Shqipëria, e parafundit për rezerva ari

April 8, 2018 11:06

Shqipëria, e parafundit për rezerva ari

Shqipëria renditet e parafundit, në listën e 100 vendeve të botës, për sa u përket rezervave të arit.

Në raportin e fundit të “World Gold Council” për muajin janar 2018, thuhet se Shqipëria zotëron 1.6 tonë flori, duke u renditur para vendit të fundit, Mongolisë, me 1.5 tonë ar, sipas Monitor.

Sipas të dhënave të publikuara, rezervat më të mëdha në rajon i ka Greqia, me 112.6 tonë ar, me rritje të një niveli renditjeje krahasuar me një vit më parë.

Serbia ka një sasi të konsiderueshme, prej 18.8 tonë ar dhe ndiqet nga Maqedonia, sërish më tepër se sa ne, me 6.9 tonë ar.

Krahasuar me vitin 2014, edhe rezervat tona të arit janë rritur, duke pasur në konsideratë që kemi qenë vendi i fundit në botë për rezervat.

a.s/dita

 

April 8, 2018 11:06
Komento

18 Komente

 1. Une... ti... ne te gjithe... April 8, 11:12

  Pesni liken perse jemi te parafundit.

  Reply to this comment
 2. ku shkoi 4.7 ton ar para 1990 ? April 8, 11:16

  like flori duhet ta dij mire ku shkoi ari i shtetit depozituar ne kerrab !

  Reply to this comment
  • TNK April 8, 17:18

   O..KU SHKOI !!!!!! JE NE VETE TI O MIK. AKOMA NUK E KE MARRE VESH QE DY VETA ME GOMAR E VODHEN ATE, KETE E TREGOI VETE GOMARI DHE E VERTETOI GJYKATA. ME KETE VERTETIM PROBLEMI U MBYLL ME VENDIM TE FORMES SE PRERE.TANI NUKKA MUNDSI TA KTHEJE KUSH PER GJYKIM. A ISHTE KUR HUMBI,NE NUK PAME ASGJE,

   Reply to this comment
 3. Floriiri i Thesarit te Shtetit Shqiptare eshte e do jet pron e" Politikaneve" Shqiptare & Ambasadoreve te Huaj April 8, 11:57

  Me Foririn e Thesarit te Shtetit Shqiptare ,

  jane ndertuar Vilat dhe jeta lluksoze e plehrave politikan

  qe nga fshatari qe erdhi nga fshati ku hante pula gure

  e deri ke shpellari rritur mes dhive etj shkerdhata

  ne ate vend pa Zote .

  Nji vend ,ku ne cdo tre-kater vjet Boshatiset Thesari i Shtetit
  dhe Banka e Shtetit te vet ,
  nga politikanet e vendit ne bashkepunim me
  Ambasadoret e Huaj ,
  me qellim ruajtjen e pozitave ne pushtet dhe pse jo

  financimin e metejeshme te karieres politike
  te shkerdhatave qe i shiten atij populli sot ,
  si gjasme politikane ,
  por qe s’kan anji tipar politikani por Hajni e Krimineli
  bastardi anadolli .

  Reply to this comment
 4. Kali April 8, 12:14

  Po Ari i marre ne tunelet e Skraparit dhe tunelet e Krrabes ku shkoj!!!!!!!!?????????,Kur do kthehet Ari i vjedhur ne tunelet e sk.dhe krrabes apo ne vende te tjera ne Shqiperine e tranzicionit!!!!!!!!!!?????

  Reply to this comment
 5. ELA April 8, 13:10

  Po florin e likes ku e keni? mblidhni gjith pasurite e ketyre kusareve dhe ta shifni si del

  Reply to this comment
 6. Fred April 8, 14:24

  Greqia lundron ne ar ,bota mbledh ndihma e ve kujen se “po vdesin” greket. Bote e ndyre, politike e ndyre qe trajton popujt me diskriminim.

  Reply to this comment
 7. Paul Tedeschini April 8, 15:20

  Po arin shqiptar qe Enver Hoxh e vuri ne bankat e Zvicres a llogaritni ketu?

  Reply to this comment
 8. Bregu April 8, 16:21

  Paul Tedeschini (nga emri nuk duket shqiptar e duket se ka nje damar italian) po verteton postulatin e dyte te Einstein-it dy postulatet e te cilit ishin:
  Hapesira dhe koha jane te pafundme.
  2.Budallalleku eshte me i pafundem.

  Kete te dytin Einstein-i nuk mundi ta vertetonte, por ja ne kete deklarate te zotit Tedeschini (te me fale ne qofte se nuk e kam shkruar drejt se une nuk di gjuhe te huaja ne gjejme vertetimin gjenial te postulatit einsteinian se “BUDALLALLEKU ESHTE ME I PAFUNDSHEM EDHE SEHAPESIRA E KOHA.

  Dhe thoni pastaj se nen Sali Berishen nuk mund te dalin gjeni boterore. Tedeschini eshte gjeniu i ri Vicidolas.

  Reply to this comment
 9. Bregu April 8, 16:22

  Paul Tedeschini (nga emri nuk duket shqiptar e duket se ka nje damar italian) po verteton postulatin e dyte te Einstein-it dy postulatet e te cilit ishin:
  Hapesira dhe koha jane te pafundme.
  2.Budallalleku eshte me i pafundem.

  Kete te dytin Einstein-i nuk mundi ta vertetonte, por ja ne kete deklarate te zotit Tedeschini (te me fale ne qofte se nuk e kam shkruar drejt se une nuk di gjuhe te huaja) ne gjejme vertetimin gjenial te postulatit einsteinian se “BUDALLALLEKU ESHTE ME I PAFUNDSHEM EDHE SE HAPESIRA E KOHA.

  Dhe thoni pastaj se nen Sali Berishen nuk mund te dalin gjeni boterore. Tedeschini eshte gjeniu i ri Vicidolas.

  Reply to this comment
 10. PSE ? April 8, 17:20

  E kane bere gabim klasifikimin ! Ne , vërtet mund të jemi të parafundit oër rezervat shtetrore te arit , por si vend , si komb , me siguri zemë ven nderi ! I gjithë ari i rezervave të shtetit , edhe pse është grabitur nga banka kombetare , ajo sërisht është në duart e vetë shqiptarëve . Natyrisht që atë sasi ari , tashmë e posedojnë pak duar e familje . Jane ato që ishin më të shkathtat , më të pa mëshirëshmet , të pa përgjegjëshme e të pa moralëshmet më të babëziturat , Faktikisht , ato sasi të mëdhaja ari , që nuk kemi mundur dot as edhe ti numurohmë saktësisht , janë në duar të sigurta , në duar të tilla shqiptaresh ! .

  Reply to this comment
 11. h April 8, 18:39

  Vendi me hajdutet me te medhej ne historine e njerezimit,
  nuk mund te kete sasi te medhaja floriri.

  Reply to this comment
 12. DETAR BREGU April 8, 18:51

  THUHET VODHI ZOGU SA ???
  THUHET VODHI GJERMANI DHE ME PAS E MBAJTI ANGLIA SI SHPAGIM PER INVIDENTIN E KORFUZIT SA ???
  THUHET SE ESHTE VJEDHUR DUKE U DERGUAR ME AVION NE BANKAT E ZVICRES NGA EKSPONENTET KRYESORE TE POLITIKES SHQIPTARE SA …???

  ATEHERE CFARE KERKON I ..???
  EDHE KAQ QE PASKEMI CUDI SI E KEMI BERE.
  PRITENI NJE DITE LAJMIN E CUDITSHEM
  U VODH ARI NE SHQIPERI.
  E THEM KETE PASI NE SHQIPERI U VODH NEN HUNDEN E KRYEBANKIERIT DHE KY I FUNDIT U DEMSHPERBLYE NGA GJYKATA ME MILIONA QE NJE QYTETAR I KETIJ VENDI AS NUK MUND TI IMAGJINIOJE BILE BILE KERKOJ DHE ZHDEMTIM MORAL.

  JA PRA HISTORIKISHT SI ESHTE VJEDHJA E ARIT SHQIPTAR.
  BRENDA ME PAK SE 100 VJET ESHTE VJEDHUR 3 HERE QE JANE BERE PUBLIKE.
  MBLIDHNI TONELATAT E VJEDHURA DHE BENI HESAPET
  LAJMI OSE PYETJA DUHET TE ISHTE SA AR DO TE KISHTE NE QOFTE SE NUK DO TE QE VJEDHUR ARI…!

  Reply to this comment
 13. vito April 8, 19:58

  TE le burri monikes te shtosh arin ne thesarin e shtetit ,ktu çdo 80 vjet del dikush e boshatis fare thesarin e shtetit ne fillojm gjithmon nga e para , e xhvati amet zogu la vetem derrasat brenda tek thesari shtetit dhe çau ferren heroi jon komtar ,80 vjet mbrapa erdhi burri monikes i futi dhe ai nje fshes tek thesari shtetit ,tani kushedi kush e ka rradhen ,kusar tek ne ka me bollik.

  Reply to this comment
 14. vito April 8, 19:59

  TE le burri monikes te shtosh arin ne thesarin e shtetit ,ktu çdo 80 vjet del dikush e boshatis fare thesarin e shtetit , ne fillojm gjithmon nga e para , e xhvati amet zogu la vetem derrasat brenda tek thesari shtetit dhe çau ferren heroi jon komtar ,80 vjet mbrapa erdhi burri monikes i futi dhe ai nje fshes tek thesari shtetit ,tani kushedi kush e ka rradhen ,kusar tek ne ka me bollik.

  Reply to this comment
 15. A April 8, 21:31

  Shqiperia me date 29 nentor 1944, ishte nder shtetet rajonale me me shume ar, flori nder pasaniket dhe tregtaret shqiptar, pra e kishte privati.
  Me tatim te jashtezakonshem dhe me dajak pasanikeve dhe tregtareve nga regjimi diktatorial komunist i ENVER HOXHES i jane mare dhe sekuestruar 355 ton flori, napolona ar.
  Nje pjese e tyre me mall dhe mijera napolona flori shoku ENVER i Shqiperise ja dergoj shokut TITO te Jugosllavise. Kjo eshte e gjitha.
  Kurse pas viteve 1990, me ardhjen e demokracise, si PD dhe PS qe kane patur pushtetin me SALI BERISHA, FATOS NANO dhe EDI RAMA nuk kane marre asnje mase qe te vendosin ne pune Uzinen e Pasurimit te Bakrit te Rubikut, ku u ndante bakri nga floriri. Kjo gje tani nuk behet ne Shqiperi, ku minerali i Bakrit shkon grexo jashte vendit dhe perqindja e arit qe del shkon direkt tek xhepat e pasuruesit dhe e kryeminstrit te radhes qe eshte ne pushtet.

  Reply to this comment
  • info analitike April 9, 16:39

   Duhet theksuar se realisht tregtareve iu mor ose me mire iu grabit shume me teper ar nga ai qe u deklarua. Kjo eshte etapa e pare e grabitjes masive te arit se cile s i shtohet dhe shfrytezimi qe iu be nga nomenklatura biroiste per te jetuar ne luks e duke plotesuar cdo kaprico deri ne udhetimet jashte vendit.. E dyta i perket vitit 1990 kur afersit 4 t ar me firmen e Ramiz Alise moren rrugen e bankave zvicerane, austriake e me radhe per te mos u kthyer me kurre ne atdhe. E treta ishte grabitja e Likes. Zogu mori 250 kg ar sipas protokollit zyrtar e iu qepen enveristet si te marre nderkohe qe babi i tyre shpirteror me kliken e tij kishte bere kerdine. Ironia e fatit desh qe ai te vdiste nga e ashtuquajtura “semundje e pasanikeve”. Me sa duket e kishte te pafrene grykesine. Pas viteve ’90 u grabiten perseri pronarete trojeve me rentabel dhe ato te tokave me te lakmueshme duke bere perseri zengjine te bijte e hajduteve te vitit 1945. Si mund te mos jete Shqiperia ne fund te asaj tabele kur cakejte enveriste e e shqyen per 70 vite me radhe.

   Reply to this comment
 16. info analitike April 9, 17:41

  Per shoket e Dites ja dhe nje deshmi se si e ema e kumandarit jepte flori me fajde:
  http://www.standard.al/2018/03/17/viti-1934-gjylo-hoxha-nena-e-enverit-jepte-fajde-me-napolona-floriri-me-12-kamate/
  Keshtu here tjeter kur te vidhni vrer kunder “pasanikeve” kujtohuni dhe per Shylock-un e familjes Hoxha.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*