Shpërthen Enkelejd Alibeaj: PD nuk ka një ofertë të vetën politike

March 7, 2015 10:29

Shpërthen Enkelejd Alibeaj: PD nuk ka një ofertë të vetën politike

Ish-ministri dhe deputeti demokrat, Enkelejd Alibeaj, që tashmë është tërhequr nga PD, thotë se PD nuk ka një ofertë politike. Sipas tij, PD thjesht bën demaskime dhe akuza ndaj mazhorancës, duke mos ofruar alternativat e veta për çështje të ndryshme që shqetësojnë qytetarët.

Stili i të bërit politikë, në opozitë, është i vështirë të shmanget nga prirja e përgjithshme të kundërshtuarit të aksionit të mazhorancës, e cila është më shumë instiktive sesa racionale. Ka qenë historikisht kështu.

Ndoshta një qasje rishtare do të ishte ajo kur një opozitë, përveçse të kundërshtonte pozitën, të mund të artikulonte paralelisht një ofertë politike apo ideore të re mbi qeverisjen apo edhe për çdo aksion tjetër politik të mazhorancës. Gjithsesi, kjo mund të bëhet brenda hapësirave që mundëson emancipimi politik i shoqërisë dhe nëse mazhoranca nuk krijon skandale kaq të shpeshta sa kjo aktualja.

Kështu që në njëfarë mënyre, stili opozitar ngelet ai i thjesht demaskimit të mazhorancës. Zgjedhjet e pritshme të qershorit janë një test i parë i rëndësishëm, në bazë të të cilit do kihet në dorë edhe mjeti për të vlerësuar performance”, thotë Alibeaj në një intervistë për “Mapo”.

March 7, 2015 10:29
Komento

10 Komente

 1. Ballist i PENDUAR. March 7, 11:02

  Sipas Eurostatit , MALTA eshte nje Republike Parlamentare ,
  ku RRoga mesatare e qytetarve e Kalon ate te Parlamentarve .
  per qytetaret shifra eshte 16.158 Euro ne vit .
  per parlamentaret eshte 15 .768 euro ne vite .
  Ne Europa nuk egziston vende tjeter si MALTA .
  Po ne shqiperi kur do te ndodhe kjo ?
  Perse i paguajme kaq shtrenjte Parlamentaret tane ,
  KUR ata votojne ç’fare u detyron Europa ?
  Ligjet li ti beje Europa ne BRUKSEL ,
  kESHTU NE NUK i paguajme me keta Sharlatane te Kullarisur ,

  Reply to this comment
 2. I.Troplini March 7, 11:19

  Persona si ky, na kane qeverisur deri para nje kohe te shkurter.
  Sot, qe gjoja jane larguar nga radhet e kopese se Saliut, “shperthejne” me idiotizma dhe diagnoza bakallesh qe askush nuk i ka porositur.
  Te habit, mungesa totale e ndergjegjes qytetare tek Zoteria, formati i vlerave te nje njeriu qe ia vlen ta marresh seriozisht dhe aftesia e te analizuarit te situates, ne menyre te sinqerte.
  Alternative qeverisese,,,,,,do te behet PD, kur nga radhet e saj, te gjindet kurajoja qytetare per ti treguar deren, krimineleve si Sali Berisha, lolove karagjoze si Lulushka dhe debilave te lindur si Muli e Jozefina,,,,kur ti kerkohet falje shqiptareve per gjithe krimet qe jane kryer ne emer te pushtetit te nje njeriu te degjeneruar dhe te djalit e vajzes se tij,,,,per te qenurit servile dhe gelbazelepires te “bajraktarit”,,,,per te qenurit bashkepunetore ne krim.
  Nese nje gje e tille, iu duket “e paarritshme” dhe teper e veshtire,,,,atehere vazhdoni me bllokimin e foltoreve te kuvendit dhe “shperthimet” e Aliut te Beut dhe te turqizmave te tjere, nga radhet e sherbetoreve te devotshem te oborrit te Xen incestualit.
  “Shperthimet” brenda per brenda gropes se gjirizit,,,,vetem se qelbin boten. Ato nuk kane asgje pozitive per shoqerine shqiptare.

  Reply to this comment
 3. V.DUKA March 7, 11:27

  Duke lexuar shkrimin me larte, duke pasur parasyesh veprimtarin politike te Z.Enkelejd Alibeaj dyshoje se nuk eshte autor i shkrimit me larte. Po te jete ndryshe, pra se ai eshte autori, uroj qe duke vazhduat te militoj ne P.D. te ndihmoj koleget e tij, sidomos “thuthuqin” ta pervetesojne kete arte politik, i cili eshte komponenti me i rendesishem i veprimtarise se nje opozite ne cdo sistem qe ka opozite. Nuk ka nevoj ta nenvizoj, por dua te shkruaj sa me shume qe t’i ngjaj gazetarve tane, qe e masin punen e tyre me numurin e faqeqeve qe shkruajne, se vleresimet per punen e opozites nuk e bene mazhoranca, por populli, sovrani qe voton per te gjitha kandidatura sipas vlerale qe kane paraqitur ne parlament e jashte tij ne interes te zhvillimit te pergjitheshem te vendit.

  Duke shpresuar se do te vazhdoni keshtu dhe si opozitar, me mirenjohje V.Duka.

  Reply to this comment
 4. Memeci March 7, 12:43

  Djali me legen i PD-se qe e beri Ministrine e Drejtesise xhami.

  Reply to this comment
 5. LORA March 7, 12:51

  PD-ja e e.alibeajt eshte pikerisht ajo qe ka qene ,tash e 25 vjet,,,,alternativa e gangstereve,kusareve,kurvave,krimineleve dhe antishqiptareve te perbetuar.
  Kete alternative e ka perqafuar per vite te tera I ”mencmi” alibeaj,,,I cili tash ,si pasoje e nje emnacipimi real qe po ndodh fatmiresisht ne shoqerine tone ,duke mos pasur as kellqe e as moral per t’ju pergjigjur ketij realiteti po na ben te pafajshmin ,duke e hedhur me pushtllek te gjithe pergjegjesine kriminale historike te PD-se tek te ngjashmit e tij.
  Ne fund te fundit e cfare mund te pritet tjeter nga nipi I kusaro-banditit-kolaboracionist Isa Toska??? Une bej pjese ne ato familje shqiptare qe jane lenduar shume nga Isa Toska dhe sa te jem mbi dhe me mizorite e tij antishqiptare do te asocoj edhe ato te nipit te tij alibeaj.Kjo nuk eshte lufte klasash ;kjo eshte respekt per kujtesen historike te Popullit tim.

  Reply to this comment
 6. Geni March 7, 15:25

  Lora je shume e sakte,nipi i banditit Isa Toska,i internuar ne Sektor Seman dhe nje hajdut profesionist xhepash ka qene ky palo ish-minister.E njohin bashkejetuesit,por jo vetem.Bridhte autobus me autobus bashke me te tjere.Mbase i kujtohet ajo kohe.

  Reply to this comment
 7. enri March 7, 17:00

  O alibeaj po cfare morali keni,qe te ofroni alternativa td reja ju,qe kur ishit nd pushtet e shkaterruat kete vend,duke filluar nga alternativa me duar te pastra qe perfunduan,ato duar vill nga shteti e futi ne xhepat tuaj,atl duar qe mbollen vrasje,hajnj e cfare nuk mbollen te keqe qe mund te ekzistoj,ndaj ti bere mire qd je larguar,se ndryshe do fundoseshe se bsshkj me pd si ajo anija qe ska shhpetim ne det e furtune te hapur.

  Reply to this comment
 8. berati March 7, 17:18

  eshte kohe ehumbur te komentosh keta mbeturina qe lepijne kazanin e radhes

  Reply to this comment
 9. siciltechnoplus March 8, 08:30

  Pse nuk flisje dje pardje ne pushtet o i pabythe…apo se te vinte doktori shqelmin ne gurmaz.Po ti kishe ngritur keto gjera para zgjedhjeve te 2013 ndoshta do dukeshe njecik trendi por taniiiii…dukesh cun legen apo pa bythe.

  Reply to this comment
 10. Lexuesi. March 8, 08:34

  Pasi zbriti nga mali Salishpellari i ri qe do te behej nje komunist i zi,do t’i jargavitej tiranit duke i mbajtur uturakun ne shtepi, enderroi te behej trashegimtari hileqar i tij dhe,pasi arriti t’i ngjitet kupoles me dredhi, beri vetem poshtersi, shkaterrim e baterdi.Duke uleritur per liri-demokraci u turr per te mbushur qesen me flori dhe pasi vuri pasuri me grua e me femije,iu duk vetja se eshte ai kreshniku i maleve Gjergj Elez Ali ne kengen qe kendohej me sharki. I ngerdheshur here si ujk, here si dhelper, here si ari, turmat u turren pas tij, me injorancen primitive se bishat jane perendi.Kur Albanistani u mbyt nga kjo marrezi,beu u be ali dhe aliu u be kadi,gjithekush thote ate qe nuk e ben dhe ben ate qe nuk e di.Kjo tragjikomedi do te mbahet mend ne histori, si koha me e perçudnuar e perbindshit Salari.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*