Goditet celula e ISIS në Itali, në pranga edhe dy shqiptarë xhaxha e nip. Hetues të huaj, në Tiranë

March 25, 2015 09:04

Goditet celula e ISIS në Itali, në pranga edhe dy shqiptarë xhaxha e nip. Hetues të huaj, në Tiranë

Autoritetet italine kanë shkatërruar një celulë terroriste që vepronte midis Italisë dhe Ballkanit dhe në pranga kanë rënë 3 persona, dy prej të cilëve janë shqiptarë, xhaxha dhe nip.

Mediat italiane raportojnë se celula ishte ngarkuar me rekrutimin e luftëtarëve për të luftuar në Siri.

Në pranga kanë përfunduar tre persona dhe mësohet se arrestimet janë kryer në provincën e Torinos, si dhe në Shqipëri.

Ndërkohë, në kuadër të këtij operacioni janë duke u kryer kontrolle edhe në Lombardi, Piemonte dhe Toscana.

Mësohet se masat e arrestit janë lëshuar nga Gjykata e Brescias kundër dy shtetasve shqiptarë xhaxha dhe nip, njëri prej të cilëve është resident në Shqipëri, ndërsa tjetri në Torino.

I arrestuari i tretë është një shtetas italian me origjininë marokene.

Hetimi për shkatërrimin e kësaj celule terroriste kishte nisur dy vjet më parë.

Ndërkohë mësohet se në kuadër të të njëtit operacion po kryhet një aksion edhe në Shqipëri, në zonën e Tiranës.

March 25, 2015 09:04
Komento

3 Komente

  1. aty March 25, 11:51

    Po te vini re te dashur lexues, shumica e ketyre xhihadisteve jane nga Shqiperia e mesme, aty ky fukaralleku e mizerja jane ne kulm si fshatrat Kavajes, Durresit, Tiranes, Librazhdit e Elbasanit.Keta dhe ne kohen e Enverit faleshin fshehurazi.Prandaj duhet qe ne keto zona te krijohen vende pune ne menyre qe te rritet pak mireqenia ekonomike po dhe sociale.

    Reply to this comment
  2. Ben March 25, 16:16

    Dua te dij,si e ka mendimin bithcpuari i quajtur Pellazg AAnusi per kete lajm ? Keta jane vellezerit e bithpalarit Pellazg.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim