Shkupi nëpërkëmb shqiptarët, përmendore rusësh nëpër qytet

April 18, 2015 08:54

Shkupi nëpërkëmb shqiptarët, përmendore rusësh nëpër qytet

Në Shkup vazhdojnë të mbijnë si kërpudhat përmendoret dhe monumente sllave dhe maqedonase, duke lënë plotësisht në hije figurat shqiptare që kanë kontribuar për Shkupin, qytetin historik shqiptar.

Në një ceremoni solemne, dje u inaugurua edhe monumenti i ngritur për astronautin rus Jurij Gagarin. Të pranishëm ishin kryetari bashkisë së Shkupit, Koce Trajanovski dhe zyrtarë të tjerë qeveritar.

Përmendorja u vendos në shenjë mirënjohje për popullin rus, ndërsa në këtë aktivitet ishte përfshirë edhe ambasada ruse.

Por nga ana tjetër, për gati 4 vite me radhë po anashkalohet vendosja e tre përmendoreve të personaliteteve historike shqiptare si Nexhat Agolli, Pjetër Bogdani dhe Josif Bageri, si pjesë e projektit “Shkupi 2014”.

April 18, 2015 08:54
Komento

5 Komente

 1. Darius April 18, 10:19

  a sa mire ju a ben kokepalareve shqiptare…..

  Reply to this comment
 2. fatmiri April 18, 10:31

  Pyesni Ali Ahmetin per keto pune.

  Reply to this comment
 3. Goni me April 18, 12:51

  Perse ndodh keshtu?Sepse shqiptaret e atyre trevave luftuan edhe se fundmi por u tradhetuan si nga europa,ashtu edhe nga te vetet.Ne vend qe te kene nje parti shqiptare dhe te bashkojne votat per pushtet,jane coptuar e direkt apo indirekt ndihmojne sllavet qe te rrine ne pushtet.Edhe perkrahja nga ana e Shqiperise nuk ka qene asnjehere si duhej.Prandaj te gjithe te unifikohen dhe te ndertojne startegji te re per te ndryshuar situaten,ndryshe e humben edhe kombesine!Kjo varet nga ata vete.Na dhemb sepse eshte pjese e Atdheut tone dhe duhet mbrojtur,ashtu sic e mbrojne sllavet,qe as nuk e kane te tyre.

  Reply to this comment
 4. Darius April 18, 14:08

  o shoku sllavet e mbrojne se skane ku te vene..????
  ne 2.2 mil banore te maqedonise ne fillim ishin 45%,pas rinumerimit i cuan ne 28-29% shqiptaret.
  nga 50-60% qe quhen maqedonas 20% jane maqedonas,13% bullgarr,rumune,mangupe etj.
  Shqiptaret e maqedonise jane te nje niveli shume shume te ulet intelektual,ne krahasim me Kosoven apo shqipot e malit te zi,se me ne jane 4 shekuj mbrapa.
  pa u civilizuar sado pak shqipot e maqedonise,nuk ka progres ceshtja shqiptare atje!!!
  Ne kohen e ish-jugosllavise shqiptaret nuk pranoheshin as roje dere te Koncar,apo Zastava…etj,kurse maqdonasit e kane eksperiencen se si manipulohen kafshe me dy kembe,prandaj sja kane dhe shume friken.!!!

  Reply to this comment
 5. Zoro April 18, 14:46

  Politikanet shqiptar te Maqedonise jane me te percare se ata te Kosoves, cfare i mbeti me keti Ali Ahmetit nga dinjiteti kombetar dhe gjaku i atyre qe rane nen flamurin shqiptar ?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*