Shpallen fituesit e Çmimit Nobel në mjekësi

October 7, 2019 11:56

Shpallen fituesit e Çmimit Nobel në mjekësi

Fituesit e çmimit prestigjioz janë William Kaelin, Sir Peter Ratcliffe dhe Gregg Semenza.

Sipas njoftimit zyrtar të Institutit “Karolinska” në Stokholm të Suedisë, tre shkencëtarët janë përzgjedhur fitues të çmimit të famshëm për shkak të zbulimeve lidhur me ndjeshmërinë dhe përshtatjen e qelizave ndaj pranisë së oksigjenit.

Sipas “The Guardian”, tre shkencëtarët do të shpërblehen me nëntë milionë krona suedeze që përkon me 828 mijë euro.

William  Kaelin Jr ka lindur në vitin 1957 në New York dhe është profesor i mjekësisë në Universitetin e Harvardit.

Përveç çmimit të sotëm Nobel në Mjekësi, ai gjithashtu ka fituar ASmimin ASCO Science oncology 2016, dhe AACR Princess Takamatsu Aëard 2016.

Studimet laboratorike të tij bazohen në  proteinat sulmuese  të tumorit.

Ai u bë Ndihmës Drejtor i Shkencës Themelore në Qendrën e Kancerit Dana-Farber të  Harvard në vitin 2008.

Hulumtimi i tij në Dana-Farber është përqendruar në rolin e mutacioneve në gjenet e shtypësve të tumorit në zhvillimin e kancerit. Puna e tij është financuar nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë, Shoqëria e Kancerit Amerikan, Fondacioni Bamirës i Doris Duke dhe shumë institucione të tjera.

Gregg L. Semenza është profesor i pediatrisë, onkologjisë së rrezatimit dhe shkencave të rrezatimit molekular, kimisë biologjike, mjekësisë dhe onkologjisë në Shkollën e Mjekësisë Universitare Johns Hopkins.

Dr. Semenza është Profesori i Pediatrisë i C. Michael Armstrong dhe shërben si drejtor i programit vaskular në Institutin e Inxhinierisë së Qelizave.

Ai është një nga studiuesit kryesorë të sotëm për mekanizmat molekulare të rregullimit të oksigjenit.

Dr. Semenza ka udhëhequr zbulimin se si qelizat përshtaten me ndryshimin e niveleve të oksigjenit.

Ai është i njohur për zbulimin e  proteinës HIF-1,  i cila kontrollon gjenet në përgjigje të ndryshimeve në praninë e oksigjenit.

Sir Peter John Ratcliffe  ka lindur më 14 maj 1954 dhe është një mjek britanik dhe biolog molekular dhe qelizor.

Ai është shumë i njohur për punën e tij në reagimet qelizore ndaj hipoksisë, ku fitoi dhe çmimin Nobel.

Ai është praktikues në Spitalin John Radcliffe, Oxford dhe ka qenë profesor i Mjekësisë Klinike dhe shef i Departamentit të Nuffield të Mjekësisë Klinike në Universitetin e Oksfordit që nga viti 2004.

Që nga viti 2016 ai është drejtori i Institutit Target Discovery, Universiteti i Oxford, dhe Drejtor i Kërkimeve Klinike, në Institutin Francis Crick.

Në fillim të viteve 1980 studiuesit dinin shumë pak rreth proceseve themelore të qelizave që çojnë në hipoksi.

Kjo ndryshoi e gjitha në 1989 kur Ratcliffe, i cili kishte qenë duke stërvitur si specialist i veshkave, krijoi një laborator për të eksploruar rregullimin e eritropoietinës, një hormon përgjegjës për stimulimin e prodhimit të qelizave të kuqe të gjakut.

Grupi i Ratcliffe  kuptoi se qelizat e veshkave nuk ishin qelizat e vetme që reaguan ndaj hipoksisë dhe ai ndihmoi për të zbuluar një zinxhir molekular të detajuar që përdorin qelizat për të kuptuar oksigjenin.

Pjesa më e madhe e të kuptuarit tonë aktual për hipoksinë ka dalë nga laboratori i Ratcliffe.

o.j/dita

October 7, 2019 11:56
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*