Për sekretar Malltezin dhe Sazan shkencëtarin

Arben Duka February 24, 2016 13:31

Për sekretar Malltezin dhe Sazan shkencëtarin

Këtë radhë civilja,
protestat i ndezi,
se i prin në krye,
sekretar Malltezi!

Mbi një gardh të drunjtë,
u ndez si vullkani,
se dhe këtë herë,
nuk mungon Sazani!

Sazan shkencëtari,
burrë i kudondodhur,
partiak i shkrehur,
dhe civil i lodhur!

Civilja një sferë,
intelektuale,
po ndërmerr përditë,
beteja banale!

Them se ka arritur,
në një ditë të zezë,
kur kërkon t’i zgjidhi,
problemet me vezë!

Namin më të keq,
po ngre kate-kate,
armatosur rëndë,
me vezë e domate!

Në një verbëri,
s’ngre tamam probleme,
po është e përfshirë,
në një dhunë ekstreme!

Civilja shpalos,
vetëm revoltime,
dhe për asnjë çast,
nuk pranon sqarime!

Kur dhuna-logjikën,
e zë si në leqe,
s’kuptohet pse parku,
është një punë e keqe!

Nuk mund që civilja,
të jetë kaq brutale,
dhe të provokojë,
sherre dhe skandale!

Kur me injorancën,
civilja bën pakt,
emri i saj na duket,
një nocion abstrakt!

Se teorikisht,
ajo ka grupuar,
njerëzit më të ditur,
më të kulturuar!

Kur flet një i ditur,
njëqind herë matet,
dhe s’ka për kauzë,
vezët dhe domatet!

S’mund të katandiset,
një seksion partie,
se mendohet ajka,
e një shoqërie!

Se mendohet ajka,
e gjithë shoqërisë,
ndaj dhe politika,
e bën fare pis!

E mendoj civilen,
të zhveshur nga frika,
se nuk ka interesa,
siç ka politika!

Kush s’ka interesa,
nuk ka as orekse,
ndaj hyn në beteja,
fare pa komplekse!

Kur shfaqet civilja,
s’ka më politikë,
interesi i saj,
është vetëm publik!

Civilja s’lëshon,
përmbi shtet hordhitë,
si këto që pamë,
këto dy-tri ditë!

S’mund tok me civilen,
të dalë si këndezi,
politikë-mjedisi,
Guri e Malltezi!

Kur i sheh këta,
edhe guri plas,
se civilja është,
shoqëri me klas!

Shoqëri me klas,
dhe me dinjitet,
me vezë e domate,
Bashkinë s’e godet!

Arben Duka February 24, 2016 13:31
Komento

23 Komente

 1. intelektuali February 24, 14:42

  ME DOMATE E VEZE DO GADASIM MAFIEN KOMUNISTE
  QE PO VRET TIRONEN ME ME URBANISTIKE TERRORISTE
  S’PO LE KERKUND NJE FIJE BARI, PA PARQE PA LULISHTE
  E KA BO TIRONEN TONE SI HALE PREJ BETONI ENVERISTE

  Reply to this comment
  • N. VJOSA February 24, 19:45

   Pershendetje Duk Poeti,
   Poezia jote qendron ne krah te Poezis se te madhit Ali Asllani…
   M A S K A R E N J T …
   Ja degjojeni:
   https://www.youtube.com/watch?v=_4U3xj1G69M

   Reply to this comment
  • Po,Po February 24, 20:52

   Te jete njeriu simbol i injorances dhe te vetepelqeje te quhet “Inteletuali” , te vjen per te velle,…vetem te kjo specie mund te ndodhe . Me siguri matematike , qe tipa si ky , jane dora e sherbimeve te huaja greo-serbe
   Gomare te tille nu i lidh asgje me Tiranen ,pervec se me shpellat e Viçidolit .

   Reply to this comment
  • korçari February 25, 09:43

   Intelektuali=PROF Fuga =injorante me titull prof keto jane paradokset ne Shqiperi

   Reply to this comment
  • edi February 25, 12:05

   Tironen tone, por jo te Saliut. Kur te vrau shpellari ne mes te Tirones ku ishe ti mor trap????? Komunistin e kishit 23 vite , dukej sikur ishe ne Viçidol dhe jo ne Tirone. Shporruni more kellira qe e katandiset Shqiperine si sahan ku hane kriminelet e maleve.

   Reply to this comment
  • Ceni February 25, 13:32

   Ti or trap inteli
   qe hiqesh Tirons!
   S’mund ti thush domotes ,domate
   e gamorit gomar!

   Ti or inteltrapi qe ke lind n’tiron
   pas 97 nuk je venali!
   Kush ta ka bo Tironen prone
   Sala e jot tome!

   Ti or tirons i ri
   qe ke privatizu edhe barin n’sharre
   atje ku prehen njerez e tash edhe gamore
   tash e qun vedin venali n’sinore.

   Ty or katunar ,ty or kok pagur,
   Sala t’hoqi bishtin po qytetar s’bohesh kurr!
   Dhe sikur me shkruejt e me sha gjithni
   Mos e prek Tironen or fytyr zi!

   Reply to this comment
 2. LABI February 24, 17:32

  Arben mor the lutem,
  beni mire hesapet,
  na permende vezet,
  permende domatet!

  Por le pa permendur,
  zonjen “miradina”,
  qe e kishe mbush canten,
  plote me manderina!

  Ti shperndaje me koqe,
  si per bamiresi,
  dhe t’na embelsoje,
  me “stilin e ri”…..!

  Edhe pa pike turpi,
  dele bene alibi,
  vjene nga Gjermania,
  me “Mision te Ri”!

  Vete ket e pranoi,
  ne nje emision,
  qe Rudina Xhunga,
  vete e drejtone….!

  Le te shkojme me tutje,
  ne ket dobicllek,
  a mund te besojme,
  per fukarellek?

  Populli nuk ka buke,
  zonja “miradina”
  ne vend te kallashit,
  kish mare manderina!

  E na kish harruar,
  zonja nga qytetei,
  se nuk ngrihet dora,
  te qellohet shteti!

  Une nuk e besoje,
  se ne Gjermani,
  kjo ka ngritur doren,
  permbi polici!

  Sepse policia,
  eshte vete shteti,
  dhe po e cenove,
  te prete vec qameti!

  Mision i policise,
  eshte te ruaj shtetin,
  te ruaj qetesine,
  dhe voten e miletit!

  E si mund te ngrihet,
  zonja “miradina”
  te na shembe voten,
  me ca manderina?

  E ureje ne kulme,
  kete soj hiene,
  qe edhe ne pamje,
  me duket skizophrene!

  E na thote me nburrje,
  “vije nga Gjermania”,
  po hic s’ka kuptuar,
  c’eshte Demokracia!

  Edhe ca me teper,
  po na shane Saline,
  se i mori “gurin”,
  dhe “demokracine”!

  Por haroi mjerania,
  ne kohe te bastardit,
  u vrane kater vete,
  ne mes te bulevardit?

  Me duar ne xhepa,
  ne proteste paqesore,
  pa veze, pa domate,
  pa arme “berthamore”!

  C’do te kish ngjare velle,
  ate dite kiameti,
  ne se do t’ishe qelluar,
  policia dhe shteti?

  U vrane kater vete,
  fukarenje te ngarate,
  edhe pse nuk kishin,
  “Domate granate”!

  Pak me vone Arvizu,
  si “si baloze deti”,
  na e quajti Salen,
  goxha “burre shteti”!

  Po grindem me veten,
  mendja me gabon,
  po ndoshta kjo “zonje”,
  e ka nje “mision”!

  S’me duket e rastit!!!
  ndoshta do gjykuar,
  sa shpejte ne Tirane,
  qenka punesuar??

  Hapur e shane fare,
  dhe Gjergje Bojaxhine,
  thote – nuk eshte i “yni”
  eshte pale me Saline!

  Por nga ana tjeter,
  ne veshet e miletit,
  vijne nga dy drejtime,
  “MUSHKRITE E QYTETIT”!

  A mos velle vertete,
  zonja “manderine”,
  eshte ne nje armate,
  me Malltezerine????

  Si mund te c’kodojme,
  kete lloje hile,
  qe po can ne mese,
  Shoqerine Civile???

  Bandat dhe hajdutet,
  nuk e duan shtetin,
  se ai mendone,
  vertete per miletin!

  Ndaj dhe jane cuar,
  me nje “stil te ri”,
  me vez e domate,
  eshte “domokraci”!

  Reply to this comment
 3. intelektuali February 24, 19:09

  VEZE DHE DOMATE DO T’I HEDHIM EDVIN MYTEBERIT
  NJESOJ SI SALI KOMUNISTIT DHE ENVER DYLBERIT
  SE NE PROTESTUESIT NUK JEMI SI BYREKU NE TEPSI
  QE TA NDASH ME THIKE PD-PS O DUKE BEJTEXHI

  Reply to this comment
  • BLACK SWAN February 24, 19:48

   ju keni gjithmone te drejte I Nderuar
   por ,sepse ka gjithmone nje por [nga une ]
   “revolucionin e bejne masat ,partia i ben te ndergjegjshme ato ”
   sa nuk ishit byrek juve ,e pashe dhe une qe me syze sterre te zeza e shof Piktorin ,sepse te kesh ne krye nje zagar e kelysh zagari si Gonxhja Altin , te kesh ne krye nje kardinator si Malltezi ,se i ka ngaterruar graden Bejtexhiu ,sekre.are eshte Grida , kur e merr ne goje fjalen Grida ,syte xixa i cojne dhe Jozit …le me doktorit …nejse se u shperndava , te zesh me shkelma nje qytetar ,qe te thote “ec te bashkia ,ca ke me gardhin ” qofte dhe militant i PS ,ta zesh me shkelma
   nuk ju ben as protestues ,as shoqeri civile ,as qytetar , as byrek .te dalesh ne cdo ekran , ne andropauze totale te hormoneve ,dhe frustracionin per impotencen ta shprehesh duke perplasur librin ne shesh ,aq sa thashe Sazja mire qe nuk ka emrin si mbiemrin ,se na la shendene dhe Opinioni
   te qurravitesh si 2 vjecare se macja i lepiu cokollaten ,
   ca ppppprostiestues sepse i mori zvarre policia ,thua kishin dale me LGBT , per parade
   jo mor jo ,se nuk ka polici te sjelli lule ,ka dajak
   dhe ju e doni 24 ore ne dite ,jo per Erjonin jo ,nuk jam nga ajo lagje fare , po per perdorimin qe u beni kauzave ,protestave , idealeve .
   doni ngordhur ne dajak ,sot e sa te jeni ,kur rrini ne tufe si dele ,dhe beni kauze ardhjen ne pushtet te ca Plehrave ,qelbesirave …u kujtuat sot per fijet e barit juve ,se shurrtoret dhe betonin qe shiti deri diten e fundit qe ndenji ne bashki ai eunuku i [G]çites
   nuk e pate asnjeher ju ..civilet
   ju hidhni veze e domate , por kauzat e rreme nuk bejne asgje pervecse riforcojne pushtetin atyre qe jane
   dhe Veliaj eshte nje kafshe ideologjike ,mos harro qe ka ardhur nga e njejta rruge ,dhe seriozisht e 10 Lulken ne cdo drejtim ….
   nqs juve rrini ne proteste me Gonxhen ,kam frike se duhet te mendoheni 2 her per reputacionin
   nqs juve dilni atje sepse shpresoni te Bakalli dhe te Gjanaj ,kam frike se duhet ta vleresoni seriozisht shendetin tuaj mendor .
   ju lutem mi kurseni ato replikat me komunistet ,se do jua bej hollesisht listen e sa komunisteve keni ne radhen tuaj
   me shume respekt dhe ndjese per inatosjen qe do ju sjell ,por e verteta eshte si matematika 🙂

   Bejtexhiu ,kujdes me gradat ,se do hash ndonje fjalim nga Grida dhe ti ,qe te vij mendja verdalle 😛

   Reply to this comment
   • intelektuali February 24, 21:37

    O Mjellma e Zeze si qumuri i Gon Llakes tek Vizion Plusi qe te gjithe enveristet e sulmuan si ARMIKU i Kllases se kishte treguar shaka pa kripe ne skecet humoristike, por enverista kishin mbetur shume te kenaqur nga intervista muzikore e Kukumjackes se Kuqe Rudina Xhunga me kriminelen gjakatare Nexhmije Hoxha qe mbushi lumenj me gjak njeriu ne vendin tone, pra o Mjellma e ZEZE po me duket sikur po behesh gradualisht si Merimanga e ZEZE qe di te akuzoje vetem ARMIKUN e Kllases, por nuk kujtohet fare per krimet e saj monstruoze duke i spjeguar si krime te SHTETIT.

    Reply to this comment
    • BLACK SWAN February 25, 00:22

     une nuk akuzoj ,une argumentoj , une spjegoj , une nuk dua dhe insistoj qe nuk jam turme ,UNE NUK HARROJ !
     nuk kam piken e dyshimit qe ju e dini qe kjo eshte nje kauze e humbur ,nuk kam piken e dyshimit qe ju dini te kerkoni protesta ,pse jo lufte ,per probleme serioze qe ka aty ,sepse aty ka aq probleme serioze ,saqe zoti ju ruajt ,problem me serioz eshte universiteti ,arsimi
     si u hesht aq shpejt per te ??
     sepse partise tuaj i duhen dele ,ju civileve ju duan dele
     FMN ca po thote ? kete jua thone ne formen e diskutimeve qe ben Grida ,aqsa askush nuk lexon me fare per kete ,por ama vdekja nga ato raporte duket
     nejse ,tani jeni ne fazen qe ju duhen ca pike per fijet e barit ,nuk dhe dyshoj te entuziazmi infantil i disave
     por juve jeni teper i madh dhe me eksperience per ti ber publicitet nje loje te felliqur .
     nuk vjen PD ne 2017 ,as ata riformatoret e Ekremit ,ruajna zot ata jane me debila se ai qe iku
     njerzit nuk votuan Edin ,jo mor jo ,hoqen Salen ,Zhelen ,Boden ,hoqen ata qe e thane barin ,kudo ku ju shkeli kemba vetem vrane e vodhen .kjo situate nuk erdhi sot nga Rama ,jo jo ,erdhi nga loku qe ngeli ne fb tani
     loku qe i merr te keqen Nexhmija
     “une kam vetem nje pallat 115 mt ne Tirane ,kam vetem 60 mij euro ” pasurine ma vune kalamajte
     po kalajmate cfare futen ne ..qe beren pasurine ??
     peshtyjne gjak shqiptaret qe nxjerr ….kalin Shkelzeni
     peshtyjne gjak shqiptaret qe nxjerr llapen ajo rrospia e ketij Prostituesit qe i rri ti pas
     ketyre qe po u qan zemra per pushtet ,ashtu per fijet e barit …..
     nuk je dakort me mua ?
     ateher dhe Nexhua ka te drejte kur tha mezi e nxirrja muajin ,kemi vuajtur shume ….kur ju villnit gjak Spacit
     Historia perseritet i Nderuar ,perseritet ne formen me te keqe nqs nuk ben dallimin
     si del ti per fijet e barit , kur keni nje ligj per pronat qe eshte ku therret qameti ??
     po si nuk ka turp ALIZOTI ,qe vete me ndyhet me departamente te perndjekurish e llogje ,LLOGJE
     te partia e derrave ,per shkurt PD ?? 13 vjet ne pushtet ,nuk ju mjaftuan juve qe e tallen bythen ne menyren me mizore ??
     KENI PAK RESPEKT PER VETEN JUVE ??
     PER ATO FAMILJE TE NDERUARA QE KENI TRASHEGUAR MBIEMRIN ???
     degjo I Nderuar , eshte mire qe une mos ta hap shume gojen ,sepse me vjen zor nga vetja ,
     keta qe jane ne pushtet ,nuk jane as komuniste ,as enveriste ,jane asgje !!
     e shikon ate torollaken e Kthimit te pronave ti ?
     ajo eshte nje debile e gjysem ,qe nuk ka cfare te bej fare me pronat ,se nuk la me Saliu prona e ish pronare
     e shaj kot qe i them Gegprifti ,se Llambi i gjore gjithe jeten kominoshe veshi ,1 mil tone mineral ne vit raportonte Komiteti Qendror ,dhe ateher te ikte koka nga raportimi
     nejse ,si te thashe nuk dua te zgjatem
     po kur ju rreshtoheni akoma ne proteste ,kur ju akoma jeni shtojca te sekretarit te pare ,kur ju akoma luftoni per te djathten e shokut Baci qe ne 89 krijoi organizatat e koperativave vullnetare te Envorrit ,e sa e sa gjera qe me duhet te shtrengoj dhembet per mos te folur
     ju mund te me quani Nexhmije , merimange , e nuk di une me cfare ,bejeni gjithmone ,nga une keni leje dhe respekt ,por ,por MOS HARRO ,si dhe shkruante B.Breht
     ” vicat pas daulles hedhin hapin ,per daullen vete lekuren e japin “

     Reply to this comment
     • intelektuali February 25, 12:14

      Mua sapo dal ne drite dhe shkruaj dicka ne DITA, kercen zgupthi Neti Interneti nga brima ku eshte futur ne Austrine e Kurt Vajdhajmit apo Vezhguesi F nga brima e miut dhe me quajne FASHIST apo ZOGIST duke harruar qe Zogu iku me vrap nga Shqypnia i ndjekur nga fashistet, por duke harruar fare qe IDHULLI i tyre Kumandari Legjendar Enver Hoxha ka jetuar si veshka mes dhjamit tek vila e kunatit te vet kryefashist dhe minister i jashtem i qeverise kuislinge Bahri Omari me ndikim shume me te madh tek Hitleri se Xhafer Deva qe shpetoi koken ne SHBA pas lufte sepse kishte spiunuar komunistet tek CIA.

      prandaj:

      Nuk te kam quajtur as Nexhmije dhe as Merimange e Zeze qe eshte emer i vecuar per kriminelen gjakatare te Enverit, por kam pasur metamorfozen tuaj nga Love apo Veronika Pika Pika me pozite te qarte per ceshtje te shoqerise publike, tani transformuar ne Mjellmen e Zeze qe eshte nje dukuri naturore e vacante, por qe po ngaterron te bardhen nga e zeza.

      prandaj:

      po e mbyll filozofine time me nje tregim te vertete te Kohes se Qepes:

      Kur gjate luftes Mehmeti e pa qe ne radhet e partizaneve po futeshin edhe cuba vrastare e hajdute oridinere si bashibozuket e babe Myslymit nga Peza ne nje thes me besimtaret e baba Fajes nga Martaneshi, pra ai Mehmeti nga Mallkastra pyeti Enverin nga Tirana e Bahri Omarit:

      “PO PSE ME KETA CUBA DO TE LUFTOJE LANCI-YNE?”

      Enveri ate kohe qe hante dhe pinte mire e bukur ne vilen e kunatit te vet kryefashit Bahri Omari, por qe Marshalli Tito e kishte zgjedhur si mekembes te tij ne Shqypni ja ktheu:

      “PROBLEM ESHTE NUMURI DHE JO PERMBAJTJA SEPSE SA ME I MADH NUMURI AQ ME SHUME PLUMBA PER ARMIKUN!”

      prandaj o Mjellma e Zeze sot pergjigjemi me te njejten monedhe se problemi yne si Shoqeri Civile Shqyptare e pjerdhur nga demagogjia enveriste eshte numuri dhe jo permbajtja majtas-djathtas komuniste, vecse me ndryshimin thelebesor se:

      NE NUK QELLOJME ME PLUMBA, POR ME VEZE DHE DOMATE TE PRISHURA.

   • Komiti 3 February 25, 01:22

    Uf paska dale ky black krimbi qe ha m… ne cdo koment . O krimb a ja ke ps satome

    Reply to this comment
 4. N. V. February 24, 20:07

  Prape ti ,
  Nastradin Fashist Merimanga , i ashtuquajtur @intelekt-hale,
  O Fashist 24 karad,
  Koha jote ka perenduar qe me mbarimin e Luftes se Dyte Boterore, kur ushtaret e Hitlelit dhe te Duçes, u munden me turp nga koalicioni i madh Antifashist Boteror!
  Vetem ca mbeturia fashiste si puna jote, ndryshuan ngjyren e Kameleonit dhe i shpetuan ndeshkimit te popujve!…
  Per te ardhur keq qe ti mbeturine hitleriane dhe e Duçes, ke mbetur akoma dhe tani , nga qe je currufjapsur, tani qe po te afrohet Vdekja, po shkon prap ne fis, duke dale hapur si Fashist dhe duke shperdoruar Lirine e Fjales…
  Me qindra jane komentet qe te denoncojne Familjen tende biologjike si SHERBETOR TE FASHIZMIT ME TE ZI TE DUÇE MUSOLINIT!…,
  O Qen i zgjebosur,
  prindrit e tu biologjike u munden dhe u shfarosen ne Lufte….po ja qe paska lene pas nje Shurdhjese si ty…
  Une e kam marre vesh kush je ti injorant 24 karatsh, te kam debatuar disa here , kur kam lexuar SHPIFJET E TUA MONSTRUOZE, por ti nuk vë mënt…!
  Une nuk bej pjese ne asnje Parti, por edhe po te isha komunist, konservator, Socialdemokrat, ambientalist, liberal apo i ngjyrimeve te tjera politike, do ta kisha per nder…Kushtetuta austriake denon vetem Fashist si ty…Edhe ketu edhe ne Gjermani. Ketu e denojne propaganden Fashiste, ndersa ne Gjermani sa here demostrojne Neofashistet si ty, ua thyejne kembet dhe kercinjt dhe jane gati ti nxjerrin jasht Ligjit!
  E kuptoj pozicionin tend prej Fashisti dhe Kulish Tradhetari me gjak te zi prej Esat Pashe Toptani!…
  Une jam nje Patriot i vendit tim, pamvarsisht preferencave politike dhe me zemeron fakti kur shohe disa Shurdhjesa mbeturina te Fashizmit qe hidhni balte pa pushim mbi Komandantin e Antifashisteve shqiptare, i pranuar nga Populli shqiptar per Gjysem Shekulli dhe i respektuar ne te gjitha organizmat boterore, pamvarsisht pikpamjeve ideologjike, edhe
  Se u burgosi ju mbeturina qe ju mundi dje ne Lufte!…
  Ai lloj Komandanti edhe ty do te kish derguar me ate Sorollopin tend ne Esfel te Gomarit, por si Kameleon qe je ti i lepive Sumen E. hoxhes, ju lepive Njerzve te tij ne pushtet dhe si. Kameleon qe je , spiunove shoket e Bugut per te patur privilegjin ti perketheje veprat E. Hoxhes!…Keto te tera nga vet deponimet e tua, te shkruara te Zeze mbi te bardhe!…
  Ti je i ndergjegjshem se po te kidhin marre vesh si Nastradin te Vertet Fashist qe je, do ta kishin rjepur Lekuren me Sterrall!…
  KJO ESHTE ARSYEJA E VERTETE E TERBIMIT TEND O ZAGAR FASHIST I OREVE TE VONA!…
  Dhe tani, kupto pak o Injorant 24-Karatsh,
  se çdo Personalitet matet nga vlera e tij se sa e çon para me Vepren e vet Jeten dhe zhvillimin ekonomikoshoqeror te nje populli!….
  Pikpamjet politike te njerit apo tjetrit jane te vleresueshme vetem me sherbimin qe i bejne emancipimit te nje Populli…
  Ne Europen e Lire Demokratike, pamvarsisht nga pikpamjet e ndryshme, partite merren vesh, bejne koalicione dhe qeverisin!!!
  Por ti or i currufjapsur i pasherushem , nuk i kupton dot keto gjera!
  Nje lloj si partit e tjera edhe komunistet, kudo ne Europe, marrin pjese ne Qeverisje, o Injorant 24 -Karatsh…Njesia administrative ku jetoj une qeveris ne koalicion disa parti, tok me komunistet dhe pa pjesmarrjen e tyre nuk formohet dot shumica e nevojshme politike!
  A e more vesh o Injorant klasik?!…
  Dhe ta marresh vesh nje here e mire, une e mbroj E. hoxhen pikerisht se e sulmoni ju pjellat e Fashizmit, se po qe per mua personalisht, ai me ka denuar Babane tim, por une nuk jam aq meskin qe te shese Atdheun tim , vetem i nisur nga interesa meskine!
  O Nastradin Zagari,
  Shqiperise i rreh Zemra Majtas!
  Dy Partit qe kane Voten e Shumices se Shqiptareve, jane te Majta te deklaruara, ne ate krah qe eshte Zemra…TiZagar pandeve se u be deti Kos dhe ju bashkangjite ne fillim Sali Kryekriminelit, por si Kameleon qe je, leh si Qen pa erë, ne Shkretetire!
  Une te kam thenedhe here tjeter per profilin tend politik , or Fashist me rrenje dhe me dege, ME GJAK TE ZI PREJ ESAT PASHE TRADHETARI…:
  Esat Pashen e qeroi nga kjo Bote Populli Shqiptar, me doren e Libohovitit trim Avni Rustemit!…Ty po te lene te marresh fryme, te punosh e jetosh si gjithe te tjeret, por jo te besh diversion fashist, perçares dhe S h p i f e s…
  Jo me kot te kam thene, krijo me mire nje Parti te Shpifsve dhe Thashethemexhinjve te Shqiperise….Eshte e vetmja pune qe di te besh se ndoshta te zgjedhin Kryetar te saj…
  Shikoj që, ketu ne kete blog te hapur e shperdoron keq te drejten e Fjales se lire, ben thirrje fashiste, prandaj kur te demaskojne keq Komentuesit, ndryshon edhe Nicknamet, por nga jashtqitjet qe nxjerr nga goja dhe Truri yt i mykur dhe i sklerotizuar, kuptohesh menjehere qe je Nastradin Matufi, me 100 nickname…, per te fshehur demagogjine tende prej Kameleoni….!
  Asnje Qeveri ne bote nuk i do Kameleonet si ty, ti ke lindur si gjak i zi toptanas dhe Kurrizin tend te shtember vetem nje vend e rregullon…
  Kesaj radhe paske nryshuar prape ngjyrat e Kameleonit..
  I lepike menderen Sali Fashistit…!
  Fashist ke lindur dhe Fashist do vdesesh, o
  Krimbi me i qelbur i ketij blogu…!

  Reply to this comment
  • BUJARI JU DEGJON February 24, 20:32

   Neti,mos ja merr per keq Nastradinit,se te shumtat e komenteve ja shkruan gomari,pa leje… 🙂
   Qe kur Nastradini i tregoi ne mirebesim paswordin,nuk permbahet veshegjati… 🙂

   Reply to this comment
   • intelektuali February 24, 20:49

    Bej te fala Bahir Omarit, kunatit kryefashist te qeverise kuislinge dhe bamires qe strehoi ne vilen e vet Enverin me Nexhmijen dhe nga ku Enveri spiunoi tek fashistet Qemal Stafen dhe dallkauket e tjere komuniste.

    Reply to this comment
   • intelektuali February 24, 21:39

    Mos me sha gomarin se eshte me inteligjent se ty

    Reply to this comment
   • NETI VJOSA February 25, 09:45

    I nderuar @Bujari ju degjon,
    Ke te drejte ne ironine tende, por ky plehre komentues me 100 nickname, eshte nje shpifes i ndyre, qe o zot, nuk ja gjen nje te dyte….Me revoltoi pa mase sidomos kur nuk i gjen asnje koment, (por kur them asnje koment per be…, )ku te flas diçka pozitive per Shqiperine… dhe me e poshtra eshte se nis e shpif per ata qe deri dje u ka lepire Menderen…! Te gjjthe ata qe nuk i pelqejne i quan
    enveriste, sikur ky M o n s t e r duhet te marre fryme ne kete bote dhe te tjeret le te vdesin…Ka diçka shume te poshter ne shpifjet e tij…Kupen e mbushi kur nisi te shpif per nje shok timin gazetar, te cilin une e kam njohur personalisht….Eshte fjala per Gazetarin e njohur dhe te shquar Arshin Xhezo, i cili u nda nga jeta para pak ditesh…Nje shpifje e ndyre e ketij Nastradin Hale Toptanit!….Ky plehra nastradin u aktivizua shume sidomos pas ndryshimit te sistemit, (punonte ne laboratorin e thashethemeve)hiqej si i persekutuar,
    edhe pse shoket e tij te burgut e paralarmeruan disa here, se kish qene perkthyes i veprave te E. Hoxhes dhe kish siguruar nje qoshe te ngrohte ne vitet e “denimit”…!…
    Por ta leme kete Ndyresire dhe te them diçka per keta maskarenjt t e Protestes, qe i stigmatizon aq bukur Poeti yne i respektuar A. Duka.
    …Po lexoja dje rastesisht nje interviste te kesaj Boçarit, (e cila , ne mos jam gabim ka shkruar shpesh edhe ketu tek DITA…)
    Nga komentet me eshte dukur korrekte, por kur pashe qe provokoi Policin ne proteste me nje agresivitet te shemtuar, sidomos per nje femer,
    mu neverit!…
    Kish dhene dhe nje interviste ne ne Televizion dhe e dini si e motivonte protesten, kur e pyeti moderatorja ?…
    Ja, po e riprodhoje origjinal:
    …”Sepse jane bere shume kanale e gjera të tjera qe i pengojne bretkosat te shkojne ne liqen të shumohen dhe duke mos u shumuar bretkosat do dalin minjt e gjera te tjera!…”
    Zbulim i nje te Fandaksure,!
    nje lloj si ky “shkencetari” yne Sazan Guri….!
    Edhe kete Sazanin e kam degjuar ne nje intervist ku shprehimisht fliste per kafshet dhe sidomos per Ujkun…
    – E di ti, – i tha serbes Sazua Moderatores, …Ujku eshte shume i mire, bile ai edhe kur ha dhënt, nuk ha ato te shendoshat , por vetem ato te dobtat…”
    E mbylla Televizorin dhe qe atehere nuk e degjoj me Sazon tone, duke i thene ketij te fandaksuri ( qe mund te dije shume, por eshte magazine pa iventar…)
    O SAZAN TE HENGERT UJKU…TY, BOÇARIN, SUPERDHENDRIN QE I KA PJELLE MUSHKA, ATE ALTIN ZAGARIN DHE TE GJITHE ZAGARET E TJERE QE U SHKOJNE PAS, SI MISH PER TOP, KETYRE TE PERDORURVE TE FANDAKSUR…të Sali Kodoshit!…

    Reply to this comment
 5. Saliu Komunist i pabese dhe serb.. February 25, 04:48

  Intelektcari Tironc, qe ne vend te stomakut ka plonc.

  Reply to this comment
 6. XXXL February 25, 04:53

  Intelektcari shikoji tironcit ne foto, brekegrisurit dhe morracaket shpellare qe te kane zene token me tabele “Toke e CXanun” me porosi dhe urdher te Saleh Qenit dhe Azem Kriminelit qe e vrane si qen rruge Se shpejti Krimineli Sali & Familja & CO e kane vendin prane Zanit Caushit qe do t’u meoje lojen e kapjes se sapunit ne dush. Do zoti nuk je edhe ti ne rrjesht qe te hapesh by** me keq se te kane hapur shpellaret, ore toc.

  Reply to this comment
 7. "Horri i Bulevardit" February 25, 09:42

  E verteta eshte se pjellat e salehut jane armiqte e Shqiperise, por kur kjo Shqiperi e shkrete ska burra qe ti hedhin shpellaret e salehut ne birucat e pederasteve, mire e bejne.
  Nuk eshte cudi qe nje dite te dale edhe shkerdheni dhe te akuzoje Rilindjen, se shkaktoi Gerdecin.
  Shkerdheni shetit neper bote sa here ti doje suma, ku jane haklajt?,

  Reply to this comment
 8. NETI VJOSA February 25, 09:46

  I nderuar @Bujari ju degjon,
  Ke te drejte ne ironine tende, por ky plehre komentues me 100 nickname, eshte nje shpifes i ndyre, qe o zot, nuk ja gjen nje te dyte….Me revoltoi pa mase sidomos kur nuk i gjen asnje koment, (por kur them asnje koment per be…, )ku te flas diçka pozitive per Shqiperine… dhe me e poshtra eshte se nis e shpif per ata qe deri dje u ka lepire Menderen…! Te gjjthe ata qe nuk i pelqejne i quan
  enveriste, sikur ky M o n s t e r duhet te marre fryme ne kete bote dhe te tjeret le te vdesin…Ka diçka shume te poshter ne shpifjet e tij…Kupen e mbushi kur nisi te shpif per nje shok timin gazetar, te cilin une e kam njohur personalisht….Eshte fjala per Gazetarin e njohur dhe te shquar Arshin Xhezo, i cili u nda nga jeta para pak ditesh…Nje shpifje e ndyre e ketij Nastradin Hale Toptanit!….Ky plehra nastradin u aktivizua shume sidomos pas ndryshimit te sistemit, (punonte ne laboratorin e thashethemeve)hiqej si i persekutuar,
  edhe pse shoket e tij te burgut e paralarmeruan disa here, se kish qene perkthyes i veprave te E. Hoxhes dhe kish siguruar nje qoshe te ngrohte ne vitet e “denimit”…!…
  Por ta leme kete Ndyresire dhe te them diçka per keta maskarenjt t e Protestes, qe i stigmatizon aq bukur Poeti yne i respektuar A. Duka.
  …Po lexoja dje rastesisht nje interviste te kesaj Boçarit, (e cila , ne mos jam gabim ka shkruar shpesh edhe ketu tek DITA…)
  Nga komentet me eshte dukur korrekte, por kur pashe qe provokoi Policin ne proteste me nje agresivitet te shemtuar, sidomos per nje femer,
  mu neverit!…
  Kish dhene dhe nje interviste ne ne Televizion dhe e dini si e motivonte protesten, kur e pyeti moderatorja ?…
  Ja, po e riprodhoje origjinal:
  …”Sepse jane bere shume kanale e gjera të tjera qe i pengojne bretkosat te shkojne ne liqen të shumohen dhe duke mos u shumuar bretkosat do dalin minjt e gjera te tjera!…”
  Zbulim i nje te Fandaksure,!
  nje lloj si ky “shkencetari” yne Sazan Guri….!
  Edhe kete Sazanin e kam degjuar ne nje intervist ku shprehimisht fliste per kafshet dhe sidomos per Ujkun…
  – E di ti, – i tha serbes Sazua Moderatores, …Ujku eshte shume i mire, bile ai edhe kur ha dhënt, nuk ha ato te shendoshat , por vetem ato te dobtat…”
  E mbylla Televizorin dhe qe atehere nuk e degjoj me Sazon tone, duke i thene ketij te fandaksuri ( qe mund te dije shume, por eshte magazine pa iventar…)
  O SAZAN TE HENGERT UJKU…TY, BOÇARIN, SUPERDHENDRIN QE I KA PJELLE MUSHKA, ATE ALTIN ZAGARIN DHE TE GJITHE ZAGARET E TJERE QE U SHKOJNE PAS, SI MISH PER TOP, KETYRE TE PERDORURVE TE FANDAKSUR…të Sali Kodoshit!…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*