Shkencëtarët zgjojnë 35-vjeçarin pas 15 vitesh në koma

September 28, 2017 15:39

Shkencëtarët zgjojnë 35-vjeçarin pas 15 vitesh në koma

 

Një burrë nga Franca ka arritur të rifitojë disa aspekte të ndërgjegjes pasi kishte 15 vite në koma.

35-vjeçari, identiteti i së cilit nuk bëhet i ditur, bëri aksident me makinë dhe ra në koma. Por një grup studiuesish nga Qendra Kombëtare Franceze për Kërkime Shkencore në Bron të udhëhequr nga Angela Sirigu kanë përdorur një teknikë të re për të stimuluar trurin nëpërmjet një nervi në qafë.

Me anë të një pajisje të vendosur në gjoks, studiuesit kanë stimuluar nervin vagus dhe personi i rënë në koma ka nisur të lëvizë kokën, të hapë dhe të mbyllë sytë kur dikush i afrohet para fytyrës.

Nervi vagus shkon nga truri në disa zona të ndryshme të trupit dhe rregullon sistemin nervor Parasimpatik, i cili kontrollon rrahjet e zemrës dhe funksionimin e mushkërive.

September 28, 2017 15:39
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*