Shkarkimi i Arta Markut, Donald Lu kundër propozimit të PD

January 19, 2018 11:25

Shkarkimi i Arta Markut, Donald Lu kundër propozimit të PD

 

Pak ditë pas propozimit të Partisë Demokratike për ndryshimin e Kushtetutës, lidhur me shkarkimin e kryeprokurores së përgjithshme të përkohshme, Arta Marku vjen reagimi i ambasadorit të SHBA, Donald Lu.

Në një reagim në rrjetet sociale, Lu sqaron edhe një herë se Kushtetuta dhe ligji janë të qarta dhe se mbështet opinionin ligjor që parashikon OPDAT dhe EURALIUS.

“Kushtetuta dhe Ligji për Prokurorinë janë të qarta. Ambasada e SHBA mbështet opinionet ligjore që OPDAT dhe EURALIUS i kanë dhënë parlamentit”, thuhet në reagimin e Donald Lu.

PD ka kërkuar “rikthimin e legjitimitetit në Kuvend”, pasi e ka cilësuar zgjedhjen e Arta Markut me “procedura antikushtetuese” dhe se më parë duhet të kishte kaluar procesin e Vettingut.

January 19, 2018 11:25
Komento

6 Komente

 1. SHQIPTARI January 19, 11:43

  BEN SHAKA LULI DHE ALIBEAJ!!!! NUK KANE LENE GJE PA FIRMOSUR, SIC I KA DASH TRAPI QEVERISE!!! QE NGA KOMISIONERET E VETINGUT, QE I NDANE BASHKE!!!

  Reply to this comment
 2. Adih January 19, 12:09

  Vetem nje shanc keni per te shpetuar . Ju ka ngele te kerkoni Azil Poltik ne Korene e Veriut .

  Mos kini merak , Kimi do ja u beje letrat . Ju garantojme. PS: .Kujdes mos humbni kohe . Kimi jep vetem 30 viza ne muaj .

  Reply to this comment
 3. Arberia January 19, 12:21

  Arta Marku do te shkarkohet me vendim gjyqi ne Strasburg!

  Reply to this comment
 4. intelektuali January 19, 12:43

  MUZIKEN E POROSIT AI QE PAGUAN

  Dhe ai qe ka paguar Reformen ne Drejtesi eshte SHBA qe do te thote ambasadori Lu ne Tirane. Keta dallkauket te Saliut duan te hane qyl me lekat e Lu-se dhe te porositin muziken e tyre Berishiste ne mejhane me gajde dhe cifteli alla Enverce kur ky dallkauk njesoj si keta te Saliut i prishi relatat me Kinen Komuniste dhe nuk donte te paguante borxhet qe kishte kollofitur.

  PO PSE ME KETA ENVERISTA DALLKAUKE DO TE HYJE SHQYPNIA NE BE?

  Reply to this comment
 5. Daltons brother - ke sherifi zones ,Laki Luke January 19, 12:58

  daltons brother ;
  sherifo ,per allah ajo kaurja don me na fut ne varr don me na vra ! Hape pak vetem gojen e thuj shifren .Me sa xerro e do ? Amon Sherifo t’ongshim ate , Pallen vetem baje .
  Sherifi Laki Luke ;
  Ah ju bandite qe s’keni lon gjo pa i shpartallu ktij stani ,
  un du aq shume ,a shume t’ju aboj at’t’mir ,por me besoni , s’e boj dot .vetem kte se boj dot ,kohen kan ndryshu ,Arvizu ishte me fat e mbushi valixhet dhe fiuu .

  Reply to this comment
 6. Alban Dega January 20, 04:23

  ANTIAMERIKANET ME TE KEQINJ…. !

  Nje analize e shkelqyer e realiste. Fakte dhe konkluzione te sakta ne sherbim te miqesise aleances strategjike me Shtetet e Bashkuara te Amerikes ne perputhje me interesat kombetare te te dy vendeve ,
  Askush me shume se Nena e demokracise Boterore Amerikan nuk i perbuz servilet, hipokritet, mashtruesit, dyfytyreshat, proamerikane me fjale e antiamerikanet ne veprime.
  Nuk ka antiamerikan me te keq se proamerikanet me pallavra dhe antiamerikanet me veprime.
  A e di se cka i quajne amerikanet keta sojsez personash : asskisers fjale per fjale, me nje fjale bythelepires !
  A nuk ishin lideret politike te PD-se dhe LSI-se dhe kazani mediatik i tyre qe vetem nje jave me pare nuk lane helm pa vjellur e shpifje pa bere kunder SHBA-se, Ambasadorit te nderuar Donald Lu e BE-se!?
  A nuk ishin kapobanda i kesaj bande gangsteresh Sali Berisha, Lulezim Basha, Edi Paloka, Dritan Shehu, Alibeaj, Monika Kryemadhi, Petrit Vasili, Keida Mehmeti … Artur Zheji, Ylli Rakipi, Prec Zogaj, Rakipllari, Kastriot Islami, Artan Hoxha e co. qe I shpallen lufte “imperializmit Amerikan”
  A nuk jane e njejta shpure qe brenda 24 oresh kaluan krejt ne polin e kundert dhe u bene mbrojtesit me te flakte, gardistet e kuq te Trampit dhe Heidi, te SHBA -se lidhur me Voten e Shqiperise per Rezoluten te Jetuzalemit !
  Skajet gjithnje puqen kur behet fjale per politiken Albanus Adversus Albanus” , pra shqiptaret kunder shqiptareve te politikaneve sa antishqiptare te sprovuar si antiamerikane e si antishqiptare!
  Si mund te jene proamerikane te thekur ata qe e rrenuan e zhbene, dogjen e sakatuan, plackiten e vrane te pakten shtate here Atdheun e vet ne 27 vjet.
  Si mund te doje nje shtet mik e aleat strategjik te Shqiperise si SHBA-ne ata qe e shiten e shituan Atdheun, dheun ku u ka rene koka !
  Kur flasin profesoret me diploma prej verteti, duhet te heshtin plepistat e Universiteteve te Plepave dhe akademiket e Akademive te Domosdove sic i stigmatizinte Noli i madh, duhet te heshtin diplomatet, politikanet, sabelitodos- gjithckaditesit “ Dru me ore” ala Petrit Vasilit, Kastriot Islami, Agim Nesho, Prec Zogaj, Artur Zheji…e co.
  Nje fakt flet me shume se nje thes me pallavra! Po shume faktet ?
  Politika dhe diplomacia jane jo vetem shkence, por edhe art, mjeshtri, zanat teper i veshtire.
  Si njera edhe tjetra jane Shkenca, Arti, Mjeshteria e se pamundures qe edhe te pamunduren e ben te mundur, sic thoshte Churchilli.
  Diplomacia eshte arti qe ne vend te gjyleve nxjerr pellumba nga grykat e topave !
  Lufta, dhuna, padrejtesia… jane nena e te gjitha te keqijave te kesaj Bote !
  Paqja, drejtesia, miqesia, mirekuptimi, dashuria, miqesia, miresia… jane gjerat qe sa me shume ti kemi aq me shume na mungojne, aq me shume na nevojiten per nje Bote me te mire !
  Ndaj te mendojme, te punojme e te luftojme per to si per jeten !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*