Shqipëria, kaq shumë pasuri dhe kaq e varfër?!

August 31, 2017 10:18

Shqipëria, kaq shumë pasuri dhe kaq e varfër?!

 

Shqipëria ka,
super pasuri,
pse duhet të ketë,
kaq shumë varfëri?!

Me hatër na mbajti,
ne-i madhi Zot,
gjithë nëntoka,
me valutë është plot!

Një vend që në hartë,
mezi ta sheh syri,
ka çdo pasuri,
deri tek floriri!

Pa kursim natyra,
ne çdo gjë na fali,
si dy vëllezër janë,
deti edhe mali!

Nëse si vampirët,
hajdutët s’do hanin,
kromi edhe nafta,
vendin do ta mbanin!

Ishte komunizmi,
që bashkoi dhe malet,
nga ai i kemi,
gjithë hidrocentralet!

Politika jonë,
ultra skandaloze,
tridhjetë vjet s’ka ngritur,
një vepër serioze!

Dhe Banja që qe,
në të përfunduar,
asnjë kilovat,
ende s’ka prodhuar!

Edhe Kalivaçi,
si gërmadhë mbeti,
miliona euro,
i treti Beketi!

Gjithë ligësitë,
i bëri ky horr,
sosi Kalivaçi,
në televizor!

Ata që drejtuan,
këtu qeveritë,
nisën për shtetarë,
po sosën banditë!

Nga gjithë “gruri” ynë,
ne na mbetet kashta,
miliarda euro,
fluturojnë përjashta!

Edhe pse u mbyll,
koha e Doktorit,
vazhdon të rrafshohet,
mali i Tomorrit!

Jo-makutërisë,
s’i vihet dot freri,
ikën matanë detit,
i gjithë mermeri!

S’di ku qenë rritur,
gjithë këta barbarë,
që shkulën me rrënjë,
truallin shqiptar!

Tani pa dyshim,
jemi koloni,
të shohim ç’do bëjë,
“Rama numër Dy”!

S’e di se si punët,
do t’i bëjmë vetë,
kur Ministri Pune,
fare s’do të ketë!

S’e di si do zbuten,
këtu varfëritë,
kur çështjet sociale,
janë në plan të dytë?!

Kudo socialisët,
kanë solidaritetin,
kundër varfërisë,
e ndërtojnë shtetin.

Këtu varfëria,
qan e ulëret,
ende kundër saj,
s’ka një plan konkret!

A.Duka

August 31, 2017 10:18
Komento

8 Komente

 1. Vuthajani August 31, 12:07

  Reitet

  Reply to this comment
 2. puntori August 31, 12:49

  shkruan idsshur poete cdo qe thua e. vertet.a’do rregullohet vendi. june. qe ajka e kombite larguar ne kurbrte.Te rinj e te shkolluare. Shkime e tua me japin nje shprese ketu lake ne kurbet..

  Reply to this comment
  • Tap Topi August 31, 15:24

   Po ulëret varfëria,
   Më qahesh sot poet,
   Pakça se këtë gjëndje,
   E durojmë si qetë?

   Me kok’ poshtë penën,
   E ktheve sot nga dje,
   Të thënat e stërthëna,
   S’groposen dot në dhé !

   Me libra kadarenash,
   Mbush plot fantazira
   Fasada jo nuk duket,
   Tepsi me ëmbëlsira !

   Reply to this comment
 3. shqip August 31, 12:53

  Thene shkurt , e thene shkoqur
  kjo pune keq eshte dreqosur .
  Se shtepia do usta ,
  s’mbahet dote me miell hua .
  Qe te behesh zot shtepie ,
  s’eshte loder prej femije .
  Duhen burra te vertete ,
  qe te ece Shqipria vete .
  Por keta lindin shume rralle ,
  me te shumtit jane gerdalle .
  Kush merr fjalen , kush bertet ,
  Parlamenti vajmedet .
  Tere kto vite nr 1 ,
  miç e maç me qeverin .
  Jo qe burra shteti s’jane ,
  po u morne me kalamane .
  Mendo (ti) president ziu ,
  me mustaqja nuk i mbiu .
  Si princip eshte uniteti ,
  po shpirti ne Shqup i mbeti .
  Tjetri vete me parti ,
  s’è do larg , e do ne gji .
  Prandaj gruas ja pasoi ,
  dhe Vasilin e spostoi .
  Mjere ne per keta ,
  qe gje s’jep por vetem ha,
  Qe na bene te marrim malet ,
  dhe me ton na i shtuan hallet .
  U nda djali nga babai ,
  si ” armik ” u be vellai .
  Se per pronat e Saliut ,
  jeten seç ja merr komshiut .
  Se i ndane si syte e vete ,
  qe mos jemi kurre te qete .
  Se nga mali zbriti tjetri , e be zot ne breg te detit ,
  ndersa tjetri nga stallier , me pozite ne qytet .
  Keshtu doktori , farmacisti , keshtu zyrtari e polici .
  shkoi rregulli edhe ligji ,
  sot ne dore te ka ” Maliqi”.
  Shkoi merita e ndershmeria ,
  vlera sotme kusaria .
  Po e rrumbullaket bota ,
  ashtu rrotullohet rrota .
  Kush ne maje sot ka hipur ,
  nga atje ka per te zbritur .
  Dhe te gjitha sa ka marre ,
  vjen nje dite , ka per ti lare .
  Eshte ligji perendise ,
  ndonese eshte i pa shkruar .
  Por eshte libri i historise ,
  qe gjithçka e ka treguar .

  Reply to this comment
 4. Arben August 31, 21:58

  KUSH ESHTE PASURIA ME E MADHE E NJERIUT?

  KJO ESHTE PYETJA KETU???!!

  MOS JANE VALLE, TRUTE E KOKES????!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 5. Shahisti August 31, 23:37

  Mire e ke, o bejtexhi
  Ne kohen e Partise se Punes
  Krom, nafte e flori
  Na i futnin ne vërrë te sumës

  Topa, tankse e kallashe
  Blinte atehere Qeveria
  Se sic genjenin me pashe
  Do na sulmonte Amerika e Rusia.

  Shkurt t’i biem muhabetit
  Si tashti, si ateherë
  Nje mut i mbetej miletit
  Veç degjonte pordhe me erë

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*