Shqipëria me vetëm 2.8 milionë banorë, numëron zyrtarisht 611 grupe fetare! Çfarë thotë Kushtetuta dhe një raport i DASH

July 8, 2020 18:46

Shqipëria me vetëm 2.8 milionë banorë, numëron zyrtarisht 611 grupe fetare! Çfarë thotë Kushtetuta dhe një raport i DASH

Me tolerancën që e karakterizon, Shqipëria i ka hapur dyert 611 grupeve fetare ku përfshihen 248 fondacione, 323 Organizata Joqeveritare dhe 40 qendra që lidhen me besimet.

Të dhënat e marra nga Komisioni Shtetëror për regjistrimin e organizatave fetare janë bërë publike në raportin e departamentit amerikan të shtetit të vitit 2019 mbi liritë fetare në vendin tonë.

Ky numër është rritur ndjeshëm në 10 vitet e fundit. Në vitin 2010 Komiteti Shtetëror për Kultet raportonte rreth 230 grupe, organizata, fondacione dhe institucione arsimore fetare që veprojnë në të gjithë vendin.

Qeveria amerikane vlerësoi se nga 3.1 milionë sa është popullsia në Shqipëri, sipas regjistrimit të vitit 2011 myslimanët suni përbëjnë 57 për qind të popullsisë, katolikët 10 për qind, ortodoksët afro 7 për qind dhe bektashinjtë 2 për qind. Rreth 20 për qind kanë refuzuar të përgjigjen rreth përkatësisë së tyre fetare   – shkruhet në raportin e DASH për vitin 2019.

Bashkësitë fetare drejtojnë 114 institucione arsimore përfshirë universitete, shkolla fillore e të mesme, institucione parashkollore, kopshte, shkolla profesionale dhe jetimore.

Kushtetuta parashikon se marrëdhëniet ndërmjet shtetit dhe komuniteteve fetare rregullohen me marrëveshje të veçanta të cilat marrin vlerën ligjore pasi ratifikohen nga Kuvendi i Shqipërisë.

Marrëveshja e pare e shtetit shqiptar me një komunitet fetar ishte ajo “Ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe Selisë së Shenjtë, e cila i hapi rrugën edhe marrëveshjeve të tjera analoge.

Në vijim, shteti shqiptar lidhi në vitin 2009 marrëveshje për rregullimin e marrëdhënieve të ndërsjella me tre komunitete të tjera: Komunitetin Mysliman të Shqipërisë (KMSH), Kishën Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë dhe Kryegjyshatën Botërore Bektashiane (KBB), e më pas në vitin 2011 u lidh marrëveshja me Vëllazërinë Ungjillore të Shqipërisë.

Është kjo marrëveshje e fundit që hedh dritë edhe mbi kontrollin e financave të këtyre grupeve fetare.

Në të përcaktohet se komunitetet fetare dhe personat juridikë të tij përjashtohen nga të gjitha llojet e taksave, për aq kohë sa aktiviteti i tyre rezulton jofitimprurës.

Për veprimtaritë me karakter institucional, si: ushtrimi i kultit, drejtimi dhe administrimi i komunitetit, veprimtaria fetare, humanitare dhe bamirëse, formimi i klerit, mësimi i teologjisë dhe i shkencave fetare, komunitetet dhe personat juridikë të themeluar prej tyre nuk janë të detyruar të mbajnë regjistër kontabël dhe t’u nënshtrohen standardeve administrative të parashikuara në aktet ligjore dhe nënligjore në fuqi për këtë çështje.

Si pasojë, për të tilla veprimtari ato nuk e kanë detyrim që të paraqesin bilancin kontabël vjetor tek organet kompetente shtetërore dhe as ta depozitojnë atë pranë organizmave shtetërorë të caktuar nga legjislacioni në fuqi.

Këto dhe privilegje të tjera, komunitetet fetare i gëzojnë pasi nënshkruajnë marrëveshje me qeverinë.

 

l.h/ dita

July 8, 2020 18:46
Komento

17 Komente

 1. Gzim Kulufi July 8, 20:30

  Gazeta DITA, keni harruar te vini daten e ketyre statistikave: 20 mije vjet p.e.s., koha e shpellave!
  E c’jane keto budadalleqe?! Na dilka se 80% e popullsise u definoka me nje fe te caktuar! Me duket se 80% e popullsise nuk do t’ia dije per fene e gjysh-stergjyshve! Ndoshta 70-80% mund te jene besimtare ne nje Zot-Perendi, por nuk u intereson perkatsia fetare fare!
  Dhe, paersa i perket dhjetra e qindra grupeve fetare te ardhura nga jashte, ta kini te sigurte se mbi 80% e tyre jane punonjes te sherbimeve informative te vendeve te huaja!

  Reply to this comment
 2. Hosteni July 8, 20:33

  611 grupime fetare. 317 minoritete… Vari leshte Shqiperise dhe shqiptareve. Shijoni projektin e Parkut te Shtepise se Pavaresise o pupull.

  Reply to this comment
  • Arben July 8, 21:38

   Shqipëria uropiane kështu është vëlla, nuk e di akoma ti, madje më lindi një ide, unë e ti deklarohemi amerikan që na kanë humbur letrat dhe ja lindi edhe minoriteti më i ri në allbani.

   Reply to this comment
 3. Iliria e bashkuar July 8, 20:44

  Shtet i mbaruar

  Reply to this comment
 4. Arben July 8, 21:05

  Për dash, liri fetare = luftë ndaj fesë së ndritur islame, mjaft më me paçavure.

  Reply to this comment
 5. lejlek July 8, 23:01

  NJE shtet serioz demokratik dhe me dinjtet duhet te orjentoje popullin e vet nepermjet elites se tij, me ligje dhe rregulla edhe per fene.Lind pyetja ;”Kush jemi ne shqiptaret”?
  Para pushtimit Osman ne ishim te krishtere…..Deri ne vitet tridhjete 20-30% e fshatarave te sotem myslimane ishin po te krishtere.
  Feja islame ju imponua popullit me detyrim ekonomik.Lexoni Pushtusi osman kish katermbedhjete taksa per fshataret e pabuke dhe nente vjet ushtar ne jemen per Turqine.
  Por si e kam theksuar pa patur asgje me besimet fetare dhe as ate Islam.
  Duke studjuar disa “Adithe te Kuranit”afersisht thuhet se besimtar musliman eshte ai njeri qe pranon fene islame dhe falet pes here ne xhami….si dhe nje here ne jeten e tij te vizitoje Meken.
  Por kush eshte feja Islame? Per mendimin tim eshte feja e njerzeve te paster higjenik dhe morale, e njerzeve te ditur dhe studjoze deri ne eksrtem te shkencave dhe universit…..te mireberjes dhe miresise …te punetoreve dhe artit te perkryer.
  Po tek ne ? E zeme se jane besimtare edhe keta qe jane por sa jane ?Nga kush perfaqsohen? Pse imitojne veshjen arabe me mjeker ???A mundet vajza te vogla te fillores te konceptojne dot fene sidomos ata te sferes me vunerabel?
  Kush ngriti xhamia neper fshatra e shteti nuk e di? Po keta kriminele te “islamit radikal”kush jane dhe cfare kerkojne???
  Sikunder edhe keto sekte te “Satanait”.
  dakord deri me 1967 kur ishin kisha e xhamia popullsia ish e ndare ne muslimane e krishtere me perqindje shteterore sipas emrit e mbiemrit,Po pas ketij viti? cfare jane te lindurit e pas viteve 1967???
  Llogjikisht kur nje loje lihet ne mes pas shume kohesh fillon nga e para .Turqia iku kisha e xhamia iken atehere pas nje pushtimi te gjate peseqind vjecar populli rikthehet ne fene e stergjysheve te tyre . Kjo eshte llogjika .Atehere kush jemi ne shqiptaret???

  Reply to this comment
 6. Lasgushi July 9, 06:42

  Pyesni pak Keshilltarin e Presidentit Kulla,sa sekte ka miratuar te vijne ne Shqiperi bashke me Nanon gjate kohes qe ishte keshilltar i kryeministrit per fene.Ej pik e zeze,Panxhari i Devollit me ngritjen kulturore e arsimore mjerane keshilltar.Ato Sekte,qe jane lejuar ne ate kohe,bota i mban larg si djalli temianin.Cfare kane mare keta dy Kingat bukuroshe si shperblim pre tyre.Krimet,vjedhjet,poshtersite e ketyre qe kane qene ne krye,po i vujne dhe do ti vuajne vetem shqiptaret.Derisa te shkojne atje ku e kane vendin.

  Reply to this comment
 7. Edi July 9, 08:24

  Shqiperia me 2.8 milion banore? Jo mor jo, e keni gabim!
  Pa pyetni njehere ‘FTERI’ qe i ka numeruar personalisht dhe i dalin…Ej ‘FTERI’, shpejt shpalosi ato carcafet e tu 4×4 me titull “Shqiperia ka 3.900.000 banore” se ke rastin te demostrosh marrezine tende funksionale!

  Reply to this comment
 8. vehbi abdi selman July 9, 08:44

  4000 vete te punesuar qe stervisin moshat e reja per terror

  611+248+323+40=1223 veta si shume per nje fashat si shqiperia
  a ka veting per keta apo kjo eshte e lidhur nga lart

  Reply to this comment
 9. Arberia July 9, 09:27

  Organizatat islamike jane me te rrezikshmen ne vend. Mos i mbyllni syte ndaj atyre qe para Shqiperise vendosin Turqine.

  Reply to this comment
 10. shoku July 9, 11:08

  Qeveria amerikane vlerësoi se nga 3.1 milionë sa është popullsia në Shqipëri, sipas regjistrimit të vitit 2011 myslimanët suni përbëjnë 57 për qind të popullsisë, katolikët 10 për qind, ortodoksët afro 7 për qind dhe bektashinjtë 2 për qind. Rreth 20 për qind kanë refuzuar të përgjigjen rreth përkatësisë së tyre fetare – shkruhet në raportin e DASH për vitin 2019.
  E kuptoni qe sipas DASH 1.6 milion jane musliman vetem pse kane emrat turk e arab. ABSURDE.
  Mall qe prinderit tane nuk vendosen emra kinez si Mao Ce Dun se do te ishim trajtuar si Budist nga SH.B.A
  Ja keshtu na njeh bota. Ec e ja ndysho bindjen.

  Reply to this comment
 11. prinderit tane nuk vendosen emra kinez July 9, 11:51

  Fal Enver Hoxhes qe shume vet e sulmojn per gati 50 vjet kishte nje trend pozitiv per te vendosur emra shqiptar ose europian , si Teuta,Ilir, Taulant, Blerim, Besim, Vjollca, Agim, Gezim,Dashnor, Afrim,Clirim Mimoza,Valentin,Merita, Durim, Arian,Agron Neritan, Fatmir, Roland Artan , Vangjel Gjergj Shyqyri, Besnik, Fitim Adhurim Fatos, Epidam, Piro Gjon Gjin, Naim, Anila Aferdita Eva, Pavlina Gjyzepina, Fatime, Lulzim, Lulzime, Nora, Dritero Petrit, Petro Pasho, ect ect ect.. mund te vazhdoj me emra te tjer
  Emrat e rinj i dhan nje format. shoqerise edhe me emrat cdo martenitet kishte nje list orientuese me emra dhe nje opsion per zgjedhje me deshire . pra ishte orientim civil qytetar
  nje ndryshim shume pozitiv kjo ne drejtimin e duhur!
  Bravo Enver !

  Reply to this comment
 12. KORÇARI July 9, 14:25

  Kemi qeveri pe Kari, kemi LOQE POLITIKANË,KARAGJOZË.MAJMUNË,LEGENA,BYTHLËPIRËS PA PIKË DINJITETI.
  DOLI DHE AI GJYMI GJUZI DHE NA PROPOZOI QË 10% E KUVENDIT TË JENË MINORIKARË.
  O GJUZI GJYMI ,PO A E DI TI O SHKËRDHATË TRADHËTARE QË ME 10 % TË DEPUTETËVE KOKLOQE , RRËZON KËDO QEVERI , O DEBIL PO KU TA DISH TI, TI DHE ATA TË TJERËT QË JENI NË KIVEND ,JENI DEBILA IDIOTË TË PASHKOLLË.
  DOLI DHE MINOSTËR LESHI DHE NA PROPOZOI TË KRIJOJMË MINORIYET ME 300 FIRMA, O LESHO PO QË TË QUHESH MINORITET O LESHO KA CA KRITIRIA O DEBIL, NE JEMI AS 3 MILION DHE TI KOKËGJYM KËRKON TË SHTOSH MINORITETET ???.
  O GJYZI GJYMI , O MINISTËR LESHI ,PO SHQIPTARË O SHKËRDHATA , A KA NË SHQIPËRI O BYTHQIRA , APO VETËM MINORIKARË KA ???
  JU DUHET NJË ENVER HOXHA QË T’JU QIJË Ç’JU PËRMBAN PRAGU SHKËRDHATA….

  Reply to this comment
 13. Korca July 9, 17:45

  Mbeshtes me te gjithe fuqine e shpirtit komentuesin KORCARI. I ka thene te gjitha edhe per mua .

  Reply to this comment
 14. Dodona mbi Tomorr July 9, 18:08

  Besimet Fetare kane lindur nga padija dhe i jane rrenjosur me dhunen e pushtetit te fese mases se gjere te njerzve; prandaj sot ne Shqiperi nuk deklarojne perkatesi fetare, shumica e popullsise!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim