Kënga “Ktheju tokës” do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovision 2019

December 23, 2018 09:23

Kënga “Ktheju tokës” do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovision 2019

Këngëtarja e njohur Jonida Maliqi, do të përfaqësojë Shqipërinë në festivalin më të madh evropian ‘Eurovison’ që vitin e ardhshëm do të zhvillohet në Izrael.

Jonida Maliqi, u shpall fituese e festavilit të 57-të në RTSH me këngën “Ktheju tokës”, me muzikë dhe poezi të Eriona Rushitit. Këngëtarja fitoi 228 pikë nga juria.

“Nuk e besoj dot! Falenderoj ata që e krijuan këtë këngë!”,- tha mes emocionesh ajo.

Vendi dytë shkoi për Ledia Lufin dhe i treti, për Eranda Libohovën. Ndërkaq Marko Strazimiri dhe Imbro, ishin fitues të çmimit të të rinjve, ndërsa çmimi i medias ishte për, Eranda Libohovën.

 

l.h/ dita

December 23, 2018 09:23
Komento

9 Komente

 1. Perkthyesi December 23, 14:16

  Une nuk jam specialist muzike, pavaresisht se e njoh muziken dhe mjaft kompozitore boterore bejne pjese ne kolanen e koloseve qe une i kam per zemer. Me vjen keq, dhe lus te jem i gabuar, por kjo kenge nuk ngjitet mbi vendin e njezet ne klasifikim. Ne keto evenimente, ne se kenga nuk shoqerohet me koreografi te spikatur dhe me nivel shume te larte, atehere deshtimin e ke shume prane. Sidoqofte, shpresoj te gaboj ne parashikimin tim!

  Reply to this comment
  • Koqa December 23, 17:36

   Nuk ma merrte mendja se do kishte komentues dhe per kengen e Eurovizionit ,zakonisht merremi me politike.
   Nqs jeni meshkuj dhe merreni me kenget e Eurovisionit nje epitet ju shkon .. Gay qe I thoni ju shqipot e Amerikes

   Reply to this comment
 2. Lame Duka December 23, 14:59

  Perkthyesit: Trego fare ke perkthyr drejt deri me sot, qe te besojme.
  Kenga ka mesazh domethenes.
  Nuk thuhet se kush eshte ai qe ka realizuar orkestracionin, qe perben nje nder vlerat e saj.
  Autorja e re e kenges duhet pergezuar, si dhe kengetarja e njohur .

  Reply to this comment
  • Dori December 23, 16:08

   Ore, Lame, meqenese po merr ne mbrojtje nje skandal, te pakten shkruaje tekstin e kenges, se une nuk mora vesh asnje fjale….!? Ndoshta kenga i pershtatet gjendjes aktuale politike ne Shqiperi…

   Reply to this comment
  • Perkthyesi December 23, 17:37

   I nderuar Lame Duka! Nuk ka nevoje fare te ju tregoj se cfare kam perkthyer, vecse po ju sqaroj se me kete pune merem qe nga viti 1977!! Ketu behet fjale per nje kenge, te cilen e kam degjuar me dhjetra here deri me tani, dhe asnjehere nuk me ka lene gjurme (per dike miund te jete shume melodioze, ceshtje preferencash). Muzika komunikon me ane te harmonise se tingujve. Kjo kenge, sigurisht mua me duket sikur buron nga skutat e errta dhe te paeksploruara te shkretetirave te Lindjes se Mesme. Ne se do te renditet ne dhjete vendet e para, do kerkoj falje publike ne kete gazete! Respekte!

   Reply to this comment
 3. Drini December 23, 16:57

  Kenga do perkthyes shqip shqip
  E vetmja merite qe ka kengetarja jane dhembet qe i ka bere me paret e ish burrit kur benin kontrabande me Gimen e Skenderbeut.
  Keta qe qe i conin Nanos gruan per parje. 😀

  Reply to this comment
 4. besa December 23, 21:59

  Po pse kur u zhvillua festivali ne Shqiperi? Po, po si nuk e mora vesh, vetem sot kur degjova lajmet e mora. Sinqerisht keqardhje per kete eveniment muzikor se i kam ndjekur rreth 40 festivale. Tani e degjova, por muzika mu duk si andej nga lodrat e malesise.

  Reply to this comment
 5. kunati i shokut Luli December 24, 07:08

  Kengen nuk e kam degjuar [nuk e mora vesh qe festivali qenka zhvilluar],por kjo kengetarja vetem e tille nuk me duket…..kjo te tremb me paraqitjen mashkullore te saj.
  He mo se mos eshte hera e pare …..e kemi tradite ne paraqitjen skandaloze ne Eurovizion…..skipetar hesapi….

  Reply to this comment
 6. STEFANIA December 24, 14:09

  Orkestra- regjizor ku e kemi vendin, NE.
  Regjizori- ju jane rritur ca ‘veshet, po ju ‘fus ne kafaz’

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim