“Shqipëria zgjodhi, nuk e detyroi kush”, Kim citon Ramën në Moskë

February 27, 2020 10:18

“Shqipëria zgjodhi, nuk e detyroi kush”, Kim citon Ramën në Moskë

Ambasadorja e Shteteve të Amerikës bëri një reagim në Twitter në lidhje me vizitën e Kryeministrit Edi Rama në Rusi, në cilësinë e kryesuesit të OSBE.

Yuri Kim nuk bën komente rreth vizitës, por ka zgjedhur të citojë disa nga mesazhet që Rama dhe Ministri i Jashtëm i Rusisë Sergei Lavrov bënë gjatë konferencës për mediat. Kim i bën jehonë deklaratave të Kryeminsitrit Rama, i cili u shpreh se “Shqipërinë nuk e detyroi askush, por zgjodhi të ishte aleate e NATO-s”.

Yuri Kim, së pari, citon fjalët e Lavrov lidhur me Shqipërinë dhe NATO-n.

“Ne nuk mund të zhvillojmë marrëdhënie (bilaterale) aq intensivisht sa mundemi… por Kryeministri përmendi detyrimet që ka Shqipëria ndaj NATO-s dhe SHBA-ve në veçanti si aleat i saj. Ne i dimë synimet e Shqipërisë për të filluar procesin e anëtarësimit në BE… Unë besoj se Shqipëria mund të jetë një nga këto shembuj, kur detyrimet e tyre pengojnë marrëdhëniet e zhvilluara miqësore, ato të dobishme, reciproke në tregti, investime dhe marrëdhënie ekonomike, bashkëpunim…”, citon Yuri Kim diplomatin rus.

Më pas, ajo citon fjalët e Kryeministrit Edi Rama përballë Sergei Lavrov.

“Unë do të shënoj në CV-në time që kam korrigjuar dikur Ministrin Lavrov. Nuk është detyrim, është zgjedhje. Ne nuk jemi në të njëjtën linjë me aleatët tanë të mëdhenje me NATO-n ose BE-në sepse jemi të detyruar ta bëjmë, por sepse kemi zgjedhur… Askush nuk na detyron. Ne kemi zgjedhur dhe jemi krenarë që i përkasim asaj familjeje të madhe”, citon Yuri Kim nga fjala e Kryeministrit Edi Rama.

Gjatë vizitës në Rusi, Kryeministri Edi Rama i kërkoi Moskës Zyrtare të njohë pavarësinë e Kosovës, ndërsa la të hapur mundësinë për intensifikimin e bashkëpunimit mes dy vendeve.

j.l./ dita

February 27, 2020 10:18
Komento

23 Komente

 1. alphade February 27, 11:01

  Zilia e kundershtareve politike eshte gje tjeter por si politi-
  kan,diplomat e burre shteti, Edi Rama te arrat ! Prandaj,Sa-
  liu, Meta e Basha e urrejne aq shume sepse nuk mund ta
  lexojne mire fabulen: “Dhelpra dhe Rrusht”……!

  Reply to this comment
 2. alphade February 27, 11:08

  Korigjim: ….”te ha arrat….” dhe …..”duhet ta lexojne mire fa-
  bulen : “Dhelpra dhe Rrusht” …..!!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 27, 12:56

   alphade
   aman o të keqen!!
   po ta përdorim këtë “të ha arrat” në gjermanisht!?
   jam plotësisht i të njëjtit mendim me ty!!
   sa për të tjerat!?
   është një copë gomari si në çdo fushë,përveç asaj të diktaturës!!
   alphade,nuk e kam parë,as lexuar atë “mrekulli” që ka bërë dobiçi në rusi,por vetëm nga këto që lexoj tek dita,po të përmënd gafën e mosditjes që paska qënë nënshkruar një marrveshje ruso shqiptare,llogaritjes gabim të “ministrit të jashtëm”,por për më tepër gomarllëkun që ka bërë që të paraqitet si përfaqsues i shqipërisë dhe jo si përfaqsues i OSBEsë!!
   ai është kaq budalla sa ka rënë në grackën e lavrovit!
   lavrovi e ka bërë që takimi të këthehet nga takim i përfaqsuesit të OSBEsë me kryedipllomatin rus në takim të kryedipllomatit rus me K/M shqiptar!!
   ky dobiç që i duket vetja i zgjuar nuk ka qënë në gjëndje të ndante shqipërinë dhe punën e tij si K/M nga misioni që kishte në këtë vizitë!!pra si përfaqsuesi i OSBEsë!!
   prandaj po ta them se me të vërtetë të ha “die nüsse”!
   alphade
   ky është një copë idioti që i ka hedhur trutë e gomarit një populli të tërë!!
   ps:kjo për atë që kemi parë,për atë që quhet zyrtare!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   sepse ka shumë gjëra të tjera që mund të vihen në dyshim!!dhe për dyshime tek ky bastard pa asnjë lloj pikëkapje në biografinë e tij!!
   po të fillojmë e të spekullojmë,për ndonjë marrveshje të bërë “nën tavolinë”,nën preteksit se “do zgjidhë problemin e krimesë”,për shengenë ballkanik e mini kërcënime për BE dhe SHBA,alla erdogan!?
   do të më duhej të shkruarja!?
   JASHTËZAKONISHT SHUMË!!

   Reply to this comment
   • Orteku i Fekenit February 28, 11:32

    Antice je i madh fare! Do te behesh minister i per beslidhjen dhe marrdheniet me boten e militances es Edi Rames!

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 February 28, 12:57

     flm orteko
     ti më kupton vëllajo,pavarsisht se unë nuk të kuptoj ty!!
     ndoshta e kanë fajin gabimet ortografike që ke bërë në fund të fjalisë së dytë!!
     ps:ministri e re është kjo “per beslidhjen dhe marrdheniet me boten e militances es Edi Rames”??

     Reply to this comment
 3. Ruzhdikurani February 27, 11:29

  Edi.rama.e shte.nje.shpellar.i.rritur.ne.xhunglen.komuniste.nga.baba.e.nena

  Reply to this comment
 4. xxx February 27, 11:43

  Nuk ka parime moj ambasadore,nuk qeveris dot pa ju,dhe ju dini gjithecka per te.

  Reply to this comment
 5. tallu usa tallu, se t'ka ardh dita . February 27, 15:47

  ke shume te drejte “kimi” me te verdhe veze; askush nuk i detyron me lideret shqipetar te shpartallojne kombin dhe shtetin shqipetar . po ua tha truri, se kane yll ndriçues usa-n dhe vella popullin islamik turk . vetem po t’i thoni ju usa, ikni pirdhuni me gjithe shqipetare, atehere vetem turqia qe s’ i thot kurre si ju “jazek” do t’i ngelet “besnik” . dhe si perfundim turq do te ngelemi dhe kurre s’ behemi miq dhe s’do na hyje ne sy, me asnje komb qofte dhe gjysma e botes si dhe vet rusia . fundi fundit populli do shkoi per lesh, se ata s’kuptojne gje tjeter vetem te jene rehat per vete dhe t’u punojne mire allatet …seksuale .

  Reply to this comment
 6. anticensurë25642654 February 27, 16:16

  moj zonja “Ambasadorja e Shteteve të Amerikës”(as këtë nuk janë në gjëndje ta shkruajnë saktë,as ta korigjojnë pas 6 orësh),hapi pak mirë sytë!!
  se këtej nga turkistani,ata që kanë mbetur me mëndjen e osmanëve,kur thonë diçka!?
  nuk e kanë me tërë mënd ashtu fjalë për fjalë!!
  në përgjithësi është e kundërta!!ky palloshi që për një vit e kusur nuk bëri asgjë si ministër i jashtëm,tashti sapo doli mundësia për të bërë(do lek)pak reklamë,nuk po i ndahet televizionit dhe takimeve ” të mëdha”!!
  mi motra “Ambasadorja e Shteteve të Amerikës”(nuk e di a keni fillu dhe njëherë me u nda,apo e kan harruar se jeni të Bashkuar),ka shumë mundësi që tjetër të jetë folur realisht atje në kremlin!!për pisllëqe është i fortë,pavarsisht se nuk di me i bo saktë,ky rraca e zënë nëpër tavolinat e guzhinës “mbretrore”shqiptare!!
  ca nga gjyshja e ca nga gjyshi!?
  ky është rracë kurvash e kurvarësh!!
  kujdes motra kujdes,se ju të gjithë ambasadorët e ardhur në shqipri,ditët e para i ngrini sa sbëhet këta dobiçat tanë,porme kohë i kuptoni se çrracë janë!!
  nuk e di a ikni nga inati që e keni ngrënë ashtu kallëp,ndoshta ju heqin se ja keni fut pordhës dhe keni çuar informacione të gabuara në SHBA,a është politika e shtetit tuaj që të mos qëndroni gjat në një vënd!!
  por mua më duket se ju lëvizin shumë shpejt!!
  kujdes motra kujdes!!

  Reply to this comment
 7. EMANUEL February 27, 22:52

  Ambasadore Yuri KIM !
  Ju nuk e dini se cfare po heqim ne nga tradhetia e administrates qe ke ne ambasaden tende sorosiane
  Ju nuk e dini se c,po heqim ne nga korrupsioni i perfaqesueses se BE- Vllahutin e sot Soreka.
  Ju nuk e dini se c,po heqim ne nga barku plot i Bochart.
  Ju nuk e dini se c,po heq Kosova e populli i Shqiperise nga tradhetia MOGERINI RAMA VUCIC.
  Ju nuk e dini se si talleshin me forcen zbuluese te Amerikes, pasi radaret fikeshin kur na vinin anijet luksoze ne ishullin e Sazanit me prostituta klasi, nuk dini sa tonetala arme,droge e prostituta jane nisur e kane ardhur nga brigjet shqipetare.
  Ju nuk e dini se pse emeruan pikerisht ambasadorin italian Kutilo, pse kupola rilndje filloi te komunikonte me radio marrese (cel) te blera ne Rusi,as per paisjet Kecher te ardhur te mbeshtetur nga nje sekt ne Izdrael me mafian.Ju nuk e dini se qe ne ditet e para te ardhjes ne pushtet te rilindjesmortaje u grabit Banka e Shtetit. Ju nuk e dinii se se ne cdo celize te reformes ne drejtesi jane importuar njerezit e mafies rilindje,ju nuk e dini se ketu kane ardh per te pushuar pjestare te Isis, kreu i droges Kolumbiane ,Komorra e Ndrageta .Ju nuk dini se kane futur njerezit e tyre te Guarda di Financa.Nuk mjaftojne disa dite per te thene te vertetat e tragjedise se ketij populli sidomos tash shtate vjet.Ky popull po vun per cdo gje,po skllaverohet deri ne palce, pasurite e tij i jane dhene palevve te treta serbo sllave komuniste.Ne vendin tone, ne token e trasheguar me gjak e sakrifica nga te paret tane ne s,kemi me asgje.Boll me leksione demokracie ne nje vend ku sundojne nje grusht horash e horesh. Kerkojme demokraci te drejtperdrejte.
  Andaj po te them: Mos nderhyni ne kete rast mjaft me me rregulla e leksione demokracie ne nje vend e per nje popull qe s,pati kurre demokraci. Hesht e monitoro se si nje popull ne kulminn e deshperimit te tij ,ne planin mafioz sorosian sllav te shpopulimit do te kerkoje ti dal zot fatit te tij mjeran! HESHTNI JU DHE GJITH KOMUNITETI NDERKOMBTAR SE KORRUPSIONI I RRADHEVE TUAJA E MBROJTJA JUAJ ME MEKANIZMA DEMOKRACIE MBAJTI ME FRYME KETE KLIKE GJAKATARE! NE DO JEMI NE SHESH PER DEMOKRACINE QE SE PATEM KURRE ! HESHTNI DHE DILNI KESHTU ZOT NJE POPULLI TE NEPERKEMBUR NGA KJO FARE E ZEZE !
  NUK DEGJOJME ME ASKEND QE NA JEP LEKSIONE DEMOKRACIE. KETE PO TA THOTE NJE NENE QE NJEH PER PRIJES ZOTIN QE BESON NE TE VERTETEN DHE QE KA MBAJTUR NE KURRIZ MBI 50 VJET PADREJTESINE E HAPUR E TE FSHEHTE TE KESAJ KLIKE GJAKATARE.DEMOKRACI TE DREJTPERDREJTE! DEGJO ZERIN E POPULLIT TIM GRUA!

  Reply to this comment
 8. Aladini me Eskorte February 28, 00:51

  Ambasadoret edhe Bashes i thane yll ne ngjitje kurse Berishes burre shteti pasi vrau 4.
  Jane perhere me ate qe qeveris, po mjere ne te mjeret thuaj qe nuk kemi kishe tjeter ku te falemi

  Reply to this comment
 9. Ylli February 28, 00:55

  Uuu sa mirë!

  Po merre e çoje në Amerikë, moj zonjë!

  Bëje President atje, se këtu nuk na duhet gjë me gjithë këto mend që ka për gjithë botën. Nuk i bën punë hiç popullit të vet që e varfëron dhe e dëbon nga territori.

  Është overqualified për këtu Ai. Merre! Ta kemi falë!

  Me këtë rast nuk ka se si të akuzohet më për ndërhyrje në zgjedhjet në Amerikë, njësoj si Lavrovi… Të jeni të sigurt që nuk lënë njeri tjetër tua prekin zgjedhjet. Jo se duan zgjedhjet, por veten e tyre.

  Ndaj merre! Bëje President! Nxito se mund tua marrë Sorecca e ta çojë në Bruksel…

  Ah, meqë ra fjala si i vajti filli atij 2% -it që Shqipëria duhet të ketë si buxhet për ushtrinë e NATOs?! Teksa e bën zëdhënësen e qeverisë na e thuaj dhe këtë, të lutem!

  Apo s’nuk…!

  Reply to this comment
 10. Resi February 28, 00:57

  Zonja ndoshta e do Shqipërinë në mënyrën e vet, por si diplomate karriere që është e di shumë mirë se SHBA-në vërdallë nëpër botë nuk e do kush për zgjedhje, por sepse ka fuqinë që ka. Zonja ndoshta e di edhe se është diplomate në një vend që ka parë shumë perandori dhe ia ka marrë dorën zakoneve të përshtatjes deri në neveri me të huajt që kalojnë këtej, cilësi që mandej i paketon si përrallë e mbijetesës kur ja tregon vetes.
  Kaq mjafton të kuptojmë se SHBA e detyron Shqipërinë të mbajë një pjesë të madhe të qëndrimeve që mban. Le të na thotë zonja: Edi Rama, zgjodhi apo e detyruan të dilte në fushatën elektorale amerikane të thoshte se Trump është rrezik për qytetërimin?

  Megjithë marzhin zyrtar të budallallëkut që njihet, është e qartë se z. Rama kishte ca detyrime aty shkoi dhe luajti shah nga CNN. Por nuk është kjo që ka rëndësi. Rëndësi ka që ambasadorja mbështet një gënjeshtër të Kryeministrit shqiptar. Kështu që se çfarë thotë ajo pak rëndësi ka për të ardhmen tonë të afërt. Le të flasë, fundja rrjetet sociale janë ide amerikane.

  Reply to this comment
 11. nje komshi i "Ashraf-3" February 28, 08:26

  Pra Kimja na paska cituar prap sa tha Lavrov, sa tha Rama!
  Po ato mijra muxhahedinet e Ashraf-3 qe solli Amerika e Kimes ketu ishin detyrim (si thote Lavrov) apo zgjedhje (si thote Rama) ndaj Amerikes?
  Kete te na sqaroje kjo Kimja do bente mire…

  Reply to this comment
 12. selim shpuza February 28, 11:44

  me kwta servilizma,duke u mbajtur xhaketen ShBA dhe BE Rama po rri ne pushtet. Mos valle i behet vone BE dhe SHBA per shqetsimete popullit shqiptar,ata realizojne qellimet e tyre.

  Reply to this comment
 13. Cun i lagjes February 28, 12:19

  Lloji i tifozllikut politik
  – Du nji celular qe t’vi n’miting
  -Du i pun 500000 lekshe
  – Du tenderin per ushqimin e qenve
  – Du nji shpi
  – Du i leje ndertimi (me bo pallat)
  -Do m’vesh drejtor ke ministria
  -Do m’bosh deputet
  -Do m’bosh ambasador se di me fol italusht

  Reply to this comment
 14. prizem February 28, 15:08

  Lajm i keq per trushplaret nga propaganda e PeDe-rave te SHQUP-it, por lajm i mire per te gjithe njerezit e ndershem qe e duan Shqiperine me shpirt e me zemer, dhe kjo eshte me e rendesishme se cdo gje tjeter.

  Reply to this comment
 15. demo February 28, 19:09

  Urrej Ramen,por me shume urrej Berishen.
  Hajdut eshte Rama,p;or Berisha eshte re karkalecash,qe le prapa shkretetire.
  Rama gjuan me fjale,por Berisha gjuan me plumba.
  Rama ka oligarke
  Berisha ka ushtri me horra.

  Reply to this comment
  • never forget February 28, 20:13

   Rama ka aq shume horra sa i solli der ne parlament DEPUTETE. Nuk duhen harruar Frroket, Ndoket, Prenget, apo me tej dhe ato kryebashkiaket me Kajmakun ne krye.

   Reply to this comment
 16. Alban Dega February 29, 04:23

  SHBA TE QOFSHIM FALE !

   – Ng Alban Dega, Nju Jork

  Kush e kruan me Shtetet e Bashkuara te Amerikes … e han leshin e Marikes !
  Eshte nje shprehje e babait tim te nderuar Ram Dega , veteran i Luftes Nacional Clirimtare, ne kohen kur Xhorxh Bushi i ri urdheroi sulmin kunder Al Keidas e Ben Ladenit ne Afganistán!
  Kush ka dyshim te kujtoje fundin e merituar te Bin Ladenit dhe Al Bagdatit e shume kanibaleve te tjere
  Sepse “Shtetet e Bekueme te Amerikes”, sic i quante gjyshi im, Imami i nderuar Elez Hoxhe Berisha, jane ora mitike e Shqiperise si shtet dhe shqiptareve kudo ne Bote si komb.
  Sepse dashuria e shqiptareve per Shtetet e Bashkuara te Amerikes eshte nje vlere, eshte nje mit, eshte kult i shqiptareve tash e te pakten 106 vjet nga Ismail Qemali dhe 80 vjet me pare nga Wodrow Vilsoni, qe per hir te tyre u perplas edhe me aleatin e tij kryesor te saj ne Evrope Kryeministrin e Britanise se Madhe. Deshmi te pakundershtueshme me shkrim…
  Ja cfare ka deklaruar Babai i Pavaresise se Shqiperise Ismail Qemal Vlora per gazeten italiane “ Il Giornale” me 24 Nentor 1912, pra 4 dite para shpalljes se saj ne Bari te Italise :
  “ Po te behej nje Referendum popullor ne Shqiperi sot Rusvelti ( Presidenti i atehershem i SHBA ) do te fitonte shumicen dermuese te votave per kryetar te saj”
  A nuk flet me mire se cdo koment e tonelata opiniones e anuslistash te Oturakut mediatik SaLike Putinist, ky “Dialog gjatë Konferencës së Paqes, Paris 1919 botuar nga gazetari me skrupuloz shqiptar Roland Qafoku me 23 qershor 2019 ne gazeten me te lexuar shqiptare “ Tema” te Mero Bazes:
  “Kryeministri i Britanisë, George Lloyd: -Vërtetë sdi çdo bëhet me shqiptarët, përveçse të presin fytet e njëri-tjetrit. Shqipëria do të bëhet si malësitë e Skocisë në shekullin e 15-të.
  Presidenti i SHBA, Thomas Woodrow Wilson:
  – Mister Lloyd, së pari mos fol keq për malet e Skocisë sepse është vendi i orgjinës së familjes sime. Së dyti, SHBA nuk do ti bëjë kurrë padrejtësi shqiptarëve dhe Shqipërisë….
  Mjafton ky dialog për të kuptuar qartë se mentori ynë i pazëvendësueshëm që në ngjizje të shtetit e deri më sot kanë qenë dhe janë Shtetet e Bashkuara të Amerikës… “
  Ky dokument monumental u be frymezim per poezine time shkruar ate dite :

  SHBA TE QOFSHIM FALE !

  Te kemi Nene
  e na ke djale
  Ke shume vepra
  e pak fjale!
  Ca te degjuar
  ca bukeshkale
  Ca skiftere
  e ca si Sale
  Nga fiqiri
  krejt kane dale!
  Nga SPAK BKH
  e Vetingu
  Si qene lehin
  nga veringu
  Si Gebelsi
  si Geringu !
  Cjerrur zeri
  care laringu!
  Molotove e
  bomba tymi
  Me Fake news
  Nga Djall Putini !
  Se vetingu me
  drejtesine
  U kane kallur l
  lemerine!
  Tym e flake
  duan Shqiperine!
  Si Likja me Saline
  Posi Rambo
  me lukunine
  Te shpetojne
  SaLikekracine!
  Serial vrasjet
  kusarine
  Krime Hage
  mbajne mbi shpine!
  Mina tritol
  nen lirine
  E rrenuan
  demokracine!
  Mbi 15 here
  e zhbene Shqiperine!
  Nene e babe
  e kane Rusine!
  Amerike o nenemadhe
  Fjala jote peshe sa male!
  Veprat tua monumentale!
  E duam Shqiperine si
  Amerika Demokratike !
  Se eshte
  Ora jone mitike !
  Eshte nena e lirise
  Eshte Shpetimi
  I Kosove-
  Shqiperise
  Fatbardhesia
  e Shqiptarise !
  Zoti i bekofte Shtetet e Bekueme
  te Amerikes dhe Shqiperine !
  God bless Albania and USA !

  From: Alban Dega
  Date: June 23, 2019 at 11:04:42 PM EDT

  Reply to this comment
 17. intelektuali February 29, 11:07

  Si ta kuptojme Kryeministrin shqyptar Edi Rama?

  O GAZETA E NERUME DITA.

  Edvin Droga, cuni i Kristaq Bolshevikut, qe la nje djale kopil ne Rusi si amanet per Stalinin dhe per kauzen komuniste, Edvin Kaqoli, nipi i Spiro Enveristit qe futi Bumcin ne burg se i divorcoi gocen qe pallohej kembeperpjete me shoferin, ky Kryeminister injorant dhe pa arsim dhe shkolle pasi deshi te ndaje Kosoven si “Byreku ne tepsi” me Vucicin se Serbise me urdher direkt nga Kremlini, tani i shkon tek Putini ne Rusi dhe i thote bedelit te til Lavrov:

  TE DHJEFSHA STALININ DHE PUTININ SE UNE JAM ME AMERIKONET E TRUMPIT QE E ANATEMOVA NGA CNN ME LIBER SHPIE SI E “KEQJA E MADHE E BOTES” ME URDHER TE BAMIRESIT TIM, GEORGE SOROS

  prandaj:

  Si ta kuptojme Kryeministrin shqyptar Edi Rama?

  sepse:

  Me thene te drejten na duket sikur ka kapercyer ylberin dhe ka nderruar jo vetem gjinine, por edhe idealin familjar.

  Reply to this comment
 18. Adih February 29, 14:05

  Z e nderuar KIM .

  Rama e ka shpirt e xhan Putinin , kurse presidentin tuaj Trump ,shefin tuaj z Kim ,ai Rama ju lut zotit te mos i fitonte zgjedhjet presidenciale ne Amerike Z Trump.Rama shkruajti edhe ne gazete ne ate kohe ,ku ne shqiptaret u tallem me Rame neokomunistin , me vone .
  Keto jane fakte kokeforta Zonje e nderuar KIM .
  Mos i haroni as edhe nje here .Ne shqiptaret kemi nje thenie te bukur .
  Mos e ha sapunin per djathe ,z Kim.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim