“Shpifja” në Kodin Penal. Dënohen politikanët, përjashtohen gazetarët

October 3, 2018 19:56

“Shpifja” në Kodin Penal. Dënohen politikanët, përjashtohen gazetarët

Prej dy ditësh, Edi Rama debaton përmes medieve sociale me opozitën në lidhje me çështjen e “Xhisiela” , duke paralajmëruar demokratët se do të propozojë një paketë ligjore antishpifje.

Shpifja ka qenë pjesë e Kodit Penal në Shqipëri deri në vitin 2012, kur qeveria “Berisha” asokohe, pas një këmbëngulje të fortë ndërkombëtare, e hoqi veprën nga Kodi Penal, duke e kaluar në një çështje që trajtohet në kuadër të Kodit Civil, siç është edhe aktualisht.

Top Channel thotë se është interesuar në lidhje me këtë nismë pranë Qeverisë, ku burimet theksojnë se, pavarësisht qëndrimeve publike të Ramës, nuk ka asnjë ngut në këtë drejtim.

Por, burime nga mazhoranca tregojnë se socialistët po shikojnë mundësinë, që shpifja të rikthehet si pjesë e veprave që dënohen nga Kodi Penal. Për këtë, të njëjtat burime saktësojnë se mazhoranca po i referohet si shembull modelit gjerman.

Në Gjermani, shpifja konsiderohet vepër penale që dënohet deri edhe me burg. Kodi Penal gjerman, nga i cili duket se po frymëzohen socialistët, ka edhe një nen të posaçëm për shpifjen ndaj personit që vepron në arenën politike, thënë ndryshe ndaj politikanit.

Neni 188 parashikon se; kur shpifja kryhet publikisht, e nëse kjo mund të sjellë vështirësi thelbësore për aktivitetin e tij publik, dënimi duhet të jetë nga 3 muaj deri në 5 vite burg.

Për momentin, nga mazhoranca nuk sqarohet nëse do t’i referohen modelit gjerman në këtë nen. Ajo që saktësohet është se, propozimi do të përjashtojë aktivitetin e gazetarëve dhe medias.

 

v.l/ Dita

October 3, 2018 19:56
Komento

19 Komente

 1. Fat man October 3, 20:17

  Shkurt muhabeti mediat do te mbeten KAZAN dhe guzhinjeret Fevziu, Bushati, Eni Vasili, Zogaj, Qim Peka, Lela e te tjere bajga do te vazhdojne te gatuajne e te shesin corbe te prishur te hedhin balte mbi te tjeret e kete produkt do t’ua shesin Qytetareve, per te cilen nuk do te mbajne asnje pergjegjesi ligjore.

  Reply to this comment
 2. Dodona mbi Tomorr October 3, 20:28

  ME PAK FJALE MEDIAT E SALIUT DO TE FURNIZOJNE KETE ME LLOILLOI NDYRESIRASH SI TASHTI DHE KY PO SI TASHTI ME “QYTETARIN DXHITAL”DO TE PERHAPE KETE ERE HELMUSE DHE PRAP DO TE MBROHET ME “QYTETARIN DIXHITAL”TE “KAZANIT MEDIATIK”

  Reply to this comment
 3. Arben October 3, 20:36

  po ik o loqe.

  Reply to this comment
 4. BLACK SWAN October 3, 21:00

  unë i propozoj shokut Rama që të propozoj nenin e agjitacion propagandës ,
  thua ‘s’ka buk në dyqan 5 vjet burg,
  guxon dhe thua që shoku Tao Palla eshte trap, 8 vjet burg;
  e po guxove të thuash rrrrrrrilindja është rrrrripjellje atëherë as zoti të shpëton 😛

  Krykokëministri, po ti pse del garant per Ballën ??
  për tu bër garant i çdo lloj palle te çuan ne karrige ty ?? apo për te bër llogje fb ??

  Reply to this comment
 5. Dn October 3, 21:34

  A mos u ndalni me kaq,kthehuni si ne kohen e Enverit se qillimi eshte tjeter kund e jo tek moralizimi i mediave e shoqerise po tek kontroli i shoqerise…

  Reply to this comment
 6. intelektuali October 3, 22:17

  AS NE AFRIKE NUK E DUAN LIGJIN “GJERMAN” TE EDVIN DROGES.

  Eshte e vertete qe ne Gjermani ekziston SHPIFJA si veper penale qe denohet me ligj sipas cilesimit dhe definicionit ne nenin 186 dhe 188 te Kodit Penal,

  por:

  SI ESHTE DREJTESIA NE GJERMANINE E MERKELIT DHE SI ESHTE NE SHQYPNINE E EDVIN DROGES?

  Nga ana tjeter:

  Ky ligj qe eshte bere me shume jo per te persekutuar Komisaret e Policise se Shtetit gjerman, por per te mbrojtur politikanet e larte nga sulmet ne media, ka qene vazhdimisht nen kritiken e Organizatave per te drejtat e njeriut dhe per lirine e medias dhe nuk kemi degjuar deri tani qe nje gazetar apo komisar Policie ne gjermani te jete futur ne burg ne baze te ketij ligji.

  Po ta shikosh ndryshe duke patur parasysh qe Gjermania ka nje sistem Drejtesie te Pavarur nga politika, huazimi apo kopjimi i ligjit qe po kerkon t’i beje Edi Rama ligjit gjerman me Drejtesine e Rilindjes dhe Prokurorine e Arta Markut, totalisht ne sherbim te pushtetit mafioz, eshte njesoj si te kthesh Kohen e Qepes te Enverit me ligjet e tij per agjitacion dhe propagande qe e mbushi Shqypnine me skelete njerezish te pafajshem.

  prandaj:

  I them Edi Rames qe te njihet me direktivat e OKB dhe te OSBE-se per definicionin e SHPIFJES dhe te mos mashtroje me ligjet gjermane ku nje minister i merkelit jep doreheqjen per plagiature ne doktoraten shkencore.

  JA O EDI RAMA SE SI E KONSIDERON BOTA DEMOKRATIKE SHPIFJEN:

  “..Sipas legjislacionit te BE-se koncepti juridik i cilesuar si “SHPIFJA” (LIBEL) perben një deklarate të rreme që, në varësi të ligjit të cdo vendi, dëmton reputacionin e një individi , biznesi , produkti, grupi, qeverie , feje apo nje kombi.

  Disa juridiksione të ligjit ne vende te ndryshme te BE-se gjithashtu bëjnë dallimin midis shpifjes së folur, të quajtur shpifje dhe shpifjes në mediume të tjera siç janë fjalët e shkruara ose imazhet Tv, të quajtur shpifje mediatike.

  Ligjet e BE-se mbrojnë personat kundër deklaratave që nuk janë teknikisht të rreme, por që janë mashtruese me qellim fyerje ose diskretitimi.

  Në disa juridiksione të ligjit civil te BE-se, shpifja nuk trajtohet si një krim, por si një gabim qe trajtohet nga Kodi Civil.

  Komiteti i OKB-se për të Drejtat e Njeriut vendosi në vitin 2012 se ligji për shpifje i Filipineve, ishte në kundërshtim me nenin 19 të Konventës Ndërkombëtare për të Drejtat Civile dhe Politike, dhe kërkoi që Partitë Politike te shteteve qe kane firmosur Konventën duhet të aplikojne ne legjislacionet e tyre dekriminalizimin e shpifjes si ndjekje penale duke vene ne kritike te ashper Arabinë Saudite ku shpifja, dënohet sipas ligjit të terrorizmit.

  Që nga viti 2017, të paktën 130 vende anëtare të UNESCO-s e kanë konsideruar SHPIFJEN jo veper penale apo kriminale. Në vitin 2017, Zyra e Përfaqësuesit për Lirinë e Medias e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) beri te ditur ​​një raport te hollesishem mbi ligjet ne fuqi për SHPIFJEN dhe ligjet kundër Blasfemisë ne Shtetet Anëtare te OSBE-se, të cilat konstatuan se SHPIFJA është kriminalizuar në afro tre të katërtat (42) nga 57 shtetet pjesëmarrëse të OSBE-së. Shumë nga ligjet që kanë të bëjnë me SHPIFJEN përfshijnë dispozita specifike për dënime më të ashpra për fjalime apo botime kritike ndaj krerëve të shtetit, zyrtarëve publikë, organeve shtetërore dhe vetë kunder Shtetit. Raporti i OSBE-së gjithashtu vuri në dukje se ligjet për Blasfeminë dhe Fyerjet fetare ekzistojnë në rreth një të tretën e shteteve pjesëmarrëse të OSBE-së. Shumë prej këtyre ligjeve kombinojnë Blasfeminë me Fyerjen fetare me elemente të legjislacionit të gjuhës së urrejtjes qe eshte e palejueshme per vendet e OSBE-se.

  Në Afrikë, të paktën katër shtete anëtare dekriminalizuan shpifjen midis viteve 2012 dhe 2017. Vendimi i Gjykatës Afrikane të të Drejtave të Njeriut dhe të Popujve në Lohé Issa Konaté kundër Republikës së Burkina Fasos vendosën një precedent në rajon kundër dënimit me burg si një dënim legjitim për SHPIFJEN, duke e karakterizuar atë si një shkelje flagrante të Kartës Afrikane për të Drejtat e Njeriut dhe të Popujve (ACHPR), Konventën Ndërkombëtare për të Drejtat Civile dhe Politike ( ICCPR ) dhe traktatin e Komunitetit Ekonomik të Shteteve të Afrikës Perëndimore (ECOWAS).

  Vendet në çdo rajon te Botes kanë ndermara hapa për të avancuar kriminalizimin e konceptit te SHIFJES duke zgjeruar legjislacionin e tyree lidhur me shkrimet dhe përmbajtjen e tyre në internet. Ligjet për Krimin kibernetik qe po diskutohet se fundmi në të gjithë Botën kanë detyruar blogerët anonime ne internet të shfaqen dhe te dalin para gjykatave gjithnje e me shpesh. OKB-ja, OSBE-ja, Organizata e Shteteve Amerikane (OAS) dhe Komisioni Afrikan për Raportuesit Specialë për Lirinë e Shprehjes të të Drejtave të Njeriut dhe të Popujve deklaruan në një Deklaratë të Përbashkët në mars 2017 se:

  ” Perndjekjet dhe ndalimet lidhur me shpërndarjen e informacionit bazuar në ide të paqarta, duke përfshirë ne thelbin e tyre edhe lajme të rreme ose informacione jo objektive, qe jane te papajtueshme me standardet ndërkombëtare për lirinë e shprehjes, per kete arsye thelbesore qe bie ndesh me te drejtat e njeriut per t’u shprehur lirisht, duhet të hiqen urgjentisht ne cdo vend te Botes…”

  Keto jane direktivat e organizatave nderkombetare

  Reply to this comment
 7. Alban I October 3, 22:32

  Denimi I shpifjes duhet te jte per te gjithe njerezit dhe profesionet. Do bejme shtet apo rrumpalle. Ne Kushtetuten e SHBA-ve lejohen fyerjet dhe flalet te thena ne zenmerim e siper, apo xheste kunder flamurit amerikan etj. , por SHPIFJA denohet rende.

  Reply to this comment
  • intelektuali October 3, 22:59

   O Alban Dega,

   Po pse nuk e denuan amerikanet Edi Ramen kur shpifi dhe denigroi si halabak dhe rrugac ordiner Presidentin Trump atehere nga CNN me porosi nga mashtruesi George Soros si nje REZIL i Shqypnise se vogel ne syte e Botes?

   Reply to this comment
 8. intelektuali October 3, 22:54

  NE GJERMANI NUK TE PERDHUNOJNE DHE PALLOJNE DEPUTETET E BUNDESTAGUT, SEPSE SHKOJNE MENJEHERE NE BURG PER GJITHE JETEN,

  Ne Gjermani as Hitleri nuk i ka quajtur Komisaret e Policise se tij HORRA dhe do te ishte e pamundur te mendoje qe nje Kancelar Demokratik qe nga Adenaueri deri tek Merkeli te kete cilesuar me keto fjale turpi per nje Kryetar Shteti policet e tij te cileve u ka besuar sigurine e vendit.

  prandaj:

  SHKO DHE KOPJOJE LIGJIN PER SHPIFJEN TEK KIMI I KORESE SE VERIUT OSE TEK PUTINI I RUSISE O ENVERISTI EDI RAMA

  sepse:

  Ligji gjerman i Merkelit nuk vlen me Drejtesine e Rilindjes enveriste qe ke gatuar ne Shqypni.

  Cila Drejtesi do te caktoje se kush shpif e kush genjen dhe mashtron? Ajo e Ermal Hoxhes dhe Taulant Xibrakes, apo Drejtesia e Like Floririt dhe e Fullan Kusarit, apo Drejtesia e Sali Gerdecit dhe e 21 janarit?

  sepse:

  Drejtesine e Rilindjes Enveriste mund ta shikosh origjinale vetem ne Korene e Veriut dhe me pak ne Rusine e Putinit, ku mund te futesh ne burg Komisaret e policise qe nuk i binden shtetit komunist mafioz, ku mund te pallojne dhe perdhunojne deputetet me patllake tek koka dhe shoqeria civile te beje sehir e te gajaset me ty, vetem ne keto vende po shikojme qe rasen ne burg gazetare qe kane “SHPIFUR” kunder BOSIT komunist,

  por:

  Kjo gje nuk mund te ndodhe kursesi ne Gjermanine e Merkelit

  prandaj:

  KOPJOJE LIGJIN NGA KIMI OSE PUTINI DHE SHTOIJI PERSIPER LIGJIN E ENVERIT PER AGJITACION DHE PROPAGANDE

  Qe ta shikosh me dylbi BE-ne dhe Boten Demokratike.

  Reply to this comment
 9. Lili October 4, 05:17

  Kur thuhet se balla ka qene ne komisariat nuk ka shpifje o edi rama,se me shkue ne komisariat nuk eshte turp as krime.
  Pra pyetja eshte pse ju e Balla e konsideroni turp me qene ne komisariat ?
  Turp eshte me perdor pushtetin qe te jep institucioni per nje gje te keqe,ne kete rast mbrojtja e nje djal qe babi deputet nuk e ka edukuar si ka dhane Zoti po qe eshte edukuar me pangopsine e babes e pafytyresine e babes se tij.
  Shpifa kur thash kete ?

  Jo tregova nje realitet..qe nuk ju pelqen.
  Pra ju jeni to ba nje ligj perv kazan”qe nu eshte ligj po mbrotje per ju mutin qe prodoni…
  Kazan per mediat a eshte shpifje?
  Ne evrope per ma pak gazetaret kane ba greve e kane protestuar ,e jo kur fyhen nate e dite nga kryeministri

  Reply to this comment
 10. Babalja October 4, 10:34

  O loqe nuk shpifi. Dha opinionin e vet per Trump. Qe me pas doli qe Rama kish te drejte qe Trump eshte nje koqe kanari.

  Reply to this comment
 11. Amerikani October 4, 10:45

  “BOHOTINA”

  Vete e bene politikanet kete corbe qensh. E kane ne rregulloren e Kuvendit: “Depudeti nuk mban pergjegjesi per ato qe thote dhe ben!!!!!!”… U ne di se femijet (u marrshi te keqen femijve se jane mjaft te sinqerte) dhe te cmendurit nuk mbajne pergjegjesi. Me thoni o politikane ku e futni veten tek femijet apo te cmendurit?…

  Komenti me i bukur

  Reply to this comment
 12. Perkthyesi October 4, 13:06

  Edhe une jam plotesisht dakord qe te denohet shpifja! Ketu nuk behet fjale per fjalen e lire, qe nuk ka zot qe ta ndale, por shpifja ne cdo kohe dhe rend shoqeror eshte denuar! E c’ka per tu cuditur ketu?

  Reply to this comment
  • intelektuali October 4, 14:50

   Po mire o Perkthyes Famoz,

   PO KUSH DO TA PERKTHEJE SHPIFJEN APO MASHTRIMIN?

   Gjykata e Edvin Droges dhe e Taulant Xibrakes qe liroi Ermal Hoxhen, apo Prokuroria e Arta Markut qe la perdhunuesit e Xhisieles nga Kruja e Skenderbeut per gjysem viti te kercenojne me patllake tek koka Komisaret e Policise dhe te pallojne vajzat ne hotelet e tyre te pista dhe t’i djegin me cigare ne organet intime sikur t’i kishin tavlla duhani? Apo Gjykata e Like Floririt, apo e Fullan Kusarit, apo e Sali Gerdecit dhe e 21 janarit?

   HE MO SI THUA TI O BOLE PERKTHYESI I RILINDJES ENVERISTE?

   Kush ta dalloje perfundimisht “shpifjen” e Komisarit te mjere te Policise dhe te jetimes Xhisiela te perdhunuar ne grup nga banditet me pushtet, kush eshte AI qe te dalloje shpifjen e mjeraneve te dhunuar dhe perdhunuar nga mashtrimi i Edvin Droges dhe Taulant Xibrakes me fuqine e pushtetit absolut, qe po i bejne shqyptareve te ndershem me fintet e tyre enveriste?

   sepse:

   Ja lexo o BOLE budallaqe nje permbledhje nga shtypi i dites:

   “…Çdo oficer në Policinë e Krujës Fushë Krujës dhe të Durrësit e di se gjithçka ka dëshmuar nënkomisar Emiljano Nuhu është e vërtetë. Punonjës të policisë, por edhe të Shërbimit të Kontrollit të Brendshëm kanë denoncuar se menjëherë pas bërjes publik të krimit në korrik, Taulant Balla i ka kërkuar Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë, Ardi Veliu, të marrë masa për fshirjen e gjurmëve të krimit dhe për të zhdukur provat e përfshirjes së tij. Me urdhër të Ardi Veliut, Drejtori i Policisë së Qarkut të Durrësit, Alfred Çepe, ka ngritur një grup pune për të gjetur dhe fshirë çdo kamera që mund të provojnë praninë e Taulant Ballës, Rrahman Rrajës dhe Artur Bushit në Policinë e Fushë Krujës në 21 Korrik. Policët e zonës e dinë se ky grup pune me detyrë specifike fshirjen e kamerave dhe serverave të bizneseve pranë Policisë kanë kercënuar me tatimorë, banditë dhe armë këdo që ka refuzuar të bashkëpunojë për shkatërrimin e provave. Punonëjsit e policisë dhe punonjësit e SHKB-së tregojnë se vetë Drejtori i Policsë se Qarkut Durrës, Alfred Çepe është përfshirë personalisht në operacionin për zhdukjen e provave që implikojnë Taualant Ballën, Artri Bushin dhe Rrahman Rrajën në kërcënimin me armë të nënkomisar Emiljano Nuhut…”

   Reply to this comment
 13. Perkthyesi October 4, 16:26

  Intelekual! Kur te shkruash, jo vetem duhet te shfaqesh kulture, por dhe qartesi! Une nuk do perdor gjuhen tende, jo se nuk e di ta perdor, por kam respekt per lexuesit e tjere. Shpifja ka qene, eshte dhe do te jete nje forme e urryer e komunikimit mes qenieve njerzore. Kete mbase nuk arrin ta kuptosh, por kjy nuk eshte faji im. Faji eshte i atyre qe te kane mesuar apo ushqyer me kermat e Haureve te Avgjise. Une nuk jam perkrahes i Rames, por aty ku une mendoj se ai ka te drejte do e shpreh, don apo nuk don ti dhe soj e sorollopi yt. Keni epitetin intelektual, por po ta bej te qarte, duke u nisur nga ajo qe shkruan, se une jam mijra vite drite larg teje ne cdo drejtim. Jeten time i a kam kushtuar dijes dhe kultures, pavaresisht se ky vend keta dy elemente te cilvilizimit, i ka hedhur tej me cdo forme dhe me cdo mjet, sigurisht dhe me kontributin tuaj te “vyer”.. Shko dhe bej nje shpifje ne nje vend me te vertete demokratik, dhe ta shohesh se ku shkon dhe ku te degdisin. Nuk do shkruaj me gjate, megjithese kerkon nje mesim te mire (ne se keni tru dhe i asimiloni). Le te na gjykojne te tjeret. Qenkeni i zhytur ne batakun e pisllekut dhe poshtersise. Mbajeni per vehte, se keshtu hyni ne histori si specie e vecante e periudhs se sotme gjeologjike. Mbeci me shendet, dhe falemindeit dhe ne se nuk me keni lexuar!

  Reply to this comment
  • intelektuali October 4, 17:52

   Ja Edi Droga SHPIFI me fyerje halabaku nga CNN ke thua ti? Ja ta kujton intelektuali Presidentin e SHBA Donald Trump dhe me pas gelltiti gelboqen qe kishte peshtyreme justifikime mediokre dhe allogjike per nje Kryeminister te nje shteti liliput sic eshte Shqypnia

   KUSH U KUJTUA TE NDESHKOJE EDVIN KARAGJOZIN PER SHPIFJE NDAJ PRESIDENTIT AMERIKAN?

   Nje maxhordom i Shtepise se Bardhe vetem sa tha nen hunde:

   E MO LERI ALBANEZET SE JANE RACE SHPIFSISH DHE DROGAXHINJSH TE NJOHUR PREJ KOHE!

   dhe:

   Me kaq u mbyll meseleja e Edvinit tone megalloman dhe shpifes karagjoz

   Intelektuali gjithashtu eshte perkthyes, prandaj nese te kane prekur fjalet e tij pa te keq, pranoj te kerkoj ndjese per nje koleg qe ndan mendime ndryshe lidhur me skandalin qe ka tronditur themelet e shtetit tone te brishte

   Reply to this comment
   • Perkthyesi October 4, 18:10

    Intelektual, sinqerisht ju pershendes! Pavaresisht acarimit ne opinionet tona, rendesi ka fakti qe jemi intelektuale, megjithese shteti as nuk na e “ka ngene” te na trajtoje e te na nderoje, ashtu sikurse e meritojme! Jemi ne bisht te botes, megjithese ajo po eksploron hapesiren dhe nxiton te vendoset atje, per te pare se ku jetojme……….Ju pershndes seish, dhe nje te ardhme te mire e te mbare per ju dhe te afermit tuaj!

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim