“SHPËTIMTARËT”

February 6, 2018 03:11

“SHPËTIMTARËT”

Viktor Malaj

 

“Mundou me u dukun gjithmonë shka s’je Ma mirë se duka s’asht gja m’ketë dhe”/At Gjergj Fishta

Dy vargjet e mësipërme, me të cilët poeti Gjergj Fishta karakterizonte dhe ironizonte shqiptarët e paskrupuj të fillimit të shekullit të 20-të, më janë kujtuar shpesh këto kohët e fundit kur një numër fort i madh peshkaqenësh dhe laraskash politike, të cilët janë edhe kontribuuesit kryesorë të gjendjes politike, sociale dhe morale të Shqipërisë dhe shqiptarëve gjatë këtyre gati tri dekadave, kanë marrë pozat dhe rolet e lajmëtarëve se “atdheu është në rrezik” dhe, rrjedhimisht i kanë shpallur vetjet e tyre si shpëtimtarë të vendit.

Duke lënë mënjanë vërejtjet e mija të shumta për sjelljen dhe punën e qeverisë aktuale, e kam bindje të palëkundur se sjellja, harbutëria dhe mungesa e çdo skrupulli njerëzor e qytetar të krerëve kryesorë opozitarë mund të shpjegohen me pak fjalë, si vijon: Duke e ditur se nuk mund t’i fitonin zgjedhjet e qershorit të kaluar me rrugë normale zgjedhore ata shpallën “frikën nga manipulimet dhe blerjet e votave” dhe ngritën Çadrën e Kotësisë si mjet për të imponuar një qeveri të ndërmjetme, “qeveri teknike”, në mënyrë që tek pjesa e pavendosur e elektoratit të krijonin idenë e pamundësisë së qeverisjes së mëtejshme nga ata që ishin në pushtet dhe, rrjedhimisht, t’i bënin të votonin për opozitën. Besonin se ishte viti 1991 dhe nuk i kishin llogaritur ndryshimet kolosale të ndodhura në moralin, psikologjinë, njohjen dhe pjekurinë e shqiptarëve, si dhe rrethanat e brendshme dhe të jashtme politike. Pasi e panë se nuk ua shisnin dot shqiptarëve krijesën qesharake të “Republikës së Re” dhe se të huajt do i pranonin zgjedhjet edhe pa pjesëmarrjen e tyre, mashtruesit e dëshpëruar politikë të Shqipërisë bënë një marrëveshje me qeverinë nga e cila morën jo vetëm KQZ-në, por edhe gati gjysmën e posteve qeveritare. Prapëseprapë zgjedhjet i humbën.

Megjithëse zgjedhjet u certifikuan nga ndërkombëtarët dhe KQZ, duke përfshirë edhe anëtarët e tyre në atë komision, të papajtueshmit me mungesën e kolltukëve politike shpallën sërish “blerjen e zgjedhjeve”. Kur e panë se nuk po ua vërshëllente kush as jashtë e as brenda vendit u kapën, si i mbyturi pas fijes së kashtës, tek “Rasti Tahiri” me shpresë se ky do të sillte rënien e qeverisë. Pasi dështuan edhe këtu filluan t’iu bien borive të “rrezikut katastrofik” në të cilin ndodhet vendi dhe i drejtuan të gjitha shigjetat tek Kryeministri aktual si e keqja e vetme dhe më e madhe e vendit. Nisën vajtimet për ikjen e njerëzve në Perëndim, a thua se s’kishin “luftuar” dikur për këtë dhe se kishin harruar se gjatë qeverisjeve të tyre kishin ikur mijëra njerëz dhe dhjetëra prej tyre ishin mbytur në dete e lumenj. Filluan të flasin për oligarki dhe oligarkë megjithëse janë vetë oligarkë dhe krijues të oligarkisë kryesore shqiptare.

Orkestra frymore e mëkatarëve të së shkuarës shpalli “prishjen” e marrëdhënieve të Shqipërisë me Amerikën për shkak të një vote shqiptare në OKB, e ndryshme nga vota e SHBA, përkeqësimin e marrëdhënieve me fqinjët e sidomos me Greqinë dhe e shpalli Kryeministrin “rrezik kombëtar dhe rajonal” (M.Kryemadhi). Gjithashtu, kjo orkestër iu buçet shqiptarëve në veshë përditë për “dështimin e Reformës në Drejtësi” dhe se Edi Rama ka bërë një marrëveshje me një shtet tjetër për të penguar pranimin e Shqipërisë në BE (P.Vasili). Kur e panë se jeta e përditshme po i përgënjeshtronte të gjitha sajesat dhe trillimet e tyre, atëherë, tentuan të bllokojnë forcërisht zgjedhjen e Kryeprokurores së Përgjithshme, duke lëshuar tymuese dhe goditur me çizme kundërshtarët politikë në Parlament. Ndërsa në bulevardin kryesor të Tiranës  organizuar një protestë me militantë gjithfarësh.

Mospajtimi i tyre i përhershëm me qenien në opozitë, nga njëra anë, dhe frika për ndëshkime të mundshme për shkak të së kaluarës së tyre të errët i kanë egërsuar deri në atë shkallë sa janë të gatshëm, siç kanë qenë gjithnjë, të varrosin të sotmen dhe të ardhmen e Shqipërisë për të shpëtuar veten dhe për të ruajtur statusin e pamerituar që kanë arritur duke iu bërë shumë dëme Shqipërisë dhe shqiptarëve. Për t’ia arritur këtij qëllimi po përdorin çdo mjet dhe po marrin të gjitha pozat joshëse për të zgjeruar elektoratin, megjithëse e kaluara e tyre nuk ruan asnjë kopje të hijshme në albumet e moralit dhe të sjelljeve të tyre të shpërfaqur për gati 30 vjet.

Kohët e fundit kanë nisur marrjen përsipër dhe vënien në skenë të roleve që iu shkojnë më pak dhe i diskreditojnë më shumë: rolet e atdhetarëve dhe të shpëtimtarëve të vendit e të popullit. Në krye të tyre qëndron mëkatari më i madh i kohës, ish-Presidenti dhe ish-Kryeministri i vendit për disa mandate, vetë Sali Berisha. Vënia në rrugën e zgjidhjes së disa problemeve të vjetra dhe të reja me shtetin grek dhe mundësia e arritjes së një marrëveshjeje shumë më të drejtë dhe dinjitoze për delimitimin e kufijve se ajo e 2010 e rrëzuar nga Gjykata Kushtetuese e RSH, e kanë acaruar ideatorin dhe regjisorin e mbrapshtive kombëtare. Ndërsa vetë pati bërë një marrëveshje që besohet se iu lëshonte grekëve mbi 300 km2 det, tani ka rrëmbyer armët dhe bën trimin e çartur kundër një marrëveshjeje që s’ka nisur ende si procedurë duke “u betuar” se, “S’mund ta kalojë atë marrëveshje pa kaluar mbi trupat tanë. Asnjë centimetër s’do kalojë. Do e paguaj me çdo çmim”.

Dëshirës për të krijuar në popull psikozën e rrezikut dhe pasigurisë dhe, rrjedhimisht, për ta përdorur pastaj si lëndë djegëse për revolta dhe destabilizim, me shpresën për t’u rikthyer në pushtet, i janë bashkuar të gjithë të përkëdhelurit dhe të privilegjuarit e pushtetit dhe parasë së këtyre 28 viteve. Ish-Presidenti i vendit Bujar Nishani, prej të cilit shqiptarët s’kanë dëgjuar ndonjëherë mendime të mençura as të dobishme, po të përjashtojmë urimet e tij për Vitin e Ri për të pasur më shumë avionë në qiell dhe breshka në tokë, u thotë shqiptarëve se që kur erdhën në pushtet qeverisësit e sotëm “jeta jonë ka marrë, jo thjesht një kahje të gabuar por një të tatëpjetë… Në Shqipëri është atrofizuar demokracia dhe vendi po shkon fatalisht drejt përplasjes së fortë”. E shikoni çfarë “burra shteti” e kanë përfaqësuar këtë vend? I mbetur në thelb një partiak periferie, ky azgan burrë iu kërkon shqiptarëve rikthimin tek “demokracia” e 21 janarit 2011, Gërdecit 2008, 26 majit 1996, 14 shtatorit 1998, trukimeve të zgjedhjeve 2009 dhe atyre 2011 për bashkinë e Tiranës, 28 majit 1996 kur rriheshin qytetarë e deputetë apo marsit 1997 kur digjeshin redaksi gazetash e rriheshin gazetarë e publicistë, duke përfshirë edhe Kryeministrin e sotëm. Dhe jo vetëm kaq por, indirekt, iu bën thirrje për përplasje të fortë midis tyre për hir të prapanicës së vet dhe të atyre që e patën graduar pameritueshëm në një lartësi ku ngjante tepër i vogël.

Ne nuk duhet të trembemi nga “rreziku” që na kanoset sepse numri i “shpëtimtarëve” të vetëdeklaruar shtohet dita-ditës. Drejtuesit e LSI-së, të cilët ishin bashkëqeverisës dhe dasmorë të “martesës” midis dy qeverive kur u nënshkrua Marrëveshja e Detit me Greqinë në 2010, tani na dalin si luftëtarë të mbrojtjes së vendit nga “tradhtia” e pushtetit të sotëm. Madje, edhe Presidenti i vendit, atëherë zv.Kryeministër, tani lëshon në internet videon me një këngë atdhetare që të na ngrejë zemrat peshë kundër “shitjes” së detit nga qeveria e sotme. Me të “këput shpirtin”! Kaq mund të bënte për hir të atdheut dhe të pushtetit të bashkëshortes.

“Shpëtimtarët” i kemi kudo. Disa vajza të reja që janë bërë deputete pa marrë diplomën universitare, kanë marrë përsipër t’iu japin mend shqiptarëve dhe, megjithëse ende s’kanë dhënë prova se janë rritur vetë apo se kanë aftësi të rrisin një fëmijë na kërkojnë t’iu besojmë rritjen e Shqipërisë dhe fatet e saj. Duke kopjuar në mënyrën më të shëmtuar drejtuesit bajatë të partisë së vet, ato shfaqën sjellje të padenja në Parlament dhe, ndërsa i bënin zhurmuesin deputetit Balla kur intervistohej nga një TV, merrnin guximin dhe flisnin për moral.

Një protestë laramane me nja 20-30 “atdhetarë” të dhënë me qira u organizua para pak ditësh para Kryeministrisë ku në shpinat e pak prej tyre mbahej një banderolë ku shkruhej: Balli Kombëtar. Shqipëria e shqiptarëve- vdekje tradhtarëve. Kur i pashë, thashë me vete: Amin! Kështu pati ndodhur edhe gjatë dhe pas Luftës së Dytë Botërore. Gjyshërit e tyre, ndërsa putheshin me pushtuesit nazi-fashistë dhe vrisnin shqiptarët për llogari të “Italisë dhe Gjermanisë mike”, uronin vdekjen e shqiptarëve që luftonin pushtuesit. Pasi ikën së bashku me pushtuesit jashtë vendit hynë në bisedime me zervistët dhe titistët për të krijuar shtete të përbashkët greko-shqiptar ose sllavo-shqiptar, mjafton të shporreshin komunistët dhe të vinin ata në pushtet. Jo pak prej tyre u bënë mish për top i zbulimeve të huaja dhe, pasi u stërviten në Greqi dhe nga grekët, u futën si terroristë në vendin e tyre. Kur u nënshkrua Marrëveshja Antikombëtare e Detit në 2010 këta “atdhetarë” kafenesh ishin me Leje Heshtjeje.

Shpëtimtarët tanë shfaqen herë si “pëllumba paqeje” duke iu qarë hallet të varfërve dhe, më së shumti, si skifterë grabitqarë. Retorika e dhunës, e cila shpreh dëshirat e tyre të parealizueshme, përbën tiparin kryesor të politikës së tyre çakallosëse. Sali Berisha, njeriu politik më i dhunshëm i këtyre 30 viteve, i dhunshëm me gojë dhe i dhunshëm me mjetet e pushtetit që zotëronte, evokon 14 shtatorin 1998 dhe krenohet me aktet e tij të dhunshme e kriminale. Ai i ka mbijetuar politikës dhe ligjit kryesisht për shkak të formimit dhe moralit arkaik, fisnor e krahinor të një pjese jo fort të vogël të shqiptarëve, si dhe për shkak të politikës me dy faqe të disa kancelarive politike perëndimore.

Ai pohon me dëshpërim dhe pafytyrësi se “Nuk mund t’ia marrim pushtetin me votë Edi Ramës por duhet ta përmbysim”. Në krah të tij shfaqen edhe skifterët “e majtë” Kryemadhi dhe Vasili të cilët kërcënojnë për tërheqje zvarrë për së gjalli apo për një fund si të Esat Toptanit. Daljet e përsëritura të Lulzim Bashës në foltoren e Parlamentit, i rrethuar nga disa individë që, për të shpëtuar nga kompleksi i paburrërisë, përpiqen të bëjnë cubin politikë duke bllokuar foltoren me qëllim për të imponuar me dhunë ndryshimet e rendit të ditës të miratuar apo për të zgjatur fjalimet opozitare tej rregullores parlamentare i japin atij pamjen e një kryetari çete kaçakësh, kur shqiptarët presin të shohin liderin opozitar. Fjalët krim dhe kriminelë përdoren prej tyre më shpesh se prej prokurorëve në çështjet penale me vrasës e grabitës.

Lulzim Basha dhe laraskat politike që e rrethojnë dhe imitojnë përpiqen t’i shesin popullit shqiptar ekstradimin në Itali të një të dyshuari për trafik droge si “skandali më i madh në 27 vjet histori”. Po të mos ishte ekstraduar do të thoshin se qeveria ka frikë nga drejtësia italiane dhe e mban këtu pasi e ka drejtësinë nën tutelë. E vërteta është se ekipi i njohur i prokurorëve të çështjes Tahiri ka pasur dy muaj kohë për ta pyetur e stërpyetur Seitajn që ndodhej në qeli, por nuk e pyeti e jo më ta merrte të pandehur. Edhe sot i kanë të gjitha mundësitë ta pyesin duke e takuar fizikisht atje ku është apo me letër-porosi apo telekonferencë, siç ndodh në të gjithë botën.

Po, ku e kanë hallin këta hallexhinj të qejfit e pushtetit që sillen në këtë farë feje? A thua vallë i ha meraku për drejtësi e shtet ligjor, për mirëqenie e zhvillim të popullit shqiptar, për dinjitet kombëtar e integrim të vendit në BE? Sjelljet e tyre, jo vetëm të mëparshme kur ishin në pushtet, por edhe të sotme i tradhtojnë synimet e tyre të vërteta. Qëndrimet e tyre konsekuente penguese ndaj Reformës në Drejtësi dhe ato aktuale kundër Prokurores së Përgjithshme janë shumë domethënës. Hakërrimat e drejtuesve të LSI-së kundër organeve të drejtësisë dhe kërcënimet se “do të fillojmë të flasim edhe ne për prokurorë…” (M.Kryemadhi) janë jo vetëm vetëdiskreditim por edhe vetëakuzim që i rrit dyshimet për motivet e pezmatimit (nga arrestimet e fundit për korrupsion), duke e qasur publikun e gjerë tek mendimi se shkaku qëndron në humbjen e pjesës në aktet korruptive dhe tek frika që kanë nga ndëshkimi i ligjit për ato që kanë bërë. Të mësuar ta kenë drejtësinë nën komandën e tyre, tani që shohin se ajo po iu ikën nga duart ndihen si polici që shkon në një aksion policor pa antiplumb. Pa paragjykuar pozitën juridike të të arrestuarve të fundit duhet thënë se qëndrimet e drejtuesve të opozitës të bindin edhe më tutje se meraku i tyre nuk ka qenë dhe nuk është Reforma e Drejtësisë, por pjesa e humbur e tepsisë.

Këta që konsiderojnë “marrëveshje mafioze” një marrëveshje bashkëpunimi për luftë kundër krimit midis Prokurorisë së Përgjithshme dhe MB; këta që kërkojnë “qeveri antimafia” shpërfaqin sjelljet dhe përdorin metodat e Mafies duke heshtur për çfarë “dinë” për prokurorët e korruptuar dhe kërcënojnë se “do të vijnë emrat hap pas hapi”, gjë që do të thotë se publikimi dhe denoncimi i të korruptuarve në organet e drejtësisë do të bëhet në varësi të “hapave” që do të ndërmarrin prokurorët në goditjen e korrupsionit në radhët e partisë së tyre.

Në kohën kur përfaqësuesit e lartë evropianë pohojnë se “Jam kaq i vendosur për të hapur negociatat sa më shpejt me Shqipërinë dhe Maqedoninë” (Johanes Han) drejtuesit e opozitës politike shqiptare kërkojnë “qeveri antimafie” si thirrje të tërthortë ndaj kancelarive perëndimore për mos përparimin e proceseve integruese me Shqipërinë pasi këtu ekziston Mafia dhe nuk ka stabilitet. Madje, një “ideolog” pa mend dhe pa moral i tyre shprehet hapur se “Hapja e negociatave në kushtet e sotme është kundër interesit kombëtar shqiptar” (Akil Kraja) dhe bën thirrje për “pozicionim të prerë kundër hapjes së negociatave me BE-në” dhe gjithashtu kërkon që ky akt të shtyhet në kalendat greke pasi të ndryshohet Kushtetuta e Shqipërisë, të krijohet e ashtuquajtura “qeveri antimafie” dhe një “Asamble Kushtetuese e Përkohshme”. Ky termi i fundit i filozofit të “Fondacionit për Liri e Demokraci” na kujton asambletë e krijuara nga pushtuesit nazi-fashistë gjatë Luftës së dytë Botërore, të cilat ishin krijesa të pushtuesve, që nuk përfaqësonin vullnetin dhe as aspiratat e popullit shqiptar, por të pushtuesve dhe veglave të tyre brenda vendit.

Ka ardhur koha që edhe ajo pjesë gjithnjë në rrudhje e popullit të kuptojë qartë dhe të bindet se e sotmja dhe e ardhmja e tyre dhe e gjithë popullit shqiptar nuk i duhen lënë peng çetës së paskrupullt të mashtruesve dhe grabitësve të tij që tani janë vetëshpallur si shpëtimtarë të vendit megjithëse me sjelljet dhe veprimet e tyre po synojnë fundosjen e perspektivës shqiptare. Për hir të interesave të veta.

February 6, 2018 03:11
Komento

42 Komente

 1. vasil February 6, 03:01

  – Ju ndofta e keni te thjeshte te qendroni spektatore ne keto percarje qe po i ndodh vendit – per me teper aq e llahtarshme por ja qe mua me duhet te pozicionohem flet Marsel Prusti ne nje leter qe i dergon nje miku per kohen qe jetoi.- Edhe une nuk mund te rri spektatore per percarjen kombetare qe po i sjell presidenti Ilir Meta si rast i vecante dhe kryetarja e partise LSI Monika Kryemadhi perseri si rast i vecante. Te dy po pozicionohen per prishjen e unitetit kombetar me deshire apo jo le ta shohim me kujdes.
  Presindeti i rastit Ilir Meta e ka per detyre te forcoi unitetin kombetar.
  Ai as nuk e dinte as nuk kishte fuqi te ndalonte Monika Kryemadhin per ta bere kryetare partie te nje force apozitare qe quhet LSI.
  LSI qe do te thote levizje socialiste per INTEGRIM. Un e nuk mund te rri spektatore karshi kesaj percarje qe Ilir Meta si president e pranon.
  Kush eshte rruga?
  Nqs Ilir Meta nuk eshte ne gjendje te siguroi unitetin kombetar ai duhet te dorhiqet. Sa me shpejt se nuk e le Monika Kryemadhi qe rastesisht eshte ne krye te nje partie opozitare qe nuk pyet per presidentin. Nuk mund ti bej thirrje Monika Kryemadhit te dorhiqet se ate se le partia,se le zilia, se le uria per pushtet me teper se Iliri.
  Eshte rasti i pare ne historin 100 vjecare qe krijohet konflikt Interesi KOMBETAR qe me e cuditeshmja edhe presidenti edhe Monika vijne ne siglen e partise me emrin Levizja Socialiste per Integrim.Ju mondoni se LSI ku me pare ka drejtuar Ilir Meta dhe tani drejton Monika ka ndermend te na integroje?
  Ne asnje menyre.
  Ilir Meta tani ngeli si princi Noradon Sihanuk i Kamboxhias qe shkruante kenge,drejtone orkestren xhironte filma qesharak.
  I vetim ndryshim i Ilir Metes nga Sihanuku eshte se ky i fundit jetonte ne Brioni vile qe ja kishte dhuruar Titua. Ilir Meta jeton ne vilen e Gjirit te Lazit qe e ka ndertuar vete me “djersen e ballit”.
  Koecidenca eshte se te dy bashkeshortet quheshin Monika.
  Po kjo Monika jone u ngrit nga hici qe po te doje te ben gjemen, te bertet e te godet edhe me cizme,e kur i mungojne ne salle cizmet urdheron shoferin tja sjelli.
  Ja pse shqetesohemi si Prusti se kemi arritur qe unitetin e kombit tja leme ne dore mesjetes apo bujkeroberise quajeni si te doni kur artikulojne Levizjen socialiste per integrim.
  Partia Demokratike qe e kuptoi te miren qe i erdhi si nje rrufe nga qielli ” fenomenin Monika ” qesh e argetohet , i jep zemer gruas se shkurter qe te eci perpara per ti bere leter ambasadorit amerikan dhe Bashkimit Europian.
  Monika kjo shashke politike eshte nje rast i shkelqyer per PD.
  Nqs ka vend per te demostruar jo radhen por mundesine e kane zgjedhesit qe votuan Rilindjen. Por le te demostroi Monika e para. Kete e lejon demokracia qe mendojme se po ndertojme.
  Vasil Puci

  Reply to this comment
 2. sokrat sokrati February 6, 05:02

  O Viktor po perse ta duam opoziten kur kemi Edin,,Sajmirin,Taulantin,Ditmirin e te gjithe sojin e tyre qe po ju digjet barku per Shqiperine dhe shqiptaret.Zaten soji i tyre tere jeten per te miren e Shqiperise eshte perpjekur. Shumicen ne parlament e keni merrni nje vendim dhe shpallini persona te pa deshiruar.Porositni trena,anije ,avione dhe deboini nga shqiperia.Po mendojuni mire se eshte gjysma e shqiptareve.POOO,POOO merrni si model menyren si Tito e Rankovici dhe Miloshevici debuan Shqiptaret nga kosova.Dhe TA GEZONI SHQIPERINE EVROPIANE JU QE NUK E DESHET KURRE TE TILLE.

  Reply to this comment
  • Ateisti February 6, 21:51

   Po mire more , nuk na prishet shume pune , se ka edhe idjote ne kete popull , si puna e ketij Sokratit , ne cdo vend e popull ka te tille ! ! !

   Reply to this comment
 3. Ekonomist February 6, 08:59

  “…duke lene menjane verejtjet e mia te shumta per punen e qeverise…”
  Keshtu e hap ligjerimin e vet Torja i Males duke mallengjyer te gjithe militantet Rilindjote pa dallim feje, krahine por jo ideje.
  Kur nje here te vetme ti Tore paske bere verejtje per qeverine Rama??? Asnjehere, as dhe ne enderr! Nejse…
  Ore kjo opozita munt te jete ose jo Shpetim, kjo nuk dihet.
  Ajo qe po shihet qarte eshte se kjo qeveria e Rames tend or Torja Males, eshte nje Deshtim!
  Do fakte? Ekonomia!
  Sa ishte Borxhi publik ne 2013 kur e more Rama qeverine, o Tore? Ishte 62%.
  Sa eshte tani pas 5 vjet mbreterimi te Rames o Tore di gje ti? Eshte 74%. (shko pyete ate ministrin HaMUTAJ po deshe dhe po ta tha).
  Qeverite nderrohen Tore, vetem keshtu bota i ka rregulluar punet ne vendet e tyre. Nuk mbahet nje qeveri se nuk ben opozita. Qeveria nderrohet, pastaj prap nderrohet deri kur ai qe ka pushtetin ta pyese bythen mire se po nuk punoi do te hiqet. Ndryshe, po qe se mbahet nje qeveri e deshtuar se dhe opozita nuk ben, atehere ky eshte vertet deshtim.
  Uji qelbet duke ndenjur e jo me nje qeveri e qelbur qe ne nisje. E qelbur ne Ekonomi, aty ku deshtimi duket qarte dhe nuk ka Tore Male ta mbuloje, sa mbulohet dielli me shoshe.

  Reply to this comment
  • korçari February 6, 09:22

   O Ekonomisti mire e ke se qeveria duhet te ndrohet por harron se kjo behet me votat e popullit dhe si per çudi kjo mazhorance fitoi 74 deputete (mos fillo me blerje votash se asnje perfaqesues e opozites nuk ka shkruajtur asnje fakt) dhe se fundmi ke te sjellim Salehun qe e dogji Shiperine 2 here pa permendur krimet e tjera ,Bashen qe per 4 vjet ne Bashkine e Tiranes fjeti gjume (perjashto tenderat e te kunatit)apo Like floririn me te shoqen qe po luajne rolin sikur kane zbritur nga hena dhe se nuk kane qene 8 vjet ne pozite?…

   Reply to this comment
   • Ekonomist February 6, 11:58

    Qeveria e Rames ka deshtuar ne Ekonomi, plotesisht. Me nje Kryeminister komplet Out nga Ekonomia e me nje Minister Ekonomi-Finance nje dhaskal anglishtje vendi po shkon drejt kolapsit ekonomik. Ato alibite me opoziten nuk kane vlere fare. Me keq se sot Ekonomia nuk behet. Inflacioni ka kapur majat. Po shtypen kartmonedha 100 mijeshe pa vlere. Po ta perseris, Borxhi publik ka vajtur 74%. Per ato qe kuptojne nga Ekonomia, ky eshte deshtim. Kaq, tjerat jane demagogji militantesh. Mos prit te dale Rama si Bufi dikur te deklaroje “kemi dhe 6 dite buke”. Rama nuk e ka ate sinqeritet.

    Reply to this comment
    • Financjeri i Sales February 6, 16:17

     Ti mor zotni me kujton “whore” Zana Guxhollin ate rrocken e Berishen kur deklaronte qe borxhet tona jane te shendeteshme..
     .
     Me kujton dhe antiamerikanin Arvizu qe barazonte gabimet e Rames me Krimet e Berishes..
     .
     e harrrove borxhin qe i kishte salisuma biznesit rreth 1 miljard dollare..
     ..apo 1 miljard demi i cez-t..

     ..
     Sidoqofte debate per ekonomine dhe borxhet ka dhe ne amerike dhe BE…POR….atje nuk ka kryemister kriminel si ne shqiperi

     .
     1-vrau ne 21 janar 2011
     2-dogji ne gerdec 26 veta
     3-tradhetoi qe shiti detin
     4-tradhetoi te varrezat e grekut
     5-sabotoi uck
     6-furnizoi miloshevicin
     7-beri genocid ndaj haklajve
     8-zhduku remzi hoxhen
     9-beri pucin e 14 shtatorin 1998
     10-dogji vendin e ne 1997
     Pra keto krime te berishes presin ndeshkim shembullor..dhe kjo nuk behet duke blegeritur me keto artikuj por ti drejtoheni
     SHTETIT AMERIKAN DHE BASHKIMIT EUROPJAN VETEM ME PAK FJALE:
     PSE TE NDERUAR ALEATE PO MBRONI ME CDO KUSHT PERBINDESHIN E TROPOJES ??

     Jam dakort per TOREN E MALES qe keto artikuj duhet tja drejtoje Donald Luse dhe ti thote

     Zoti Donald
     ..mos na i bej Enverin PROFET
     duke luajtur ‘KAPUCASH”
     me Berishen si Arvizuja
     qe i thoshte berishes.
     ..bej sikur me sulmon
     dhe une bej sikur mbrohem…

     Reply to this comment
    • timo February 6, 17:48

     Me sa dukesh ne ate qe shkruan do te kesh kaluar klasat me mik ose me pare o ekonomist.

     Reply to this comment
 4. Ylli February 6, 12:25

  Viktor Malaj Bedri Islami ,Xhelal Gjecovi Artan Duka ….kater mosketieret e mediokritetit.
  Edhe shefat e Agjitacion Propagandes neper kooperativa ishin me me intelekt.
  D.m.th keta mbarojne per Demokraci ???
  Mbrojne 45 vjet Diktature te Enverit ,mbrojne 8 vjet pijanecllek dhe papergjeshmeri te Fatos Nanos ,justifikojne amatorizmin arrogant 5 vjecar te Edi Rames dhe shajne dhe mallkojne si plaka pa burre vitet e qeverisjes se Sali Berishes.!!!
  Jane kaq demokrate keta palaco sa botekuptimi i tyre demokratik eshte qe ne Shqiperi duhet te qeverisin vetem te majtet ,d.m.th…..73 vjet rresht ????.
  Kjo per ta quhet Demokraci ????

  Reply to this comment
  • shkodra February 6, 19:15

   Komentuesit me merin Ylli: O Yll komunist, po 4 te vraret e 21 Janarit u vrane demokratikisht? Po ata 20-30 vete ne Gerdec u vrane demokratikisht? Po Deti Jon u shit deomkratikisht? Po ti Yll pse nuk e nderron emrin nga Yll se eshte komunist ta besh psh, “Kryqi i Thyer”.

   Reply to this comment
 5. Zgalem February 6, 14:47

  Kjo analize e hollesishme e veprimtarise opozitare , i sherben me shume opozites , per te nxjerre mesime , nga gabimet dhe per te ekonomizuar forcat , per veprimtari racionale te saj . Kerkohet opozite me kembe ne toke , madje veshur mire me cizme , per kohe me lageshti dhe permbytje . Zgalem

  Reply to this comment
 6. PERRALLAT E VIKTORIT... February 6, 14:47

  Ylli je i papare ne qiellin e letrave boterore se vetem ne 7-8 rrjeshta ben histori sa per 1000 libra
  ……………..
  Edwin Kristaq Rama mori votat plebishitare jo vetem te 23 qeshorit 2013 por dhe tre here te tjera per pranga Berishit qe i ktheu ne hapjen e Bunkarit Enverit..shtepise gjetheve dhe qindra nekrologjizma me mimi kodhelet dhe kumbarot e tij.
  ……………….
  .
  Nga ana tjeter nje person me emrin Donald Lu qe dikush e quan gabimisht ambasador ne vend qe te fokusohet te super-krimet e juntes berishes i vetmi suksee i madh i tij ishin breket e grisura te shukri xhelilit qe e quajti krim te rende dhe zevendsimi i roshit kavajes se kishte thyer nje shishe birre ne itali.

  PSE JANE FAJTORE
  DONALD LUJA
  –EDI RAMA
  DHE VIKTOR MALAJT E DITES ?
  ………………….
  Kabllogramet e ambasadës amerikane në Tiranës, dërguar DASH, dëshmuan qartësisht se çfarë mendonte Uashingtoni për pushtetin e Sali Berishës. Në kabllogramet e publikuara nga Uikiliks, përmendej Luan Hoxha për një bisedë në të cilën ai kishte informuar ambasadorin amerikan Uidhers në lidhje me Gërdecin. Hoxha kishte dënuar tek Uidhers edhe kërcënimet e djalit të Berishës, nëpërmjet telefonit. “Hoxha pranoi se stafit të tij ishte thënë të transportonte municionin në atë vend dhe të ruante vendin. Pas kësaj, presioni mbërriti përmes telefonit nga një djalë i ri, i cili më pas u konfirmua si Shkëlzen Berisha, djali i kryeministrit, që e urdhëroi të vijonte dërgimin e municionit të kalibrit të lartë në Gërdec, pa pasur asnjë vonesë”, shkruhet në kabllogramin e ambasadës së SHBA.
  Uikiliks, SHBA: Berisha strehon të akuzuarit e Gërdecit
  Në një kabllogram të dërguar më 17 prill 2009 nga ambasada amerikane drejt Departamentit të Shtetit, thuhet se: “Të akuzuarit e skandalit të Gërdecit mbajnë postet qeverisëse në Shqipëri dhe madje, atyre po u kërkohet ndihma-ekspertizë për hetimin më të madh në vend”. Sipas amerikanëve, të pandehurit e Gërdecit hetuan veten për tragjedinë. Në kabllogram theksohet se kjo është një shaka e Ministrisë së Mbrojtjes pasi Prokurorja e përgjithshme ka dërguar një kërkesë në Ministrinë e Mbrojtjes për ndihmë me ekspertizë ushtarake në hetimin për Gërdecin, dhe kështu drejtori e gjen veten duke dhënë ekspertizë dhe këshilla për hetimin. Pasi edhe pse akuzohen për shpërdorim detyre, drejtorët nuk janë lëvizur nga postet.
  Kabllogrami, Fahri Balliu u përfshi në Gërdec
  Ish-ambasadori amerikan në Tiranë Xhon Uidhers, informoi Departamentin Amerikan të Shtetit, mbi përfshirjen e një klani të ri të familjes Berisha në Gërdec, për mbrojtjen e përgjegjësve të tragjedisë si dhe për presionet mbi Ina Ramën për të mbyllur skandalin. Në kabllogramin që mban datën 17 prill 2009, thuhet se Fahri Balliu është i përfshirë në skandalin e Gërdecit, por ai çuditërisht nuk u hetua nga drejtësia.
  Kabllogrami, Shqipëria theu embargon e armëve
  Ish-ambasadori amerikan në Tiranë, Xhon Uidhers, në një kabllogram drejtuar Departamentit Amerikan të Shtetit, trajton trafikuan e armëve dhe rolin e MEICO-s. Në kabllogram thuhet se Shqipëria ka shkelur embargon e armëve me Kongon, i ka shituar Sudanit helikopterë si dhe ka trafikuar armë sistematikisht drejt Afganistanit.
  Kabllogrami, Berisha afera me armët
  Një tjetër kabllogram që zëvendësambasadorja amerikane në Tiranë Deborah Jones i ka dërguar Departamentit Amerikan të Shtetit, flet mbi përfshirjen e kryeministrit Berisha dhe kreut të shtetit në një skandal me pronat e ushtrisë shqiptare. Në kabllogramin e saj, shpreh shqetësimin e thellë për spastrimin e të gjithë drejtuesve të lartë të ushtrisë, të cilët nuk pranuan t’u shesin pronat e ushtrisë miqve të Berishës.
  Agjent i UDB
  Sali Berisha akuzohet se është rekrutuar nga UDB, shërbimi sekret jugosllav. “Sali Berisha është spiun i UDB jugosllave. E ka vendosur Shqipërinë dhe Kosovën nën varësinë energjitike të klaneve mafioze serbe”, ka deklaruar Taulant Balla. Në këtë kuadër, dyshohet se kryeministri i ka ruajtur lidhjet e tij me të gjitha pushtet që janë instaluar në Serbi, përfshirë edhe atë të Millosheviçit.
  Bombardimi i Vlorës
  Sali Berisha deshi të mbante pushtetin me dhunë në ’97. Ai urdhëroi bombardimin e Vlorës me avionë ushtarakë, por fatmirësisht asnjë nuk ia zbatoi urdhrin. Më tej, ai tentoi të shtypte revoltat me SHIK-un famëkeq të Bashkim Gazidedes.
  SHIK-u famëkeq
  Emri i Sali Berishës lidhet me SHIK-un famëkeq. Ai ishte pjesë e një mekanizmi represiv të qeverisjes 1992-1997, me shpërndarjen e dhunshme të protestave të opozitës, me burgosjet pa shkak të kundërshtarëve, si dhe me antiamerikanizmin drithërues, që kaploi në ditët e saj të fundit, qeverisjen e parë të demokratëve.
  Zhdukja e Remzi Hoxhës
  Emri i tij lidhet me ngjarje ende të pazbardhura si rrahja për vdekje e një mitomani që e morën për gazetar, Bardhok Lalës, dhe zhdukjes së një biznesmeni kosovar, Remzi Hoxhës. Familja e të nderit Hoxha akuzon edhe sot Berishën dhe Gazideden për vrasjen dhe zhdukjen e njeriut të tyre. Thuhet se Hoxha u zhduk se ishte dëshmitar i lidhjeve të Berishës me Millosheviçin.
  Trafiku i armëve
  Kryeministri Sali Berisha dhe ministri i Brendshëm Arben Imami kanë thyer embargon e vendosur nga Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, duke trafikuar armë drejt Libisë në bashkëpunim me sekserë serbë të kërkuar ndërkombëtarisht. Ky është konstatimi i raportit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për trafikun e armëve.
  Vrasjet e 21 Janarit
  21 Janari është ngjarja më e rëndë dhe njolla më e zezë e kësaj qeveri pas Gërdecit. Më 21 Janar qeveria vrau katër qytetarë të pafajshëm dhe plagosi me dhjetëra të tjerë. Në fillim Berisha tha se protestuesit kishin vrarë njeri-tjetrin, më pas pranoi vrasjet, por tha se Garda kishte zbatuar ligjin, pasi demonstruesit ishin vrarë brenda rrethimit. Kur u vërtetua se protestuesit ishin vrarë jashtë rrethimit, Berisha sajoi puçin e shtetit dhe ngriti një komision hetimor. Po ashtu, Berisha nuk lejoi as zbatimin e urdhrit të Prokurorisë për arrestimin e komandës së Gardës. Refuzimi i Berishës për të dorëzuar komandantët, shokoi ndërkombëtarët. Zhdukja e pamjeve filmike u vërtetua edhe nga FBI. Më pas Berisha hodhi në koshin e plehrave ekspertizën e FBI për vrasjet. Sot nuk ka asnjë të dënuar për këtë çështje.
  Vrasjet e Gërdecit
  Gërdeci është krijimi më i madh njerëzor dhe ekonomik i familjes Berisha. Tragjedia e Gërdecit është orkestruar në mënyrë të drejtpërdrejtë nga familja Berisha. Një biznes fitimprurës për kompaninë Albademil dhe SAC, por që nga shpërthimi i Gërdecit, humbën jetën 26 persona (mes tyre dhe baxhanaku i kryeministrit), u plagosën mbi 300 vetë dhe u dëmtuan mbi 4000 prona. Tre ditë më vonë jep dorëheqjen Ministri i mbrojtjes Fatmir Mediu, ndërkohë që prangoset Ylli Pinari, drejtor i MEICO, Mihal Delijorgji pronar i Albademil dhe Dritan Minxolli drejtor i fabrikës. Hetimet një vjeçare vunë nën akuzë 29 persona dhe çështja shqyrtohet në gjykatën e Lartë. Korrupsioni i Gërdecit, dhe dosja hetimore nxorën në pah shumë elementë. Një ndër njerëzit që kishte influencuar në bërjen e akteve nënligjore dhe ligjore që çuan në tragjedi ishte djali i kryeministrit, Shkëlzen Berisha.
  Shitja e detit Greqisë
  Mbetet historia më e zezë e qeverisë së Sali Berishës. Është konsideruar tradhtia më e madhe kombëtare pas shitjes së Shën Naumit nga Ahmet Zogu dhe shitjes së Shkodrës nga Esat Pashë Toptani. Ky skandal identifikohet me emrin e Sali Berishës dhe Lulzim Bashës. Ky i fundit asokohe mbante postin e Ministrit të Jashtëm dhe ka negociuar në fshehtësi marrëveshjen për shitjen e detit. Në takimin midis Dora Bakojanis dhe Lulzim Bashës më 20 mars 2008 një nga temat kryesore të bisedimeve ka qenë pikërisht marrëveshja për përcaktimin e kufirit detar.
  Skandali me rrugën Durrës-Kukës
  Tetor 2007: Durrës-Kukës, plas skandali më i madh financiar i kësaj qeverie. Protagonist është sërish Sali Berisha dhe Lulzim Basha. Prokuroria filloi hetimet. Dikasteri i Transporteve u vu akuzë. Procedurat për tenderin në Shqipëri, bazoheshin mbi ligjin anglez. Hetimet e prokurorisë çuan deri në heqjen e imunitetit të Lulzim Bashës. Sipas KLSH, në raportin e janarit 2008, abuzimi shkon deri në 232 milionë euro.
  Grabitja e SHQUP-it
  Sali Berisha po tenton të largohet nga pushteti, duke marrë me vendet edhe pasuritë shtetërore. Me një vendim të fshehtë dhe në bashkëpunim me Ministrin e Mbrojtjes dhe Presidentit, Berisha tjetërsoi Shtëpinë Qendrore të Ushtrisë, duke e kthyer në seli për PD. Po ashtu ai mori edhe Shtëpitë e Oficerëve në Fier dhe Shkodër.
  Zhdukja e Kosta Trebickës
  13 Shtator 2008: Humb jetën në rrethana misterioze aksidenti ish biznesmeni Kosta Trebicka, i pari biznesmen që denoncoi aferën korruptive të Gërdecit dhe trafikut të Armëve nga Shqipëria drejt Afganistanit. Hetimet e prokurorisë dhe konkluzionet e një eksperti amerikan nxorrën se vdekja e tij në një fshat të Korçës ishte aksidentale, edhe pse në opinion ky mendim nuk gjeti vend. Më pas emri i tij u përdor për luftë politike nga të dy palët.
  Damir Fazlliç, skandali me pronat dhe Argita
  5 Tetor 2008: Prangoset në Sarajevë Damir Fazlliç. Në Shqipëri kishte krijuar firmën SRF Developments, me administrator Erjon Isufin, kunatin e Lulzim Basha. Pas zgjedhjeve 2005, regjistroi në QKR tre firma. Ndërkohë që te Kompania Rompetrol kishte punësuar mbesën e Sali Berishës, shpresa Breçani. U verifikua blerja e tokave në Porto Romano, para se kryeministri Berisha ta deklaronte këtë si një park industrial. U akuzua edhe për ndërhyrje në blerjen e energjisë për llogari të Shqipërisë nga Rudnap. Ortakja e Argita Berishës, Flutura Kola i bleu Fazllicit një kompani në vlerën e 1.7 milionë eurove për firmën Croën Acquisitions.
  Zhdukja e 1.3 miliard USD
  .3 miliard USD janë zhdukur nga Shqipëria. Organizata “Global Financial Integrity” deklaroi se elita e korruptuar ka nxjerrë më shumë se 1.3 miliard dollarë nga Shqipëria. Ministri i Financave Ridvan Bode tha se ishte krenar për këtë shifër.
  Përplasja me SHBA për SHISH
  Korrik 2010. Shërbimi Informativ Shtetëror kthehet në një mollë sherri mes amerikanëve dhe qeverisë Berisha. Partia në pushtet tentoi të miratonte një ligj në Kuvend, i cili e kthente SHISH në një vegël në duart e Berishës. Beteja përfundoi me përçarjen e mazhorancës dhe më tërheqjen e Berishës para se të humbte pushtetin.
  Shkarkimi i kreut të SHISH
  Duke sfiduar hapur amerikanët, kryeministri Sali Berisha, ia arriti më në fund që të shkarkonte kreun e SHISH, Bahri Shaqiri, duke e zëvendësuar më një kamikaz politik, me të shkuar të zezë në SHIK-un famëkeq.
  hkarkimi i Ina Ramës
  muaj para se t’i mbaronte mandati. Skandali bëri bujë ndërkombëtare. Zonja Rama u zëvendësua me një njeri të besuar.
  Spastrimet në Ushtri
  as kapjes së Presidencës, Berisha iu turr Ushtrisë. Disa gjeneralë u liruan nga detyra në mënyrë arbitrare dhe pa asnjë bazë ligjore. Në vend të tyre u katapultuan ushtarë të oborrit të pushtetit.
  Masakra në drejtësi
  Pas bllokimit dhe rrëzimit të dekreteve të Topit, Berisha arriti ta shtrinte kontrollin e tij në piramidën e drejtësisë. Ai diktoi disa emërimeve nepotike në KLD, Gjykatën e Lartë, Gjykatën Kushtetuese dhe gjykatat e shkallëve më të ulta.
  52 hidrocentrale në duart e klanit familjar
  Gjatë tetë viteve në pushtet, mazhoranca e djathtë, ka dhënë 100 leje për ndërtimin e rreth 400 hidrocentraleve të përmasave të ndryshe. Licencat për ndërtimin e hidrocentraleve i kanë marrë kryesisht kunetërit e ministrave, burrat e deputetëve, njerëz pranë familjes kryeministrore dhe sekserë anonimë. Njerëzit e pushtetit kanë marrë 52 hidrocentrale.
  20 ligje klienteliste
  Kuvendi i Shqipërisë, gjatë tetë viteve të fundit, përpos shkeljes në mënyrë sistematike të Kushtetutës dhe Rregullores së Kuvendit, është kthyer në një zyrë noteria e qeverisë, ku noterizon dhe vulos dhunën e kartonëve ligjet klienteliste. Qeveria dhe Kuvendi kanë miratuar plot 20 ligje klienteliste.
  Shitja e Albtelekomit
  . Shtator 2005: Menjëherë pas krijimit të kabinetit qeveritar, Berisha anulon shitjen e Albtelekomit. “Nuk mund të lejojmë privatizimin e Albtelekom më shifra tepër të ulëta”, tha ai për Calik. Por vetëm pak muaj më vonë, kreu i qeverisë sërish ua dha Albtelekomin turqve.
  Fshesa në administratë
  Shkurt 2007: Për shkak të ndryshimeve në administratë dhe “fshesës Berisha”, buxheti i shtetit u detyrua të paguajë 1 milionë euro për të gjithë ata që u hoqën padrejtësisht nga puna. Ishte vetë Komisioni i Shërbimit Civil që zbuloi abuzimet e bëra në administratë nga ministrat kryesorë të qeverisë.
  Fahri Balliu
  15 Shkurt 2007. Skandali, rruga Levan-Vlorë i jepet firmës “Alpine”. Firma menaxhohet nga kunata e Fahri Balliut, anëtarit të Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike dhe botues i gazetës “55”. Ndërkohë që menaxherja e “Alpine” ishte njëkohësisht sekretare e përgjithshme e Ministrisë së Kulturës. Ndërkohë që austriakët e Alpine ishin të implikuar në një proces korrupsioni në Gjermani.
  Minierat
  29 Gusht 2007: vdes punëtori i katërt në minierën e kromit në Bulqizë. Menjëherë ministria ndërpret punën në minierë derisa të plotësoheshin kushtet. Por duke filluar që nga viti 2007 e deri më sot, fabrika nuk është mbyllur dhe në Bulqizë kanë humbur jetën nën shkëmbinjtë e galerive rreth 30 punëtorë.
  Presioni ndaj Financial Times
  2 Prill 2008. Qeveria shqiptare i bën presion gazetës prestigjioze Financial Times që të shihte edicionin special në këmbim të reklamave shtetërore që duhet të merrte nga ministritë. Por gazeta nuk pranoi këtë akord. Specialja botohet pa reklamën shtetërore, ndërkohë që menaxheri i gazetës Financial Times deklaroi se Berisha prishi kontratën me këtë gazetë.
  Spotet turistike
  Prill 2008: Qeveria nëpërmjet ministrisë së Kulturës paguan 300 mijë euro për spot turistik në CNN. Dokumentet zbuluan që Pango e bleu spotin katër herë më shtrenjtë sesa normalja.
  Arben Sefgjini
  5 Maj 2008: Gjykata shkarkon nga puna Arben Sefgjinin, drejtorin e përgjithshem të tatimeve në administratën e Sali Berishës. Akuzohet për zhdukjen e biznesmenit shqiptaro-maqedonas Remzi Hoxha. Drejtori vendoset në arrest shtëpie. Gjyqi vazhdon edhe aktualisht.
  Largimi i FMN
  23 Shtator 2008: Qeveria largon FMN nga Shqipëria. Në vitin 1996, ka qenë Fondi Monetar Ndërkombëtar ai që tërhoqi në mënyrë demonstrative, përfaqësinë e tij nga Shqipëria. Ishte pragu i kolapsit të piramidave, president i plotfuqishëm i Republikës ishte Sali Berisha dhe ministër Financash, Ridvan Bode.
  Lejet e ndërtimit
  26 Tetor 2008: Qeveria ndërmerr hapin e miratimit të një ligji të ri për lejet e ndërtimit “Për territorin”. Projekti shkaktoi skandal në zyrat e Bankës Botërore dhe Këshillit të Evropës: Qeveria po cenon autonominë e pushtetit vendor. Jemi kundër.
  Ligji i dosjeve
  16 Dhjetor 2008: Ligji i “Spiunëve”, Berisha akuzon Zamir Shtyllën drejtorin e hetimeve në Prokurorinë e Përgjithshme si hetues komunist. “ky është një ligj që prek shtyllën dhe gjithë shtyllat e tjera” deklaroi Berisha. Zamir Shtylla jep dorëheqjen nga prokuroria, ndërkohë që hetonte çështje të rëndësishme si Gërdeci, Fazlliç e Durrës-Kukës.
  Skandali me “Plazhin e Gjeneralëve”
  29 Janar 2009: Skandali me pronat për herë të parë emri i kryetarit të grupit parlamentar të PD Astrit Patozi në skandalin e “Plazhit të Gjeneralëve”. Arrestohet Fatos Gjuzi, i cili ishte edhe kryeregjistruesi i Kavajës, njëkohësisht kushëri me kryetarin e grupit parlamentar të PD.
  ..NDERPRITET RROMANI I KRIMBERISHES….

  Reply to this comment
  • i juaji Edi Rama. February 6, 17:21

   …pas gjithe kesaj mbushje-zbrazje pa asnje lidhje, te takon honorari te qeveria…

   Reply to this comment
  • Ylli February 6, 18:36

   Nuk eshte nevoja te zgjateshe kaq shume per te me mbushur mendjen qe je kokrra gomarit.Qe ne rreshtat e pare i tundje veshet fort dukshem.
   Jam kurioz ,jeten e organizates -baze te Partise e ben bashke me Alban Degen ,Shpatarin ,Carin ,Katunarin e ca idiote te tjere. ???
   Tjetra ,si ka mundesi qe ju komunistet jeni e njejta prerje dhe i njejti brum ???
   Dhe vendosni emra o mjerane chatesh se late name.Ka mbaruar lufta o budallenj ,se na cate trapin me pseudonime.Apo e keni amanet nga shoku Taras ,qe jau rrasi sa krahu e ju ka katandisur ne qesharaker !!

   Reply to this comment
  • Asqeriu i Partisë... February 6, 20:27

   – A e di ti Dedë, se ai USB-Stick-u që ke kollofit mçeftas ke furriku me gjethe nuk është dhe aq i përshtatshëm për komente?

   – A e di ti Namiko, se sado që të mundohesh të hedhësh me dhjetra trillera me serial-killera në rrjet, vetëm ndonjë koqe kandari që s’të ka njohur akoma do të merrte mundimin t’i hidhte qoftë dhe një vështrim të përciptë sajimeve ordinere?

   – A e di ti Dedë, se cilatdo qofshin ato, besueshmëria e badrushllëqeve kilometrike është praktikisht zero?

   – Ti fajëson bedrinjtë, viktorët dhe ushtarët e panjohur të partisë, por a e di ti zotni, se si ata, po ashtu dhe ti, nuk bëni kushedi se sa dallim nga njëri-tjetri, përsa i takon pozicionimit dhe qëndrimit të paanshëm politik që duhet të mbajë para së gjithash një gazetar që pretendon të jetë i besueshëm për gjithshka sa shkruan?

   – Mos e beso po deshe Dedë, po taktikës “UJKU, UJKU” i ka dalë boja me kohë. Findet e katundarëve gjysëm-analfabetë të politikës nuk i ha kollaj njeri, kështu që kush vazhdon t’i bjerë fyellit po ne të njëjtën vrimë, dikur kthehet vetvetiu në palaço.

   Reply to this comment
 7. Boston February 6, 19:07

  Urime per kete artikull te sakte.

  Reply to this comment
 8. PERRALLAT... February 6, 20:13

  pershendetje miq
  Jeten e org. baze e kam bere ne Currajt te eperm (tropoja down town) biles kemi patur sekretar organizate mesuesin Selim Berishi vellain e Sali Berishit.
  Kush ishte ky Selimi Sekretari i Org. time te Partise:
  .Eshte rast i rralle ne gjithe vendit qe nga nje famije te kishte 2 SEKRETARE PARTIE
  &&&&&&&&&&&&&
  por sekretari Selim vdiq nga i vellai doktorr mortja Sali sepse ne fund te 80′ Selimi u semur nga zemra dhe i vellai KARdjolog edhe pse koleget i thane ta dergonin jashte shtetit si Argiten qe i rregulluan hunden e shtermber..
  .
  Ambicia deri ne kanibalizem i Saliut beri qe ta perdori vellain si kavie eksperimentale ne menyre qe nese shpetohej Sekretari PARTISE i tropojes..ky sekretari i PARTISE SE TIRANES do merrte medalje nga udheheqja e bllokut …por karriera e semure mbyti vellain..
  ———-
  Jeten e organizatese kam bere me vellain e mehmet elezit..me baben e besnik mustafen dhe nuk jam i sigurte qe ishte dhe jot moter qe i binte dybekut…Ne fakt harrova se kisha dhe vellain e Azem Hajkarit qe ishte spiun i sigurimit ku e verteton dhe sali mortja qe VRET NGA MBRAPA HAJDARIN DHE I NGRE LAPIDARIN
  ………………
  NUK E BESON ? KQYRE BRE JARON !
  .
  ..

  GAZETA « RD » 18 GUSHT 1995
  FRAGMENT NGA FJALA E SALI BERISHËS PËR GREVËN E URISË TË AZEM HAJDARIT

  « Azem Hajdari mbetet një bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit,
  një shërbëtor i Ramiz Alisë
  . Duke gjykuar mbi faktet e jo mbi fjalët, kemi të drejtë të themi se kishim dy Azemë : ai i mitingjeve që «bënte gjëmën», kurse ai në jetë që bëhej mik me Irakli Koçollarin e sigurimsa të tjerë, dehej sa nuk kontrollonte se ç’nxirrte nga xhepat. Azem Hajdari si Rita Marko, se Rita Marko ka qenë i vetmi pushtetar që ishte edhe kryetar i sindikatave, vendosi ta ndërpresë grevën e mezeve dhe të rakisë në kafenenë e Xhelës.
  Deputeti Hajdari, i përfolur nga shtypi dhe nga zëra të tjerë për problemin e vrasjeve në prag të zgjedhjeve të 22 marsit, i futur në grevën e urisë, i armatosur, rast unikal në historinë e grevave të urisë, i braktisur nga të gjithë, i shtrydhur nga Çupi dhe Këndezi, i keqtrajtuar nga Kurt Kola, i rrethuar nga ish 80-lekëshat, përsëri Hajdari dështon. Askush në dhjetorin e vitit ’90 nuk i shkoi pas Azem Hajdarit. Studentët dhe rinia ju bashkuan PD, me të vetmin qëllim madhor, shkatërrimin e totalitarizmit, por jo në shërbim të Azem Hajdarit… »
  Po mire o ylli i Sales
  Sali pordha qe kishte 2 sekretare partie te PPSH ne shtepi pse nuk e qaun ti ?…Biles Sali pordha juaj therriste;
  TE VARET HYSEN SHOSHORI NE LITAR….PO SIKUR TE JEM UNE NIPI HYSEN SHOSHORIT…CFARE DO TI THUASH LEXUESVE ?

  Reply to this comment
  • Ylli February 6, 22:20

   Pervec vesheve ,ke fillu.me tund dhe bishtin..Ndersa pellitjen ta degjova me lart.
   Keto pacavure qe shkruan as qe marr mundimin ti lexoj se e kam te qarte cdo shkruash.Nje komunist i 1898 i epokes se Roza Luksemburgut dhe nje komunist koreanoverior apo socialistojugor edhe pse kane 100 vjet distance ,shkruajne te njejtat gjera….lufte deri ne vdekje armikut te klases.
   O mjeran nese je nip i te ndjerit Shoshori te kesh burrerine te pranosh qe zoterine ne fjale e katamdiset cirk fushatash te PS.
   Sa here kishte zgjedhje ,dilte ose e nxirrnin Hysenin e gjore ne TV i cili deklaronte ….ne fund te salles mbaj mend Sali Betishen qe me traktet e mia ne dore uleriste ,vareni vareni.
   Cudi Hyseni nuk mbante mend as hetuesin as prokurorin ,as gjykatesit ,as policet ,as gardianet ,por te fundi i salles mbante mend Sali Betidhen ?????
   Se cpune kishte Berisha te mbamte traktet e ketij zoterie kur ato ishin sekuestruar si prove kunder Hysenit ,Hyseni i shkrete e di dhe nipi i rij i mjere pa emer.
   Kishim zgjedhje ,dilte Hyseni ,mbaronin zgjedhjet ,zhdukej Hyseni.
   Nesje ka nje kryeveper idiotesie te komunistet e DITA kur akizojne Berishen si ish -komunist.
   Per ta rregjimi i Enverit ishte i persosur ndersa Berisha si komunist i thjesht si mijera te tjere ishte i keq ????
   Mos u dorezoni se komunizmi do triumfoj ne gjithe boten me ndihmen e shokeve kireanoverior qe mbajne lart flamurin e M-L

   Reply to this comment
   • perrallat.. February 7, 17:04

    O ylli

    edhe shan kamunistat dhe ve nick-un simbol kamunist

    eshte e kote ne proze me ty…ndoshte me poezi e kupton me mire

    ..

    Neper salla e foltore
    leh si qen dhe pjerdh si gorre
    nder ekrane e n’parlament
    her leh vet,e her ndersen qent

    Edhe ktu ne ket forum
    asht dikush qe leh hum-hum
    dhe ketu Sala e ka qenin
    her ket Yllin, e her Xenin

    Sa pak Salen me ngacmu
    nuk len vend pa shkarrashkru
    me fol keq per Sal nallanen
    si me i qi baben dhe nanen

    Ylli bolja mos u ngut
    rri rehat dhe mos ha mut
    ti ndegjosh fjalet e shokeve
    se ka cof koha malokeve

    Reply to this comment
    • Ylli February 8, 08:39

     Letyre o letyre ,sme ben pershtypje fjalori se tani po je vetja jote .Ke pak stil ,nese quher stil ky ,nga dallkauku ordiner Arben Duka ,por nuk perben problem kjo gje se komunistet kane marre shembull njeri -tjetrin nder vite ,derisa shkerdhenin njeri tjetrin si armiq familjarisht..
     Psh Bedri Spahiu shkerdhente Koxi Xoxen ,vete Bedriun e shkerdhente Mehmeti ,ndersa Mehmetin e shkerdhente Kadriu i cili shkerdhehej nga Enveri e keshtu me rradhe….
     Prandaj o vemje nuk me habit fjalori jot ,ky po qe quhet edukim komunist.
     Sa per nenen dhe baben tim ,Saliut nuk i ka dale si seksoman.Jeni ju qe mburreni me seksualitetin e kryetarit sa fotot lakuriq te tijin i mbani ne shtepi dhe u shpjegoni familjareve madheshtine e organeve gjenitale te kryetarit.
     Mbaj mend ato grate socialiste ,mbas daljes se fotove nudo ,qe ulerinin ne takime me kryetarin socialist ….tu befte nena sa te madh e kishe.Do kesh qene dhe ti kodosh mes tyre ,jeta partiake ka dhe sakrifica.
     Meqe nga Enveti deri tek Edi kaluat nga thyeres te statujave nudo ne adhurues te nudizmit ,i bie ta kesh kaluar disa here ylberin bej nje foto nudo si kryetari dhe shoqerohe me nje bejte…
     Lakuriq foto bera
     Se keshtu ma kerkoi vera
     Qe ti ngjaj kryetarit
     Ndonese une jam kokrra e karit.

     Reply to this comment
 9. gjermani i fundit February 6, 20:42

  e gjithe kjo qe ndodh i ngjan nje sherri ne skene dhe populli i gjithe eshte spektator ne salle, qe me keqardhje nem çmimin e biletes. Se populli gjithmone paguan dhe gjithmone do paguaje. Diku me para ne dore, diku me hektare, kodra e male, me varrezat e stergjysherve qe i zhvarrosin si çlirimtare greke, diku me 7% e Metes dhe 70% e Saliut, apo perqindjet e Bashes, apo kushedi Edit, etj, Nje kakofoni absurde, bjeri ti biem, Shqiperia si nje anije ne det, qe ca perpiqen ta drejtojne, ca ta shtremberojne, ca i heqin ujin me kova, ca te tjere e shpojne me tyrjele; nje histeri kaotike ku s’ka regjisor te vere rregull. Ti ve sot kryepolicin, del tjetri e pa te keqe e cileson drogaxhi e mafioz, sikur kandidatet ti kesh zgjehdur ne burgun e Peqinit dhe jo nga drejtuesit kryesore te policise ne vend. Pa lere kur ligjerojne per Drejtesine, keta mekatare, keta perbindesha, keto vegla te antishqiptarise, keta armiq te betuar te vendit te tyre, me plot gojen e fjales. Per mendimin tim kemi fituar shume liri, aq shume liri sa shkelem me kembe moralin, virtytete dhe themelet e dinjitetit njerezor. Humbem pothuaj 30 vjet me kete teater absurd te veteshkaterrimit, pothuaj 1 gjenerate, e sikur te mos mjaftonte , po ia leme trashegim gjenerates tjeter, si Uliksi qe bente sikur ishte çmendur e mbillte kripe anes detit. Ndersa kjo klase mbolli kripen mes njerezve, faren e urrejtjes dhe te perçarjes permanente. Turp eshte te thuash, por Enveri duhej te kishte rrojtur edhe nja 10 vjet me shume. Mallkuar qofte qe s’e shtyu nja 10 vjet me teper.

  Reply to this comment
 10. Po,Po February 6, 22:31

  Ketu jane nja dy zagare , qe i verbon e verteta qe i u perplas ne fytyre gazetari me i talentuar , ne ditet e sotme , Viktor Malaj , dhe duke shkruar me disa pseudonime , perpiqen ta perbaltin , si ata qe kerkojne te mbulojne diellin me shoshe . Keta jane krimbat e gjirizit te Sali serbit , qe ndjejne se po u rreshqet toka nen kembe dhe i tmerron perballja me drejtesine per krimet e shumta qe kane bere !
  Le te lehin sa te duan keta , o Viktor djali ! Qente per te lehur mbahen . Ty te pacim me jete e shendet te plote . .

  Reply to this comment
 11. Te marret si Shpetimetare February 7, 00:24

  Viktor,
  Je Analisti me i mire ne Shqiperi, kjo duket edhe nga reagimet e tyre me marionetat e tyre partiake tip “Noka”
  Qente le te lehin, “ujq” sbehen dot, Vetingu dhe shteti ligjor po i torturon, fundi i krimineleve eshte Kaushi.
  Te lumte Viktor, e perpiva artikullin tend, tregon qe kemi njrerez me mend ne vendin tone.

  Reply to this comment
 12. info analitike February 7, 06:25

  Nashti keta shoket e partise Malaj dhe Duka duhet te mirren vesht se njeri thote qe “bashkepunetoret e fashizmit” askush nuk i do ndersa qy tjetri e nis qe ne fillim referatin me nje citim nga Fishta qe karakterizon aq mire sojin e tyre. Sic ia kam shkruar me kohe shoku Malaj e ka zakon ta nise me autogole. Po ne e dime qe nuk ka kala hordheku e maskaralleku qe nuk marrin komunistet. Ja lexoni kete bubune me siper se ai shpalos tere “kulturen” me te cilen i ushqeu partia

  Reply to this comment
 13. Papi Ca February 7, 10:48

  Viktor Thano Malaj je analisti me i mire i Shqiperise.
  Ne forumin tuaj te nderuar na kane hyre ca vemje qe te shajne me stilin e kryekriminelit te trustit te geshtenjave. Mos u tut. Kjo tregon sa shume ju djeg fjala jote noliane. Je padyshim me i miri. Perqafime nga Toronto

  Reply to this comment
  • info analitike February 7, 16:34

   Do te jete Tahorri se ate e quajti vemje lideri global.

   Reply to this comment
   • EDWIN VISHINSK BERISHAJ February 7, 17:31

    Kush eshte krimi me i madh i Edi Rames ?
    .
    Dekorata me kriminale e dhenë qe nga clirimi prej Turqise ne 1912 eshte ajo e edi rames dhene kriminelit inteligjent te gazidedes eshte vete poshtrim i edi rames dhe 23 qershorit

    Më 22 shtator, pak ditë para se të nisej për SHBA, kryeministri Edi Rama i ka dorëzuar kreut të SHISH Visho Ajazi Medaljen e Mirënjohjes për Shërbimin Informativ Shtetëror.

    Medalja u akordua “pasi në vijimësi ka patur një bashkëpunim të mirë mes insitucioneve ligjzbatuese dhe Ministrisë së Brendshme” që kanë sjellë “rezultate në luftën antiterror”.

    Vetë kryeministri që ka dorëzuar medaljen tek Visho Ajazi Lika ka refuzuar që ceremonia të bëhet publike, ndaj ajo është zhvilluar larg syve të medias
    Në janar të këtij viti një falënderim që kreu i qeverisë i bëri publikisht kreut të SHISH gjatë hapjes së “Shtëpisë me Gjethe” krijoi mjaft habi në opinion.

    Nëse do t’i bënim një përmbledhje të shkurtër aktivitetit të Visho Ajazi Likës në krye të institucionit të shërbimit sekret, me siguri që fjala “faleminderit” në fund do të ishte më e papërshtatshmja.

    Ai që mbante postin e zv/drejtorit të SHK-ut famëkeq të Gazidedes në kohën që Berisha ishte President iku për shkak të rrëzimit të Berishës, ashtu sikurse Gazidede, jashtë Shqipërisë, në Kanada..
    Pra eshte kriminale qe edi rama dekoroi ndyresiren e Shikut qe eshte ne fakt “spiuni dixhtal” i saliserbet bashke me kete INFO ANALITIKE kete nëpërkë berishiane te forumeve on line pjese e kelysheve te kanadezit visho ajazit.
    .
    .Fakti qe Visho Ajazi qeni i Gazidedes shkoi kohet e fundit ambasador ne Nato dhe vendosja e Ilir Metes president tregon se miqte tane euro-atllantike mbrojne per jete a vdekje kriminelin berishe & sons…

    Pra INFO kete te drejte ne nje fare menyre qe Viktori duhet te merret me SHPETIMTARET e sali kriminelit qe jane egzaktesisht
    ato qe e prune nga beogradi ne 1991
    dhe po e mbrojne me cdo kusht
    qe nga famekeqi arvizu dje
    dhe sot me komikun Donald Lu qe jane SHPETIMTARE TE SALIMONSTRES

    Reply to this comment
    • info analitike February 7, 21:04

     Prape i paske harruar pa pire ilacet ti. Shiko ore shendetin se po rreshqet keq e me keq perdite. Ore po ku ju kane mbledhur Dita te gjithe ju te goditurit me krie Alban Degen.

     Reply to this comment
     • E V B February 7, 21:25

      a mos je prej katundit te ketij ‘GJENERALI’ qe u specializua ne USA dhe Gjermani dhe ngeli rrote cari

      Erzen Brecani:

      Të ngrihemi kundër ‘Enver Hoxhës’ së dytë, Edi Rama

      TIRANE, 2 korrik 2013 – Zv/drejtori i policisë së Tiranës, Erzen Brecani i ka bërë thirrje gjithë mbështetësve të partisë Demokratike që ashtu sic bënë në vitin 1991, të ngrihen për të larguar kryeministrin e ardhshëm Edi Rama.
      .
      Teksa rezultati i fitores së zgjedhjeve të 23 qershorit, nga të majtët nuk është certifikuar ende, Brecani nëpërmjet një postimi në faqen e tij personale në ‘Facebook’, teksa përshëndet kryeministrin Berisha duke e etiketuar si liderin historik të shqiptarëve, etiketon Ramën si “Enver Hoxha i dytë” dhe “Hitler që do të gjunjëzojë shqiptarët”.

      “Përshendetje liderit histerik të shqipëtarëve Doktorr Sali Berishës e duam ndihmën tënde se jemi mësuar me ty që të na prish deri sa të largojmë pinjollët e komunistave me në krye Edvin Ramen ta largojmë këtë Enver të dytë ne që dikur studenta të ‘91 shembëm diktaturën Enveriste do gjejmë forcë dhe optimizëm do të ngrihemi të tërë së bashku me rininë që të mos e lëmë këtë Hitler të gjunjëzojë shqiptarët”, shkruan Breqani.

     • info analitike February 7, 22:27

      Hahaha ti te kenaq me marrezite qe shkruan se njehere te ben biografine futja e kot e pasta te pyet se nga jam. Ore kontrollo mallin qe te jep Shalsi se ta hoqi trurin fare.

 14. I have a dream... February 8, 00:20

  Kush lexon “shqip”.
  .mendon ..”shqip”
  dhe kupton ..”shqip”
  duhet te mbledhe mendjen
  se Berisha eshte kriminel
  por nuk eshte fajtor.
  ==
  Fajtore jane Edi Rama me gjithe socjalistet
  nga zevendesi I tij e deri te pastruesi I halese ne zyrat e K/M
  dhe 2 Donaldet nga I vogli I Tiranes
  deri ai I madhi I Washingtonit
  qe po e bejne pa deshiren tone
  Enver Hoxhen =Zeusin e Shqiptareve;
  .
  25 vjet nen pushtimin dhe poshtrimin e Berishes jane jashte cdo llogjike njerzore…

  Bej pjese ne ate kategori te shqiptareve qe e ndjejme veten te terrorizuar nga ngjarja makabre e 21 janarit 2011,por akoma me teper e rendon kete situate sjellja e pahijeshme te disa dipllomateve tip arvizu ,sot Donald Lu e disa lobeve berishiste tip podesta ne Washington, e disa plakusheve hetero seksuale si Doris Pack.etj etj ..Por ajo qe eshte me kriminalja eshte performance e Edi Rames dhe komplet hordhia e tij e ministrave dhe parlamentit.
  .
  Kam qene nje mbeshtetes pa rezerva e I Rames (por gjithmone kunder Metes si Kale Troje) ne fitoren e 23 qershorit 2013 dhe kam te drejten te them se kauza e 1 miljon votuesve dhe 1 miljon emigranteve qe dhane voten apo mbeshtetje te fuqishme per denimin spektakular te bandes 2B eshte tradhetuar ne menyren me te urryer te mundeshme nga P eSeistet…
  .
  Te mari Palloshi Edi Rama disa here votimet ne menyre plebishitare dhe ne vend te hape defterin e krimeve te Sali zeherrit..merret me bunkaret e Enverit
  Ajo qe bie ne sy eshte dhe nje offensive nga dipllomate euroatllantike dhe sherbime inteligjente apo lobe kob-ndjelles per te sabotuar cdo lloj pakenaqsia a perpjekje per denimin e pinocetit te ballkanit berishe &d ebil son.
  Kam nje bindje absolute qe plasja e “bombes” se droges Elbasanitduke vene dhe nipin e Enverit ne qender te kesaj komedie eshte vetem per te eklipsuar 4 vjetorin e masakres se 21 janarit dhe koha do ta vertetoje shume shpejt.Nje shembull I fresket:Dje kapet ne itali gjysem toni droge e forte sepse kishte pasur difekt mjeti lundrues jo se ishte policia e shkrete italiane apo shqitare ne krye te detyres…pra kjo verteton se ka qindra ermale te tjere qe jane te Salujkut por ajo “prokuroria e hanovrit ja kap me miza radari I leshit

  Me kujtohet tre vjet me pare kur “ustallaret inteligjente “ qe merren me shqiperine (permendim me kete rast ekspertin e virxhinias qe erdhi per kosta trebicken” prune me emergjensi fix ne 1 vjetorin e masakres ekspertizat e Fbi dhe shume fansa kometues te tij filluan te bejne nekrollogjine e Salujkut.Shume pak prej tyre u shprehen atehere (midis te cileve dhe koment-shkruesi) se kjo ishte nje loje vetem per te amortizuar ndonje revolte popullore dhe ja arriten qellimit ne menyre te persosur.

  Edhe ndonje ze I vetmuar si gazetari I.Y qe demaskoi Arvizune duke kritikuar “kinezerite” e tij qe barazoi viktimen me agersorin u perball me gallaten dipllomatike (lexo diktature) ku sipas aleksarvizuse ambasada amerikane preu lidhjet dipllomatike me gazeten shekulli te Yzeirit…..dhe pastaj mendoni qe u mblodh bota ne paris para dy javesh ne mbrojtje te fjales se lire..
  Ajo qe tingelloi keq ne keto dite te vigjiljes 21 janarit ishte takimi I drejtorit amerikan Tim Jazekut me Lu Bashen duke e falenderuar si hero pse u kthye ne parlament .Kjo nuk ka bythe ku te rrije dhe vazhdimi I kometit eshte I tepert sepse Lu Basha ka nje fuqi magjike sa mund te shkele dhe vijen e kuqe te arvizuase si ne rastin e 15 nendorit 2013 per LHL….Fakti qe LBasha ka patur dikur ne hollande nje pashaporte amerikane me numra ekstra,ka punuar ne kosove per llogari te Serbise,vodhi 300 miljon dollare ne RR.K (kujtojme ambasdoren MR qe shkonte te shtepia e ministrit transportit per RRK) dhe vrau ne21 janar dhe u quajt “yll ne ngjitje atehere cfare duhet te mendojne shqiptaret qe ju ka ardhur te hunda ashtu si dikur Martin Luter Kingut me qeverine e atehershme amerikane..
  Per kete na vjen ne ndihme honorable Arvizu qe deklaroi para 5 vitesh se enver hoxha ishte monster dhe ishte I shqetesuar jo per ca veterane me portretin e komandantit te tyre por se kishte shume te rinj dhe numri I tyre ishte shume shqetesues dhe une I jap te drejte ketij ish ambasdori qe sa ishte ne shqiperi punoi veteme ne dhenie dhe kurre ne marrje (e kam fjalen kurre nuk ndegjoi ndonje ze tjeter jashte valeve te fejziut apo lubonjes).
  Doja te sqaroja per kete ide te ish ambasdorit qe iku,ambasdorin e ri (kuptohet ato qe e komandojne ate) se njerzit po kthejne koken prapa se jane pikerisht nga rajersonet deri te arvizute (lutemi te ndryshoje ambasadori I ri Donaltd Lu) qe me qendrimet e tyre ne kthesa historike si ne 2 prill 1991,4 dhjetor 1991,qershor 1996,mars 1997,shtator1998,mars 2008,21 janar 2011 dhe deri tani kane mbajtur nje qendrim te lexueshem pro krimineleve Sali dhe Lul qe bie ne kundershtim dhe me vete praktikat e dipllomacise amerikane dhe kushtetune e saj dhe nuk mund te justifikohet me teori idiote si lufta kunder kufomes komunizmit shqiptar (kujtojme komunizmin kinez dhe flirti I dipploamcise amerikane)
  Pra ka shume qelb dhe prapaskena & dirty job qe nxjerr masakra e 21 janarit dhe nuk mund te mbulohet as me vizitat pro bashe te Tom Jazekut as me bomben e telekomanduar me nipin e Enverit.
  Nuk dua ti kerkoj ndihme as ti lutem dipllomateve dhe qeverive te Shba & Be per te vene “doren ne zemer” q eta ndihmojne ate popull te tradhetuar dhe poshtruar nga te kater anet por do ti kerkoja qe te nderhyne per te shpetuar ate vend nga degradimi shume dimensional.
  Eshte detyrim I ketyre vendeve ,moral dhe ligjor te shpetojne shqiperine nga marrezia kolektive qofte e faktorit brendshem qofte e atij te jashtem dhe ka vetem nje rruge: prangosja e dyshes kriminale Berishe & son…ose tit hemi arvizuve te europes dhe amerikes ju lutemi mos I ngrini portretin e enverit se ai te pakten kur vriste nuk bente dasem dhe aq me keq ti pshurrte viktimat nen zgerdhimje dipllomatesh.
  .
  I have a dream !….

  Izet Haxhia eshte duke ardhur nga Turqia
  te marre hakun e Haklajve dhe mbi 1000 tropojaneve te vrare nga mosha 15 deri ne 35 vjec qe nuk jane vrare gjate gjithe luftrave te zhvilluar ne ate treve

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 8, 16:25

   I have a dream…
   dhe ne të tjerët kemi Iphone!
   kështu që jemi të larë,bile më të fituar ne!!kushtojnë më shumë se ëndërra tënde me “meisan” e shqiptarëve që ti e quan”Izet Haxhia eshte duke ardhur nga Turqia
   te marre hakun e Haklajve dhe mbi 1000 tropojaneve te vrare nga mosha 15 deri ne 35 vjec qe nuk jane vrare gjate gjithe luftrave te zhvilluar ne ate treve”!!
   izeti do të përdoret si mjet kërcënimi,njëlloj si përmëndja e përditëshme e dosjeve dhe e shantazheve të tjera!!
   sali berisha me heshtjen që po bën për tradhëtinë e re detare,e ka të sigurtë imunitetin!!po ashtu dhe like floriri me nënshtetësinë e janullës!!
   dërgimi i izetit është i palnifikuar nga erdogani,për të ndihmuar ramën në shantazh!!
   asgjë ska për të ndodhur!!
   për të mos thënë aq sa ndodhi me drejtësinë për të vrarët e 21 janarit!!

   Reply to this comment
 15. grupi February 8, 00:54

  per komentuesin info banal itike

  jeni bere si nje grup lab polifonik:qe do ju pagezoja me emrin

  Grupi Lemeria

  Ylli pordha ja merr…
  info anali ja kthen
  dhe i mban ison..demoja..plaku xhuxhumaku..mark uku si fund ulluku..

  Nuk kam pare te beni komente por lehje si qent qe jo vetem i shtoni klikimet Dites por dhe tregoni sa i meshirshem ka qene Enveri qe ju la gjalle ju kermave antishqiptare.

  .
  Qofte mallkuar kush ju shan juve idioteve te dobishem te internetit…

  Reply to this comment
  • info analitike February 8, 05:11

   Hahaha ju kermat enveriste as per mallkim nuk keni te drejte se jeni pa Zot. I vetmi qe ju terhiqte per hunde ishte kumandari. E kuptoj qe ju kemi prishur rehatine se ju jeni mesuar vetem te brohoritni e te duartrokitni e jo te mendoni e te debatoni. Eshte nje harac i vogel qe paguani ju kermat enveriste pasi i keni ardhur hakut nje populli per gjysme shekulli.

   Reply to this comment
 16. Kris 1 February 8, 03:12

  Per Berishen mund te shkruash dhe me shume e te mbushesh editoriale.Pastaj tja leshe rradhen Bedriut qe ka mendime ekstreme dhe nuk i njeh asnje merite Saliut.Saliu eshte kriminel,hajdut dhe zjarrvenes por mendoj se ka dhe dy merita.
  Ishte Saliu qe largoi nga drejtimi i PD dhe revoltave Edi Ramen.Edi nuk arriti te plotesonte enderen e tij te nxjerries se PS jashte ligjit dhe te shkonte ne litar komunistet(antaret e varfer te Partise se punes.
  Druri i majit 96 sikur kish dale nga xheneti.Arben Imamin e beri demokrat ndersa Edvinin socialist.Nga ky dru perfituam ne socialistet udheheqesin e madh te PARTISE dhe te Shtetit
  Thua se qeverisja ka te meta por te mungon guximi qytetar ti thuash.Cdo hajvan me ndihmen e pakursyer te nderkombetareve qeverise me mire se saliu.Por kjo nuk mjafton

  Reply to this comment
 17. anticensurë25642654 February 8, 13:22

  ok
  më në fund “viktor malaj” u rreshtua në krahun e vazhdimit të tradhëtisë!!të filluar nga ramizi e saliu me lejimin e janullës!!
  pasi i bie rreth e qark,jo vetëm nga kina,por dhe duke përfshirë dhe polet,na del tek pika që qeverisë rama i djeg tmerrësisht!!
  “Gjyshërit e tyre, ndërsa putheshin me pushtuesit nazi-fashistë dhe vrisnin shqiptarët për llogari të “Italisë dhe Gjermanisë mike””
  unë i them këtij palaçoje se me ata pasardhës të bashkpuntorëve nazifashizmit,isha dhe unë!!
  dhe as gjyshërit e mi as prindërit e mi nuk kanë qënë bashkpuntorë të pushtuesit!e kundërta viktor haleja,jo vetëm kanë luftuar por kanë shkrirë gjithçka për këtë vënd!!
  ti e quajte këtë protestë,pavarsisht se u përfshi gomar spahiu,si një protestë të berishës dhe metës!!
  e ke gabim o paçavure,e tregove veten se je në rrogë të ramës(varianti “i ndersshmi braçe”ose “enveristi ben duka”),kreshua u përzje në atë demostratë të dështuar,ndoshta për ta bërë dhe më të dështuar!!ti je i lumtur si shumë të tjerë për dështimin e një demostrimi të tillë,sepse nuk do të të pëlqente si kundërshtar dikush që nuk është nën kontrollin e politikës shqiptare!!
  kontrolli i politikës shqiptare shtrihet aq gjërë sa është e vështirë të mendohet!!ai shtrihet brënda politikës,medies,financës!!ky kontroll tregoi se si mbyllen gojët e atyre që e hapin pa urdhër!!
  ju mbyll berishës brënda ditës,po aq shpejt sa dhe monikës!!ata “protestën” për tradhëtinë që po bëhet në marrveshjet me gërkun,e patën vetëm disa orëshe!!
  me këtë unison,sintoni që po tradhëton politika,inteligjenca,media dhe financa shqiptare,vështirë se tradhëtia do të ndalet me ato 300 a 500km2!!kjo duhet të jetë shumë shumë më e madhe!!
  këtu luhet me ndarjen e shqipërisë!!këtu luhet me shkatërrimin e saj!!
  po bëhet ajo që u pengua në ’13,’44!!
  viktor malaj,ti person që je pas këtij pseudonimi, nuk po bën gjë tjetër veçse po rreshtohesh në krah të diktaturës,tradhëtisë!!
  demostarta duhej të ishte e popullit;më vjen tmerrësisht turp për atë që ndodhi,për atë injorancë të popullit shqiptar,për atë mos interesim për fatet e tij,të shtetit të tij;por ju bët gjithçka për ta sabotuar!!ja aritët!ju lumtë!me këtë keni treguar një patriotizëm të pashoq!!
  zotëri me pseudonim leshit,kjo demostratë nuk do ti prishte punë askujt EDHE SIKUR TË ISHTE E GABUAR,ajo do të tergonte se populli shqiptar ngrihet në këmbë për fatet e tij!
  por qeverisë rama nuk i intereson një popull i tillë!!një popull i tillë i vë frikën gërkut,një popull i tillë i fut frikën qeverisë së tij!një popull i tillë nuk lë askënd që ta përdorë si bagëti thertoreje,një popull i tillë merr fatet e tij në dorë!!
  dështimi i demostartës tregon vetëm një fakt të hidhur!!
  KENI TË HAPURA PORTAT E TRADHËTISË!
  bëni çështë e mundur,askush nuk ju kundërshton!!

  Reply to this comment
  • Enveri=Jezusi + Muhameti February 8, 14:14

   anticensurë25642654

   Nuk eshte sekret te thuhet se qe ne shkurt 1991 kur Rajersoni mori pjese ne votimet e 1992-…..ai vend humbi sovranitetin

   Ne gusht 1993 me arrestimin e Fatos Nanos per kavanoza receli Shqiepria u kthye si ne Kili ne kohen e Pinocetit

   .
   Ne 21 janar 2011 pasi pinoceti berishe vrau 4 protestues dhe Arvizu tha per berishen burre shteti dhe bashen yll ne ngjitje kuptohet qe Amerika tha

   Ne e vume Berishen dhe ne do ta zevendesojme me Bashen dhe Edi Ramen do ta monitorojme duke i shternguar bolet..

   Para dy javesh kur Brian Yee deklaroi ne Beograd qe

   SERBIA ESHTE PRIORITETI NR-1 I AMERIKES NE BALLKAN……besoj se i dha fund “miqesise amerikane-shqiptare”…dhe qeni serb berisha po merr rendesine qe kishte ne 1991 kur R & E eprune nga vendkomanda e Beogradit..
   .
   Prandaj shqiptareve nuk i ngelet gje tjeter se te mendojne….qe Enveri nuk ishte aq “budalla” qe i perzuri keto MORRA -AMBASADORE dhe i shkerdheu me prag shtepie tradhetaret e kombit qe i kane kthyer shqiptaret autoktone ne emigrante ne vendin e tyre

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 February 8, 16:18

    Enveri=Jezusi + Muhameti
    ke haruar të shtosh budën dhe ndonjë tjetër!!
    në fund të fundit prapë nuk sjell gjë!!
    edhe skënderbeu të ishte gjallë,prapë nuk mund të bënte gjë!!
    ti flet për momente kur tradhëtia ka qënë e fshehur nën peka të ndryshme!!
    unë të përmënda 13ën dhe 44ën!janë dyy pikat kyçe!!dy momente ku shqipëria mbijetoi!!të tjerat janë tërci e vërci!!
    sot tradhëtia që po bëhet nga brënda na çon në ato dy vite!!
    sot tradhëtia po përpiqet të jetë e padukshme por është shumë e madhe!!ndryshe nga këto gati 30 vjet ajo po mbështetet nga e gjithë klasa politike,nga shoqëria civile,nga intelektualët,nga ushtria(inegzistente)nga shtypi(i blerë me rreklama)nga ekonomia e financa!!
    sot shqipëria është në nivelin më të ulët të patriotizmit!
    dalin pes njerëz,pa përfshirë ata të kresho bukurisë,dhe pjesa tjetër fërkon duart për dështimin e patriotizmit!!
    nuk na i kanë fajin as ambasadorë e as tranzistorë!!
    e kemi fajin vetë!!
    të vrasim për një fjalë goje,bëjmë gjoksin gropë për “arat e babajt” dhe kur vjen koha për të shkuar e të masim këto ara!?
    ja fusim gjumit,bile tallemi me komshiun që e çvendos sinorin e tij brënda tonit!!i themi budalla se duhet të punojë më shumë se ne!e quajmë veten të mënçur se do të punojmë më pak!!
    enveri ishte kush ishte,ishte pjesë e kohës së tij,e të mirave,gabimeve dhe fajeve të kohës së tij!!
    nuk mund ta ngajllim sot,sepse nuk do ta pirdhte kush!!
    boll më me ëndërraaaa!!
    na çanë çakejt!!

    Reply to this comment
    • EJM February 8, 17:29

     ke te drejte

     e kemi kaluar ate faze qe na kane care cakenjte..

     jemi ne fasen e groposjes pasi jemi kthyer ne kerma

     e vetmja menyre per ringjallje eshte te themi te verteten qe jemi kthyer me poshte se nje koloni..vend i pushtuar apo protektorat..jemi kthyer ne WC TE dipllomacise perendimore me berishen kuisling te tyre qe sot eshte me i forte se kurre ndonjehere

     kaq per sot

     zgjidhja kush eshte ?

     edhe ju qe mbaheni atdhetar je shume larg te se vertetes….pra thuaj te verteten te vazhdojme..

     tung

     Reply to this comment
     • anticensurë25642654 February 10, 10:04

      “zgjidhja kush eshte ?
      edhe ju qe mbaheni atdhetar je shume larg te se vertetes….pra thuaj te verteten te vazhdojme..”
      po të përgjigjem duke filluar nga fundi i kësaj fjalie!!
      “pra thuaj të vërtetën të vazhdojmë”!?!?
      që kjo pjesë e vogël me pak fjalë vë në dyshim tërë atë që kërkon prej meje!!pra deri tashti ti nuk ke besuar në asnjë fjalë,prandaj më kërkon të vërtetën!!
      e vërteta është se nuk mund të rrojmë me kujtime,me mburrje,me hyjëzime!!
      e vërteta është që të bashkohemi dhe jo të përçahemi çdo ditë e më shumë!
      e vërteta është që të punojmë për interesat tona,shoqërisë tonë,vëndit tonë,kombit tonë!
      besoj se këto i di dhe ti shumë mirë,apo jo??
      si ti dhe shumë të tjerë e dinë fare mirë këtë gjë,këto gjëra bazë universale të egzistencës!!
      të dish dhe të bësh janë dy gjëra të ndara dhe aq larg nga njëra tjetra sa dhe universi do të ishte një pikë uji,në krahasim me hapsirën që i ndan!!
      po të jap dy fakte që dhe ti mund ti kesh ndjekur në këtë muaj të fundit!!
      replikat e mia me dy personazhe të këtij blogu!
      plaku xhuxhumaku (pxh) dhe infoanalitike!!
      me të parin kemi pasur gjithnjë zënka,shpesh të kota!!
      në momentin kur kërkohej të bashkoheshim për të dalë para K/ministrisë në një demostratë sensibilizuese unë i kërkova të dyve,një nga një për tu bashkuar dhe për të shkuar atje!në pamundësi,pxh nuk jeton në shqipëri,info nuk ja kam idenë ku jeton,të ardhjes të paktën të kërkonin që njerzit të bashkoheshin në këtë demostrim!!
      pxh,i habitur dhe ndoshta i pa pregatitur dha një përgjigje!!të cilës unë ju përgjigja me të njëjtin sinqeritet që kam komentuar me të,duke lënë mënjanë bagatelat e kota!!
      nuk bëri as më të voglën përpjekje për të ndihmuar në këtë drejtim!pavarsisht se në një farë mënyre kritikonte vendimet e qeverisë!!shkaku i vetëm ishte inati,përplasja me mua!!nuk dua të sjell hipoteza të tjera,përfshi dhe ato me shkrime me pseudonime të tjera,me kundër propagandë!!
      info ishte i një drejtimi tjetër!ai ishte për këtë demostrim sensibilizues,por duke provokuar anën kundërshtare të tij!!që je ti!!
      duke bërë një gjë të tillë,si njëri dhe tjetri,pavarsisht se e mbajnë veten për shqiptarë,ata i bëjnë dëm shqipërisë!!tashti këto dy shëmbuj,bashkoji me propagandën partiake,majtas e djathtas,me propagandën shoviniste veri jug,me propabandën fetare,ortodokso-islamiste,me aftësinë mijëvjeçare shqiptre për të mos u bashkuar,me interesat ekonomike private,oligarkike o për bukën e gojës,do të gjesh të vërtetën!
      kjo është e vërteta e dështimit tonë!
      kësaj “çorape”të këthyer prapsht,futi një të këthyer parç dhe kjo është e vërteta që duhet të ndjekim ne!!
      kjo mund të arrihet një 1 milionë e më shumë mënyra!!
      dy janë ato që mud të themi se janë të zakonshme!
      -e shpejta është 1 PRIJËSvizionar dhe i kushtuar për kombin e tij!!
      -e ngadalta ndërgjegjësim i popullsisë!gjë që do kohë!!
      e para përfundon si kanë përfunduar të tëra të tjerat!!një përparim i shpejtë,ndërgjegjësim i sforcuar dhe një përfundim i dhimshëm e shkatërrrim total!!nuk besoj se të duhen shëmbuj!!
      e dyta është shumë e dhimshme e ngadalshme por që sjell qëndurushmëri!!
      në këtë të dytë n po ecim përpara!shumë,shumë shumë ngadal!poliitka po na përçan çdo ditë!!ajo është gjithnjë disa hapa para nesh në përçarje!!
      dje kiishim dy grupime,një bandit dhe tjetri pothuajse social dhe kombëtar!sot jo vetëm që janë barazuar në banditizëm por dhe në antikombëtarizëm!!
      që të dy grupimet kanë nësuar nga përvoja se duke bashkpunuar përfitojnë më shumë se sa të përplasen!!gjë që ne populli nuk e kemi kuptuar akoma!
      ne nuk na lë emocioni vulgar,urrejtja patollogjike dh efolklori bajat!!
      ti ngrë në qiell enverin kundershtri tënd ahmetin dh patriotët që nën pushtim bashkuan shqipërinë!!
      harrojmë se duke u përplasur në këtë mënyrë për të djeshmen e vdekur të pandryshueshme ne shkatërorjmë të sotmen që mund ta ndërtojmë ndryshe!!ne në vënd që të bashkohemi për të ndërtuar të sotmen!?ne ndahemi për ta shkatërruar atë në bazë të mendimeve që kemi për të shkuarën!!për atë kohë kur seicili jetoi në një periudhë “të lavdishme”!!
      politika,kriminelët, u bashkuan pavarsisht kundërshtive që kishin mes tyre!
      populli vetëm përçahet pavarsisht se interesin e ka që të BASHKOHET!!
      TË PAKTËN PËR TË MBROJTUR VËNDIN E TIJ!!
      kjo është e vërteta time o Enveri=Jezusi + Muhameti+-buda!!e vërtetë që dhe për ty nuk është e re,por që si të tjerët nuk mund të dalësh nga lëkura tënde!!çdo provokimi do ti përgjijgesh me provokim!!urrejtjes do ti përgjijgjesh me një urrejtje më të madhe!!
      edhe unë nuk jam shumë ndryshe.jo!!por të paktën përpiqem për të gjetur një gjuhë me të gjithë për të shpëtuar interesat tona!për të mos ndihmuar në realizimin e interesave të politikës kriminale,antishqiptare!!

 18. anticensurë25642654 February 8, 13:43

  viktor malaj do të vijë një ditë që një shkrim i ngajshëm me tëndin,ku do të përmëndet dhe emri tënd të ketë titullin pa thonjëza: TRADHËTARËT!!
  për fat të keq nuk do të na hyjë më në punë!!

  Reply to this comment
 19. Guri Naimit D.(Dh.Xh) February 8, 22:57

  Penes suaj z.Viktor Malaj,komanduar nga mendie atdhetare, faleminderit .Shqiptaret e vertete te lexojne me vemendie.
  Qe ne 2002 Kam vjersherruar gjendien qe po kalonte vendi yne,.. sot atij vargezimi s’po i ndryshoj asnje varg:

  Mergimi masiv-Vdekjen e atdheut ndjell…

  Prej vitesh luftoj me veten
  m e r g i m masiv..;
  Mergimin qe ma serviren ..
  pseudo-atdhetare,
  Pas viteve 90t-te
  97-ten kryefjale…
  *Si une tej oqeaneve
  dhe prane kufijve,
  Shoh genet tona ,c’pesojne
  genet Pellazgo-Ilirjane.
  **Prej zorit te mijte femije
  thone;-jemi te kenaqur…
  jetojme me djersen e ballit..
  si na keni mesuar..!
  ***Harrojne ate mbivleren
  Te tjeret pervetesuar…sa;
  Ku te duket balta…
  m’e e embel se mjajta..
  ku te ka rene KOKA !

  Toronto 08-02-2018 Guri Naimit D.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*