Shpërdoroi detyrën, nis procedimi penal ndaj ish-ministrit të Berishës

July 7, 2015 16:25

Shpërdoroi detyrën, nis procedimi penal ndaj ish-ministrit të Berishës

Ish-Ministri i Arsimit, Myqerem Tafaj, po hetohet për shpërdorim detyre. Njësia task-forcë e krimit ekonomik në Prokurorinë e Përgjithshme konfirmon se 3 muaj pas depozitimit të kallzimit nga zyra juridike pranë Ministrisë së Arsimit, ndaj tij ka nisur proçedimin penal.

Ish-ministri Tafaj, aktualisht deputet i PD-së ende nuk ka dhënë versionin e tij në lidhje me këto akuza. Grupi hetimor është duke mbledhur të gjithë dokumentacionin dhe proçedurat që janë ndjekur prej tij në akreditimin e një Universiteti privat. Në 26 mars të këtij viti në Prokurorinë e Përgjithshme u depozitua një kallzim penal ndaj Tafajt.

Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Arsimit ka dokumentuar dy raste që lidhen me dhurimin e një pronë një subjekti privat dhe marrje leje në kundërshtim me ligjin pas refuzimit që i ka bërë këshilli i akreditimit ketij Universiteti. Burime nga organi i akuzës theksojne se Tafaj dhe persona të tjerë, firmat e te cilëve figurojnë në disa dokumenta zyrtare të dosjes hetimore, do të thirren për të dëshmuar.

July 7, 2015 16:25
Komento

9 Komente

 1. Ganiu July 7, 16:57

  Hajdut i madh ka qene ky fytyra anemke e sali kriminelit. Shume ka vjedhur dhe po te kete nje hetim serioz atij hajduti te vete shpAllur prof i duhet konfiskuar gjithcka edhe ajo shtepia qe ka ne gjermani qe e ka blere me parate e vjedhura dhe ai duhet te shkoje ne burg. E meriton profesori i veteshpallur te vuaje per ate qe ka vjedhur. Eshte peshku me i vogel nder hajdutet e pd dhe mund te fillohet me arrestimin e tij kete po te kerkon dhe us dhe be o edvini i gjate frikacak.

  Reply to this comment
 2. Darius July 7, 17:19

  Po ai Vioncelisti Beni Mamajve,Mrika nuk ja futi dot???
  Apo kane hall se po e ngacmove m#tin bie ere??

  Reply to this comment
 3. wickedgame July 7, 17:30

  Paste kemben e mbare.Hajt ne koke te shpellarit.

  Reply to this comment
 4. Gjenerali i Saliut July 7, 20:57

  Ky eshte monster, gjoja profesor, por nje i paafte ne kulm. Absurditeti (dhe jo vetem ky, por te gjithe soji i Saliut) kane marre titullin profesor (qe ne 1994), pa patur asnje aktivitet shkencor e pedagogjik; e vetmja merite e tyre eshte se i sherbyen Sales dhe vetes me devotshmeri. Haram u qofshin te gjitha ao qe kane marre padrejtesisht. Plehra! Por, edhe keta te Ministrise se Arsimit, nuk po bejne asgje; le ti hapin nje here dosjet e ketyre pseudoprofesoreve, qe sot bertasin me te madhe kunder projekt ligjit te Arsimit te Larte.

  Reply to this comment
 5. Mjeku popullor July 7, 22:37

  Me nderhyrjen e Myqerem Tafajt, nje i aferm i tij, i cili ka mbaruar studimet per gjeologji miniera, u sistemua me pune si mjek ne Institutin e Mjekesise Ligjore.

  Reply to this comment
 6. "BALASHI" July 7, 22:46

  Ne kohen e ketij si minister u be kerdia ne arsim. Cdo pallat pati universitetin e vet. Pastaj mos harroni qe atje, ne ate digaster urdheronte nje budallack, sic ish gruaja e tij…

  Reply to this comment
 7. Linda July 7, 22:59

  Me aq sa e njoh une, i mungon integriteti i nje intelektuali me Ph.D.
  Kur u bashkua me Salen, kujtoi se u be deti Kos.
  Legen me diplome, asgje tjeter ky verdhacuk.

  Reply to this comment
 8. askushi July 7, 23:32

  Thjeshte nje pseudointelektual, sa per te tjerat duke qen inkoshjent do te mosha gjynah qe na kane drejtuar njerez te till me vite te tera!

  Reply to this comment
 9. besa July 8, 04:09

  ma se shumti ka vjedh edi rama krimineli numer 1 ne vend

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim