Ne mallkimi na ka zënë

Arben Duka March 10, 2016 15:23

Ne mallkimi na ka zënë

(Botuar në vitin 2007 – kur na qeveriste Berisha)

Ora nëntë-o nëntë e darkës,
në banesë e mbajta frymën,
por sa hyra-ikën dritat,
ah-si s’vura ulërimën!

Ora nëntë-o nëntë e darkës,
ah-i lodhur jam pa masë,
s’gjej dot shkrepësen-as qiriun,
ndaj më vjen të ulëras.

Ora nëntë-o nëntë e darkës,
kur bën truri rikoshet,
Saliu të lë pa dritë,
që e bëftë Zoti lanet!

Tani Bota shkon në Hënë,
dhe në Mars e Jupiter,
ne mallkimi na ka zënë,
ta shkojmë jetën në terr!

E moj-Qeveri këllira,
nise vezë e bëre glasë,
i mundur nga errësira,
s’kam fuqi të ulëras!

O moj-Qeveri këllira,
si s’ke turp e rri në këmbë,
i lodhur nga errësira,
s’kam fuqi të t’ha me dhëmbë!

O moj-Qeveri këllira,
o moj-sinonim i territ,
merr gërshërë nga më e mira,
qethi sheleget Enverit!

Se në kohë të Diktatorit,
dhe pse tufëzuam dhitë,
s’e njihnim gjeneratorin,
një sekondë s’rrinim pa dritë!

Ç’të të them e ç’të më thuash,
shoku dhe zoti Sali,
bëj e thuaj çfarë të duash,
të dhjefsha në Qeveri!

Symbyllur ngre telefonin,
të marr një shok e të dal,
xhindet në kokë më gjëmonin,
telefoni s’ka sinjal!

Dhe këtë peshqesh e kam,
padyshim prej Edi Ramës,
që gjithmonë na këput linjat,
kur punon tek Urë e Lanës.

Nuk punon as ashensori,
o mallkim-o kati dhjetë,
pse rron kot-o poet gjori,
pse rron kot e veten s’vret?!

Pse rron e veten s’e vret,
kush të dojë le të tallet,
ahere shpëton vërtet,
nga Saliu dhe nga hallet!

S’kam fuqi që të vë kujë,
s’kam fuqi as të bërtas,
po njeri nuk më dëgjon,
dhe sikur të ulëras!

Se bashkështetasit e mi,
rritur nëpër suferinë,
janë si punë e gomarit,
mbajnë ç’t’u hedhësh mbi shpinë!

Se bashkështetasit e mi,
rritur me dhi e me dele,
e kanë hak shokun Sali,
e kanë hak atë kapele!

Se bashkështetasit e mi,
që kollaj s’e prishin zëmrën,
sërish do ndihen rehat,
kur Sala t’u bëjë dhe mëmën!

Se bashkështetasit e mi,
që të gjithë sua trimi,
si heronj e shtyjnë ditën,
me dy qofte te bar “Tymi”!

Le të jetë një terr përjashta,
ata brenda kanë festë,
s’u shkon mëndja qoftexhinjve,
për një fjalë-a një protestë!

Tepër e kemi-o “burra”,
edhe dritën e qirinjve,
s’mund të meritojë më tepër,
skotë e dhjerë e qoftexhinjve!

Kisha vendosur mos shaja,
të mos thoshja asnjë fjalë,
po kur të bie damllaja,
them: “U shofsh-o shoku Salë!”

Tiranë, nëntor 2007
(Ribotohet pa asnjë ndryshim)

Arben Duka March 10, 2016 15:23
Komento

14 Komente

 1. Euro Maloku March 10, 15:33

  Na iku pa e dhier edhe kesaj here SALIU..
  Madje na beri edhe mutin te gjitheve…!

  Reply to this comment
 2. Raimond vlonjati March 10, 17:07

  Ama ca ja fut pordhes ky ?

  Po ca lidhje ka me Ssliun kjo pune tani, se u bere bajat fare

  Ne kemi ne krye te qeveris nje sharlatan qe mori birxh nga FMN 1 miliard dolkare se gjasme qeveria keto para ja kishte birxh bizneseve te medha
  Nderkaq Saka thoshte qe jane bizneset e medha ato qe i kane borxh shtetit reth 700 milion euro per mis pagim taksash

  Dhe ne shikojm tani , se Sala oaska oas te drejte oasi Tatim Taksat nxoren vitin e kaluar qe bizneset e medha i jane shtetit reth 1 miliard Euro oa paguar
  Nderkaq Edi Rama i zhyti shwiptaret ne borxhe oa arsye fare
  Dhe ketu duket qe ai i mori ato iara per qejfet e qeveris se tij dhe per tu dhene oara muqve e shojeve te tij biznesmene

  Kjo esht skandalize more se populli oaguan nje borxh aq te madh sepse Rama kerkon te vjedhe hapur fare

  Pastaj aty deklaroi gapur OSBE , si adnjehere me pare se Rama ka 200 milion Euto ne banka re hyaja ? Ndersa ti o shoku labish i bije legenit akoma per qeverin e Saliut

  Dhe po ashtu Rama mori ne Shqiperi 1000 muxhahedine oa i thene fare Parlamentit shqiptare dhe do nari edhe 2 mij te tjrere nga jeta teroriste te rezikshem qe nuk i pranoi asnje vend i botes

  E pra ty more rapsod i Laberise nuk te bejn fare pershtypje keto afera kriminale te ketij Kryeministrit kaur qe po shkateron jeten e Shqiptaeeve te thjeshte duke ju ngritur taksat e cmmet dhe duke vjedhur ne menyre te hapur fare nga institucionet nderkombetare

  Edhe me kete propaganden tende kunder Sales po na fyen intelektin e prapanices , o shoku bejtexhi

  Boll ore se le nam duke shar Salen , kot fare nderkaq qe ky kauri e ka mbush kreun e PS me kaure dhe kriminele

  Na del atje si kauri Kokedhimja dhe na mben ndarje teritoriale

  Keta spiunet e grekut qe gelojn ne PS na fyejn intelektin e koqeve kur mendojn se po na i hedhin duke bere politiken e tyre pro greke

  Reply to this comment
  • BLACK SWAN March 10, 20:54

   sakte ,shume sakt
   mjafton te lexosh ty dhe kupton qe ekzistojne koqe me intelekt ,biles i kemi me shumice
   po grekut kush ja shiti detin di gje ti koqe me intelekt ?
   po tratativat per muxhahedinet di gje ti kush i filloi ?
   po kur nuk paguan njerzit qe tenderohen nga shteti i dhjere dhe krenar i Saliut ,e ke idene sa shkon fatura e gjyqeve ? se nje dite do i paguash
   po koncesionet kush i hapi di gje ti koqe ?
   ate koncesionin e fishekeve te Gerdecit ,se ajo eshte me teatralja ne qeverine Ariu ,ashtu saliu ,e kupton dot ti ,apo do te jap une informacion te hollsishem ?
   e kisht mire U.Eco qe tha me internetin u bene te gjitha koqet intelektuale
   kjo qeveri “kaure” ka vetem fajin qe ate babain e kaosit se rrasi brenda ,dhe per kete ,vetem per kete do i thyhen hundet shume shpejt …por mos prit parajsen
   nje djall si ai ,parrulle ka “pas meje qameti ”
   e megjithate ,me lart u tregohet koqeve si ty ,qe te drejtat fitohen ,me cdo lloj qeverie ,sido qe ta kete emrin ,kaure apo xhihadiste …po koqe si ty nuk kuptojne
   tani
   na u hiq sysh plehre !

   Reply to this comment
   • shqipe March 11, 04:09

    Love, sot, s’po ta jap nje vakt nga ai… i gjyshes,se je s’jell mire!

    Reply to this comment
    • BLACK SWAN March 11, 19:20

     se mos te prishet …haje vete me mire them une 😛

     mos u gezo shume ,nuk dallojne Saliu dhe EDveri
     thjesht jane turmat qe ekzaltohen per njerin apo tjetrin
     kjo me humbet llogjiken ,sidomos kur thote dhe qe eshte nga Vlora ….aaaaaaaaaa nuk shoh me une 😛

     Reply to this comment
     • shqipe March 11, 21:54

      Me vjen disi keq, sepse ,s’e kthej mbrpsht ate qe taks per dik,vecas per ty… “urrejtje”

  • Raimond vlonjati March 12, 20:11

   Ju elektorati i PS , jeni elektorati me halabak ne pkanet

   Po ikni or trapa se ky deficenti kaur ne krye te PS po ju fut ne borxhe skandaloze pa arsye fare

   Ky mori 1 miliard e gjysem dollare borxh nga FMN se sipas mendjes se tij shteti ja ja keto para borxh biznesit te madh

   Mirpo 6 muaj pasi ky mori borxhin nga FMN drejtoria e Tatim Taksave e qeverise se tij deklaroi qe bizneset e medha i jane shtetit 1 miliard euro borxhe

   Pra ky palaco Kryeminister futi shqiptaret ne birxhe kot fare

   Dhe Sala i tha atehere se bizneset e medha i kane borxhe shtetit dhe jo shteti atyre
   Mirpo Sharlatani Kryeminister besonte vetem genjeshtrat e biznesmeneve

   Po ashtu ky Kryeminister e mbushi parlamentin me kriminele dhe me biznesmene , por kjo gje nuk i ben pershtypje hajvaneve ne PS

   Tjeter esht se ky Kryeminister e ka kthyer kreun e PS sikur esht sinodi Kishes greke , se ky ne poste kyce vendos vetem spiunet e grekut

   Ky mori ne PS perseri Anastas Angjelin qe esht krijesa me e koruptuar e viteve te qeverisjes Nano

   Dhe me kryesorja ky Kryeminister edht politikani i vetem shqiptar qe esht akuzuar nga nje institucion nderkombetar direkt, sic esht OSBE
   per para para te pista

   OSBE deklaroi hapur se Edi Rama ka 200 milion dollare ne bankat e huaja

   Apo kete e shpika une !

   Dhe kjo gje nuk ju ben pershtypje fare elektoratit te PS , poir e perballojn me “heroizem” kete thagme te kryetarit te tyre, sepse ndoshta ju duken pake para dhe do zgjohen kur kryetari ti kete bere nje 1 miliard dollare

   Ca elektorati pa pike personaliteti jeni ju more qe lejoni tu kryesoje nje Hajdut i piste me banden e tij Bizantine ?

   Nesje ju vazhdoni akoma me parrullen budallaqev te kryetarit tuaj deficent :.. Fajin e ka Saliu … Megjithse ka 2 vjet qe ne krye keni kete budallain kaur qe po ya nerr shpirtin me taksa njerezve te thjeshte
   Nderkaq qe biznesmenet e medhenj i fut ne Parlament

   E keni kthye Partine sikur esht Dhoma e Tregetise se Patrikanes lol

   Por nuk diskutohet qe pavaresisht vjedhjeve dhe krimineleve te kesaj qeverisje , gjithe fajin e ka Saliu loooooooooil

   Reply to this comment
 3. Raimond vlonjati March 10, 17:15

  Ai noti qe po ben Sala aty quhet not … Dig dumi ne Vlore hahahaha

  Duket qe Sala ne not esht mbushes topi

  Por ne politike esht inteligjent Sala , edhe Ekonomin nga fundi filloj ta regullonte se nuk merte borxhe nga FMN , pasi borxhet e FMN jane shkateruese

  Reply to this comment
 4. Tovi March 10, 19:45

  O Raimond vlonjati sa here shkruan ti aq here me plas trapi.Boll me….

  Reply to this comment
 5. Raimond vlonjati March 10, 19:50

  E mire o Tovi se do shaj Salen gjithmone
  qe te ndiheni me mire ju budallenjt e PS qe ju pshurr ne koke perdite ky kauri sharlatan Kryeminister

  Reply to this comment
 6. E po kjo pune! March 11, 11:53

  mos ja vini daten se mbetet gjithnje aktuale sepse ferrat e greko-serbit i kemi neper kembe prandaj nuk bejme perpara sepse nese thone te gjithe se eshte agjent dhe jo me fjale por me vepra sic ishte me tragjikja, tentativa per ti dhene det grekut, pse nuk denohet!!! Mos valle e mbrojne po agjente te tjere rrotull!!! Edo, reformave piju lengun po nuk pastrove ferrat njehere.

  Reply to this comment
 7. PUF LALA March 11, 19:23

  une them kete banditin e vuçidolit me e kap per dore e me gjujt ne nje lum ku ka PIRANJA qe as kocat mos ti ngelin

  Reply to this comment
 8. Mark uk March 11, 19:27

  Rajmond Vlonjati:Apo jeni pak 70%

  Reply to this comment
 9. Astrit March 12, 09:12

  Per ate “vlonjatin jo kaur” dhe per te gjithe ata qe u preken nga fjalet qe thuhen per udheheqsin e tyre Anti Shqipetare Sali (shpresoj te mos jene dhe ata si ay) kisha nji kshille :Librin e lezoni qe nga faqia e pare dhe jo aty ku gjeni emeri me 4 germa. K..QE KANDARI ESHTE BOTUAR NE 2007,NUK ESHTE SHKRUAR DJE.Dhe diçka te fundit me duket se jeni i njejti person apo grupe pune po aq antiShqipetare sa Sllavo-Maqedonsit dhe Greket apo ata turkoshaket,here shani njerin e here tjeterin per fene,beheni nje kur preket vet matufi ARMIKU sali.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin