Shkencëtarët paralajmërojnë: Obeziteti mund të jetë ngjitës

February 7, 2018 13:03

Shkencëtarët paralajmërojnë: Obeziteti mund të jetë ngjitës

Nëse rrini shumë me një person të shëndoshë, kjo bën që dhe ju të shtoni peshë. Shkencëtarët nga Universiteti i Kalifornisë thonë se mund të jetë ngjitëse.

Ata kanë analizuar shumë njerëz nga projekti i quajtur ‘M-TEENS’ me pjesëmarrjen e 1.111 fëmijëve dhe familjarëve të tyre.

Në përgjithësi 25% e adoleshentëve dhe 75% e të rriturve u diagnostikuan me obezitet, por rezultatet variojnë nga njëri te tjetri.

Kjo do të thotë se lidhja që kanë pjesëtarët me njëri tjetrin, çon në influencë të njëjtë dhe në këtë mënyrë kanë të njëjtat zakone ushqimi.

l.h/ dita

February 7, 2018 13:03
Komento

2 Komente

 1. MH February 7, 15:09

  Nga ky argument.Njerzit e shmtuar do qendrojne prane bukurosheve dhe cilesojne bukurin e rraces.Ose dhe te kunderten ta shemtojne ate.
  Konkretisht.
  Edi Paloka.O, do stabilizoje normalitetin e gojes ose mjere ai qe do semuret nga shemtimi i gojes se Palokes.

  Reply to this comment
 2. Kris 1 February 8, 01:29

  Ndaj nuk u vu Finua ne krye te federates se do te na beheshin obeoze lojtaret

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*