Shkencëtarët turq shpikin testin që tregon menjëherë nëse je i infektuar me Covid-19

March 13, 2020 18:33

Shkencëtarët turq shpikin testin që tregon menjëherë nëse je i infektuar me Covid-19

Shkencëtarët turq kanë krijuar një test që mund ta zbulojë brenda pak minutash nëse një pacient është i infektuar apo jo nga koronavirusi.

“Një test i cili mban emrin “COVID-19 RT-qPCR” është krijuar nga shkencëtarët turq dhe tregon menjëherë rezultate me saktësi të lartë nëse je infektuar nga koronavirusi”, informoi Ambasada në Tiranë.

Ndërsa përgjigjet pas kryerjes së testeve duan disa kohë, ky test i shpikur do të ndihmojë shumë në luftën ndaj përhapjes së koronavirusit.

Deri më tani, në Turqi janë dy të prekur me COVID 19, një prej tyre kishte qenë më herët në Shqipëri.

j.l./ dita

March 13, 2020 18:33
Komento

5 Komente

 1. Laberia ime March 13, 20:49

  Jooooo nuk eshte i mire ai testi se e kan bere turqit..i kemi “armiq” se na kan vrare per 500 vjet… prisni kur te dalin te komentojne ne kete menyr “patriotet” e tastierave..

  Reply to this comment
  • Ahahahahahahahahah perseri spurdhjaket manipulues te kazanit te plehrave ! March 13, 21:44

   Laberia ime ,

   ti je nji filo turk i peshtire ,

   por jobvetem kaq .

   Nji nder pushtlliqet me te medha te medias se shkerdhatave ne ate vend ,#

   #eshte ,

   se lexoje komentet tona ,

   dhe si plehra te njerezimit qe jane dhe qe uk njohin as rrespektojne edhe rregulloret qe vet vendosin ktu ,

   si mashtrues qe jane e njerez ordiner ,

   maipulojne gjithcka munden.

   Ose i vjedhin iden e komentit,
   ( cfar ne shprehin )

   dhe mbasi i kan lexuar e kopjuar gjithcka ,
   si ndodh shpesh edhe ke Tema
   e Stallierit
   Ymer Gelbazes ;

   dhe i perdorin diku tjeter si te Veten gjasme ,

   ose si shpesh her ndodh ne shume medie trapesh aty ,

   pra;
   mbasi i kan lexuar si komente ,

   shkruaj komentet e tyre , te parat ;

   duke e reditur ate ne kte rast mua ,

   ne fund te komenteve ,duke menduar keshtu ,

   se po mashtrojne dike ,

   duke len gjasme te kuptohet se Ata kane dhene te paret kto ide e komente ,

   imagjinoni ,

   pastaj Une ,qe ju palloj tej per tej te gjithe ate Ushtri

   nga komandanti Kazanit e deri ke i ushkari i fundit

   o te pafytyre ,

   o Tinzare te peshtire !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Jeni teper injorante per kte Bote ,

   keni aq tru ne koke ,

   sa kam un ne Bolet e mia .

   Reply to this comment
 2. "SHKENCETARET TURQ " heeeeeeeeeeeeeeej ! hahahhahahaahhahahaaaaaaaaaaaaaaaa March 13, 20:51

  haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahaaaaa
  hahhahahahahahhahhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

  hahhhhahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

  o oh sa kom qesh !

  Skenaterat qe perdori zorret e dhise per prezevativ

  haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhahahhahaha

  o c’humor i modh !

  jeni te medhenj o KAZAN !

  Na knoqet .
  Bravo se pa humor s’rrihet .

  Reply to this comment
 3. Arben March 14, 07:57

  Vetëm Turqia po na ndihmoni me pajisje mjekësore në këtë kohë të vështirë, edhe i ka mundësitë, Kina Turqisë i kërkoi ndihmë në kohën e pikut koronavirus.

  Reply to this comment
 4. Metallica March 14, 14:03

  Mbas turqit shpiken antidoden(?) grupi American heavy metal Anthrax do pregatitet per nje turne boteror.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim