“Shqipëria ka bërë progres, e meriton hapjen e negociatave”

May 28, 2019 16:28

“Shqipëria ka bërë progres, e meriton hapjen e negociatave”

Ministrat e jashtëm të vendeve të Vishegradit dhe Ballkanit Perëndimor u mblodhën në Bratislavë për të diskutuar mbi mundësitë e bashkëpunimit dhe perspektivën evropiane të vendeve të rajonit tonë.

Në fokus të këtij takimi ishte gjithashtu mbështetja e fuqishme politike e vendeve të Vishegradit në këtë moment të rëndësishëm për hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, si dhe liberalizimin e vizave me Kosovën dhe avancimin e proceseve integruese në përgjithësi.

Gjatë një takimit me grupin e vendeve të Vishegradit dhe Ballkanit Perëndimor, ministri në detyrë i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Gent Cakaj  nënvizoi faktin se është koha për hapjen e negociatave me BE-në.

Cakaj theksoi se Shqipëria ka bërë një progres të jashtëzakonshëm në avancimin e prioriteteve dhe meriton hapjen e negociatave.

Ai gjithashtu, vuri në dukje se Shqipëria e sheh dialogun politik dhe bashkëpunimin rajonal si një ndër elementët kryesorë që bashkuan rajonin dhe e pozicionuan atë në rrugën e duhur të integrimit evropian.

Nga ana tjetër, Ministri në Detyrë vlerësoi se është e domosdoshme që Bashkimi Evropian të ndërmarrë hapa konkretë për të siguruar angazhimin e tij ndaj vendeve të Ballkanit Perëndimor, në mënyrë që të ruhet motivimi, ritmi i reformave dhe prosperiteti ekonomik e social.

Kryediplomati shqiptar shprehu mirënjohjen e tij për mbështetjen e dhënë nga vendet e Grupit të Vishegradit, jo vetëm përmes dialogut politik, por edhe përmes projekteve konkrete.

 

b.b/dita

May 28, 2019 16:28
Komento

11 Komente

 1. Adih May 28, 17:23

  Ore Cakaj ,buze qumeshti i Rames prej Kosove .A e di ti more djale se ka ardhur nje ekip Amerikan ,ne shqiperi ,per te ” pajtuar “me njeri tjetrin cunat e Ramiz Alise ,qe ja ka mbledhur bythen e koken SPAK.. Ne populli more djale e dime shume mire se Shefat e juaj nuk e duan integrimin e shqiperise ne BE .I tremben diktatit dhe tranparences se ligjit te BE ,prandaj edhe nuk shkon prona tek pronari ,qe eshte pika me kryesore detyre shtepise qe i ka lene brukseli ketyre politikaneve tone te ketij tranzicioni post komunit .Pse me kooperativa bujqesore do integrohemi ne ne BE .Mos harro o buze qumeshti i Rames ,shqiperia eshte ne NATO ,e nuk te le njeri me finte enveriste ne NATO:.Prandaj o buzequmesht prej Kosove , mos luaj edhe ti rrolin e shejtan budallait ,tamam si shefi i jot
  Rama ,mos harro nuk te fal njeri per pronat.?????

  Reply to this comment
 2. EKZEKUTUSI May 28, 17:37

  Gent Cakaj “Kryediplomat”???TURPI I RADHES I Edi Palles…lol

  Reply to this comment
 3. Aliu nga Selenic May 28, 17:56

  Gente Cekaj Ministri me i sukseseshem .! Sa i perket tokes harroje se reforma agraea te tipit demokratik jan bere ne te gjith vendet e botes.
  Toka eshte ndare ne pershtatje me kapacitete qe ka vendi se bejlere sote ne demokraci nuk do te krijohen kurre.
  Prandaj rrini te qete se me siguri negociatat do te jepen edhe per karshi rezistences antishqiptare qe vazhdon te bej opozita injorante ne shqiperi.!

  Reply to this comment
 4. Eri May 28, 19:04

  Po Franca armiku shekullor i shqiptareve eshte kunder.

  Reply to this comment
 5. Olsi May 28, 19:16

  Vdekje Frances.

  Reply to this comment
 6. Doni, apo nuk doni ju o mijë kënetash, Drejtësia do të BËHET. May 28, 19:21

  O Ali nga Selaniku, bejlerët më e pakta pasurinë e fituan me pallë në dorë, por mos harro se dhe e sakrifikuan të shumtën e sajë në shërbim të një Shqipërie te Lirë e të PAVARUR. Kurse këto pjella e mostra të diktaturës komuniste nga të pabrekë qe i la dita, milionerë i ngrysi nata që la pas mijra viktima të pafajshme. Dhe kjo nga pangopësia e ligësia juaj o docëri i docërve ja kalojë dhe etërve tuaj, si për nga grabitja e tjetërsimi i pasurisë kombëtare e asajë private, aqë dhe nga binjakëzimi me botën e krim-korrupsionit-ekstremist- mafjozo-imoralo-politik në të tre pushtetet, sa detyruan popullin në shumicë t’i bojkotojë në zgjedhjet e fundit parlamentare duke ju nxjerrë të dhjetë, por krenarë. Por mos harro ishte shumica e popullit që me mbështetjen e SHBA e BE-së kërkuan me forcë Reformën në Drejtësi, Vettingun dhe ligjin e Dekriminalizimit. Prisni se nuk keni parë gjë akoma, kurë e djeshmja dhe e sotmja supërluksoze do t’u mbetet një ënder dhe e nesërmja nga sundimi në të tre pushtetet në bangën e Drejtësisë dhe pas sajë në një fund të turpshëm e pa kthim. Paharruar binjakëzimin me fermerë e biznesmenë qe vazhdojnë t’i servirin popullit ushqime të tejngopura me hormone e kimikate që po ja nxijnë e shkurtojnë jetën popullit
  pa dallim ngjyrë, bindje e besimi, që kërkojnë ndëshkim. Besoni, binduni e ndaluni në marritë e pangopësive tuaja për lekë të pisët e pushtet brënda ligësisë dhe rrefehuni sa nuk është vonë, qe SOVRANI, SHBA, BE e Ligji dhe Zoti t’u mëshirojë.

  Reply to this comment
 7. Ardi May 28, 19:28

  Shpresojme qe dhe Franca sllavo-ruse te shperbehet fije-fije.Kolonizatoret e mutit.Hajdutet nderkombetare.Fitore kauzes Korsikane.Fitore kauzes Baske.

  Reply to this comment
 8. Adih May 28, 19:47

  Aliu ne Selenice …@….
  Me vjen keq qe ka akoma njerez qe nuk mendojne per Xhepat e tyre ,dhe nuk po i permend qe ka cofur komunizmi..A e dini ju sa kemi paguar ne shqiptaret me taksat tona vendimet per ceshtjen e pronave kondra shtetit shqiptar e pro pronareve nga Gjyk e SRASBOURGUT o Zoti Ali nga Selenica.deri tani jane milionra ne euro. ..Mesoje nga une ka 10 vite qe Strasbourgu po pret ,nuk ka zbardhur as edhe nje vendim ,jane dhjetra e qindra dosje pa dale ,se keta neokomunistet e rinj si Saliu dhe Rama i jane lutur amani na i shtyni keto vendime ,se do i rregullojme vete ne keto probleme ??!. Mesoje dhe kete tjeteren ne Strasbourg drejtor gjeneral ka qene gjygjtari italiani Guido dhe me 5 maj te ketij viti e ka mare kete post gjygjtari Grek Alexander. Jo me kot presid Grek dhe Tcipras i bene presion Rames keto dy javet e fundit ,per pronat e minoritareve greke.Mesoje edhe kete o Ali se po te hape thesin sot Greku Alxender falimenton shtetin shqiptar ,jane miliarda ne euro .qe do paguash ti dhe ne te tjeret ne shekuj te shekujve niper e ste e ster niper..Qenke i kuq kur pemend borgjezet doni tna ktheni ,dhe ti o Ali nga Selenica qenke per borgjezet e rinj qe kane perlare vjedhur ,sidomos perlen e bregdetit si ne mall te babes..E di o Ali si ty ka shume shqiptare drite shkurter fatkeqesisht qe mendojne si ty ,por do me kujtosh nje dite ,prit edhe pak .Sinqerisht nuk me ngel hatri qe po te pergjigjem ,por dua ta mbyll me kete ngjarje qe me ka ndodhur mua .Fill mbas luftes se dyte boterore ,ne 45 erdhen bashibozuket e Enver hoxhes per te burgosur gjyshin tim ,sidomos per florinjte ,ku i kishte .se tokat nuk mund ti conte ne greqi a serbi .Policet e Dulles kishin ardhur me kale ,kurse gjyshin tim e lidhen mbas kalit ,dhe donin ta teheqnin zvare ,kur ne kete kohe gjyshja e ime nderoi fjale me policet e diktatorit ,burri i im nuk eshte hajdut ,ka punuar dite e nate edhe gjashte muaj pa ardhur ne shtepi ,prandaj ,mos e tehiqni zvarre ,burrin tim .Menjehere policet i gjuajten me grusht dhe mbasi ra ne toke e goditen me shqelma ne syte te gjyshit tim ,pra burrit te saj . Dhe mbas dy ditesh ne moshe 54 vjecare ajo vdiq ne spital nga emoragjite e brendeshme qe kishte filluar ,o Ali nga Selenica .Bile edhe gjyshin nuk e lane te mirrte pjese ne varrimin e te shoqes .Mos harroj te shtoj o Ali ,enver haxha nuk i dha gjyshit tim prej me shume se 30 vitesh fare pension se nuk kishte punuar ne shtetin shqiptar ,kurse trojet dhe florinjte i donte Dulla .Nuk harrohen kurre keto bema o Ali sidomos nga brezi i yne ,bile ja kemi lene amanet edhe femijeve .. Ta harrojne jo vetem ti por edhe te tjere si puna e jote .??!!. Po te kujtoj dhe kam neveri ta them se Rama i jot , ja rriti pensionin Nexhmije Hoxhes dhe Vito Kapos ,ne momentin kur vuri bythet ne karrigen e kryeministrit ,kurse per gjxshin tim pa 10 leke ne xhep me fal ta kam thene e sqaruar me lart ???,Prandaj o Ali nga Selenica ,mendo te pakten per vehten dhe interesin tend ,mos i harro cfare te thashe une me lart .Vdiq komunizmi o Ali ,prandaj edhe Amerika dhe Gjermania po rifornon drejtesine dhe SPAK..
  PS. O ali nga selenica po te kesh mare troje me ligjin femekeq 7501 nuk do i gezosh ,bile ishalla bie me ndonje pronare te mire se do vije koha qe do pagoni edhe fitimin e munguar . Sinqerish ,me gjithe se nuk kam nerva te shkruaj ,une personalisht jam ne Strasbourg dhe sinqerisht nuk te genjej ,shteti shqiptar ,ne te zeze me ane te avokateve te ministrise se jashtme, i kane afruar ne te zeze avokatit tim shuma relativisht jo te pakta per mua qe une te heq dore nga strasbourgu ,por nuk kam pranuar ,me gjithe se ishin para te majme ,pamvaresisht te jashte ligjeshme nga mafja ne pushtet ,me kujtohet gjyshja qe une kurre nuk e njoha .me gjithate nderime i nderuar Ali nga Selenica ,thjesht ti kam thene gjerat pa genjeshtra , se nuk e kam ne edukate dhe nuk fitoj as edhe nje gje te genjej ,por dua sinqerisht ti hap syte njerezve qorra drite shkurter dhe kembana alarmi per politikanet ,qe po e fundosin shqiperine ne humnere .

  Reply to this comment
 9. Erion May 28, 20:04

  Franca vend armik ka qene gjithmone.

  Reply to this comment
 10. cfare derdellisni ktu kot si idiota o banda e ham-hum-it May 28, 20:20

  hahaha ,

  si nuk i lodhet njiher duke pellitur mos sharllatanet

  e ksaj Bote !
  Per cilin e mbani veten ju copat e injiranteve qe dini vetem te dhisni medeive si mos me pas wc ne shtepite tuaja .

  po kush do me dit cfar idiotizmash zhgarravisni ju ktu more te tredhur ,

  Nuk ka ne Shqiperi asnji parti politike qe konkuron

  me PS-en

  te gjithe te tjeret ose jane bandat e shpellarit
  bandat antishqiptare qe shqiptaret tashme i njohin mir sa i vlen lekura
  dhe te tjere qe jane thjeshte idiota me xhaketa e kollare Deputetti
  .
  Hajt i piurdhuni e gjeni te shfryni friúsrtimin e jetes diku tjeter .apo ju paskan len te gjitha me sa duket jovetem Truri !
  hahahah c’hajvan .pleq tuafe .
  shkoni mer luni noj loj domino ne parqe se ktu vetem Dopjogjashten merrni gjithmone

  Reply to this comment
 11. Bravo Genti mos degjo zagaret ! May 28, 21:50

  Per aq kohe sa Ministria e Jashteme dhe te gjitha ministrite e tjera konsiderohen nje vend pune dhe personi qe eshte punesuar nga qeveria e nje kryeministri e kryen ate persembari nuk ka rendesi mosha ! Deri tani Genti e ka justifikuar punen e vet dhe ky eshte nje biznes i kryeministrit dhe aspak i qytetareve lexues qe kane preferenca politike , ose mllefe te ardhur nga injoranca e tyre !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*