Shkencëtarët nxjerrin krijesa të çuditshme nga oqeani

June 19, 2017 09:07

Shkencëtarët nxjerrin krijesa të çuditshme nga oqeani

Një ekip studiuesish kanë gjetur disa krijesat të çuditshme’ që jetojnë mijëra metra poshtë detit, përgjatë bregut lindor të Australisë.

Një ekip prej rreth 60 shkencëtarësh nga e gjithë Australia dhe bota e kaluan muajin duke eksploruar thellësinë midis Launceston dhe Brisbane. “Është e mahnitshme të zbulosh krijesa që jetojnë aty dhe që më parë ne nuk dinim asgjë”, tha menaxheri i grumbullimit Diane Bray për Channel 7.

Përdorimi i rrjetave ishte në gjendje të kapnin një sërë formash jetësore në thellësi, duke mbledhur krijesat që dëshironin të dinin më shumë.

“Çfarëdo që të kapim, ne do të marrim në sipërfaqe dhe shikojmë më nga afër”, tha një prej shkencëtarëve, Martin Gomon.

Ekipi gjeti krijesa të reja dhe specie të rralla në humnerën e errët të oqeanit, duke përfshirë peshkun pa fytyrë, krijesa e parë e gjetur gjatë një eksplorimi të hershëm. Ky lloj peshku është parë për herë të fundit në vitin 1870, ku u kap në Detin Koral.

 Zoti Gomon tha se ky peshk nuk ishte ka për më për shkak të mungesës së pajisjeve që duhet të përdoren në thellësi të mëdha. Shkencëtarët kanë informacion t kufizuar rreth shumëllojshmërisë së peshqve në  oqean.

June 19, 2017 09:07
Komento

1 Koment

  1. anticensurë25642654 June 19, 11:25

    “që jetojnë mijëra metra poshtë detit,”????
    pra ku mbaron deti??
    dmth nën tokë??mijra metra nën tokë??

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim