Shkrimi i z.Xhufi, pasaktësi dhe fyerje në adresën time

July 28, 2017 21:12

Shkrimi i z.Xhufi, pasaktësi dhe fyerje në adresën time

Pershendetje z. Thano!

Ju uroj pune te mbare e sukese!

Une jam Ndriçim Mehmeti, Keshilltar per arsimin parauniversitar i Ministres se Arsimit, znj. Karabina!

Lexova nje shkrim te z. Xhufi, botuar ne gazeten tuaj.

Me shume indinjate dhe me keqardhje, me duhet t’ju them se shkrimi jo vetem kishte pasaktesi te medha ne adresen time, por kishte edhe fyerje, personale dhe krahinore, çka ne kendveshtrimin tim, shkelin rende etiken.

Familja time dhe une kemi qene mjaft te prekur nga ky shkrim, pasi kurre me pare, une nuk jam bere objekt fyerjesh e sharjesh, e madje asnjehere ne pune time, nuk kam patur asnje objeksion nga shtypi.

Perkundrazi, kam qene mjaft i hapur me mediat e shkruara dhe vizive

Gjithsesi me artikull shkruesin ne do te takohemi ne gjykate, pasi avokati im po pergatit nje padi civile dhe penale, per shkrimin ne gazeten tuaj.

Duke ju siguruar per konsideraten time, ju lutem sigurojini lexuesin tuaj se, une nuk kam te bej ne asnje rresht me ato ç’ka thuhen ne artikullin em titul “18 Brymeri i Ministres pisqolle” dhe se ne gjykate do te provoj gjithçka ne mbrojte te dinjitetit tim dhe familjes sime, qe eshte neperkembur ne menyre krejtesisht te padrejte nga shkrimi ne gazeten tuaj.

 Me respekt

 Dr. Ndriçim Mehmeti (PhD)

Këshilltar i Kabinetit të Ministrit të Arsimit dhe Sportit

 

****

Shkrimi i z.Xhufi mund të lexohet KËTU

July 28, 2017 21:12
Komento

21 Komente

 1. Gjin Musa July 28, 21:44

  Juve zoteri mundet te punoni keshilltare edhe prane Zotit,jo prane nji ministrie.
  Te kerkoshe te replikoshe me z.Pllum Xhufi besoje qe je i pa afet nga ana profesionale.
  Vertet Pllumi nuk eshte “keshilltar” i asnji paterice politike,po eshte nji historin dhe burre shteti me permasa dinjitoze.
  Pllum Xhufi kudo ku ka punuar ka lene emer,si historian ,politikan dhe diplomat,keshtu qe kjo letra e jote s’ka asnji vlere per opinjonin publik.

  Reply to this comment
 2. armand July 28, 22:45

  Nxito sa s’ka filluar Vetingu mbase fiton gjyqin.
  S’arrij te kuptoj pse u ofendove bashke me familje ?
  Shkruaje pak me gjate qe ta merrnim vesh se c’ka gjenjyer Dr. Xhufi. Jo per gje por s’kam kohe te ndjeke gjyqin per te marre vesh te verteten.

  Reply to this comment
  • arbereshi July 29, 19:38

   Une nuk kuptova pse familja dhe KRAHINA jane te ofenduar more krahinor. Por yxhym ne gjykate sepse eshte vendi me krahinor per ti kthyer dinjitetin krahines tende krahinore.

   Reply to this comment
  • Po,Po July 29, 20:49

   Po he mo “armand” , ku paske qene , me te lumte goja , per keto qe thua !

   Reply to this comment
 3. sabo kurti July 29, 05:10

  I lexova me vemendje artikullin e profesor Xhufit dhe letren e Ndricimit ,nuk gjeta as nji ofendim tek Profesori ,Thjeshte ai si profesor i Ndricimit shkruan se sa vlen ndricimi dhe partia qe perfaqeson

  Reply to this comment
 4. sabo July 29, 05:11

  I lexova me vemendje artikullin e profesor Xhufit dhe letren e Ndricimit ,nuk gjeta as nji ofendim tek Profesori ,Thjeshte ai si profesor i Ndricimit shkruan se sa vlen ndricimi dhe partia qe perfaqeson

  Reply to this comment
 5. Rimi July 29, 07:40

  Nje gje eshte e besueshme or pinjoll e jekehesisht bythelepires i PD!Perderisa te hedh ne leter prof.Xhufi ne mos 100%,85 % je ai qe te pershkruan ndryshe vendin tend minimalisht e menderisht duhet ta kishin e meritonin rangu i P.Xhufit e jo rrusha si puna jote qe duke i sherbyer PD ke mbritur deri atje ku sot perzien çorben qe ka gatuar prej mese 27 vjetesh partia e dallkaukeve(pd).Ne fakt e vetmja e drejte qe qendron me Ty eshte se imoraliteti ka zevendesuar moralin,paaftesa ka zevendesuar aftesine,badakçilleku ka zevendesuar te ndershmin fale kjo shkerdhatokracise qe instaloi fabrika qe prodhoi vemjet demokrafike per interesa gjeopolitike e sot ne vend te parajses shikojme ferrin,ne vend te mrekullive shikojme e shijojme mizerablen,ne vend te progresit shikojme regres,ne vend te demokracise shijojme shkerdhatkraci ,ne vend te qetesise e qyteterimit shohim stres shoqeror qe shoqerohet me vrasje te perditeshme e nje analfabetizem me sfond modern !Ndaj lere profesorin si njeriu i paket qe vazhdon te mbroje moralin qe tash jo eshte ngrene me buke por edhe eshte pshurosur nga “burrat e shtetit” qe na u serviren per te bere kuplara kete vend ku ti sot pretendon se je i virgjer dke jetuar e marr udhezime nga gomeret qe ke mbi koke!Zotrote mund ta fitosh gjygjin por imazhin e percaktimin qe te bene profesor Xhufi kurr jo sepse ky eshte nje opinion mbare shoqeror ku edhe padroni yt Berisha ka marre nofken “burre shteti” por eshte nje kriminel vrastar i nje populli!

  Reply to this comment
 6. gjermani i fundit July 29, 08:08

  E them me siguri, teksa shoh që në krahun e djathtë të saj është vendosur, në rolin e Këshilltarit të posaçëm, z. Ndriçim Mehmeti. Këtë po, e njoh.

  Ndoshta paragjykoj, por besoj se me Ndriçimin e Partisë në krah, edhe vet Karabina do të ndjehej e bezdisur. E kam patur student Ndriçimin në kohën e ndryshimit të sistemeve. Djalë me nuhatje. Dilemën nëse ia vlente të ndriçonte në histori apo në politikë e zgjidhi nën favor të së dytës.

  Nuk i ka dalë keq Ndriçimit, sepse djalë ende i ri ia doli të bëhej edhe komisar partie, edhe profesor, edhe drejtor i fuqishëm në Ministrinë e Arsimit. Sot është këshilltar i plotfuqishëm pranë ministres Karabina. Veçse, me Ndriçimin si këshilltar, zonja Karabina e ka të vështirë të fshihet pas eufemizmit “ministre teknike”.

  Sepse këshilltari i saj është nga ata që e ka të shkruar në ballë që është njeriu i partisë. Si eksponent i arsimit demokratik, ka rënë në sy me artikujt e daljet e tij televizive, ku është rrekur të provojë se gjithçka e keqe në shkollat tona i detyrohet racës së degjeneruar të socialistëve: vagabondazhi, droga, dhuna, korrupsioni, politizimi, prostitucioni e madje edhe pedofilia.

  Nuk e kam të lehtë të flas keq për Ndriçimin, për njohjen e vjetër që kam me të dhe për një dobësi që, pavarësisht prej tij, e kam për Delvinën e delvinjotët. Por tani zullumi është trashur aq sa nuk mban më. Ai dhe ministrja, së cilës ai duket se i mëson “teknikat” e qeverisjes pëdëiste, po ngulin dhëmbët edhe tek Qendra e Studimeve Albanologjike, një dëshmi-kufomë e reformës berishiane dhe e mosreformës rilindase. Hodha ketu pjesen e shkrimit te z.Xhufi per personin qe eshte fyer me familje dhe krahine e ndofta kombesi dhe kontinent. Jepja nje gjykatesi me dy gr tru ne te kater cepat e globit dhe po gjeti fyerje me shtepi e katandi ne keto fjale, do dyshoja shume tek “gjykatesia”. Kush eshte ai avokat trap qe te shtyn te hapesh gjyq per kaq gje ore mik? Mos e bej se do te haje leket kot, se je edhe hallexhi. Me ate rroge qe merr ti nuk del te paguash abonene mujore te autobusit. PS. edhe une i kam dobesi delvinjotet, por ma bej hallall dobesine, mos me hidh ne gjyq per kaq gje.

  Reply to this comment
  • Shen Naumi July 29, 12:10

   Se mos lini pa publikuar qurravitjet e Benit dhe te Mark ukut ore… Jo per gje po do i ngeli hatri Nastros se Tajvanit pastaj dhe do i dale kafeja prej hundesh 😉

   Reply to this comment
 7. Xha Sulo July 29, 09:25

  Asgje nuk ndricoj per ne publikun ky Ndricimi. Tregon qe eshte njeri i erresires dhe nuk ka cfare te ndricoje.

  Reply to this comment
 8. Dr. Frankenstein... July 29, 10:42

  Dhe perse i drejtohesh gazetes dhe konkretisht zotit Thano, more “ndricim pa drita”, dhe nuk provon te beshesh dhe ti “artikullshkrues”? E kuptoni qe keni probleme te theksuara me drejtshkrimin, zoti keshilltar i min. se aresimit ?

  Nese e ndjen veten te ofenduar personalisht, gje te cilen sipas shkrimit te z.Xhufi rezulton e kunderta, perse nuk provon te debatosh urtazi dhe pa dobicllek me autorin e shkrimit, per te sheshuar permes replikes jo konfliktuale ate qe ty te duket gjoja kontradiktore?

  Ti mund ta padisesh z.Xhufi dhe gjithkend tjeter, qe te duket sikur ka gje personale me ty, por dije se po e humbe gjyqin, do detyrohesh te paguash jo vetem koston e gjyqit dhe avokatit mbrojtes te z.Xhufi, por me pas mund te hash dhe ndonje padi per shpifje ose tentative per denigrimin e figures se profesorit.

  Pervoja na ka mesuar se shume prej atyre qe i jane drejtuar pa prova te mjaftueshme gjykates e kane braktisur ate me bisht nder shale.

  Nqs. deri me sot je mesuar te perdoresh gjuhen e presionit me shprehje te tilla si “kujdes se avokati im te ben gjemen…”, etj. mbrockulla te ngjashme si keto, mba parasysh dhe ate se jemi ne prag te Vetting-ut.

  Shume shpejt, fale nje fondi special miljona dollaresh, dhe interesit per anetaresim sa me te shpejte ne bashkimin evropian, do vihet ne levizje rrota e drejtesise, ndaj nderkohe qe eshte duke u perfolur shume per korrupsion ne gjykata, mos te duket cudi qe disa pseudo-avokateve mbrojtes mund t’ua hqein dhe licensen.

  T’i permenda keto zoti “keshilltar”, qe neser mos t’i biesh kokes me grusha duke uleritur rrugeve: “C’mu desh qe me hengri goja m…”

  Reply to this comment
 9. Corba e prishur... July 29, 12:14

  Je i urritur?

  Sot ne kohen e internetit s’ka me problem! Ne vend te bukes me miell te skaduar mund te pertypesh dhe… komentet.

  Reply to this comment
 10. S. Vinglla July 29, 13:09

  Dhe perse i drejtohesh gazetes dhe konkretisht zotit Thano, more ndricim pa drita, dhe nuk provon te beshesh dhe ti “artikullshkrues”. Si je me drejtshkrimin, mire?

  Nese e ndjen veten te ofenduar personalisht, gje te cilen sipas shkrimit te z.Xhufi rezulton e kunderta, perse nuk provon te debatosh urtazi dhe pa dobicllek me autorin e shkrimit, per te sheshuar permes replikes jo konfliktuale?

  Ti mund ta padisesh z.Xhufi, “sipas kendveshtrimit tend” (!?) per fyerje, per sharje, apo per ofendim, por po qe se gjykata nuk bindet per saktesine e thenieve apo hamendesimeve te tua, ti do detyrohesh ndoshta te paguash jo vetem koston e gjyqit dhe avokatit mbrojtes te z.Xhufi, por me pas mund te hash dhe ndonje padi si tentative per denigrimin e figures se profesorit.

  Pervoja na ka mesuar se shume prej atyre qe i jane drejtuar pa prova te mjaftueshme gjykates e kane braktisur ate me bisht nder shale.

  Nqs. deri me sot je mesuar t’i besh bisht replikes dhe te perdoresh si metode mbrojtese gjuhen e presionit permes avokatit, mba parasysh dhe ate, se tani gjendemi konkretisht ne prag te Vetting-ut. Shume shpejt, fale nje fondi special miljona dollaresh, dhe interesit per anetaresim sa me te shpejte ne bashkimin evropian, do vihet ne levizje rrota e drejtesise, ndaj nderkohe qe eshte duke u perfolur shume jo vetem per korrupsion ne gjykata, por edhe per diploma “pleparesh”, mos te duket cudi qe disa pseudo-avokateve mbrojtes mund t’u hiqet pa nje pa dy edhe licensa.

  T’i permenda keto qe neser mos t’i biesh kokes me grusha duke uleritur rrugeve: “C’mu desh qe me hengri goja mmmm…jalt”

  Reply to this comment
 11. fshatari pafshat July 29, 14:54

  ” Dr. Ndriçim Mehmeti (PhD)
  Këshilltar i Kabinetit të Ministrit të Arsimit dhe Sportit”

  More po nga na dolen keta “Keshilltaret e Hekalit” te PD te dhjere ne 25 qershor 2017, dhe te cofun pas 22 korrikut 2017?! Punon kali dhe ha gomari!!! U bene fondet e ministrive te qeverise Rama, me keq se Tepsia per LSI.Poshte sahanlepiresit e pangopur.
  U be Diktatura per ta puthur ne bythe.

  Reply to this comment
 12. vasili July 29, 17:03

  Ndricimi.qe u eshte prezantuar shqiptareve si Erresire e Plote,ne kete shkrim,nuk merre as mundimin,per ta mbuluar mutin e tij me shurre,
  Dhe perse ta bej?
  Ai e ka pushtetin ne dore,qe po i vazhdon ne menyre absurde,per pasoje dhe gjykatesin qe do ta zgjedhe vet.
  Ky kancer malinje qe Rama ka lene cuditerisht te zhvillohet brenda qeverise,tregon qe perfshihet ne mareveshjen edi-luli,nga e cila pritet te dale pa lagur,banda vrastare e ndraghetes shqiptare sali,luli etj,etj,

  Reply to this comment
 13. Mark uk July 29, 17:35

  Sh Gjin Musa:Nuk ju shqetson P.Xhufi jam i sigurt se nuk e vlersoni XHUFIN si historian,po si shoke te nje ideali.U bani ti prej Kapitit ku vetem nje hektar qeill shef te analizosht te tjert.Gjin trego te verteten sa ke fute ne burk kur kishe ato detyra ne kohen e kjoft largut.Mbylle ate goj se ti themi me emra po deshe.

  Reply to this comment
 14. I MASHTRUARI July 29, 20:44

  S`ke te bejsh me asnje rresht , me ato qe thuhen , sepse je i zhytur i teri brenda . Lakejte e pa nginjur te bajraktarit serb te Vicidolit , po nxitojne te perfitojne nga gjyqtaret e korruptuar , sa jane ende veshur me togat e zeza , se pastaj shumicen prej tyre , do e tregojne me gisht , si dele te zeze !
  Asaj qe thote i nderuari z. Xhufi , nuk mund t`i levizet as edhe nje presje , aq te sakta jane .

  Reply to this comment
 15. BABAGJYSHI July 29, 20:59

  Te vjen per te qeshur , kur ndihen te fyer plehrat , sepse u thua publikisht te verteten !

  Reply to this comment
 16. Arber I July 30, 22:36

  Pushka -Top o Ndricim i Shqiperise! Shpartalloje Pellumb Xhufin per te marre edhe hakun tim, se me ka hedhur poshte studimet e mia 30 vjecare mbi prejardhjen e shqiptareve nga grekerit e lashte!

  Reply to this comment
 17. Shkodrani July 31, 16:09

  Zoti Ndriçim, ne baze te rregullave te drejtshkrimit te gjuhes shqipe, per te cilat duhet te jete ne dijeni edhe Ministria e Arsimit dhe Sportit, nuk thuhet “Familja time”, por “Familja ime”.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim