Shkëmbi: Bashkitë e reja do të kenë më pak të punësuar

August 22, 2015 09:31

Shkëmbi: Bashkitë e reja do të kenë më pak të punësuar

Harta e re territoriale dhe kufizimi i numrit të bashkive, do të ndikojë në uljen e punësimit.

Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë për Zabtimin e Reformës territoriale, Artan Shkëmbi theksoi se pas rikonstituimit të të gjithë këshillave bashkiakë, do të ndryshojë dhe struktura e punësimit.

“Nuk mund të ketë në strukturat e reja as këshilltarë komunash, as sekretarë të këshillave të komunave, sepse këto këshilla nuk ekzistojnë më.

Nuk mund të ketë as nënkryetarë komunash dhe as shoferë të kryetarëve të komunave.

Nuk do të ketë më as policë komune dhe as drejtorë finance e as drejtorë urbanistike, ndërkohë që këto funksione nuk janë më funksione të njësive administrative, por të qendrës së bashkisë.

Pra është e natyrshme që disa persona do të shkurtohen nga administrata për shkak të këtij riorganizimi”,- u shpreh Shkëmbi.

Më tej Shkëmbi ka theksuar se kodi i Punës për punonjësit me kontratë dhe ligji për nëpunësin civil për punonjësit që gëzojnë statusin, do të respektohen në çdo rast.

August 22, 2015 09:31
Komento

4 Komente

 1. endri August 22, 13:15

  Ik ore legen.Na tregon reformen ti.Reforme siajoe lejave apo tenderave qeke dhene ne pg

  Reply to this comment
 2. gramozi Jr. August 22, 16:38

  dmth ka kryetar komunas ekonomiste,statistijk,mjek,teknik,agronom dhe kadaster.
  ne fakt mr.drejtor edhe ne Kohen e mbretit ka patu komune kan patur police dhe telephone.or 1 policesundonte nje krahine apo lokakitt

  Reply to this comment
 3. koco August 22, 20:10

  Sigurisht do kete kufizim te disa vendeve te pune te cilat nuk kane funksjon mbas kesaj reforme e cila me te drejte eshte vleresuat historike , prej se ciles pritet rendiment dhe aftesia e duhur , kualifikim e nivel i duhur profesional , duhet te marin fund te punesuarit si militante apo nepotike , por e rendesishme eshte te ngelen personat e duhur te cilet bejne punen . Njesite organizative vecmas ne ish komunat duhet te kene detyrimisht specialiste te fushes ,Agronome , Zooteknike , Veterinere , Ing Pyjesh , Ekonomiste sipas nevojave te Njesive . Kam bindje se kjo Reforma Teritoriale – Administrative do ndikoje fuqishem edhe ne mire qeverisjen dhe zhvillimin e ritjen ekonomike te vendit . Zoti Shkembi eshte njeriu i perzgjedhuri i duhur ne vendin e kohe , ne nje detyre shume te veshtire dhe me shume pergjegjesi per vendin . Mbasi kjo reforme ka plot probleme ne fillesat e vitin e pare te saj . Aftesia , pervoja , menyra e komunikimit dhe te punuarit ne grup e me gjere eshte nje garanci e madhe per suksesin e plote te reformes , koha shpejt do vleresoje nivelin e larte te drejtimit , seriozitetit dhe rezultatet shume pozitive te ketij institucioni qendror .

  Reply to this comment
 4. alaxandry August 23, 22:10

  Asnje fije nuk I besoj ksaj reforme
  Nuk esht reforme ekonomike por esht reform per qellime politike.Komuna kudo ne bote esht njesi administrative baze.Komun-komumitet-njwsi baze
  cfare duhet bashkija???
  Bashkija vet per kordinim organet qendrore.
  Kur esht kadastra ne komun e ne rreth zyra e r.p.p nuk duhet asgj kadastra ne bashki..
  Gjendja civile e tokes esht KADASTRA- Kadastra e fshatit.
  C done planimetria e tokes fshatit ne zyret e BASHKISE .ME TOKEN SKA PUNE BASHKIJA.
  PO SI HARTE E SI FOND TOKE per enciklopedi.
  POR TANI KOMUNA MBjELL E KORR SI TE DONE.
  KA PUSHTET PARALEL TE PA NEVOJSHEM.
  NUK MERRET SHEMBUL NGA AMRIKA
  U PARAQITEM NE KRYEQYTET PER NJE PRONE.SHKONI NE ZONEN E TE KSHILLTARI KA ZYRE TEKNIK DHE I MERRNI ATJE. Kadastra duhet forcohet e modwrnozohet
  Zya e kadaster e rregjistrimit Pasurise pa lujtshme jane -secret Pronesie.Ne amerik ,Europe nuk mund te hyne askush dhe nuk duhet ti jepn askujt te dhana pa autorizim te pronarite.
  e jo sic veprohet ne disa rreth qe zyra e kadastre apo e z,e R.P.p. kan dhen shifra secrete njrzve te tjere qe nuk kane autorizim .Ata duhet ndiqen p e n a l I s h t ata qe m a r r I n e ata qe j a p I n g te dorzojn deryren e te ndiqen penalish, ti nadalohet pune ne zyre sekretete Ministria e Brendshem duhet te ngjek keta persona ose ata qe jan shira prpnsi.
  Sesepkjo ka te bejn me korrupsionin me kriminalizimin.Sespe ai qe jep dokumentinmerrryshfet punonjesitNuk themi per dertora por ata qe punojn bejen matrapazlleqe-poshtersi te tilla.
  kta ja bejne gropen ne qofte se duam shtet te fort sic thote kryeministri te Focojm shteti e zbatojm ligjet.Ne qofte se ministria bredshme done dokumente vijm ose I dergojm te dhenat e ncjerra

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*