Shpërthimi i analistit: Bashibozukë, histerikë, Borchardi u provokua

October 15, 2019 10:37

Shpërthimi i analistit: Bashibozukë, histerikë, Borchardi u provokua

Opinionisti Mero Baze ka qenë ndër më të ashpërit lidhur me incidentin ku u përfshi kreu i përfaqësisë së OSBE në Tiranë.

Baze që përgjithësisht ka stilin e qetë të atij që “të vret me pambuk” këtë herë duket i papërmbajtshëm në mbrojtje të ambasadorit.

Ai i quan protestuesit “bashibuzukë”, “histerikë” dhe shkruan se ata e kanë fyer dhe provokuar diplomatin e huaj që sipas Bazes ka qenë në privatësinë e tij.

“Ka një histeri të dirigjuar nga opozita kundër ambasadorit Borchard, i cili duke qenë në privatësinë e tij dhe në të drejtën për të lëvizur i lirë në këtë qytet. Në një moment nervozizmi, pasi është përballur me fyerje dhe sharje nga një grup bashibuzukësh të Unazës së Re, i ka “përshëndetur” me gishtin e mesit. Ai nuk ka qenë aty si diplomat, por si qytetar në punë të tij. Më shumë se sa gjest i gabuar, ambasadori ka problem se ishte në vendin e gabuar. Ata e kanë fyer ambasadorin, pa bërë ende ndonjë gjest kundër tyre. E kanë sulmuar me një fjalor të rëndë, pa asnjë arsye” -shkruan Baze.

Ai i quan protestuesit zaptues tokash që nuk përfaqësojnë shqiptarët:

“Së pari, përpjekja për ta paraqitur gjestin e ambasadorit si fyerje ndaj popullit shqiptar, është një spekulim i neveritshëm, pasi popullin shqiptar nuk e përfaqësojnë një grup njerëzish të dëshpëruar dhe histerikë, që kanë një vit që bllokojnë rrugën tek “Unaza e Re”. Fakti që kjo kauzë e tyre është bërë kauzë politike e një opozitë të tredhur dhe pa ide, nuk do të thotë që populli shqiptar duhet të shpallë model të pakënaqësisë së tij sociale dhe politike, zaptues tokash që duan të kthehen në heronj të tranzicionit, meqë disa zaptues të tjerë ja kanë dalë” – shkruan analisti.

“Së treti, dhe këtu jeni të lire të shfryni sa të doni, ambasadori Borchard nuk ua ka ngritur gishtin në emër të OSBE, apo kartës së diplomatit që mban në xhep, por si një qytetar i lirë, që ndërsa shëtit me gruan e tij, ju e sulmoni dhe e fyeni pa u patur asnjë borxh. Duke qëlluar gjerman gjakftohtë, u ka ngritur vetëm gishtin. Ndonjë shqiptar mund t’ua kishte kthyer dhe më keq. Ai ishte në punë të vet si qytetar, dhe ata kanë dhunuar privatësinë e tij” – e mbyll ai duke shtuar madje se “ata që e kanë sulmuar (Bochardin) e meritojnë “edhe më keq”.

Shkrimi i plotë mund të lexohet duke klikuar KËTU

 

d.a. / dita

October 15, 2019 10:37
Komento

22 Komente

 1. Krist October 15, 01:22

  Mero,OSBE-ja,nuk dergon ambasadore,sepse nuk ka te tille-politike,por ajo dergon nje perfaqesi,dhe Bachart,eshte shefi apo kryetari i kesaj perfaqesie.Ky shef i grupit te OSBE-se ne Tirane,ose ngjan me shefin e tij ne qender,ose paska marre shume nga sjelljet e tij.Per me shume lexo shkrimin e diplomatit Zef Mazi,po ne kete gazete dhe po ne kete numur,qe te jesh i qarte per vehten dhe te mos guxosh te quash shqiptaret si provokatore e aq me turp per ty,bashibozuke.Per sa shkruan,po na tregon se gishtin,ai Bachari duhet te ta fuse ty tek vendi qe i takoka.

  Reply to this comment
 2. Sulo Kapedani October 15, 01:48

  Mero kokesyneti bythelepires personal i ramutit.
  Ptuuu fare e keqe skllav muzhik

  Reply to this comment
 3. Mondi October 15, 02:24

  Meri si gjithmone njeshi I gazetarise.Sa per shpellaret qe nuk lene vendalinjt te dalin nga shtepite pasi u kane zaptuardhe rrugicat ua ka bere mire.Gishtin e kane pak.

  Reply to this comment
 4. Arber iliri October 15, 02:26

  Baze ka te drejte.nje tufe zaptuesish tokash dhe tani bllokues te rrugeve pa te drejte qe fyejne gjithe qytetarine e popullin shqiptar nuk kane te drejte te fyejne nje perfaqesues zyrtar nderkombetar.

  Reply to this comment
 5. Indinjata October 15, 04:23

  Mero Baze si gjithnje e dredh , po harron qe duke e dredhur shume , te keputet. Te ka ikur truri, morali, dinjiteti, oh me fal, po ti s’i ke pasur kurre keto. Borchardi eshte gjithnje perfaqesues i OSBE. Njerezit protestues jane Njerez! Ti nuk ke as aftesine dhe as te drejten te percaktosh se cili perfaqeson popullin apo atdheun. Ata jane njerez dhe asnje nuk mund t’i fyeje apo t’i perbuze e mashtroje si ben ti, Ed-droga dhe gjithe ambasadoret sahanlepires te tij ose te dikujt tjeter. Ne token time kam te drejte te protestoj dhe nuk i marr leje nje rrugaci si ty ose si ambasadori idiot. Te qerrohet sa me pare dhe te iki atje ku ja pranojne gishtin!!

  Reply to this comment
 6. Arben October 15, 05:55

  Rrofte asfalia greke, rrofte udb serbe, rrofte mero gelbaza

  Reply to this comment
  • Perandoria e dhier osmane October 15, 10:08

   Per nje gje me shume ja uroj Shqiperise antaresimin ne BE, qe turkoshaket si puna jote mbetje osmandhjeresh tja hedhim Erdoganit tebaje me gajre ne Anadoll.

   Reply to this comment
   • Arben October 15, 19:41

    NUK ESHTE CUDI EDHE ANETARESOHEMI, POR PASI TE PLOTESOJME KUSHTET

    1. GREKE VORIOEPIRI DUHET TE MARRE
    AUTONOMI NGA SHQIPERIA DHE VARESI NGA
    GREQIA.
    2. HOLLANDEZE,
    1/3 POPULLSISE “BEQIRA”,
    TI JAPIM LICENSE KOMPANISE HOLLANDEZE
    PER PERPUNIMIN E PLEHERAVE TE TE
    GJITHA LLOJEVE, PERFSHIRE EDHE
    IMPORTIN
    QERANE E TAP TA ADMINISTROJE HOLLANDA.

    NUK ESHTE CUDI JO, NE SI POPULL KEMI 100 E KUSUR VITE, I THEMI DERRI DAJE, DHE HAME K….RIN ME DHEMBE, DHE PRAPE JEMI OPTIMISTE NE RRUGEN TONE HEROIKE.

    RROFTE POPULLI SHQIPETAR, TRIM DHE HEROIK.

    Reply to this comment
 7. servet October 15, 07:11

  Po ti mor qelbanik bythlepires ku e gjete token ne Tiron?U bo bytha jote te ofendoje popullin,qelbanik.

  Reply to this comment
 8. intelektuali October 15, 07:23

  BASHOBOZUKU I EDVINIT DHE ENVERIT, MERO BAZE:

  Privatësina e rrugacit te OSCE Presence in Albania
  Mak Albania Hotel, 1st Floor, Sheshi “Italia”, Tirana, Albania ose ne shqip OSBE-se qe eshte per cudi ambasadori rezil Borchard ka mbaruar sapo ka shkelur ne token shqyptare dhe ai si perfaqesues i larte i BE-se qe paguhet nga taksapaguesit evropiane dhe shqyptare duhet te respektoje qytetaret e vendit ku shkon per keshilla dhe rekomandime dhe jo t’u tregoje gishtin e mesit atyre, madje edhe ne raste provokimi.

  KUSH JE TI O BASHIBOZUKU I ENVERIT, MERO BAZE QE T’I DALESH NE MBROJTJE NJE RRUGACI HALABAK SI SERVILI I EDVINIT, BORCHARD?

  qe:

  Nga njera ane i tregon qytetareve shqyptare gishtin e mesit sikur te ishte ne nje fis prej Afrike Zulu dhe nga ana tjeter mbulon hajnine makaber te Edvin Droges me llogari bankare prej 200 milion dollaresh ne raporte qe i ka shkruar me doren e vet dhe qe gelltiti jashteqitjen e tij kur Edvini e kercenoi se do ta zbonte me hu ne dore po te mos e pergenjeshtronte raportin e tij per hajduterine makaber te Bosit te Rilindjes?

  Protestuesit e Astirit mund te jene zaptues tokash, por ky zaptim bolshevik u be i mundur nga legalizimet enveriste kryesisht te Edvin Droges dhe bandes se tij per te “peshkuar” vota me kollaj ne “ujra te turbullta”, prandaj nuk mund te zgjidhet me gishtin e mesit te ambasadorit rrugac Borchard qe nuk e hap gojen fare per vjedhjen e votave nga Gjushat dhe Avdulajt, por i eshte vene ne sherbim total mafies enveriste me pushtet te Edvin Droges dhe Taulant Xibrakes,

  prandaj:

  O Bashkibozuku i Edvinit dhe Enverit, mero Baze mbylle halen e servilit lapangjoz dhe gazetarit amoral pa pozite qytetare,

  sepse:

  Ky servilizem i pakuptimte ndaj nje rrugaci halabak si ambasadori pa edukate Borchard qe i tregon gishtin e mesit qytetareve te nje vendi mikprites, na con te mendojme se dajakun e para do kohe e kishe hak.

  Reply to this comment
 9. ETHEN LALAJ October 15, 08:02

  BRAVO M.BAZE:JU LUMT.HORRAT E SALIUT PASI U KA DAL BOJA NE SHQIPERI E KUDO…KA KOHE QE SHAJNE AMBASADORET PADREJTESISH..PSE NUK PERKRAHIN OPOZITEN E RRUGES QE ESHTE BERE E PA DURUESHME NE EUROPE E BOTEN DEMOKRATIKE
  -ISHIN HORRAT E PA+LSI QE KETIJ AMBASADORI I DHUNUAN BANESEN DHE NUK BEN ASNJE AUTOKRITIKE…BILES TIT VASISI U SHPREHE…”JA BENE MIRE..”
  -AMBASADORI DREJTON KOMISIONIN ZGJEDHOR DHE PD ISTET I IKIN NGA MBLEDHJA SI QENT E RRUGES.
  -NE JEMI TE SHQETSUARE PSE SALIZMI,METIZMI,LULIZMI ..ME HORRAT E TYRE MBAJNE QENDRIM ARMIQSOR NDAJ BE+SHA..SESA NJE GISHT QE JU DREJTUA HORRAVE TE PD+LSI QE KUR PO OFENDONIN AMBASADORIN QE PUNON PER NE DHE NDAJ NA OFENDON TE GJITHVE NE QE DUAM TE FUTEMI NE BE….NDERSA ATA JO..JO…BILES PO SABOTOJNE SHUME.
  -DHE KJO SHPURE KRIMIBALE SALISTE DUHET NDALUR E ARRESTUARE,KU POLICIA I NDALON E GJYKARAT SALISTE I NXHERRIN.TURP PER DREJTESIN TONE TE DEGJENERUARE,QE U KAN NGELUR NE SIRTAR DOSJET E KRIMIT TE 21 JANARIT,GERDECIT,BABALET…ETJ.

  Reply to this comment
 10. Mero&Borche, solidaritet plehrash October 15, 08:14

  Nje pleh si Borchardi ta bente ate xhest njerezve dhe ne ato republikat e bananeve ne Afrike do ja kishin futur gishtin ne prapanice. Por ja, del Mero Petlla dhe paska mall per gishtin e Borchardit. Le t’ja marre ne goje ky zgjebs ate gisht atij plehres.

  Reply to this comment
 11. Na mbyten budallenjt October 15, 08:29

  Shpellareve duhet treguar ligji qe kane zaptuar pronat e te tjereve dhe na bejne te fortin
  Duhet tja nxjerim gishtin edhe ate mikun te gjithe ne ….

  Reply to this comment
 12. D... October 15, 08:32

  Bravo Mero , mos e vri mendjen edhe pse DITA me “goditjen e saj me pambuk” qe tek titulli i shkrimit , eshte bere fole e ngrohte e te zhgenjyerve te Rames (ndoshta me te drejte) por edhe e plerave te vicidolit ku nuk gjejne rast te shajne me histerizem cdo gje qe eshte shqiptare vetem se eshte Rama ne pushtet , harrojne qe beshtyjne lart njesoj si ju te Dites!!!

  Reply to this comment
 13. Shkelzen Hoti October 15, 08:43

  Ky zotni i quejtun Mero Baze don me na kallxue se populli duhet me e lane te qete qeverine me qeverise.
  Se paska momente privatsie kur politikani ase personi publik mundet me u ba cub e hajn, domethane jashte orarit zyrtar.
  Morali i llumit ku zhgrryhet Bazja ja ka mbyte logjiken.
  Une nuk i vej shume faj Bochardit, se aj asht ndikue kaq fort prej politikanvet tone saqi asht ba si ata.
  Po ani mire ju ka ba Bochardit, se e ka nenvleftesue popullin tone. Ta marri vesht edhe aj gjer ku ka harrite niveli jone kulturor e me ju pershtate atij.

  Reply to this comment
 14. Taku October 15, 10:09

  Mero je i sakte. Hajdutet e unazes nuk perfaqesojne shqiptaret. Kete idjotesi vetem Klevis fari Ballabani mund ta besoje…

  Reply to this comment
 15. Dulla October 15, 12:56

  Jo se kam ndonje sipmati per Mero koke kallçukun por ketu ka te drejte.

  Reply to this comment
 16. eagle October 15, 13:01

  Një prostitutë që kultivon fjalën jashtë edukatës së marrë nga arsimi i lartë. Prostitucioni i tij me siguri është vertikal, pra dhe në celulën bazë, familje.
  Rrofsh MB për të mirë Byethem Lalës, fosil kuaternar

  Reply to this comment
 17. Aliu nga Selenic October 15, 19:21

  Nuk e kuptoi ju qe shkruani keshtu a mendoni gje hiq.?
  Keta qe kan ardhur nga vendet te tjera te shqiperise kan len atje tok, shtepi, ara livadhe pyje dhe plote pasuri te tjera.
  Dikush u tha ejani ne Tirane se do te beni qefe.
  Dhe ata i lane keto dhe erdhen ne Tirane dhe pa pyetur askende zune tokat me te mira ne Tirone dhe bile edhe ne zemer te Tiranes madje edhe ne vende urbanistik ku edhe bufi e dinte se aty do te ndetohet autostrada.
  Ju te menqurte qe flisni si nga mja e thanes PROVOJENI E SHKONI NE tROPOJE E ZINI NJE METER VENDE TE ATYRE QE KAN ARDHUR NE ZEMER TE tIRANMES C`FARE TE BEN,.TA FUT PLUMBIN PA ASPAK MERAK.
  Kurse ketu ne Tirane ketyre duhet tu bejme eljozhe , duhet tu degjojm poredhet e tyre tu japim dhe kompesim edhe shpi per tre vjet pa pagese etjer e tjera.
  Ky eshte nje lajkthitje e Qeveris. Qeverija me se e urte dhe teper me fytyre njerzore se ketyre duhet tua dergojsh makinen tek bytha atje dhe ti nisesh nga kan ardhur.
  Keta nuk jan popull pore me keq se Basibuzuke.!
  Turp te keni ju servila qe kerkoni te merrni shtetin neper kemb per hater te ketyre bashibuzukeve madje u del pune edhe me drejtuesit e BE-se/!

  Reply to this comment
 18. mirel October 15, 19:54

  Mero shkerfjehet me kockat greke te Ramutit, cfare prisni tjeter?
  Ca ja kane dale ti zaptojne tokat, kete thote Merozoi Bazixis, per atz qe ua ka dhene tapite personalisht Ramuti?
  Ca i legjitimon Ramuti dhe pse jane zapues, te tjereve ua zapton vete
  Keta,thote Mero, jane bashibozuke

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim