi Ramen duke arritur deri aty sa ta akuzoi edhe per homoseksualizem…….pasi e moli lopen Berisha, tani i ben freske Rames …..tani me thoni kush eshte pervers, Edi Rama apo ky Manjani….keta jane politikanet tane….

  Reply to this comment
 3. bona April 9, 10:16

  Besoj se vodhet mjaftueshem z. Manjani dhe nje arsye me shume per te mos iu besuar asgje, pasi hipokrizia juaj po kalon cdo limit logjik. Nese ju paskeni qene ne dijeni te problemeve me rrogat prej 4 muajsh, pse duhet te reagonit tani qe dolet nga koalicioni?? Mos valle po hakerreheni ju tani?? Gjithsesi nuk besoj ta kesh patur problem per vete, po me vjen keq per ata kryefamiljare qe i mbani me premtime dhe nga pazaret tuaja ngelin ne mes te 4 rrugeve. Profesionistet dhe ekspertet nuk largohen nga puna, ashu si pa te keq, po kjo eshte rruga qe kishit zgjedhur dhe strategjia e LSI. Bli te varferit!

  Reply to this comment
 4. nen toger dubi April 9, 10:55

  ore manjani doci po ku ishe deri dje pse nuk e ngrite zerin ti demaskoje ju te l s is nuk jeni te besushem kam frik nga ju hora se jeni me timon te prishur se keni per gje qe neser te veni prap tek baba saliu dhe ti lepini tajaren perfundimisht jeni race e pa bes

  Reply to this comment
 5. shpetim April 9, 11:04

  Ylli Majani ke qene i perkedheluri i E.Rames ne 2009. Te caktoi dhe kandidat per deputet ne Diber. Ne momentin qe nuk fitove, volle nga goja njeqind te zeza. Ju mor zoteri jeni nje person pa personalitet, jeni interesaxhi. Asgje e mire nuk mund te pritet prej jush. Me mire mos dil ne intervista se na vjen ndot kur shoh fytyren tuaj.

  Reply to this comment
 6. L. April 9, 11:12

  Pizga….

  Manjan,Manjan,Manjan,
  Shqiperine e bët han!
  Tek Saliu,ti “mbretërove”,
  Ikur,tani,shurrohesh…

  Je dhjerë,shiko brekët,
  Kur largohesh,na tregon lekët…
  Ti,s’paske marrë lekë nga shteti,
  Por,asnjehërë bosh,xhepi!…

  Manjan,Manjan,Manjan,
  Ke telendisur dynjanë…
  Ta plasi me “pompë”, Pitella,
  Se pizga të ka mbush brekushet e gjera!…

  Kjo dukje,sërish,batërdi,
  Nuk njeh ligje,shku yt,Sali,
  Të paktën mos kërce,si plesht,
  Je pizgosur,ndaj hesht!…

  Reply to this comment
 7. moni April 9, 11:13

  ylli manjani eshte nje nga ata personat e rendomte qe sapo largohen nga gjiri i “nenes” fillojn dhe ankohen per ate qe kane pire….
  edi rama do jete nje prej atyre “gjireve” qe do ta kpusin fare kta te lsi…
  pak e keni ju te ps kte gje…..

  Reply to this comment
 8. luisa April 9, 11:55

  nga nje ane me dukesh si nje kalama i mjere zot rrote..
  deri die ishe mire nuk qaheshe nga qeveria e Berishes per pagat,sot duket qart qe ti ke problem me nervat..
  mgjth nga njerezit e rendomt smund te presesh asigje prej gjeje

  Reply to this comment
 9. aferdita April 9, 16:10

  po normale keshtu do fillojne do flasin keta tani,si Manjani ka dhe shume te tjere, deri dje nuk e degjuam njehere te ngrite ze per rrogat ne administrate,dhe sot vjen e na tregon “hakmarrjen” e kryeministrit…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*