Shoqata e bareve paralajmëron nesër protestë para Kryeministrisë, Bino: Janë aktivitete me rrisk të lartë!

July 20, 2020 18:53

Shoqata e bareve paralajmëron nesër protestë para Kryeministrisë, Bino: Janë aktivitete me rrisk të lartë!

Shoqata e Bareve i kërkon qeverisë të tërhiqet nga vendimi për mbylljen e aktiviteteve të clube-ve të natës dhe diskove duke thënë se pasojat ekonomike dhe falimentit tyre do të jetë edhe më i rëndë se vetë COVID-19. Ata paralajmërojnë se ditën e nesërme në orën 12:00 do të mbajnë një protestë para Kryeministrisë, pikërisht për këtë çështje.

Shoqata e Bareve e cilëson këtë vendim absurd, ndërsa shton se vatër e virusit nuk janë baret dhe clube-t por spitalet Covid.

Duke parashtruar disa kërkesa Shoqata e Bareve thekson që të mos mbyllet aktiviteti në ambientet e jashtme dhe të shtohen masat distancuese anti-covid, por që për respektimin e tyre të jetë përgjegjësi individuale pa penalizuar biznesin që është në prag falimentimi.

“Kërkojmë 1.Të shtohen masat distancuese, pa mbyllur aktivitetet e bareve me ambiente të jashtme.
2. Nuk ka prova që baret me ambiente të hapura të jenë vatër shpërndarje për virusin.
3. Të monitorohen masat individuale te klientëve pa penalizuar biznesin qe është ne kushte falimenti
4. Të mbështetet sektori i argëtimit.
5. Ne në sipërmarrjet tona kemi zbatuar me rigorozitet të lartë të gjitha udhëzimet e Ministrisë së Shëndetësisë përsa i përket masava kundër Covid-19. Secili të mbajë përgjegjësinë e tij.

Ndërkohë apelojmë të gjithë individët që operojnë në këtë sektor, të na bashkohen në protestën e nesërme që do të zhvillohet përpara Kryeministrisë në orën 12.00″, shkruhet në deklaratën e tyre.

Ditën e sotme qeveria vendosi mbylljen e klubeve të natës, diskove, lounge bareve dhe çdo lloj shërbimi të kësaj natyre në mjedis të mbyllur apo të hapur, përveç restoranteve.

Nga ana tjetër Shefja e Epidemioligjisë dhe Kontrollit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino është shprehur se klubet e nates dhe diskot janë ambiente me risk të lartë sa I përket përhapjes së virusit. Bino deklaroi se me vendimin e sotme për mbylljen e ketyre aktiviteteve do të parandalohen grumbullimet dhe si rezultat edhe infektimi me COVID-19.

“Ne kemi propozuar një sërë masash për ndalimin e grumbullimeve të qytetarëve, me qëllim parandalimin e infeksionit. Klubet e natës dhe diskot janë aktivitete me risk të lartë ndaj dhe janë ndaluar”, tha Bino.

 

l.h/ dita

July 20, 2020 18:53
Komento

9 Komente

 1. fati July 20, 19:59

  Keto aktivitete te mbyllen nje here e pergjithnje se vetem per maskaralleqe e krime jane.

  Reply to this comment
 2. Ilir July 20, 20:44

  Ne Spanjen e prekur rende nga koronavirusi diskot dhe klubet e nates do lejohen te hapen, javen qe vjen,POR kercimi do te jete i ndaluar ne to, Keshtu, pistat e kercimit ne keto klube, disko do te perdoren per te vendosur nje numer me te madh tavolinash, ku njerezit do te mund te ruajne distancen.
  https://www.thesun.co.uk/travel/11800115/nightclubs-discos-spain-coronavirus-dancing-ban/

  Reply to this comment
 3. C'a bohet July 20, 20:59

  U ka errur syte fitimi, paraja, kerkojne t’i mjelin shqiptaret edhe ne kohe vdekjesh.
  E quajne shaka Covid-19, t’i quash trapa jane pak, jane copa muti qe bien ere kudo.
  Kerkojne te rifusin ne pune Sektarin e Argetimit, pallimit, pra bordellot e palegalizuar qe punojne ne sektorin e Bareve, te cilet na kane krijuar edhe shoqate.
  Per simbol kane flamurin e LGBT

  Reply to this comment
 4. Kjo mu me duket e pvend !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! July 20, 21:34

  Nji proteste Atehere kur nuk duhet !

  Eshte jo zgjuarsi te besh proteta sot kur Bota ,

  po mbyllet cdo dite e me shume ne shtepi .

  Un jam kunder aaj qe con ne vdekjen e shqiptareve !!!

  Kjo eshte papergjegjshmeri qytetare dhe dyshoj se pas

  ksaj proteste si gjithmone qendrojn Bijt e Kurves PD LSI

  ————————————
  Ne do ishte vertete nji proteste qytetare do ngriheshi njiher kunder Bndes se Krimineleve te Lalzit

  dhe bandes se Drejtesise .

  Ng te tilla metoda ntishqiptresh un distancohem – jaame

  ktegorikishte kunder edhe pse Pushtát na e kane sjelle e mje te humdes me Kurverine e tyre .

  Reply to this comment
 5. Niku July 20, 21:47

  Janë në metro këta! “Stambolli digjet, kurva krihet”! Nuk bëhet fjalë për jetët e këtyre që rendin pas parasë, por për të tjerët që do të infektojnë, që nuk ua kanë për borxh. Në Shqipëri janë futur të gjithë nëpër shoqata dhe kundërshtojnë ligjet! Përse nuk shohim asnjë shoqatë ne që jetojmë jashtë?! Stil kapitalist ala shqiptarçe!

  Reply to this comment
 6. Raimond vlonjati July 21, 02:56

  Qeveria absolutisht te mos terhiqet nga bllokimi i bareve

  C’jane keta njeres qelbesira, dhe te papergjegjeshem !–Gjithe bota eshte bllokuar dhe merr masa qe te mos perhapet COVID,
  ndersa keta palaco kane hallin e bareve

  Bllokoi dhe biles rrasi ne burg kush shkel ligjin,

  Reply to this comment
 7. Teuta July 21, 07:09

  Te fitojme ne , pa njerezit le te shkojne ne hale ! Ky eshte kapitalizmi. Por kini edhe nje te drejte JU,kur gjeni njerez pa tru.

  Reply to this comment
 8. Channel X July 21, 10:56

  Obobo do ngelen kurvat pa pune.

  Reply to this comment
  • xxx July 21, 14:43

   fashistet kane hallin e parave te fitimit
   Shqiperia eshte ne dore te fashisteve qe kur filloi muhabeti i demomracise.
   fashistet u bene oligarket gjakpires ndaj njerezve te urte e te mire shqiptare.
   Socialdemokracia e rilindjes ju leshon pe ne kurriz te popullit.
   Maskarenjte kriminelet vrasesit hajdutet jane bere biznesmena duke u ricikluar ne shoqeri, kur vendin duhej ta kishin ne burg.
   Shoqata e Bareve? Shoqata e maskarenjve e kurvareve e fashisteve te gjithe te djathte, bejne ligjin ne vend, mjafton te hapin gojen.

   Liri demokracia e 90es nuk ishte kerkese per popullin por per qelbesirat, u kerkua liri demokraci nga krimi e maskarai, se diktatura e proletariatit jau shtypte koken.
   Ata kekuan liri demokraci atehere, dhe vazhdojne te njejtin avaz sot.
   Hapni syte nga liri demokracia, nga liria e shprehjes se maskarait.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim