Shqipëria e 27 viteve më parë. Sa shumë kemi ndryshuar…(Foto të rralla)

February 20, 2018 16:46

Shqipëria e 27 viteve më parë. Sa shumë kemi ndryshuar…(Foto të rralla)

Sot në vendin tonë është përkujtuar 27-vjetori i rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës.

27 vite pluralizëm dhe njëkohësisht tranzicion, që duket sikur nuk ka fund.

27 vite më parë, nuk kemi qenë këta që jemi sot.

Ishte viti kur nuk ishim as në demokraci as në komunizëm.

Sistemi ishte shkatërruar dhe vendi po ashtu po përjetonte një gjende të vështirë ekonomike dhe sociale.

Fotografi i njohur, Nikos Economopoulos sjell pamjet e rralla të vitit 1991 në vendin tonë. e.r/dita

 

ALBANIA. Elbasan. 1991.

     

ALBANIA. Near Fieri. Emigrants from the North. 1991.

  

ALBANIA. 1991.
ALBANIA. 1991.
ALBANIA. 1991.
ALBANIA. 1991.

ALBANIA. 1991.
ALBANIA. 1991.
ALBANIA. 1991.
ALBANIA. 1991.
ALBANIA. 1991.
ALBANIA. 1991.

ALBANIA. 1991.
February 20, 2018 16:46
Komento

25 Komente

 1. enter"" February 20, 16:56

  Viti I shkaterrimit total.

  Reply to this comment
  • Feniks February 21, 00:55

   Ne se pranoni se pas 90-tes u vendos demokracia ne Shqiperi,kjo nenkupton se te gjitha krahasimet e asaj kohe duhen matur ke sukseset kolosale te kesaj kohe!
   Dhe ky krahasim te behet jo me fshataret e skhrete qe edhe sot jane po ashtu,por me Gjermanine,Anfline,Francen etj!
   Mire ne 90-ten ishim ne varferi,por perderi sa u rrezua socializmi,pse iken njerezit neper bote dhe nuk ndejten ketu per ta lulezuar Shqiperine sic beri Enver Hoxha pas lufte qe e mobilizoi popullin duke ndertuar rruge,hekurudha,shkolla,spitale,universitete,opera,teatro,miniera,dhjetra fabrika,uzina e kombinate,hidrocentrale,isntitute shkencore etj,etj?
   Mire socializmi i paska lene ne mjerim kete popull,po sundimtaret e kapitalit pse i shkaterruan e vodhen te gjitha pasurite kombetare per veten e tyre dhe e lane popullin me gisht ne goje?
   Po sot pse ikin me mijra vete ne dite neper bote,pas 28 vjet demokraci?
   Pse sot arsimi,shendetesia,drejtesia,bujqesia,ushtria etj eshte totalisht e rrenuar?
   Pse harxhohen miliarda leke per te reklamuar veten duke zbukuruar qendrat e qyteteve ndersa lagjet ve Tiranes,sidomos ish komunat jetojne si ne mesjete?
   Pse nuk ka guxuar njeri,qe te behet nje Konference shkencore ku te ballafaqohen arritjet dhe te keqijat e dy sistemeve hapur e pa doreza me fakte e jo duke bere politike apo ulurima?
   Pse harxhohen miliarda leke per fushatat elekktorale te partive apo per kishat e xhamite nga buxheti i shtetit?
   Pse i eshte dhene e drejte kryetareve te oartive te cakrojne vetem ata kandidatet per vdeputete?
   Pse u lejohen dep[uteteve te “shesin “mandatin e dhene nga nje parti duke kaluar tek nje parti ntjeter qe i paguan me shume?
   Pse krijohen grupe fallco parlamentare me deputete te ndryshem sa per numer kur nje partie nuk i mjaftojne deputetet e vet per ta krijuar ate?
   Pse deputetet pas mbarimit te mandatit marrin pension cdo muaj nga 1 milion e 200 mije leke ,sa per 6 mesues?
   Pse qeveritaret e deputetet shetisin boten sapo te maerrin vesh se behet nje seminar apo takim dhe u vjen nje ftese,qe zakonisht u vijne nga e gjithe bota,duke shpenzuar miliarda leke dieta,hotele,transporte etj nga njeri cep i botes tek tjetri sikur te jene lidere te fuqive te medha?
   4 here doli Enver Hoxha jashte shtetit dhe udhehoqi vendin per mrekulli duke u bere njeriu ku referoheshin te gjithe lideret me te medhenj te botes!

   Reply to this comment
 2. Adri February 20, 17:34

  Cfare mjerimi, çfare trishtimi ne fytyrat e njerezve …
  Ne ferr shkofshin komunustet dhe nostalgjiket e tyre

  Reply to this comment
  • antifashisti February 21, 01:01

   Hajdeni zoterinj politikane e gazetare vizitoni Yzberishin tek KMY-ja apo te gjithe veriun e ngujuar nga gjakmarrja ku do shikoni nga afer mmjerimin e madh te diteve te sotme!
   Edhe pamjet ve Italise te para 40-50 vjeteve te vtilla nkane qene,prandaj mos beni propagande boshe kriminale!
   Beni nje referendum popullor vetem me nje kerkese popullit,qe te pergjigjet se kur ka jetuar me mire ne kohen e socializmit apo sot dhe atehere do kuptoni se cfare ndjen populli!
   Beni 1% te asj qe beri Migjeni i madh kunder regjimit satrap te Zogollit,qe sot i keni ngritur shtatoren ne mes te Tiranes ketij tradhetari!

   Reply to this comment
 3. Plaku Xhuxhumaku February 20, 17:59

  Pah sa te lumtur duken keta njerez, te gjithe hanin ushqime bio dhe vdisnin nga uria. Po c’patem qe e rrezuam komunizmin, mor aman? Po shikojeni mo sa mire ishim shikojeni!

  Reply to this comment
 4. Aliu nga Selenic February 20, 18:54

  Ju qe nuk kuptoni asgje. Me sa duket jeni dehhe me nje pjat supe me shume.! Si munde te quajsh ndryshim te madh nje vende qe jan shfarosure fshatra te tera dhe sote pasuria e tyre ka ngerure e virgjer.? Apo gezoheni se ne ket 27 vjet u kan humbur vrare , mbytur ne dete mbi 50000 veta. Pse ky eshte ndryshim. U shkatrruan 1 milion vende pune dhe sote per nje cop buke prostituojne me mijra gra e vajza. Ore keni mend ne ko apo jo.! Vertet jemi veshur me mire se Evropa i pastroi plehrat e vet dhe na i solli neve me makina me rroba plote er pislleku dhe gjithcfare, pore na solli edhe maskarallekun e pashmebullt, Sote vritet djeli me baben, vellai me vllane.Burri vret gruan e gruja vret burrin. Sote gjakmarre ka mbuluer gjysmen e shqiperise. Sote fabrikat uzinat dhe kombinatet jan rrafshuar per toke. Ore budallej.Kju jeton ne toke apo ne Hene.!
  Jo se une jam kunder ndryshimit.Jo pore ndryshim sice duhet dhe jo shtakrrimit ti them ndryshim.
  Une nuk e kuptoi fare. Po le te shkojme ne fshatr dhe ti fotografojem sote gjen edhe me mjeran se keta qe i ke shfaqure ti ketu.
  Prandaj kujdes se shqiptaret nuk jen budallej.
  Nuk po shkruaj per te ringjallur sistemin jo ne asnje menyre,Pore ta dini mire o mjerane politik se betejn per Demokraci nuk e kemi fituar akoma edhe pas 27 vjteve.!

  Reply to this comment
 5. Besniku February 20, 19:32

  Ju lutem, Dita!
  Qe te jeni realiste, vendosni dhe fotot e sotme te familjeve ne nevoje, apo psh, te Tiranes ,te marre nga Dajti.
  Por a mund ta shihni nga smogu, nuk e di, varet nga koha.
  Shikojini dhe gezohuni me vitet “ e lumtura” te tranzicionit.
  Ndryshimi eshte shume i madh.
  I gjithe populli eshte veshur kryesisht nga bisnesi i “gabit” dhe njerzit nuk ngrihen ne dy te nates per mish, por e blejne kollaj fare , dhe te pjekur, ne mes pluhurit
  E ku krahasohet e djeshmja me te sotmen?…

  Reply to this comment
  • N.V. February 22, 10:01

   I nderuar @Besnik,
   Ka dy menyra per ta paraqitur Realitetin:
   Dhe varet ku e drejton Kameren!….
   Po e drejton tek WC- ja , do shohesh Kaken…
   Po e drejton tek Lulet, do shikosh Lulet!…
   Kete e di cdo punonjers i Medies!…
   Jepni dhe fotografite e Petrit Kumit te asaj kohe dhe do me jepni te drejte!…

   Reply to this comment
 6. Sali bolleku per familien e tij February 20, 19:39

  Keta qe jane ne keyo foto,a jan me mire apo me keq apo jan te gjith si familja e kriminelit sali e meta e co.
  Po te jen te gjith te pasur atehere kemi ec para,por keta te shkret mund te jen ne mjerim ,pa pune,pa shtepi dhe qe nuk pyet asnje per ta.
  Keta u mjeruan nga familjet e ketyre qe jetojne ne vila qe fshijne me nderen dollar dhe mburren se jan antikomunista dhe na sjellin keto foto per te justifikuar vjedhjen dhe shfrytezimin.
  Ndigjoni dhe lexoni ,cdo dite korrupsion vjedhje pronash e dyqanesh,vrasje prostitucion drog,burgjet mbushur plot si ketu edhe neper bot….
  Per kete bertitem ne qytetin studenti,perse luftuam per familjet e ketyre qe privatizuan Shqiperin dhe partit familjare.
  Per muniken qe gjuan me cizme per pandeshkushmerin apo se kemi te drejt te shajm enverin e saliun.
  Mburruni se keta mashtrus jan kthyer ne sheik dhe verifikoni qe keta ne foto jan te pasur

  Reply to this comment
 7. Epo kjo pune! February 20, 19:51

  ore sikur keni lindur dje, bllokada nuk kishte brire, greku e serbi benin te tyren (edhe tani) ne Europe dhe bllokada ishte totale… tani edhe Kina eshte komuniste por nuk i ben njeri bllokade por perkundrazi gjithshka neper shtepira jane nga Kina, ne ishim te vegjel, pa shtet qe te na dilte per zot sepse SHBA merrte akoma mendjen e Titos e serbit. Ikte mishi fresket per valute per lenden e pare, keq shume keq ishte, edhe sistemi e ezauroi vetveten se njeriu me se pari eshte kafshe (do interesin vetjak) se njeri (interesi shoqerise) ndaj domosdo ai sistem do deshtonte edeh per kete arsye te brendeshme, edhe liderat u kalcifikuan dhe brezi ri tyre u borgjezua dhe nuk pyesnin me… nje mori arsyesh por, i varfer dje por sot edhe i pasur je me frike ne zemer se te vjen e keqja edhe pa bere gje sepse pislleku moral dhe paraja e piset eshte sheshit dhe droga i ben miletin “trim” dhe jane bere te gjithe kaubosja dhe ia merr jeten tjetrit e pasurine si pa gje te keq, gjsyma e ketyre ne foto rrezik jane emigrante pakthim, pse kjo ishte objektivi, boshatisja e vendit, mire atehere por tani pse nuk kthehen, nuk kemi dashuri per vendin ne, dhe mire atehere na e ftohu monizmi po tani?

  Reply to this comment
 8. info analitike February 20, 20:15

  E shikoni more shoke mrekulline e ferrit enverist. Shikojini fytyrat e atyre njerezve qe ngjajne me shume me kafshe se me njerez.

  Reply to this comment
  • Fidel February 22, 01:06

   O info tru shkuluri!
   Shko nje here nga veriu ne familjet e ngujuara nga gjakmarrja qe te marresh vesh se si eshte shqiperia sot!
   Shko me afer tek Ushtari i Panjohur dhe shikoji fytyrat e atyre njerezve qe presin pa ngrene as mengjes per t’i thirrur njeri ne pune!
   Shko ne Kamez e Bathore qe te shikosh po ato fytyra te egersuara se jane pa pune e pa buke!
   Dil tek kthesa e Kamzes dhe me siguri shume prej femrave aty gjoja sikur presin urbanin,por ne fakt presin klientet per te siguruar nje cope buke per te ushqyer femijte!
   Te gjitha grate qe jane te ngujuara si kujton to,more plehre me cfare e nxjerrin leku pervecse me kurveri?
   Po lajmet per dite i degjon o qen i zgjebosur qe fillojne e mbarojne me vrasje,vetvrasje,aksidente,vjedgje etj,etj!
   A ke degjuar se shumica e deputeteve te Kuvendit,te vjetrit e te sotmit kane pasuri sa Trumpi pa punuar vete por me korrupsion?
   Cfare sistemineshte ky qe nje grusht horrave u krijon kushte per t’u bere miliardere,ndersa shumica e popullit vuan per buken e gojes?
   Se cfare suksesesh ka arritur ky sistemi i pas 90-tes ne Shqiperi,lexo apo degjo fjalimet e deputeteve ne Kuvend apo fushatat elektorale qe i thone njeri tjetrit kriminel,hajdut,mashtrues,tradhetar,etj!
   Pra vete me gojen e tyre e pranojne se ky bsistem ka rezultuar totalisht i deshtuar per shumicen e popullit shqiptar!
   Ju kelyshet e fashizmit mbylleni halene se ju pame keto 28 vjet se cfare mutrash keni qene!

   Reply to this comment
   • info analitike February 22, 16:34

    Fitorja kryesore ishte liria qe te leviznin e te kerkonin me te miren e mundshme. Shkaterrimi 50 vjecar i njeriut eshte nje plage qe do kohe te sherohet e kermat si ti me shoke jane nje pengese e madhe sepse jane akoma te paafte qe te kuptojne ndryshimin midis te jetuarit ne liri dhe te jetuarit ne roberi. Sukses eshte qe shume shqiptare kane arritur te ndertojne nje jete me te mire ne vende ku i eshte dhene mundesia te shprehin aftesite e tyre. Ne Shqiperi ku ende ne pushtet jane mbeturinat e regjimit te kalbur enverist nuk ka se si te behet hajer. Nuk zgjatem me tej se ti keto gjera plehrat si ti nuk i kane kuptuar e as qe nuk kane per ti kuptuar kurre.

    Reply to this comment
 9. MH February 20, 20:24

  Dje!!!!!!!!!!!!
  Te gjithe pamjet te mjerushme,ku stresi duket ashiqare ne cdo ftyre sikur i pervelon me nji perspeketive te zymet per te ardhmen.Po ama asnjeri nuk merr inisiativ te vritet,te veteflijohet.
  Sot!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Fotografi kopil i zgjuar me siguri pajet e njerezve do ti nxjserrin teper te shendetshem me humor e te lumtur per jeten dhe asgjekundi ndonji pamje te stresume.Po vetvrasjet dhe vetflijimet nuk kane te sosur.
  Ky asht rrealiteti i nji fotografi depesyz i qellimshem ne pershtatje te kohes politikisht.

  Reply to this comment
 10. Lina February 20, 20:54

  Edhe në ditët e sotme i gjen keto fytyra te vuajtura

  Reply to this comment
 11. asd February 20, 20:58

  E ka bo Edi Rama shqiperine drite… e ka bo.

  Reply to this comment
 12. alphade February 20, 21:27

  Para dy vitesh shkoje te romet,arixhinjt dhe te merrje po
  keto fotografi mjerimi. Greku i ka bere keto foto,jo te bule-
  rdi i Tiranes ,por te Babruja ……! Deri dje Babruja ishte me zi se sa keto pamje….!

  Reply to this comment
 13. intelektuali February 20, 22:15

  “PARAJSA” E ENVERIT VJEN SERISH ME FOTO NE GAZETEN DITA DUKE I PARAQITUR SHQYPTARET SI NJE FIS KANIBALESH PREJ AFRIKE ZULU QE LUFTON PER MBIJETESE.

  Keshtu e la Enveri me Nexhmijen Shqypnine, keshtu i beri shqyptaret MONSTRA gjakatare, ja po i shton edhe intelektuali nco foto te tjera:

  https://www.youtube.com/watch?v=_Jk7zSopzBM

  ne mneyre qe fanatiket dhe kriminelet e Enverit ne kete forum te gazetes DITA te mbyllin HALET e pyre te pista te spiunit te Sigurimit, te ulin koken dhe te kerkojne falje per krimet e tyre kunder njerezimit,

  sepse:

  KJO QE PO VUAN SOT SHQYPNIA ESHTE VEPER E ENVERIT DHE E PARTISE SE PUNES.

  Reply to this comment
 14. keshtu ndodh February 20, 22:56

  Ore, pse nuk na hidhni disa fotografi te familjeve te pardesyve te bardha se si ishin dhe si jane sot, por fukarenjte ne rruge ne çdo kohe dhe moment

  Reply to this comment
 15. Shqiptar Vendi February 20, 22:59

  10 vjet krize artificiale nga agjenti i poshter Ramiz Aliu ,udb-isti qe u vu ne sherbim te Cia-s amerikane.M ndemjetesine e kelysheve si biberaj e kompani.Depot edhe rezervat ishin perplot me ushqime ,veshmbathje edhe arka e shetit ishte plot.Administratoret eqellimte qe u vune nga Udb-ja edhe Aslja -greke llahtarisen kete shtet e popull me sabotazhe te mire organizuara.Krize Artificiale,uri,mjerim keto mbollen sabotatoret agjentet e te huajve.Rezultatet i pame edhe po i shohim vete.E gjithe kjo lufte sabotatore edhe ARMIQESORE ANTISHQIPTARE , U KUROREZUA ME PERZENIEN E MIJERA EDHE MIJERAVE SHQIPTAREVE JASHTE SHTETI.DUKE I DERGUAR SI SKLLEVER TEK NDYRESIRAT EURO ANTLANTIKE,EDHE DUKE MBUSHUR HARREMET E EVROPES.
  U cenua morali i forte shqiptar.Kur humbet morali njeriu behet kafshe.

  Reply to this comment
 16. Pellazgos February 21, 17:58

  Imagjinoni po mos te hapte shtepite Greqia se sa do ti kushtonte lekura Pashallekut Osmane i quajture Albanistane,qe eshte mbushur me Xhamija Arabe.
  Ky popull “trim” qe quhet shqipetare eshte denuar “padrejtesisht” se qe ne kohen e Majmunit deriiiiiii ne 1912 ten nuk e lane te shkruante gjuhen e tij,e kane “zili” historine e tij.
  Ah greku,greku cna ka bere qe na ktheu ne Sulejmaner,Qemaler,Envera,Kadrira Beqira,Mehmeta etj.

  Reply to this comment
  • Patriot Mekembenetok February 21, 22:49

   Po pse flitej Shqip, mor pellaq i paudhe, deri edhe ne rethinat e Athines? Çfare ishin ata qe flisnin Shqip ne floten greke, mor pellaq? Kur Greqia fitoi pamvarsine, kapedanet e lirise atje ishin shumica qe flisnin Shqip. Perseri me padrejtesite e mashtrimet historike qe keni bere mot e jete, kujtoni se do ta mbyllni si ua do qejfi e tajarja jote?

   Reply to this comment
 17. Messerschmidt February 22, 10:50

  Keto foto jane thjesh nje propagande sllavo sunito serbo greko antishqiptare asgje me shume e me pak!

  Reply to this comment
 18. uskania February 22, 17:36

  Jetonim si ne nje stalle derrash.Habitesh se si ka ende plehra qe e duan ate kohe.Por plehu plehra don.

  Reply to this comment
 19. Krist February 22, 19:52

  Kaq keq,paska mbetur gazeta Dita,sa te marre fotot e nje fotografi grek,te vitit te larget 1991 dhe t’i botoje sot?Greku ka qene specialist,dhe ka marre ato pamje qe ka patur porosi nga politika greke.Jo se kemi qene mire,por pamje si tek keto foto,mund te marresh sa te duash edhe sot ne Greqe,bile edhe neper qoshet e Athines.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*