Shqipëri-Kosovë, marrëveshje për mbrojtjen e investimeve

May 3, 2016 14:34

Shqipëri-Kosovë, marrëveshje për mbrojtjen e investimeve

Shqipëria dhe Kosova nënshkruan një marrëshje për nxitjen dhe mbrojtjen reciproke të investimeve. Firmat u hodhën nga dy femra, ministret përkatëse të Ekonomisë, Milva Ekonomi dhe Hykmete Bajrami.

Marrëveshja synon të rregullojë mbrojtjen, promovimin dhe nxitjen e investimeve direkte në Shqipëri dhe në Kosovë.

Ajo u jep investitorëve të secilit vend siguri dhe garanci që investimet e tyre do të mbrohen dhe do të trajtohen në mënyrë të drejtë, në pajtim të plotë me sundimin e ligjit, me standardet dhe praktikat e pranuara ndërkombëtare.

Me nxitjen dhe inkurajimin e investimeve reciproke, kjo marrëveshje synon që të ndihmojë në zhvillimin e përgjithshëm ekonomik të vendeve.

Hyrja në fuqi do të bëhet kur palët do të njoftojnë njëra-tjetrën mbi përmbushjen e të gjitha kërkesave ligjore per zbatimin e saj.

May 3, 2016 14:34
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*