Shqipëria do t’i menaxhojë vetë fondet e dhëna nga BE

March 31, 2014 11:35

Shqipëria do t’i menaxhojë vetë fondet e dhëna nga BE

Komisioni Europian i lejon Shqipërisë të menaxhojë vetë fondet e Bashkimit Europian dhe jo nëpërmjet delegacionit europian, një praktikë e ndjekur deri tani. 

Në një konferencë të përbashkët shtypi, ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha, dhe ministri i Financave, Shkëlqim Cani, u shprehën sot se ky vendim tregon besimin që ka Brukseli te qeveria shqiptare.

‘Ky ishte një mesazh shumë i qartë për qeverinë, për të vijuar në rrugën e nisur për më shumë progres. Dua të siguroj BE se besimi i dhënë na bën më të vetëdijshëm”, Gjosha.
“Suksesi i arritur sot është në vijim të pikësynimeve që qeveria shqiptare ka për menaxhimin e fondeve, përcaktimin e autoriteteve etj. Suksesi është dëshmi e një administrate shtetërore eficiente, ku Brukseli mund të mbështetet”, tha Gjosha.
Ndërsa, ministri i Finanacave, Shkëlqim Cani, u shpreh se për mirëmenaxhimin e fondeve janë ngritur strukturat përkatëse në çdo ministri.
“Kënaqësi, të jem pjesë e strukturave të BE, për administrimin e fondeve të BE në Shqipëri. Fondet nuk do të menaxhohen më nga Brukseli, por do kalojnë në organet përkatëse shqiptare.
Për këtë kemi ngritur strukturat përkatëse në çdo ministri”, tha ai.

 

March 31, 2014 11:35
Komento

13 Komente

 1. Horri i Bulevardit March 31, 12:10

  U deshen vetem 6 muaj qeverisje, qe shqiptaret ne rradhe te pare, por edhe te huajt, te shohin mire-qeverisjen e qeverise Rama dhe te kuptojne, se kjo qeveri eshte e besueshme.
  Lufta kunder krimit, megjithese ne muajt e pare u tentua, te shtohet, per te trembur qeverine dhe shqiptaret, deshtoi per berishianet dhe fitoi qeveria e shqiptaret.
  Financat, pjesa ku Berisha kishte pergatitur skenarin grek, deshtoi me turp, fituan qeveria dhe shqiptaret.
  Legalizimet, filluan, ish te perndjekurit po marrin demshperblimin simbas rradhes, punesimi, sapo ka filluar, bujqesia po fillon te prodhoje, ku qeveria po jep fonde per te ndertuar fabrika e punishte, per te mbledhur prodhimet bujqesore.
  Heqja e tatimit ndermjet Shqiperise e Kosoves, eshte ne rrugen e duhur.
  Ushtria dhe diplomacia, kane tjeter qasje tashme, policia po merr urimet e deshiruara nga shqiptaret, qe po ndjehen me te sigurte, Merkel pret kryeministrin shqiptar, me nje pritje dinjitoze, pritje qe se ka provuar asnje shtetar shqiptar.
  Dhe vjen lajmi se kjo qeveri ka besimin maksimal, se mundet vete te perdore fondet e taksapaguesve europiane.
  Ju siguroj se me ne fund shqiptaret kane qeverine qe kane deshiruar, deri ne mbarim te mandatit, shqiptaret do te shohin nje Shqiperi, si nuk e kane pare ndonjehere dhe zgjidhja qe shqiptaret do te bejne, eshte rivotimi dhe shkaperderdhja e berishianeve nga syte kembet.

  Reply to this comment
  • info analitike March 31, 13:59

   Kur lexon cfare shkruan H.B. te vijne ne mend edicionet e lajmeve ne kohen e Dulles me sloganet: “nga suksesi ne sukses”, “perpara per fitore te reja” etj mrekulli te ketij lloji.
   Nese Meta organizon ndonje megafeste tjeter, me siguri do ta beje per nder te BE-se, per besimin qe i dha ne administrimin e fondeve e nen garancine e te paepurit, Horr te Bulevardit.
   Nuk ka pike dyshimi se Klajda Gjosha eshte vene ne ate detyre per t’i sherbyer popullit e per te ndare kafshaten e BE-se me hallexhinjte, prandaj gezoni o populli.
   Ah, se desh harrova, cdo gje do te behet me konkurs.

   Reply to this comment
   • Horri i Bulevardit March 31, 14:13

    Info analitike, ose po te duash te therras edhe pellazg, smund te pres qe ti pikerisht te gezohesh, jo zoteri berishian me disa diploma ne xhep, te blera me ndihmen e pushtetit te humbur kaotik.
    Une ju drejtova shqiptareve, jo malokeve, prandaj o malok i Saliut, mos u zemero, mjaft i zemeruar je qe shqiptaret ta nderprene planin tuaj te vjedhjes, por keshtu eshte, vjen nje dite dhe mbaron gjithshka.

    Reply to this comment
    • info analitike March 31, 16:20

     Qe te te heq cdo dyshim nuk jam pellazgu e diplomat nuk i kam shqiptare, prandaj mos u lodh kot te me denigrosh edhe si berishian.Ti jeton me slogane e me sharje dhe ke nje paaftesi te theksuar argumentimi qe e fsheh me keto sulme adoloshenciale. Me thuaj cfare ka te gabuar ne ato cfare shkruaj ne vend qe te shash.

     Reply to this comment
     • Horri i Bulevardit March 31, 17:20

      Ti budallai, me thua mua, te tregoj ku eshte budallalleku jot, se marr mundimin, se e di qe se pranon.

     • info analitike March 31, 21:18

      Horri i Bulevardit,
      Me habit qe nje “qytetar” me “mencurine” tende nuk ka mesuar akoma te shkruaj shqip. Pa pervetesuar gjuhen nuk mund te shprehesh koncepte e te komunikosh me te tjeret prandaj ti ke zgjedhur rrugen e shkurter te fyerjeve.

     • Horri i Bulevardit March 31, 21:38

      Je per gjynaf, mos ma merr per keq, se gjynafqari se meriton te perbuzet.
      Meqe kam shkruar kinesce, te pergezoj qe e paske mesuar, perderisa me paske kuptuar.
      She-sheh.

     • info analitike March 31, 22:41

      Horri, ke nje problem shume te madh: te mungojne argumentet.
      Eshte tragjedi qe te arrish moshen madhore e te mos dish te shprehesh dy koncepte ne gjuhen meme. Sharjet tregojne mungese te theksuar pjekurie se per qytetari as qe behet fjale ne rastin tend.
      Edhe kinezcen e ke qullosur sepse shkruhet “Xièxiè”.

 2. ab March 31, 12:55

  Pak e çuditshme kjo punë…!Të menaxhojnë vetë fondet!?…Njëlloj sikur ti varësh ujkut mëlçitë në qafë!

  Reply to this comment
 3. Mondi March 31, 13:09

  Nuk e kuptoj kam bere 2 komente dhe nuk mi keni lejuar ????? PERSE ????

  Reply to this comment
 4. GB March 31, 18:02

  Dita, ky eshte lajm i pjesshem. Kompletojeni artikullin me fondet europiane ne te cilat ka akses shqiperia tani sa nuk eshte vend kandidat , si dhe fondet ku ajo do te kete akses kur te kete statusin; e di qe eshte e bezdishme kjo qe ju kerkoj, por eshte abc-ja e gazetarise te shkosh te hulumtosh me larg se nje komunikate shtypi e qeverise. Dhe me naivi e kupton se ky titull pa sqarime nuk shkon ” Shqipëria do t’i menaxhojë vetë fondet e dhëna nga BE”. Cilat fonde, dhe sa shume globale ne euro perfaqesojne ato per shqiperine ?

  Reply to this comment
 5. ALBANO March 31, 18:36

  shpresoj se me leket qe i dha Europa do hapin vende pune :::se populli ka nevoje :::dhe nuk do ti bejne rush e kumbulla :::se keto ministra jane pa ekxperience ::::dhe shpresoj qe meta e mbaroi ditelindjen nuk ka me nevoje per pare per ti kaluar pushimet ne monako ose ne itali ::::rama merru me populin se kane nevoje :::::::::dhe mos u shani ::: cdo njeri shpreh mendimin e vet ::::nuk jemi akoma ne kohen ::::::

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim