Shqipëria nuk ngrihet!

A. Duka August 17, 2016 12:30 Updated

Shqipëria nuk ngrihet!

Nëse vërtet ngrihet,
do të jem i pari,
por jo kur më fton,
Lulëzim kusari!

Po jo kur më fton,
ky-kryekusari,
që ka vrarë dhe njerëz,
atë ditë Janari!

Nëse do të ngrihet,
jam në rresht të parë,
po jo me Saliun,
që ka vrarë shqiptarë!

Shqipëria ngrihet,
që të shkojë përpara,
por jo me Saliun,
që ka bërë hatara!

Shqipëria ngrihet,
t’i bëjë dritë epokës,
po s’më lë të ngrihem,
surrati i Palokës!

Shqipëria ngrihet,
që t’i bëjë hall kokës,
po si mund të ngrihet,
me fjalët e Nokës!

Populli do ngrihet,
t’i bëj hall Vatanit,
po jo nën kushtrimin,
e Arben Ristanit!

Populli do ngrihet,
në kërkim të punës,
po pa histerinë,
e Gridëri Dumës!

Shqipëria ngrihet,
të ndryshojë fatet,
por jo me këta,
që s’kanë larë mëkatet!

Shqipëria ngrihet,
që të sosi zija,
po nuk mund ta ngrejë,
në këmbë shqupëria!

Shqipëria ngrihet,
sa të bëhet nami,
po jo kur e fton,
Kastriot Islami!

Populli do ngrihet,
të shpëtojë nga halli,
por atë në këmbë,
s’e ngre dot Topalli!

SHQUP-i di të ngrihet,
të them të vërtetën,
si ç’u ngrit parvjet,
të shkarkonte Metën!

Treqind e ca trima,
një javë grumbulloi,
dhe në fund të javës,
Metën e shkarkoi!

Po tani gjirizi,
e ndryshoi drejtimin,
tani e ka luftën,
vetëm me Edvinin!

Vetëm me Edvinin,
more-tungjatjeta,
s’kanë më deklaratat,
dyshen Rama-Meta!

Shumë shpejt nga pushteti,
SHQUP-i qenka dehur,
Metën e mendojnë,
si Asin e fshehur!

Si Asin e fshehur,
si të vetmin shteg,
që barkën me vrima,
do t’ua nxjerrë në breg!

SHQUP-i di të ngrihet,
kjo është e vërteta,
po sytë i mban,
mbërthyer tek Meta!

Si pordha në brekë,
Lulashi vërtitet,
dhe pret historinë,
që të përsëritet!

Tani ribashkimi,
dhe mund të mendohet,
po Meta ka frikë,
mos penalizohet!

Vështirë që të majtën,
sërish ta braktisi,
dhe për Lulëzimin,
një fushatë të nisi!

Në pasqyrë të Metës,
tani Luli krihet,
ndaj është e vështirë,
që vendi të ngrihet!

Nëse Meta shkon,
sërish me PD-në,
mund që ta ringjallë,
si Feniks PS-në!

 

A. Duka August 17, 2016 12:30 Updated
Komento

20 Komente

 1. vjola August 17, 12:36

  TE lumte ,mese e vertete .

  Reply to this comment
 2. Mark uk August 17, 12:41

  Sikur te kishin vrar ju si ndonje qen do ishte mire.Do ikte nje spiun i ish sigurimit te shtetit qe ne ate kohe quheshin fuksa ose me nje emertim tjeter 1200.Quhet tani selia e PD e jo sic keni ju qef ta thirrni shqup.Mos je perseri aktiv si dikur apo te paguajn te lehish si qen.Shko ne na je bere si zeri i popullit dikur per cdo dite tu pa servilizmit tuaj qe e hellni si poetaruc partiak

  Reply to this comment
 3. Andi2 August 17, 12:59

  Mjere toka shqiptare cfare debilesh kriminele mban!

  Reply to this comment
 4. Samiu August 17, 13:14

  Nje super poezi….. Bravo…bravo…bravo….

  Reply to this comment
 5. intelektuali August 17, 13:25

  ME MIRE TE PIRDHEN SALIU, LIKJA DHE EDVINI
  QE TE NGRIHET SHQYPNIA, TE KRYHET RIBASHKIMI
  SE KETA TE TRE JANE PJELLA TE ENVERIT
  QE VRASIN E VJEDHIN NJESOJ SI MYTEBERI
  PRANDAJ O DUKE BEJTEXHIU PA IKUR ENVERIZMI
  NUK NGRIHET SHQYPNIA, NUK JETON PATRIOTIZMI

  Reply to this comment
  • Shqiptar August 17, 16:06

   @Intelektuali.Perse nuk ben vargjet e tua dhe ti botosh ashtu sic i boton Ben Duka por i pergjigjesh vargjeve te tij po me vargje?Nuk mund te krahasohesh me nje poet vetem se rimon 4 rreshta.Ti fate mire mund te besh te tuat dhe te ti pelqeje Mark uk te cilit i mungon “j” ne mes te uk.

   Reply to this comment
   • intelektuali August 17, 20:08

    INTELEKTUALI TEK TAJVANI
    QE KAFEN PIN TEK FILXHANI
    S’ASHT POET SI DUKE HAJVANI
    AS FANATIK SI BEN LLAFAZANI

    INTELEKTUALI ASHT HISTORIA
    QE TE MESOJE TAN SHQYPNIA
    SE CFARE PISE ISHTE PARTIA
    QE E BONI VENDIN SI KOLUMBIA

    Reply to this comment
 6. Shahisti August 17, 13:53

  Epo, bejtexhiu u shtrengua dhe leshoi pordhen e radhes. Aferim, doli rakia edhe per sot.

  Reply to this comment
  • PO.PO August 17, 17:40

   Per Shahistin :
   Ne mungese te argumenteve dhe te arsyes njerezore ,
   eshte e kuptueshme , se si mund te reagojne perballe te vertetes krijesa si ti ! Vetem aq sa thua , na mjafton te kuptojme se me cfar njeriu kemi te bejme .

   Reply to this comment
 7. Shqupi August 17, 16:47

  Shikojeni me kujdes këtë fytyrë, përqëndrohuni te mjekra. Çfare ju kujton forma e saj? Pamja eshte shume sensuale. E gjete! Ne italisht i thonë ”Barba a Pizzo Fondo Schiena”, në shqip i thonë Prapanica, te Ndenjurat apo shkurt By..a. Imagjinoni se si ndjehen ata qe bisedojne me Lulëzimin-Kete yll në ngjitje, drejt 313-tës dhe si heqin dot syte nga mjekra-by..ë, e tij.

  Ky manipulues i llahtarshem shqipfoles, por edhe i dokumentave te institucioneve amerikane dhe europiane të habit me “standardet” e hipokrizizë, qe ja kalojne edhe Uriah Heep. Kjo pjelle politike deshtake e nje Lady Macbeth(Argita) dhe nje ”mostre” si Mareshalli SaliQëni -”Qenit qe te ha tines”, këtij ”manjaku paranojak dhe delenxhi”, i cili eshte edhe ”shqiptari(?)”-MË ANTISHQIPTAR I TË GJITHA KOHËRAVE, te kujton gjithashtu Robert Çamçakezin, qe vinte verdalle neper ”kantjere”?!

  Ketyre haleve alla turka, se fundi po mundohen te pergojojne Ambasadoren Vlahutin, (se me Ambasadorin Lu nuk e kruajne shume), me “anal”-istet dhe zhgarravitesit e sypeshkeqenit, klanit, lapsit dhe trapsit. Lecca Culo do te mbeteni gjithe jeten. Ambasadorja Vlahutin fluturon shume lart, qe ta prekni ju zvarranike te ndyre. Kjo situate qesharake, te kujton historine e gomarit qe nderkohe qe ujku po e hante, ai duke u perpelitur mendonte se ishte ne ëndër!!

  Te gjithe hani nga nje nje derr m…, sikurse hëngrët bylykun dhe derrin maç amerikan. Pse nuk kruheni me Lu, keni frike nga lista e zeze, apo jo?

  Vafshi e mos ardhëshi!

  Reply to this comment
 8. Mark uk August 17, 16:54

  shqiptar:Mos perdor nick qe nuk ju takon,turk e meriton plotsisht.Shko ruaj dhit atje ne mal more i shkret.

  Reply to this comment
 9. Shqipe August 17, 16:55

  Shikojeni me kujdes këtë fytyrë, përqëndrohuni te mjekra. Çfare ju kujton forma e saj? Pamja eshte shume sensuale. E gjete! Ne italisht i thonë ”Barba a Pizzo Fondo Schiena”, në shqip i thonë Prapanica, te Ndenjurat apo shkurt By..a. Imagjinoni se si ndjehen ata qe bisedojne me Lulëzimin-Kete yll në ngjitje, drejt 313-tës dhe si heqin dot syte nga mjekra-by..ë, e tij.

  Ky manipulues i llahtarshem shqipfoles, por edhe i dokumentave te institucioneve amerikane dhe europiane të habit me “standardet” e hipokrizizë, qe ja kalojne edhe Uriah Heep. Kjo pjelle politike deshtake e nje Lady Macbeth(Argita) dhe nje ”mostre” si Mareshalli SaliQëni -”Qenit qe te ha tines”, këtij ”manjaku paranojak dhe delenxhi”, i cili eshte edhe ”shqiptari(?)”-MË ANTISHQIPTAR I TË GJITHA KOHËRAVE, te kujton gjithashtu Robert Çamçakezin, qe vinte verdalle neper ”kantjere”?!

  Ketyre haleve alla turka, se fundi po mundohen te pergojojne Ambasadoren Vlahutin, (se me Ambasadorin Lu nuk e kruajne shume), me “anal”-istet dhe zhgarravitesit e sypeshkeqenit, klanit, lapsit dhe trapsit. Lecca Culo do te mbeteni gjithe jeten. Ambasadorja Vlahutin fluturon shume lart, qe ta prekni ju zvarranike te ndyre. Kjo situate qesharake, te kujton historine e gomarit qe nderkohe qe ujku po e hante, ai duke u perpelitur mendonte se ishte ne ëndër!!

  Te gjithe hani nga nje nje derr m…, sikurse hëngrët bylykun dhe derrin maç amerikan. Pse nuk kruheni me Lu, keni frike nga lista e zeze, apo jo?

  Vafshi e mos ardhëshi!

  Reply to this comment
 10. shqipe August 17, 18:26

  Sot,o Arben Drita
  Shoh, qe, me shume ndrin!
  Sales,me raft’, pika
  I bere autopsine.

  Jame, nje mendje me ty
  (Ti,paksa i vonuar!…)
  Shqupi dhe te pjell’ flori
  Kurre nuk duhet votuar.

  E tha nje mik yti!…
  Dhe i vuri vule.
  Por, vlere merr i dyti
  hallall, u’a dhe, tulle…

  Ja,ndermjet te tjerash
  Miku yt, c’ka thene
  Per ket’ soi derrash
  Qe ne bote s’i gjene!

  “… Kur kujtoj tmerret…
  E sales, zeher!
  Zeherve te Rames
  Do u hedh sheqer!…”

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku August 17, 21:43

   shqipe, e para mutin e gjyshes ku e ke? E dyta vete thua qe Saliut ky bejtexhiu i ka bere autopsine, pra e quan Saliun te vdekur (edhe une jam dakord), prandaj ju lutem mos e permendni me as ti e as bejtexhiu, se fundja c’vlere ka te merresh me te vdekurit?

   Reply to this comment
   • shqipe August 18, 01:22

    O, more,Plku, xhuxhumau…!

    Sa per at’, te gjyshes m…
    Miqte, t’u futen ne hake!
    Fyt e bene ata,te tut!!…
    S’di ne te kane lenur pak!…

    Tash dy fjale per tendin sale,
    Me qe vdiq e s’esht’ ne loje…
    Pse plako,te behet hale…
    sa her qe t’a zem’ ne goje?!

    Ke gelltit nje luge corve
    Apo,corven me gjithe luge?!
    Ndryshe s’mund te mbrosh nje horr
    Qe ka vrare kaun mbi plug!…

    Ky fajtor nga dje dhe sot
    (Dhe mbas ngordhjes,esht’ fajtor!)
    Ka shkul zemra, port’,me porte..
    Madje, me te tijen dore.
    ………………………………………
    Ja tek pellet ne kuvend
    Pas tij llumi Shqipris!!!…
    Quaj llum per kete vend
    Cilindo,prapa salis.

    Ky popull u’a la gomarin…
    Sa te futej ne duhan!
    S’pyeti me, as per samarin!
    Vardha nje miljon Kopan!

    Ku te ha e ku te dhemb…
    Ai ik e ata bjere…
    Mirpo, kot s’e paskan thene,
    Qe gomeret s’kane qeder!

    Ja tek eshte dhe prap pellet
    (Te pallturit ja heq soja!…)
    “S’iki”,thote,- Per kiamet,
    Sa t’me vi vetiu ngordhja..

    Do e e presim s’kemi c’bejme!
    Mbase do vere dore Zoti…
    Tashme, doli c’fare qe thene
    Nga i madhi Namik Hoti…

    Reply to this comment
    • Plaku Xhuxhumaku August 18, 12:32

     Epo mire, shyqyr qe gjyshja nuk qenka zene kaps. Per ate punen e Sales une e kam fjalen qe na cate trapin duke bere trimeri me kufoma juve dhe ky zedhenesi bejtexhi. Mua nuk me rruhet hic per Saliun vetem se tashme me bezdis qe per te lare mutin e Edvinit perdorni shurren e Saliut. E more vesh o shqipe? Ku eshte problemi ketu? He?

     Reply to this comment
 11. paci August 17, 21:36

  Te lumte pena o Ben Duka , te gjithe i more sic jane me radhe edhe vete ata e dijne se i urren nje popull i tere , i kishte gjer dje ne shpine qe slane te lige pa i bere .Lulushi me 40 hajdutet e dine se nuk kane shans te votohen prandaj genjejne te qeshur per tu marre seriozisht me vjedhje votash neser per te arritur te pabesueshmen edhe per vete Lulin , ta fillojne gjemen per kte vend ku e lane , por Lulushi me hajdutet e tije hidhen ne sulm per te mbrojtur cte mundin te pakten mos ti nxjerrin nga shqupi qe e grabiten padrejtesisht diten perdiell ne mes te Tiranes ..

  Reply to this comment
 12. DRENICA E KUQE August 17, 22:32

  Arben Duka je i madh, me i madhi poet popullor dhe ne poezine tende satirike dominon e verteta per te gjithe “shqiptaret” si Sala e te pasmet e tij me Lula!…
  Bravo, shendet e jete te gjate!

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 13. ilir August 18, 10:24

  po ti llogaritesh te gjithe se bbashku 100 vete jane qe e mbajne shiqiperine peng ….pra cohu o popull dhe hidhi ne koshin e plerave, mere vete ne dore fatin tend qe ta mbajne ne doren e tyre keta Hora qe i besove ate fat qe vjen vetem nje here……mos nguro bej ate qe duhet te besh per te ardhmen e femijeve te tu,…Hajduteet kriminelet matrapazet .e kane vendin ne burg e ate e ke per detyre tja sigurosh o pooopull.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*