Shkrimi i vitit 1606: Elokuenca, sekreti i suksesit të Gjergj Kastriotit në fushën e betejës

September 10, 2017 15:23

Shkrimi i vitit 1606: Elokuenca, sekreti i suksesit të Gjergj Kastriotit në fushën e betejës

Nga Aurenc Bebja*, Francë

Në librin “Maximes d’estat militaires et politiques” të Giovanni Botero (1544 – 1617) – të përkthyer në gjuhën frënge nga Pierre de Deimier (1580 – 1618) dhe botuar në vitin 1606 në Paris nga shtëpia botuese “Toussaincts du Bray” – gjejmë një shkrim në kapitullin “Des Capitaines excellens à se faire rendre obeïssance”, më saktësisht në faqen n°33, ku flitet për Gjergj Kastriotin Skënderbeun.

 Fragmenti në vijim, sjellë në shqip nga Aurenc Bebja – Blogu “Dars (Klos), Mat – Albania” – trajton elokuencën ushtarake të udhëheqësve më të shquar, ndër të cilët përmendet edhe heroi ynë kombëtar:

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

“…Elokuenca (gojëtaria) ushtarake ka shërbyer dikur për të qenë një bindës i menjëhershëm, dhe në bazë të këtij virtyti, siç tregon Suetone (Caius Suetonius Tranquillus, 70 mb.K. – 122 mb.K.), Çezari (Caius Iulius Caesar, 100 p.K. – 44p.K.) i ka barazuar apo tejkaluar të gjithë ata që ishin para tij.

Për këtë, Ciceroni (Marcus Tullius Cicero, 106 p.K. – 43 p.K.) shkruan se megjithëse ky luftëtar i madh ishte po aq i mirë sa Lelio (Caius Laelius Sapiens, 188 p.K. – 125 p.K.), dhe sado që një burrë e ka të vështirë të dëgjojë se një tjetër është i shkëlqyer në më shumë gjëra se ai, duke e pranuar lëvdatën ushtarake, ai ia atribuoi Lelios trofeun e elokuencës.

Aftësia e të qenit elokuent ka qenë shumë e dobishme në mesin e kapitenëve modernë, ku fatmirësisht i ka shërbyer Gjergj Skënderbeut, prej të cilit mësojmë nga historia, se kur ai dilte i armatosur në fushën e betejës, sytë e tij shkëlqenin mrekullueshëm nga gëzimi, fjalimi i tij gjallërues, trimërues dhe luftarak u jepte zemër ushtarëve të tij në atë mënyrë saqë i bënte jo vetëm të shkathët e guximtarë, por edhe të furishëm e përbuzës ndaj rreziqeve, madje edhe ndaj vetë vdekjes.”

*Burimi: Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania

September 10, 2017 15:23
Komento

10 Komente

 1. Arben September 10, 17:49

  OU, NA DUALLI EDHE SHKRIMTAR, GJERGJKA.

  AHAH, NUK KISHTE MUNDESI NDRYSHE KJO PUNE.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 11, 08:47

   këtë e kanë ditur të gjithë!
   por që dhe ju ka shkërdhyer robt juve osmandhive!?
   dhe këtë e dinë të gjithë!
   prandaj ju djeg akoma vrima!!
   dhe 500 vjet pas vdekjes së tij!!
   ju ka shkërdhyer me breza!!

   Reply to this comment
   • Arben September 11, 14:39

    PER 500 VITE, GJERGJKAT I DEGDISEN NE SERBI

    E ME TUTJE, TROJET SHQIPETARE I PASURUAM

    E I SHTUAM.

    KALOI EDHE KJO PERIUDHA 100 E KUSUR VJECAR

    KUR E MOREN PRAPE GJERGJKAT NE DORE.

    PO KA PARE SHQIPETAR HAIR ME SY

    NGA 1912 E KETEJ, ME HIQ MUA KOKEN.

    PO VJEN PRAPE DITA E SHQIPETARIT,

    NUK ESHTE FARE E LARGET.

    ALLAHU EKBER.

    Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 11, 13:21

   Duplicate comment detected; it looks as though you’ve already said that!

   « Back

   Reply to this comment
  • floriri i Bençes September 11, 22:15

   Gjergjka i sat’eme, i asaj Fatimes qe ke ne shpi mor arab sum palare.

   Reply to this comment
 2. Raimond vlonjati September 10, 21:01

  Po Skenderbeu ishte orator , ne fushen e betejes dhe kudo

  Ne fushen e betejes ai fliste duke ju permendur Atdheun , detyren per mbrojtjen e Atdheut
  Qe mund te permblidhet me aksiomen qe thoshte Enveri :… Mbrojtja e Atdheut esht detyre mbi detyrat ..

  Por nderkaq Skenderbeu kishte edhe priftin e ushtrise shume hokatar
  Prifti dilte e fliste gjithmone para betejes , sepse bekonte ushtrine
  Mirpo ky prift ishte shume pijanec dhe kur dilte para ushtrise sone bente humor , dhe ushtaret ndersa ishin te tensionuar para betejes , qeshnin nga humori i priftit dhe kjo i clironte ushtaret nga tensioni i betejes qe i priste

  Ne fakt te gjitha keto qe thuhen per Skenderbeun si orator etj i ieni te gjitha ne shqip ,
  pasi Arti luftarak dhe oratoria e Sjenderbeut behej si lende nesimi ne Shkollen e Oficerave ne Tirane

  Por tani po ritet nje brez qe nuk lexon autoret dhe dijetatet tane te shkelqyer

  Ja tu them une nje kuriozitet tjeter per Skenderbeun qe esht ne lobrat shqiptare

  Skenderbeu kish nje zakon qe ne lufte kafshonte byzen e poshteme
  Mirpo nga tendioni i betejes e kafshonte aq fort buzen e poshteme saqe i ridhte nje curil gjaku ne mjeker dhe dukej sikur ishte plagosur

  Dhe Skenderbeu kishte vecantine qe i kishte syte ne ngjyre te blerte , ngjyre qe e kane shqiptaret ne pergjithesi

  Reply to this comment
  • Arben September 11, 14:44

   O SHOKU, ATA QE I QENDRUAN BESNIK KETIJ

   MIKUT, I KE SOT SERB, GREKE E MAQEDON.

   PASARDHESIT E ATYRE SHQIPETARE QE U

   BASHKUAN ME OSMANLLINJTE, JEMI NE

   SHQIPETARET E SOTSHEM.

   ORE, KOHA E SOTSHME KERKON NGA NE

   NJE GJE FARE TE THJESHTE, TE VEME TRURIN

   NE PUNE, SE E KEMI TE MBUSHUR ME

   BRROCKULLA, DHE NUK PO E LIROJME DOT.

   Reply to this comment
  • Raimond vlonjati September 23, 20:20

   Serbet e greket i qendruan besnik Sulltanit , se Sulltanet ishin vete ne gjak serb e grek nga nenat

   Biles sulltanet ishin 3/4 gjak nga kombet ortodokse sllave e greke dhe 1:4 turk

   Dhe luftetat me te medha Sulltani i ka bere ndaj myslymaneve ne Arabi dhe ne Ballkan ndaj nesh

   Sulltanet ishin vetem kunder katolikeve , ndersa me Ortidokset ishin Aleate , sepse jo vetem kishin ne shumice gjak ortodokse ne venat e tyre
   Por edhe kreu i Kishes Ortodokse ne Ballkan , Patrikana,
   e kishte qendren ne Stamboll , dhe ishte krahu i djathte i Sulltanit ne mbledhjet e Divanit ,qe ishte qeveria e Sulltanit

   Edhe vete historianet greke , Stavrianos me co. thone se maredheniet me Turqine Osmane per 400 vjet ishin te shkelqyera dhe u prishen vetem ne vitet 1800 kur Greqia kerkonte pavarsi
   Po keshtu dhe Serbia , Bullgaria, Rumania etj

   Ndaj mos i ngatroni gjerat .

   Sulltani nuk donte tja dinte per fene tone , por ai bente masakra kunder nesh per 500 vjet sepse vetem shqiptaret luftonin kunder Sulltaneve

   Po ashtu Sulltanet vetem shkolla ne gjuhen shqipe nuk i lejonin ,
   ndersa shkolla ne gjihen serbe , greke etj lejoheshin me qindra ,
   nderkaq qe nuk lejohej asnje , asnje shkolle shqipe

   Gjithe kombet e tjera benin krushqi e aleanca me sulltanet ndersa shqiptaret benin lufte kunder tyre

   Ndaj lexoni njecike me shume kur flosni per ate kohe

   Reply to this comment
 3. mohikani September 11, 00:52

  KING RULES
  OK

  Reply to this comment
 4. demo September 11, 21:40

  Bebja,Bebja,bebja.A ke pasur ndonjehere liber ne shtepi?Po dhi a ke patur?Te jesh katundar nuk eshte ndonje hata.Fishta,Mjeda,Naim Frasheri,Cajupi,Mehmet Shehu kane qene katundare.Te gjithe keta jane kulturuar duke mesuar.Kurse ti Bebja kerkon SENSACIONIN,duke qene injorant.Mund te lexosh ne gjuhen frenge dhe prape te jesh injorant.Po te kesh lexuar mire Barletin,do te kuptosh pse-ne e ketij lajmi mbi gojtarine e Skenderbeut nga nje autor frances i shek.XVII.Ne cdo kaptine do te gjesh nje fjalim te Skenderbeut,qe nuk eshte gje tjeter vecse pjelle e fantazise se Barletit,per te bere pershtypje,Prej ketyre prrallave eshte ndikuar autori francez i shek XVII dhe ti po na habit si Auron Tare ne shek.XXI.Prandaj po te them:-Po nuk ke pasur libra,por vetem dhi ne shtepi,shko ne biblioteke dhe kulturohu!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*