Shkurtimet e punonjësve prej krizës: Kompanitë e mëdha në Evropë që po zvogëlojnë stafin, mbizotërojnë linjat ajrore

August 1, 2020 18:32

Shkurtimet e punonjësve prej krizës: Kompanitë e mëdha në Evropë që po zvogëlojnë stafin, mbizotërojnë linjat ajrore

Papunësia në të gjithë Europën është rritur për shkak të pandemisë koronavirus që nga kompanitë ajrore deri tek sektori i automjeteve duke i bërë sektorët me shkurtimet më të mëdha të vendeve të punës.

Rreth 397,000 njerëz në Bashkimin Europian humbën punën e tyre në prill, sipas të dhënave nga agjensia e statistikave të BE-së, publikuar në qershor.

Shkalla e papunësisë në BE u rrit në 6.6% në prill, nga një nivel i ulët 12-vjeçar prej 6.4% muajin e kaluar, sipas Eurostat. Kjo është rritja më e madhe në disa vite.

Ndërsa skemat sociale (që i lënë punëtorët me pushim të përkohshëm teksa qeveria u paguan një përqindje të pagave) në të gjithë Europën po ndihmojnë duke krijuar mbrojtje nga ndikimi ekonomik i COVID-19, të tjerë janë me më pak fat

Mbretëria e Bashkuar

British Petroleum (10,000 vende pune te humbura)

Gjigandi britanik i naftës BP njoftoi planet për të shkurtuar 10,000 vende pune në 8 qershor për shkak të krizës koronavirus, pasi eshte zvogëluar kërkesa globale për naftë dhe nga ana tjetër çmimet e saj.

Në një email, CEO Bernard Looney konfirmoi shkurtimet e vendeve të punës, duke thënë se shumica do të bëheshin këtë vit.

Ai tha: “Tani do të fillojmë një proces që do tw thotw 10,000 njerëz që largohen nga PB – shumica deri në fund të këtij viti. Ne po mbrojmë vijën e parë të kompanisë dhe, si gjithmonë, duke i dhënë përparësi operacioneve të sigurta dhe të besueshme”.

Pret (30 dyqane)

Ndikuar shumë nga COVID-19 për sa i përket “te ardhurave” dhe “kostove të funksionimit”, tha zinxhiri i dyqaneve në një deklaratë, do të mbyllë 30 dyqane në të gjithë vendin, gati gjysma e tyre në Londër.

Pret nuk tha sa vende pune do të humbnin. Kompania punëson rreth 8,000 njerëz në Mbretërinë e Bashkuar.

“Kur shpërtheu kriza e koronavirusit, ne thamë se përparësia jonë ishte të mbronim njerëzit tanë, klientët tanë dhe, natyrisht, Pret. Ne konfirmuam se ishte qëllimi ynë për të bërë gjithçka që mundëm për të kursyer vendet e punës” tha Drejtori i Përgjithshëm i Pret, Pano Christou.

“Megjithëse ne ishim në gjendje ta bënim këtë, në sajë të mbështetjes në mënyrë të veçantë te qeverisë, ne nuk mund të sfidojmë gravitetin dhe të vazhdojmë me modelin e biznesit që kishim para pandemisë. Kjo është arsyeja pse ne kemi përshtatur biznesin tonë dhe kemi gjetur mënyra të reja për të arritur tek klientët tanë “.

Mulberry (25 përqind të forcës së punës)

Edhe moda e luksit nuk mund të bëjë përjashtim nga koronavirusi. Mulberry, marka e Mbretërisë së Bashkuar e njohur për mallrat e saj prej lëkure dhe çanta të kushtueshme, tha të hënën se do të shkurtojë 25 përqind të forcës së punës në të gjithë botën.

Pritet që shumica e vendeve të punës të jenë në Mbretërinë e Bashkuar, ku punon shumica e stafit të saj.

Casual Dining Group – Bella Italia, Café Rouge, Las Iguanas (1,900 vende pune)

Pronari i zinxhirit të restoranteve ka njoftuar një humbje të menjëhershme të 1.900 vendeve tw punës.

Sipas raportimeve, një numër blerësish thuhet se janë të interesuar për zinxhirë të veçantë, por ata nuk janë të interesuar të marrin përsipër të gjithë 250 pikat.

Prandaj, të paktën 91 restorante do të mbyllen.

Swissport (4,556 vende pune)

Ndërmarrja e shërbimeve të aviacionit Swissport tha që mund të shkurtojë 4556 vende pune në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë, duke u bërë viktima e fundit e pandemisë së koronavirusit që vazhdon të shkatërrojë industrinë e linjave ajrore.

Swissport Europa Perëndimore, e cila operon në aeroportet e Londrës Heathrow dhe Gatwick, tha në një deklaratë se duhej të zvogëlonte stafin për të mbijetuar nga kriza.

Kompania, e cila punëson më shumë se 64,000 njerëz në nivel global, tha se ishte e pashmangshme që stafi në Europë gjithashtu do të dalë tepër – por nuk tha se sa vende pune ishin në rrezik.

British Airways (deri në 12,000 vende pune)

British Airways njoftoi në fund të muajit Prill se do të shkurtojë deri në 12,000 vende pune nga nga 42,000 persona që ka forcw pune për shkak të ndikimit shkatërrues të koronavirusit në industrinë e udhëtimeve.

Ndërmarrja mëmë e linjës ajrore, International Airlines Group (IAG), tha se duhej të imponohej një “program ristrukturimi ” derisa kërkesa për udhëtim ajror të kthehej në nivelet para-koronavirusit.

Humbjet e vendeve të punës mund të ndodhin edhe në linjat ajrore të tjera të IAG, Iberia dhe Vueling në Spanjë dhe Aer Lingus të Irlandës, ka paralajmëruar CEO Willie Walsh.

EasyJet (rreth 4500 vende pune)

Linja ajrore me kosto të ulët EasyJet gjithashtu ka njoftuar se do të ndërpresë marrëdhëniet e punës me punonjwsit në vazhdën e krizës së shkaktuar prej koronavirusit.

Kompania tha se 30 përqind e forcës së saj të punës do të zvogëlohej, që arrin në rreth 4500 vende pune.

Në fund të qershorit, EasyJet tha se po shqyrtonte gjithashtu mbylljen e tre bazave të saj në Mbretërinë e Bashkuar.

Virgin Atlantic (3,000 vende pune)

Linja ajrore ka njoftuar se do të shkurtojë më shumë se 3,000 vende pune në Mbretërinë e Bashkuar dhe do t’i japë fund operacioneve të saj në aeroportin Gatwick.

Reach plc (550 vende pune)

Botuesi më i madh kombëtar dhe rajonal i lajmeve në Mbretërinë e Bashkuar – i cili gjithashtu zotëron gazetat Daily Express dhe Daily Mirror – njoftoi më 7 korrik se po zvogëlon 12 përqind të forcës së tij të punës.

“Ndryshimi strukturor në sektorin e mediave është përshpejtuar gjatë pandemisë”, tha CEO i grupit Jim Mullen, duke shtuar se “për të përmbushur këto sfida dhe për të përshpejtuar strategjinë tonë të vlerës së klientit, ne kemi përfunduar planet për të transformuar biznesin”.

“Për fat të keq, këto plane përfshijnë një ulje të forcës sonë të punës.”

Boots (4,000 vende pune)

Boots me pakicë në Mbretërinë e Bashkuar, të njohura për barnatoret, dyqanet e bukurisë dhe optikët do të shkurtojnë 4,000 vende pune ose rreth 7 përqind të fuqisë punëtore totale.

Boots po mbyll 48 dyqane Optikësh dhe do të ketë 20 përqind shkurtim në zyrën mbwshtetwse në Mbretërinë e Bashkuar, tha kompania mëmë Walgreens Boots Alliance në një deklaratë.

Megjithëse Farmacitë e Boots ‘mbetën të hapura gjatë mbylljes, kompania tha se “shitja në dyqane u zvogëlua në mënyrë dramatike”.

“Ne e pranojmë që propozimet e sotme do të jenë shumë të vështira për njerëzit që përbëjnë zemrën e biznesit tonë, dhe ne do të bëjmë gjithçka në fuqinë tonë për të siguruar mbështetjen më të plotë gjatë kësaj kohe,” tha drejtori menaxhues i Boots në Mbretërinë e Bashkuar, Sebastian James.

John Lewis

John Lewis do të mbyllë tetë dyqane me 1.300 shkurtime punonjësish, tha kompania në një deklaratë.

Dyqanet që do të mbyllen janë në Birmingham, Croydon, Heathrow, Newbury, St Pancras, Swindon, Tamworth dhe Watford.

“Prioriteti ynë tani është mirëqwnia dhe e ardhmja e partnerëve të prekur, dhe nëse konfirmohen humbjet e vendeve të punës, ne do të eksplorojmë mundësi për këdo që dëshiron të qëndrojë në Partneritetin John Lewis”, tha partneri dhe drejtori ekzekutiv Bérangère Michel në një deklaratë.

Irlandë

Ryanair (rreth 3,000 vende pune)

Linja ajrore në buxhet Ryanair tha se do të shkurtojë 15 përqind të forcës së punës globalisht – rreth 3,000 vende pune – pas izolimit nga pandemia.

Shefi ekzekutiv, Michael O’Leary tha se masat janë “minimumi që na duhet vetëm për të mbijetuar 12 muajt e ardhshëm”.

O’Leary ndërmori një ulje të pagave prej 50 përqind për prillin dhe majin dhe ka deklaruar se kjo masë do të vijojë deri në fund të marsit të vitit të ardhshëm.

Francë

Renault (15,000 vende pune)

Prodhuesi francez i automjeteve Renault njoftoi në fund të majit se do të detyrohej të shkurtonte 15,000 vende pune në të gjithë botën, ndërsa përpiqet të ulë rënien e shitjeve të makinave, të cilat kanë rënë edhe më tej për shkak të koronavirusit.

4,600 nga ato vende pune do të shkurtoheshin në Francë. Sidoqoftë, kjo shifër mund të jetë më e ulët pasi Renault siguroi një kredi qeveritare prej 5 miliardë eurosh dhe në këmbim do të ristrukturonte fabrikat e saj.

Presidenti francez Emmanuel Macron u tha punonjësve në dy fabrika Renault se ardhmja e tyre ishte e garantuar.

Renault, e cila është në pronësi të pjesshme të qeverisë franceze, ishte nën presion edhe para goditjes së COVID-19 dhe bëri publike humbjen e parë në një dekadë vitin e kaluar. Ai po përpiqet gjithashtu të anulojë spektaklin e Carlos Ghosn.

Shkurtimet e vendeve të punës vijnë si pjesë e planeve të saj për të gjetur kursime prej 2 miliardë eurosh gjatë tre viteve të ardhshme.

Airbus (15,000 vende pune)

Airbus tha në 30 qershor se do të shkurtojë 15,000 vende pune pasi përballet me “krizën më të madhe që ky sektor ka përjetuar ndonjëherë”. Kjo paraqet një ulje prej 1% të fuqisë punëtore të kompanisë në të gjithë botën.

Kjo e vështirëson opinionin për planifikuesin europian, i cili tha që në maj mund të shkurtojë deri në 10,000 vende pune mes rënies së udhëtimeve prej koronavirusit.

Rreth 5,100 vende pune do të shkurtohen në Gjermani, 5,000 në Francë, 1.700 në Mbretërinë e Bashkuar, 900 në Spanjë dhe 1.300 në vendet e tjera të grupit në të gjithë botën.

Airbus tha në prill se do të zvogëlojë numrin e aeroplanëve që ndërtoi, një e treta, pasi linjat ajrore anuluan ose vonuan kërkesat për fluturime.

Air France

Air France thotë se do të shkurtojë 7,500 vende pune deri në vitin 2022. Kjo përfshin 6.500 vende pune nga vetë Air France, ndërsa 1000 të tjerë do të humbasin në filialin rajonal Hop.

Sipas kompanisë franceze të flamurit, shumica e shkurtimeve shpresohet të bëhen duke mos zëvendësuar punëtorët që dorëhiqen dhe pensionistët.

Kompania tha se do të ishte gjithashtu inkurajuese për dorëheqjet vullnetare dhe dorëheqjet para se shkurtimet të futen në lojë përfundimisht.

Eurolines (likuidimi i detyrueshëm)

Një gjykatë franceze ka vendosur kompaninë Eurolines në likuidim të detyrueshëm, gjiganti i transportit francez ndalon operacionet pas 35 vjetësh.

Gjermani

Tui (8,000 vende pune)

Firma anglo-gjermane e udhëtimit Tui njoftoi më 13 maj se do të shkurtojë 8,000 vende pune në të gjithë botën.

Në një raport financiar gjysmëvjeçar, Tui tha se pandemia ishte “pa diskutim kriza më e madhe që industria e turizmit dhe Tui është përballur ndonjëherë”.

Në mars, Tuit iu dha një kredi prej 1.8 miliardë eurosh nga qeveria gjermane për të ndihmuar gjatë pandemisë.

Thyssenkrupp (3,000 vende pune)

Konglomerati industrial Thyssenkrupp njoftoi më 25 mars se do të shkurtojë 3,000 vende pune në njësinë e tij të çelikut në Gjermani, si pjesë e një “pakete krize” COVID-19.

Grupi, i cili bën ashensorë dhe nëndetëse, tha se kishte arritur një marrëveshje me bashkimin e fuqishëm gjerman IG Metall për të shkurtuar 2,000 vende pune për tre vitet e ardhshme dhe 1.000 të tjerë deri në 2026.

MTU Aero Engines (1.000-1,500 vende pune)

Prodhuesi gjerman i motorëve të avionëve njoftoi më 6 korrik se synon të shkurtojë forcën e tij të punës me 10-15% deri në fund të vitit 2021 në fabrikat e tij gjermane dhe ndërkombëtare përmes “përdorimit të shtuar të masave fleksibël” dhe marrëveshjeve të pjesëshme të pensionit ose pensionit të hershëm.

Lufthansa (22,000 vende pune)

Linja ajrore gjermane Lufthansa tha në 11 qershor se do të shkurtojë 22,000 vende pune për shkak të ndërprerjeve të udhëtimit të shkaktuara nga koronavirus. Linja ajrore tha që gjysma e shkurtimeve të punës do të ishte në Gjermani.

Spanjë

Nissan (2,800 vende pune)

Prodhuesi i makinave japoneze njoftoi më 28 maj se do të mbyllte fabrikën e saj në Barcelona, ​​e cila punëson rreth 2.800 njerëz.

Protestat shpërthyen duke parë njerëzit që dogjën goma për luftuar për punët e tyre.

Firma tha që koronavirusi kishte ushtruar presion mbi kompaninë dhe se do të përqendrohej në tregjet e saj në Azi dhe Amerikën e Veriut.

Zvicër

Schindler (2,000 vende pune)

Kompania, e cila prodhon shkallët lëvizëse dhe ashensorë në të gjithë botën, njoftoi në 24 korrik se për shkak të ndikimit të COVID-19, dhe “për të ruajtur konkurrencën e saj”, do të shkurtojë 2,000 vende pune globalisht.

Kompani ka raportuar një tkurrje prej 12.1% në “marrjen e porosive në gjysmën e parë të vitit 2020”.

Skandinavia

Scandinavia Airlines (5,000 vende pune)

Ndërsa Scandinavia Airlines (SAS) njoftoi gjithashtu shkurtime të përkohshme të vendeve të punës në Mars, një muaj më vonë ajo tha se 5,000 vende pune – gati gjysma e numrit të përgjithshëm të të punësuarve – do të humbasin punën e tyre përgjithmonë.

Kompania, në pronësi të pjesshme nga Suedia dhe Danimarka, tha që ulja e mundshme e fuqisë punëtore do të ndahej me afro 1900 pozicione në Suedi, 1.300 në Norvegji dhe 1.700 në Danimarkë./ GazetaSi

 

l.h/ dita

August 1, 2020 18:32
Komento

2 Komente

  1. ILIRO-OSMAN August 1, 18:58

    SKENAR i depopullimit dhe qeveris boterore

    Reply to this comment
  2. Gzim Kulufi August 2, 19:19

    Lufthansa agresive, Airbusi arrogant, Thysen-Krupi mafioz, -disa nga firmat qe kujtonin se do te mbizoteronin tregun europian, duke bere te falimentonin te tjeret! Tani ulin hunden, sidomos dy te parat!

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim