Shokuese / Kush është njeriu që qëndron prapa skandalit të Panamasë

April 4, 2016 13:15

Shokuese / Kush është njeriu që qëndron prapa skandalit të Panamasë

Njeriu që qëndron pas skandalit të Panamasë, dhe ruan pasurinë klandestine të elitës botërore është i biri i një oficeri nazist të SS, pjesë e një njesie të njohur si “divizioni  vdekjes”, që u arratis në Amerikën e Jugut dhe më pas shërbeu si agjent i CIA-s në Kubë.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, ky divizion vrau shumë ushtarë britanik dhe kreu mjaft masakra të tjera.

Jürgen Mossack gjendet në një prej rrjedhjeve më të mëdha të të dhënave financiare në botë, dhe ka ndihmuar liderët politik, VIP-at që të pastrojnë paratë, duke shmangur taksat dhe kryer evasion fiskal, nga baza e tij në Panama.

Lajmi është bërë i ditur nga vëllai i tij me nënë tjetër, në të përditshmen britanike “Daily Mail”

32D3CE8D00000578-3522538-image-a-21_1459764044807

Jürgen Mossack

 

April 4, 2016 13:15
Komento

5 Komente

 1. anticensurë 543234 April 4, 15:17

  “Shokuese / Kush është ……..”??????
  përse??
  përse është shokuese???
  po të ishte djali një hebreu të zhdukur në treblinka,por të ishte djali i një amerikani që ka luftuar në L2B,i një rusi që ka luftuar për marrjen e raishtagut,e një anglezi që ka bombarduar gjermaninë apo ka zbarkuar në normandi nuk do të ishte shokuese??
  përmua shokuese është kjo tjetra “oficeri nazist të SS, pjesë e një njesie të njohur si “divizioni vdekjes”, që u arratis në Amerikën e Jugut dhe më pas shërbeu si agjent i CIA-s në Kubë.”!shokues është veprimi i amerikanëve që armikun e bënë mik kurse mikun e bënë armik!!shokuese është se atë që të ka vrarë,ty,bashkpuntorin tënd në luftë ti e bën mik,e bën bashkpuntor tëndin për të vrarë ish bashkpuntorët e tu!!
  kjo do të thotë se propaganda për demokraci ideale është një fallsitet!!se interesat shtetërore janë prioritare ndaj demokracisë!!se interesat shtetërore janë momentane,janë të ndryshushme në kohë të ndryshme,janë të ndryshueshme!!
  se demokracia time nuk mund të jetë patjetër dhe demokracia time!!se interesi tënd nuk mund të jetë patjetër interesi tim!se përsa kohë interesat na përputhen jemi miq,në momentin që nuk na përputhen mund të jemi dhe armiq!!
  sa për “i biri i një SS”,dhe një herë nuk jam i një mëndje me këtë përcaktim!!
  fajet e prinërve,familjes,kombit nuk bien mbi individin!!
  thënja tonë e vjetër se “çdo berr varet për këmbët e tij”,është mëse e vërtetë dhe duhet të jetë një nga bazat për të mos thënë e vetimia në gjykimin tonë për njeriun!!për veprimet e tij!!
  çdo njeri i përgjegjshëm,jo i sëmurë mëndërisht,ka përgjegjësi individuale për veprimet që bën!!
  çdo njeri e vlerson vetë për atë që bën!ai e ka në dorë ta bëjë apo mos ta bëjë një veprim të dobishëm ose kriminal për shoqërinë!!

  Reply to this comment
 2. 3rd SS Division Totenkopf April 4, 17:13

  Nje histori e treguar nga cifutet ka gjithmone brenda ish-ushtarake SS apo familjare te tyre.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*