Shpërblimi dhe ndëshkimi i Kserksit, mbretit të persëve

February 4, 2016 21:09

Shpërblimi dhe ndëshkimi i Kserksit, mbretit të persëve

Kserksi, mbreti i Persisë, ndërkohë që tërhiqej nga Greqia me një anije fenikase, ndeshi në një stuhi të fuqishme.

Anija ishte e tejmbushur me persë dhe dukej se do të fundosej.

Kserksi pyeti kapitenin nëse kishte ndonjë rrugë për të mbijetuar, dhe kapiteni i tha se duhej që të ulej pesha e anijes.

Me të dëgjuar këtë, Mbreti iu drejtua perësve: “Tani, siguria ime varet nga ju. Tani, tregoni respektin tuaj për mbretin”.

Shumë prej tyre u hodhën në det dhe anija u lehtësua, dhe persët e mbetur mbërritën të sigurtë në breg.

Kserksi kërkoi menjëherë që kapitenit t’i jepej një kurorë e artë për faktin që i shpëtoi atij jetën, por në të njëjtën kohë urdhëroi që atij t’i pritej koka, për shkaks e kishte shkaktuar vdekjen e aq shumë perësve në det.

February 4, 2016 21:09
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*