Shkencëtarët zbuluan se shpirti nuk vdes, ai kthehet mbrapsht në univers

December 22, 2017 14:40

Shkencëtarët zbuluan se shpirti nuk vdes, ai kthehet mbrapsht në univers

Sipas një studimi të ri shkencor, botuar në revistën “Resuscitation”, shkencëtarët kanë gjetur kohët e fundit dëshmi se ekziston vërtetë jeta pas vdekjes. Studimi zbuloi se disa vetëdije mund të vazhdojnë edhe pasi truri ka ndaluar së funksionuari.

Sipas studiuesve, të cilët kanë kaluar më shumë se katër vjet duke studiuar më shumë se 2,000 pacientë gati 40 për qind e atyre që mbijetuan shpjeguan  një lloj vetëdije trupore gjatë kohës në të cilën ata u konsideruan të vdekur klinikisht.

Disa shihnin një dritë të ndritshme;  një blic të artë ose dielli që ndriçon. Të tjerë tregonin ndjenjat e frikës, mbytjes ose duke u zvarritur përmes ujit të thellë. Disa të tjerë tregonin se kishin ndjesitë e paqes ose ndryshimin e kohës ( ngadalësim ose përshpejtim).

Në një nga anekdotat më të hidhura, një 57 vjeçar i cili u shpall i vdekur për tre minuta, tha se e la trupin e tij tërësisht, duke parë  ringjalljen e tij nga këndi i dhomës.

Ai ishte në gjendje të tregonte me saktësi veprimet e stafit infermieror dhe tingujt e makinave të përdorura në procesin e tij të ringjalljes.

Ky studim interesant  do të hapë derën për një hulumtim më të gjerë në atë që ndodh kur ne vdesin./shije.al

December 22, 2017 14:40
Komento

3 Komente

 1. Xha Braho December 22, 19:46

  Mbushjani mendjen këtij populli që kjo është e vërtetë dhe këtu mund të gjeni kamikazë pa harxhuar kohë dhe para.

  Reply to this comment
 2. Plaku Xhuxhumaku December 23, 01:42

  I vdekur quhet njeriu qe nuk kthehet me ne jete. Po paten mundesi shkencetaret le te pyesin ndonje nga keta lloj te vdelurish se c’ndoh mbas vdekjes. Keto perrallat me drita e tunele, me lule e me ujra nuk jane gje tjeter vecse gjendje te trurit qe nuk ka VDEKUR akoma. Keshtu te pakten thone disa shkencetare te tjere.

  Reply to this comment
 3. vicens December 23, 10:59

  Te gjithe e dime se nga Qumesht behet Kosi . Tani shkencaret po studjojne se ka tengjare qe nga Kosi te behet Qumeshti !!! Jo dhalla! 🙂

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?