Shkrimtarja e revoltuar për Trebeshinën: Sa ishte gjallë pak folën nga frika se…

November 8, 2017 11:37

Shkrimtarja e revoltuar për Trebeshinën: Sa ishte gjallë pak folën nga frika se…

Shkrimtarja Flutura Açka e cila prej kohësh jeton në Holandë  ka reaguar përmes një statusi në facebook për ikjen e shkrimtarit të madh Kasem Trebeshina.

Açka shprehet e irrituar dhe thotë se sa ishte gjallë ai nuk u vlerësua sa duhej, dhe se janë ende 70 vepra të pabotuara të tij.

Shkoi Kasem Trebeshina, ende me mbi 70 vepra te pabotuara. Sa ishte gjall pak folën nga frika se ia rrisnin famën dhe na prishet rregulli i piramidës letrare që kemi thurur me kujdes të madh, me dorëzani edhe kritikën e tredhur letrare.

Mes pështytësve të heshtur dhe të hapur, do të shfaqet llapaqeni nekrofil, që me urdhër nga lart, ai Don Sikoti i letrave dhe i bojës së gazetave, do ta dërrmojë me shpatën e llapaqenësisë së tij, për një arsye fare të thjeshtë, se nuk ka lexuar asnjë vepër të tij, por kështu është urdhëruar të bëjë.

Por vepra mbetet. Siç thotë i urti Moikom Zeqo: “Kasem Trebeshina nuk jetoi kohën, por letërsinë“, shkruan shkrimtarja./ l.h dita

 

November 8, 2017 11:37
Komento

9 Komente

 1. Kasemi November 8, 12:11

  Ik, moj budallaqe…! Shkrimtare mediokre dhe servile per te arritur ate qe do.Prandaj t’a dhe cmimin Nishani. Pse nuk ia botova ti ato vepra te pabotuara Trebeshines, meqenes je botuese? Mos ndoshta nuk kishte para te te paguante? Edhe po te ishte keshtu, ti fare mire mund t’ua beje publicitetin dhe te nxirrje shpenzimet.Trebeshinen do t’a vleresoje koha dhe jo nje jashte kohe si ti!

  Reply to this comment
 2. demo November 8, 12:43

  Shko moj perziej llac e tulla gollobordak,mos na trego letersine,ti shtirrraqeriii.Qenka bere deti kos ne Letersi,qe te zhytesh ti lopaten,gollobordake!

  Reply to this comment
 3. kris 1 November 8, 13:11

  Kush ka lule le ti hedhe.Balten rruajeni per politiken.

  Reply to this comment
 4. visi November 8, 15:37

  Foli prap kjo debilja. Po kjo cfar beri per Trebeshinen??….se kemi degjuar te flase ndonjehere….

  Reply to this comment
 5. Rr. B. Gramshi November 8, 15:44

  Ti mund te jesh cdo gje ne ate vend ku jeton por vetem shkrimtare mos e quaj vehten me gjuhen qe shkruan.

  Reply to this comment
 6. Taku November 8, 16:14

  Çfare autoriteti ka kjo njehere? A nuk punonte si hyzmeqare tek Bujar Qepa? Ka marre fund ai vend te gjithe na dalin shkrimtare tani.

  Reply to this comment
 7. Fatmiri November 8, 17:27

  Gjithmone kritike ! Po ne qofte se ai pati 70 vepra te pa botuara , nuk eshte as faji i qeverise as i shoqerise ;se , edhe une kam ca vepra te pabotuara , po, nuk i ankohem kujt.Me sa di ju kini shtepi botuse ,mund te kishit botuar ndonji nga keto veprat e pabotuara te Trebeshines;Por Trebeshina nuk ishte njeri qe kerkonte meshire. .

  Reply to this comment
 8. roland rexha, perkthyes November 8, 22:43

  Si mundet te shkruaj nje femer, nje grua, nje nene me kete gjuhe perverse dhe po aq monstruoze, duke i kerkuar te tjereve “Llogari”, nderkohe qe si Botuese dhe si “medemek” shkrimtare e “talentuar” here pas here…, se ka zene ne goje nje here shkrimtarin disident Kasem Trebeshina. Ketu del perversiteti dhe monstruoziteti i nje te semure qe edhe shkruan Letersi, sipas stilit te saj, ku ka mundesi e vjedh pjese nga veprat e te medhenjeve te letersise Boterore e Shqiptare, e i pershtat e shton alla-shqiptarshe, duke na “dhuruar” do romane. Cmenduria e saj tashme ka kapur “Lartesite”…

  Reply to this comment
 9. Shpata November 9, 15:35

  UL FLAMURIN ! Ndero trimin hero, Zoti Rama !

  Trebeshinen s’do ta harroje kurre ky popull !

  LAVDI NE SHEKUJ KASEM TREBESHINA !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim