“Shqipëria prodhon autoritarë”

February 24, 2018 20:44

“Shqipëria prodhon autoritarë”

“Ne nuk jemi fjala e fundit. Do të ketë të tjerë që do të shkruajnë për faktet që keni publikuar ju, por edhe për fakte e dokumente të reja. Historia është e tillë. Ne të gjithë duhet të dimë se ne nuk themi fjalën e fundit. Ne mund të kontribuojmë për të ardhmen.”

Me këto fjalë e ka përfunduar leksionin me studentët shqiptarë historiani gjerman Bernd Fischer.

Ai është njohës i mirë i Shqipërisë, dhe është për t’u përmendur fakti se është ndër të parët studiues të huaj që hynë në Shqipërinë me kufij të mbyllur.

“Për herë të parë erdha në Shqipëri në vitin 1988, dhe mbaj mend që po qëndroja në të njëjtin hotel që po qëndroj edhe tani pas gati 3 dekadash. Ishte një eksperiencë tmerrësisht e bukur dhe e vështirë, pasi për të hyrë në Shqipëri ishte e vështirë.

E para gjë që më bëri përshtypje ishte përshëndetja e përzemërt që na bënin policët. Mbaj mend si na buzëqeshnin teksa lëviznim me makinë.

Kishte pak makina Shqipëria atë kohë. Pa diskutim që ishte një kohë e vështirë, por unë arrita të njihja shumë njerëz e shumë vende në dy javë qëndrimi këtu.

Gjërat kanë ndryshuar.”

Fischer i është përgjigjur pyetjes se sa shumë ka ndryshuar Shqipëria, dhe se a është sot vendi si Europa që ëndërronim asokohe, kështu:

“Shqipëria po lëviz me hapa të shpejtë drejt demokracisë, por e kam të vështirë të them se po jetoni apo e keni kapur demokracinë. Sepse ka ende shumë politikanë a liderë shumë autoritarë.

Shqipëria prodhon autoritarë në radhët e politikës dhe kjo e pengon demokracinë. Mes tyre, ka shumë pak demokraci dhe në strukturat e partive politike në Shqipëri nuk ka shumë liri. Dhe nëse nuk ka mes partive demokraci, pa të është e vështirë të mbërrish tek ajo.

Ato që mund ta përshpejtojnë rrokjen e demokracisë janë institucionet. Ju duhet të punoni edhe më shumë për të mbërritur, pasi demokracia nuk ka ndodhur ende këtu.”

 

Fischer është autori i veprave “Shqipëria gjatë Luftës së Dytë Botërore”, “Ahmet Zogu, mbreti i shqiptarëve” dhe “Diktatorët e Ballkanit”. Ai njihet edhe për një sërë shkrimesh e faktesh të publikuara në ndihmë të rishkrimit të historisë së Shqipërisë.

s.a/dita

February 24, 2018 20:44
Komento

32 Komente

 1. h February 24, 20:59

  Thenie profetike.
  brenda çdo shqiptari fshihet një diktator.

  Reply to this comment
  • Toni February 25, 18:20

   Po Hitleri, Musolini dhe Stalini nga ishin se kam harruar z. Schmidt? Mos harrojme Napoleonin qe dogji gjithe Europen packa se ne vendin e tij e konsiderojne hero! Mos harroni z. Berndt se Shqiperia ka vetem 100 vjet liri ndersa ju e keni pasur lirine per mijra vjet dhe keni arritur aty ku jeni pas mijevjecareve dhe pas zhvatjes qe i keni bere pasurise se kombeve te tjera per shekuj. Mos na shikoni me syze te errta, ju lutem. Merrini ne konsiderate te gjitha keto.

   Reply to this comment
 2. info analitike February 24, 21:22

  Po normal qe eshte keshtu. Mjafton te lexosh komentet e trimave te Dites per te kuptuar qe autoritarizmin e kane ne zemer e nuk e shkulin dot.

  Reply to this comment
 3. intelektuali February 24, 23:38

  PSE SHQYPNIA PRODHON DIKTATORE?

  Kjo vjen nga menyra e perceptimit te BOSI-t te shqyptareve qe denbabaden kane jetuar ne fise tribale dhe kjo spjegon arsyen pse Sulltanet e Turqise i zgjidhnin jeniceret kryesisht nga shqyptaret qe ne mesjete.

  Perceptimi i BOSIT si BABA i Kombit qe duhet t’i binden te gjithe i dha mundesine edhe Ahmet Zogut qe ta shpallte veten Mbret qe per fatin e mire i dha drejtim perendimor Vatanit pa pasoja negative gjate drejtimit te tij, perkundrazi ne Kohen e Zogut Shqypnia pati edhe investimet me te madha ne krahasim me vendet e tjera te rajonit, nje standart jetese te krahasueshem me vendet e tjera te rajonit me nje treg liberal biznesi dhe duke mbajtur nje ekuiliber pozitiv ne maredheniet me fqinjet. Por edhe Ahmet Zogu mund te thuhet se ishte nje Diktator Autoritar, pasi shqyptaret nuk mund te parafytyronin nje drejtim tjeter. Fan Noli tentoi ta thyente kete teme tabu te BOSIT autoritar dhe deshtoi me turp. Shume patriote shqyptare gjithashtu tentuan disa here te krijonin nje shtet demokratik te tipit perendimor kryesisht intelektuale nga Vatra ne SHBA, te shkolluar ne universitetet me te mira te Italise dhe Frances, por edhe keta nuk ja arriten qellimit duke paguar nje fature te larte sepse shqyptaret nuk e dinin se cfare eshte Demokracia dhe besonin vetem tek BOSI i fisit.

  Pika kulminante ne kete histori eshte kur Josip Broz Tito zgjedh Enver Hoxhen si besnikun e tij ne Shqypni per qellimet e tij te Federates Ballkanike qe do te bashkonte Jugosllavine, Bullgarine dhe Shqypnine ne nje Federate Komuniste. Shqyptaret si gjithnje ishin pronto te BOSIT dhe per kete arsye oferta angleze per bashkimin e trojeve shqyptare ne Mukje 1943 u hodh poshte menjehere sapo erdhi urdheri nga Beogradi, sepse cdo gje ishte qepur dhe gaditur me Dimitrovin e Bullgarise, dhe Enveri e njihte mire psikollogjine e popullit te vet tribal te nenshtruar ndaj BOSI-t dhe e kishte kuptuar se komunizmi i jepte atij mundesi te pakufizuara per ta bere dhe mbajtur Shqypnine si nje CIFLIG personal

  mirpo:

  Tito e pa qe Enveri ishte si mesalla me dy faqe dhe donte ta nderronte me Koci Xoxen, por enveri shkoi ne audience tek Stalini per te kallezuar komplotin qe po pergatitej kunder BRSS nga miqte e tij ballkanike dhe e ktheu shpejt politiken e tij projugosllave ne prosovjetike, por ketu pyetja eshte:

  SI ARRITI ENVERI TE BINDE SHQYPTARET PER NDERRIMIN E KURSIT POLITIK NGA JUGOSLLAVIA TEK BRSS ME NJE LEHTESI TE PAPARE?

  Ne ndihme vjen perseri spjegimi qe ben edhe studiuesi Fischer se shqptaret jane edukuar denbabaden me psikollogjine e BOSI-t autoritar qe i zgjidh te gjitha problemet me radaken e tij, por edhe sepse Enveri perpara se te merrte pushtetin likuidoi dhe masakroi me nje dhune te papare intelektualet properendimore duke e lene venin praktikisht pa kurfare Shoqerie Civile.

  Ne kete linje ishte edhe Sali Berisha qe ishte shkakatari i Piramidave financiare dhe te trazirave te 1997-1998, dhe i shume zullumeve te tjera njesoj si Enveri dhe shqyptaret per cudi e zgjodhen perseri disa here me radhe dhe askush nuk ka guximin t’i thote ne sy:

  JE KUSAR DHE VRASTAR NJESOJ SI ENVERI PRANDAJ NA U HIQ SYSH!

  perkundrazi:

  Analiste dhe shume gazetare injorante por edhe deputete e politikane debila dhe dallkauke i drejtohen me respekt kriminelit Sali Berisha sikur te mos kishte ndodhur asgje:

  DOKTOR BERISHA???

  E njejta gje po perseritet me Lulzim Bashen, Erion Veliajn dhe vete Edi Ramen dhe shqyptaret jane te ndare:

  KUSH ESHTE BOSI QE DUHET T’I BESOJNE?

  Nderkohe qe keta jane kopje te diktatoreve Autoritare. Po nuk ndryshuan mantalitetin shqyptaret do te vazhdojne te prodhojne jenicere per Sulltanet e tyre.

  Reply to this comment
  • MAVROMATI February 25, 03:16

   O nastradintelektualpejgamerbrekprmjerre !

   Qe je armik i Enver Hoxhes deri ne kanibalizem nuk ka ndonje problem eshte e drejta juaj,dhe te respektojme..

   ….Por te deformosh historine e kete te pamundur..biles behesh qesharak..
   .
   Enver Hoxhen nuk e pruri Tito ne fuqi por treshja e FUQIVE te medha..Biles vete Tito Pordha ishte ne fillim nen monitorimin anglez biles djali i Churchillit-Rudolfi ishte NR1 ne shtabin e Titos..ndersa vete Churchillua kishte personalisht Greqine…..Biles kur ndane me Stalinin ne tetor 1944 Europon si KASAPE nuk e kishin fare ne defter SHYPNINE TENDE se ishte territor…deri sa doli nje ENVER HOXHE ne paris 1946 kur i tha grekut dhe inglizit qe donin ta ndanin shqiperine dune na futur ne shtetet profashiste
   .
   SHQIPERIA KA ARDHUR NE PARIS
   JO PER TE DHENE LLOGARI
   POR PER TE KERKUAR LLOGARI
   PER PADREJTESITE HISTORIKE


   Por ajo qe i zgerlaq keta ballista-terrorista si ky mender intelektuali eshte
   FAN NOLI QE I NXJERR ME BYTHE JASHTE BALLISTET E AMERIKES NE 1947-1950 QE ESHTE AKTUALE DHE SOT

   +++++++++++++++++++++++++++++

   FAN S. NOLI PËR BALLISTËT E SHBA & BE

   Si të gjithë reaksionarët e tjerë në botë, ashtu edhe ballistët tanë, të emigruar në Itali e gjetkë, kanë marrë ofensivën, në mos me armë, po të paktën me pendë dhe me propagandë. Si duket, besojnë seriozisht që për së shpejti do të kërcasë një luftë ruso-amerikane, e cila do t’i shpjerë nga syrgjyni në Tiranë. Shpresat e tyre më duken fare të kota. Ballistët tanë kanë vdekur moralisht, edhe nuk munt të ngjallen më. Nga ana tjetër, lufta nga e cila kanë shpresë të ngjallen nuk munt të ngjajë aq shpejt sa t’u hyjë në punë.
   Nuk ka shqiptar aq budalla sa të mos dinjë që ballistët tanë vdiqnë një herë e mirë posa falimentoi politika e tyre. Bashkëpunuan me fashistët italianë dhe me nazistët gjermanë me shpresën që do të fitonin luftën tok me ta. Me këtë taktikë jo vetëm vranë veten, por mënt e vranë edhe Shqipërinë, të cilën e nxinë para botës si proitaliane dhe progjermane. Si e këtillë, Shqipëria do të ishte copëtuar pa dyshim. Desh perëndia, duallnë në shesh partizanët me Enver Hoxhën në krye dhe jo vetëm e nxuarrnë Shqipërinë nga hendeku i vdekjes, po e vunë në radhën e të gjallëve pranë shteteve aliate.
   Guverna e Enver Hoshës jo vetëm që e shpëtoi Shqipërinë nga vdekja, po tani i vë themelet të patundura shtetit me reformat dhe me veprat konstruktive. Këto vepra munt t’i bëjnë vetëm një guvernë homogjene, e qëndrueshme, me një program të caktuar përparimtar. Ballistët tanë janë një grup heterogjen dhe nuk kanë asnjë program fare. Nuk mundin të organizojnë askurrë një guvernë të qëndrueshme, dhe ca më pak të hedhin themelet e një shteti dhe të bëjnë reforma. Sikur të ngjante e pangjara dhe ballistët tanë të kishin qëndruar në fuqi pas disfatës gjermane, përfundimi do të ishte një anarki e plotë, më e keqe se ajo e Greqisë, e cila do ta shpinte Shqipërinë ose në një diktaturë reaksionare ose në copëtimin final. S’ka shqiptar në Shqipëri e jashtë Shqipërisë aq budalla sa të mos i kuptojë këto gjëra elementare. Pra, s’ka shqiptar me pesë para mënt që t’i përkrahë ballistët që ta shpien Shqipërinë në buzë të varrit për një herë të dytë.
   Atëherë mbetet vetëm një shpresë për ballistët tanë. Amerika bën një yrysh, e sheshon Rusinë me pesë a gjashtë bomba brenda në tri a katër javë, dhe me një yrysh tjetër ballistët tanë kthehen në Tiranë me triumf. Kjo është ëndrra e gjithë reaksionarëve të botës, dhe nuk çuditem aspak që edhe ballistët tanë shohin natë e ditë këtë ëndërr. Do të bëjnë mirë të zgjohen, të heqin dorë nga ëndrrat, edhe t’i shihnin faktet. Vetëm strategët e kafeanëve munt të besojnë se një luftë ruse-amerikane munt të marrë funt në tri a katër javë. Strategët e zanatit janë të mendjes që një luftë e atillë do të zgjatet më tepër se çdo luftë tjetër, napoleoniane a hitleriane, dhe nuk dihet se kush do të dalë i gjallë nga kjo katastrofë. Pra, këshilla që u pëshpëritin në vesh politikanëve është: urtë e butë e plot tigani. Se tani për tani as Amerika, as Rusia nuk munt t’i përvishen një lufte të gjallë. Përpara se të mejtohen për një luftë të re, popujt e botës duhet të mbledhin veten nga lufta e vjetër, e cila posa mbaroi dje. Për këtë çështje duhen të paktën nja pesëmbëdhjetë a njëzetë vjet.
   Po atëhere ç’kuptim kanë dekllaratat e Trumanit? Përgjigjja është dhënë nga ata që diç dinë se ç’ngjan prapa perdes. Këtu po kopjojmë nja tri si për mostër: 1. Profkë për të fituar votat e reaksionarëve amerikanë; 2. Manovrë diplomatike, e cila nis në Greqi dhe në Turqi, po pastaj mbaron kudo gjetkë; 3. Një meze e vogël për fabrikat amerikane që të bëjnë topa dhe xhephane për evazonët dhe për anadollakët. Ka edhe të tjera hipoteza pak a shumë të bazuara dhe llogjike si këto. Po sidoqoftë, asnjë prej këtyre nuk parashikon seriozisht një luftë mithollogjike, e cila kërcet nesër dhe mbaron pasnesër për të plotësuar ëndrrën fantastike të reaksionarëve të botës dhe të ballistëve tanë.
   Vijmë në konkluzionin: ballistët tanë ranë si shahitë të luftës fashiste, dhe nuk kanë asnjë shpresë që të ngjallen si lugatë nga ndonjë luftë e afërme reaksionare. Pra, mos u varni torbën, po u tregoni vendin, dhe vendi i tyre është në varret e fashizmës. Nga ana tjetër, guverna e Enver Hoxhës e rrëmbeu Shqipërinë nga thonjtë e vdekjes me sakrifica heroike në periudën e luftës. Tani vepron dhe triumfon me reforma dhe me punë konstruktive. Ka përpara një të pritme të shkëlqyer se periuda e paqes do të zgjatet të paktën nja pesëmbëdhjetë a njëzet vjet. Pra meriton përkrahjen e patundur të çdo shqiptari të mirë, që dëshiron të mirën e atdheut.

   Botuar në “Dielli” (Boston), 1947, 26 mars, nr. 5767.

   ========================================

   DEKLLARATË PËRMI BALLISTËT “INTELEKTUALË”
   .
   Tani në funt kanë ardhur në Amerikë disa ballistë dhe kanë nisur të çvillojnë një aktivitet të fortë në disa qytete, dhe veçanërisht në Nju-Jork dhe në Detroit. Qëllimi i tyre është ta rrëzojnë guvernën demokratike të Shqipërisë dhe ta marrin përsëri fuqinë ata në dorë. Shqiptarët e Amerikës duhet të marrin masa kundër këtyre provokatorëve reaksionarë për arsyet pasonjëse:
   E para, ballistët janë a bejlerë, a vegla të bejlerëve, të cilët e kanë shtypur dhe robëruar popullin nja katër qint vjet me radhë në periudën e dominantës turke.
   E dyta, ballistët, në bashkëpunim me italianët dhe gjermanët, e kanë djegur, e kanë shkretuar dhe ekanë mbytur Shqipërinë nq gjak në periudën e luftës së funtme.
   E treta, ballistët si në kohën e shkuar, ashtu dhe në të pritmen janë gati të lidhen me armikun që ta copëtojnë Shqipërinë dhe ta skllavërojnë popullin për fitimin e kllapit të vetë.
   Nga të sipërmet merret vesh se shqiptarët e Amerikës nuk kanë asnjë punë me aventurierët ballistë. Përkundër, e kanë për detyrë ta kundërshtojnë lëvizjen e tyre, e cila ka për qëllim copëtimin e Shqipërisë dhe robërimin e popullit prej feudalëve, fashistëve dhe nazistëve. Nga ana tjetër, e kanë për detyrë ta përkrahin guvernën demokratike të Shqipërisë, e cila është garantia më e shigurtë e indipendencës kombëtare, e tërësisë tokësor dhe e lirisë popullore. Të gjithë shqiptarët e Amerikës duhet të jenë të bashkuar në këtë qëndrim patriotik në krizën e sotme.

   Botuar në “Dielli”, 1949, 21 dhjetor, Nr. 5908.

   per ata qe pertojne ta lexojne te gjithe komentin le te lexojne kete Asiome te Nolit:

   … Guverna e Enver Hoshës
   jo vetëm që e shpëtoi Shqipërinë nga vdekja,
   po tani i vë themelet të patundura shtetit me reformat
   dhe me veprat konstruktive.
   Këto vepra munt t’i bëjnë vetëm një guvernë homogjene,
   e qëndrueshme, me një program të caktuar përparimtar.
   .
   Ballistët tanë janë një grup heterogjen dhe nuk kanë asnjë program fare. Nuk mundin të organizojnë askurrë një guvernë të qëndrueshme, dhe ca më pak të hedhin themelet e një shteti dhe të bëjnë reforma.
   .
   Sikur të ngjante e pangjara dhe ballistët tanë të kishin qëndruar në fuqi pas disfatës gjermane, përfundimi do të ishte një anarki e plotë, më e keqe se ajo e Greqisë, e cila do ta shpinte Shqipërinë ose në një diktaturë reaksionare ose në copëtimin final. S’ka shqiptar në Shqipëri e jashtë Shqipërisë aq budalla sa të mos i kuptojë këto gjëra elementare. Pra, s’ka shqiptar me pesë para mënt që t’i përkrahë ballistët që ta shpien Shqipërinë në buzë të varrit për një herë të dytë.

   PRA BUZA E VARRIT PER HERE TE DYTE
   NDODHI PAS 1991-1992
   KUR NE FUQI ERDHI DHE ESHTE AKOMA BISHA BERISHE JO SI AUTORITAR QE THOTE KY BERRNARDI POR SI KRIMINEL DHE TRADHETAR

   Reply to this comment
   • intelektuali February 25, 11:23

    Ore te shkruajta edhe me poshte:

    FUTU NE SHINAT E DEBATIT SE JE JASHTE ME DACIBAOT E TUA QESHARAKE

    dhe:

    Mos ja ngjit ne dacibaot e tua te gjata si “MUTI PAS KEPUCE” Sali Berishen te tjereve se eshte nha “DORA JUAJ” e enveristeve, pjelle origjinale e Enverit, VARKAR i familjes se tij dhe sekretar i Partise se Punes, lakmitar per leka dhe vrastar njesoj si Enveri, por megjithate si tropojan verior rezulton te jete me i SQUTE se vampiret turkofage, injorante dhe anadollake nga Vunoi si Edi Rama dhe banda e tij qe po shkaterron Vatanin njesoj si Enveri ne fund te mandatit qe i kishte caktuar Zoti.

    dhe:

    Degjo ketu intelektualin shko ne Beograd ne Arkivat Shteterore dhe lexo qe te mesosh se Enverin e “zbuloi” killeri i Titos, Vukmanovic Tempo qe kishte mberritur ne Shqypni ne fillim te 40-s nga Maqedonia ku kishte bere kerdine nder kundershtaret antikomuniste ne kete vend te Aleksandrit te Madh dhe ne fillim te 1941 i shkruan nje leter BOSIT te tij komunist:

    KAM GJETUR NE TIRANE NJE NJERI QE PER PUSHTET VRET EDHE NENE E VET!

    Josip Tito qe dihet se qe atehere kishte ambicie te larta per Federaten e tij Ballkanike i shkruajti killerit te tij:

    MBAJE AFER, KE GJETUR NJERIUN QE NA DUHET!

    Shko ne Beograd dhe lexoji vete keto leterkembime historike qe te mbyllesh HALEN me dacibaot e gjata pa kuptim dhe pa vlera reale ne gazeten DITA.

    Reply to this comment
   • intelektuali February 25, 11:24

    Ore te shkruajta edhe me poshte:

    FUTU NE SHINAT E DEBATIT SE JE JASHTE ME DACIBAOT E TUA QESHARAKE

    dhe:

    Mos ja ngjit ne dacibaot e tua te gjata si “MUTI PAS KEPUCE” Sali Berishen te tjereve se eshte nga “DORA JUAJ” e enveristeve, pjelle origjinale e Enverit, VARKAR i familjes se tij dhe sekretar i Partise se Punes, lakmitar per leka dhe vrastar njesoj si Enveri, por megjithate si tropojan verior rezulton te jete me i SQUTE se vampiret turkofage, injorante dhe anadollake nga Vunoi si Edi Rama dhe banda e tij qe po shkaterron Vatanin njesoj si Enveri ne fund te mandatit qe i kishte caktuar Zoti.

    dhe:

    Degjo ketu intelektualin shko ne Beograd ne Arkivat Shteterore dhe lexo qe te mesosh se Enverin e “zbuloi” killeri i Titos, Vukmanovic Tempo qe kishte mberritur ne Shqypni ne fillim te 40-s nga Maqedonia ku kishte bere kerdine nder kundershtaret antikomuniste ne kete vend te Aleksandrit te Madh dhe ne fillim te 1941 i shkruan nje leter BOSIT te tij komunist:

    KAM GJETUR NE TIRANE NJE NJERI QE PER PUSHTET VRET EDHE NENE E VET!

    Josip Tito qe dihet se qe atehere kishte ambicie te larta per Federaten e tij Ballkanike i shkruajti killerit te tij:

    MBAJE AFER, KE GJETUR NJERIUN QE NA DUHET!

    Shko ne Beograd dhe lexoji vete keto leterkembime historike qe te mbyllesh HALEN me dacibaot e gjata pa kuptim dhe pa vlera reale ne gazeten DITA.

    Reply to this comment
 4. The Brain Washing Machine =B.F& COMPANY February 24, 23:58

  Eshte e trishtueshme se qe nga dipllomati Werner Daum, (ish-ambasadori ad interim i Gjermanisë në Shqipëri (1987-1990) e deri te ky “shenjtori B.F” nuk ishin gje tjeter vece nje hordhi informatoresh dhe spiunesh qe dipllomacine dhe gazetarine e kishin per “vello”
  .
  Ja pra ne 1988 -1990 i hapi Ramizi ‘kufinjte” dhe bota perendimore ne vend te ndihmave ne investime ( jo miell & fasule) dhe ten je pajtimi kombetar u sulen sit e terbuar kunder nje sistemi qe kishte vdekur qe ne 1981.
  .Mjafton vetem nje pyetje per kete B.F ;
  Pse shteti I ketij edepsezi (gjermania) nuk ngre akuze per veprimin terrorist te Berishes ne mars 1997 kur dhe urdher per egzekutimin e kontigjentit gjerman ne Rinas qe eshte e dokumentuar ne mbi 6 deshmi tronditese….per tja lene dobicin ‘REBELEVE TE KUQ”
  .
  Mund te jete e vertete qe vetem 1% qe shqiptaret lindin ‘Diktatore’ POR ..99% eshte e vertete qe BE dhe kryesisht Gjermania & Amerika po mbrojne hapur nje nga monstrat ME TE NDYRA qe ka nxjerre shoqeria njerzore Saleh Rahman Berishaj.
  .
  Neveri per keta B.Fuckers qe po tallen me ate popull ne menyren me te ndyre te mundeshme
  .
  Demokracine ne Shqiperi po e shkerdhejne jo vetem dhipllomatet perendimore por dhe “kolona e peste” e ketyre gazetareve qe me shume ngjajne si terroriste te shtypit se sa si media demokratike

  Reply to this comment
 5. Adih February 25, 03:26

  an Herr FISHER! :
  Keni thene nje realitet , te holle me delikatesen e nje lule te bukur..Doja ta benim me burrnore .
  Me kujtohet ,i madhi ish kryemin Kohl. ,si kohe, ne momentin e rrezimin te murit te Berlinit .,ku e kam ,pare e degjuar vete ne konference shtypi para gazetareve ,,ku premtoi i qete dhe me se i sigurte ,para kamerave duke i premtuar Gjermanise se bashkuar ,duroni , se brenda 5 viteve ,do e bejme Gjermanine Lindore tamam si Gjermanine ,perendimore . 5 vite me vone ,prap doli Z Kohl ,natyrisht ,me i plakur e me i shendoshe ,duke bere nje kritike me se te sinqerte ,duke e share intelektin e vet Filloi ::.Popull Gjerman ,: para 5 vieve ju kam premtuar, se do i bej Gjerm Lind ,tama si Gjerm Perend .,ku ne ate kohe , mblodha ministrat e mi federale dhe urdherova ,dua kete bilance ,per 5 vjet dhe me thoni sa para ju duhen tja u jap direkt ..U be plani ,parate ishin aty ,filloi puna .Nuk do e harroj ate burre shteti ,sa thjeshte fliste ,i dilte nga shpirti , sa i drejte perdrejte ishte ,(sa deshire kisha te kishim ne nje Kohl ne shqiperine tone te vuajtur ) duke i thene vehtes se tij ,, une nuk vlej per kryeminister ,nuk e mbajta fjalen ,nuk jam i zgjuar etj e tj te tilla kritika vehtes se vet .Cova specialistet me kryesore nga Gjerm Peren ,dhe punesova (shumicen punetoret ) Gjerm Lindor ,,por filloi direkt vjedhja ,filluaan zik zaket ,per ti bere hilera punes ,po ashtu edhe ne orar ,..A e dini ju , une nuk vlej per kryemin ,gabimi i im ishte , se une e imagjinova se Puntoret e Gjerm Lindj ,do kishin mentalitetin si Gjerm Perendimoret ,por ata ishin kthyer ne hileqare ,hilsa ,hajdute ,shkurt komunizmi i kishte kthyer keta Gjermane tamam si nje qen i ngordhur perdhe , e pa zot .Kaluan 5 vite dhe fjalen e veprat nuk i realizova .Dhe sinqerisht shtoi Kohli , nuk me falet , duhet ta kishja parashikuar kete mentalitet te dhjere komunist ..
  Ku i nderuar Z Fischer ,ne ketu nuk kemi Kohla ,por kemi cunat e Ramiz Alise ,te gjithe me pardesy te bardha ,ku fatkeqesisht e me dhimbje , ne po kalojme nje tranzicion te pa fund me nje mentalitetin brutal post komunist ,ku deri tani me dhimbje, ne nuk kemi pasur as edhe nje here ,kundershtare politik te vertete midis partive me njera tjetren ,por teater majmunesh . ,keta zyberet tane ,e kane detyruar popullin shqiptar te votoj nje here per kaken dhe heren tjeter per bajgen ,me falni se harrova ,keta jane midis tyre ,kundershtare te vertete , vetem atehere ,kur i cenohen monopolet nga njeri tjetri .Mos harrojme edhe nje gje i nderuar z Fischer ,Ju Gjerm hapet dosjet e Stasit famekeq spiunat e diktatures ,ku urdheruat me ligj ,as edhe nje spiun i Stasit te mos punoje ne shtet , qofte edhe pune te vogla zyrash ,pa rendesi ,ju i dhate per pune vetem shancin vetem te punonin tek privati . Kurse ketu Z Fischer ne i kemi ne parlamente ,ne politike e deri ministrash te brenshem ish Spiunet ,ku keto agallaret tane ,rrine rrine e tallen me popullin ,dhe bejne sikur zihen me njeri tjetrin ne menyren me banale neper foltoret e parlamentit .Ne kemi ketu burra shtetesh , qe ne darke ishin Komunista e sekretare PPSH e te nessermen me susten e nastradinit ,u kthyen ne demokrate Kemi dhe popull te dhjere ,me falni per fjalorin ,dhe a do kishin shanc keta ,te drejtonin per dekata me radhe popullin trim e te zgjuar Gjermani .E di cfare pergjigje do me hipni JO..JO..JO::Bile, sdo e mirnin mundimin fare me u mare me politike e per karjere ..A e dini ju , se keta jane te pa pergjegjshem ,jane anti prone ,ku kane vjedhur per vehten e tyre sidomos trojet ne bregdet , qofte privatit qofte dhe trojet shteterore ,E mos te permendim kushtetuten nga te gjithe keta zybere eshte shkelur kushtetuta njelloj . A i besoni ju , , se keta e duan shqiperine ne BE? ,e si mund ta duan ,,keta i ruhen dhe kane frike ,diktatin e ligjit dhe transparencen ne BE Jo me shume se para nje jave Z Vlahutin permenddi kete ceshtja , duke u
  shprehur qarte , mos ndarja e prones , pengon zhvillimin ekonomik shqiptar dhe eshte nje padrejtesi brutale .Kjo eshte nje nga pese pikat , qe i ka lene per detyrat e shtepise BE .Pra ky eshte mentaliteti i nderuar z Fischer ,mentaliteti ate qe permendi i madhi Kohl .
  Ju faleminderit per shkrimin tamam kritikat me vend tuajat jane , si ajo lulja e bukur …… Respekte e faleminderit z FISCHER:…

  Reply to this comment
 6. Adih February 25, 03:54

  an Herr FISCHER ! :
  Keni thene nje realitet , te holle me delikatesen e nje lule te bukur..Doja ta benim me burrnore .
  Me kujtohet ,i madhi ish kryemin Kohl. ,si kohe, ne momentin e rrezimin te murit te Berlinit .,ku e kam ,pare e degjuar vete ne konference shtypi para gazetareve ,,ku premtoi i qete dhe me se i sigurte ,para kamerave duke i premtuar Gjermanise se bashkuar ,duroni , se brenda 5 viteve ,do e bejme Gjermanine Lindore tamam si Gjermanine ,perendimore . 5 vite me vone ,prap doli Z Kohl ,natyrisht ,me i plakur e me i shendoshe ,duke bere nje kritike me se te sinqerte ,duke e share intelektin e vet Filloi ::.Popull Gjerman ,: para 5 vieve ju kam premtuar, se do i bej Gjerm Lind ,tama si Gjerm Perend .,ku ne ate kohe , mblodha ministrat e mi federale dhe urdherova ,dua kete bilance ,per 5 vjet dhe me thoni sa para ju duhen tja u jap direkt ..U be plani ,parate ishin aty ,filloi puna .Nuk do e harroj ate burre shteti ,sa thjeshte fliste ,i dilte nga shpirti , sa i drejte perdrejte ishte ,(sa deshire kisha te kishim ne nje Kohl ne shqiperine tone te vuajtur ) duke i thene vehtes se tij ,, une nuk vlej per kryeminister ,nuk e mbajta fjalen ,nuk jam i zgjuar etj e tj te tilla kritika vehtes se vet .Cova specialistet me kryesore nga Gjerm Peren ,dhe punesova (shumicen punetoret ) Gjerm Lindor ,,por filloi direkt vjedhja ,filluaan zik zaket ,per ti bere hilera punes ,po ashtu edhe ne orar ,..A e dini ju , une nuk vlej per kryemin ,gabimi i im ishte , se une e imagjinova se Puntoret e Gjerm Lindj ,do kishin mentalitetin si Gjerm Perendimoret ,por ata ishin kthyer ne hileqare ,hilsa ,hajdute ,shkurt komunizmi i kishte kthyer keta Gjermane tamam si nje qen i ngordhur perdhe , e pa zot .Kaluan 5 vite dhe fjalen e veprat nuk i realizova .Dhe sinqerisht shtoi Kohli , nuk me falet , duhet ta kishja parashikuar kete mentalitet te dhjere komunist ..
  Ku i nderuar Z Fischer ,ne ketu nuk kemi Kohla ,por kemi cunat e Ramiz Alise ,te gjithe me pardesy te bardha ,ku fatkeqesisht e me dhimbje , ne po kalojme nje tranzicion te pa fund me nje mentalitetin brutal post komunist ,ku deri tani me dhimbje, ne nuk kemi pasur as edhe nje here ,kundershtare politik te vertete midis partive me njera tjetren ,por teater majmunesh . ,keta zyberet tane ,e kane detyruar popullin shqiptar te votoj nje here per kaken dhe heren tjeter per bajgen ,me falni se harrova ,keta jane midis tyre ,kundershtare te vertete , vetem atehere ,kur i cenohen monopolet nga njeri tjetri .Mos harrojme edhe nje gje i nderuar z Fischer ,Ju Gjerm hapet dosjet e Stasit famekeq spiunat e diktatures ,ku urdheruat me ligj ,as edhe nje spiun i Stasit te mos punoje ne shtet , qofte edhe pune te vogla zyrash ,pa rendesi ,ju i dhate per pune vetem shancin vetem te punonin tek privati . Kurse ketu Z Fischer ne i kemi ne parlamente ,ne politike e deri ministrash te brenshem ish Spiunet ,ku keto agallaret tane ,rrine rrine e tallen me popullin ,dhe bejne sikur zihen me njeri tjetrin ne menyren me banale neper foltoret e parlamentit .Ne kemi ketu burra shtetesh , qe ne darke ishin Komunista e sekretare PPSH e te nessermen me susten e nastradinit ,u kthyen ne demokrate Kemi dhe popull te dhjere ,me falni per fjalorin ,dhe a do kishin shanc keta ,te drejtonin per dekata me radhe popullin trim e te zgjuar Gjermani .E di cfare pergjigje do me hipni JO..JO..JO::Bile, sdo e mirnin mundimin fare me u mare me politike e per karjere ..A e dini ju , se keta jane te pa pergjegjshem ,jane anti prone ,ku kane vjedhur per vehten e tyre sidomos trojet ne bregdet , qofte privatit qofte dhe trojet shteterore ,E mos te permendim kushtetuten nga te gjithe keta zybere eshte shkelur kushtetuta njelloj . A i besoni ju , , se keta e duan shqiperine ne BE? ,e si mund ta duan ,,keta i ruhen dhe kane frike ,diktatin e ligjit dhe transparencen ne BE Jo me shume se para nje jave Z Vlahutin permenddi kete ceshtja , duke u
  shprehur qarte , mos ndarja e prones , pengon zhvillimin ekonomik shqiptar dhe eshte nje padrejtesi brutale .Kjo eshte nje nga pese pikat , qe i ka lene per detyrat e shtepise BE .Pra ky eshte mentaliteti i nderuar z Fischer ,mentaliteti ate qe permendi i madhi Kohl .
  Ju faleminderit per shkrimin tamam kritikat me vend tuajat jane , si ajo lulja e bukur …… Respekte e faleminderit z FISCHER:…

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 26, 10:03

   “(sa deshire kisha te kishim ne nje Kohl ne shqiperine tone te vuajtur ) ”
   në një artikull të ditës kemi titullin”Merkel emëron në qeverinë e ardhshme kundërshtarin e saj”
   shohim deri diku,shumë lehtë,habinë e gazekarucëve tanë,se si ka mundësi që të ndodhë një gjë e tillë?!
   sepse gazekarucët janë pjesë e popullit tonë,njëlloj si dhe politikanët tanë,dhe ata nga propagandues të demokracisë,këthehen në propagandues të autoritarizmit dhe mbrojtës të tij!!
   lajmeve të tilla,psh si ai që baza e PS gjermane nuk ishte e një mendimi me kryetarin e saj dhe u ngrit në revoltë,nuk patën asnjë pasqyrim në shtypin tonë!e njëjta gjë dhe me cdu-në!në gjermaninë demokratike mendimi kundër,ndryshe brënda partisë nuk është një fenomen ndarës!është thjesht një fnomen ndryshues,përparues!në shqipëri mendimi ndryshe është në tërë kuptimin e fjalës ARMIK,NDARËS!
   kjo shihet dhe në masën e partisë ose të mbështetësve!NËSE JE KUNDËR ATËHERË LARGOHU!
   pra nuk pranohet aspak ndryshimi,pranohet me kënaqsi si e vetmia mundësi e ecjes përpara AUTORITARIZMI,DIKTATURA!!
   gjermaninë nuk e ka bërë as adehaueri,as brandt,as kohle,as shrëder e as merkel!!
   gjermaninë e kanë bërë gjermanët!!
   askush nuk mund ti pengojë ata që të dalinnë shesh për të shprehur si kundërshtimin dhe mbështetjen!!
   shiko tek ne!?
   nuk pranojnë as të mbështetësh mbrojtjen e kufijve të shtetit tënd!!
   bëhet një propagandë e tmerrshme vetëm e vetëm për të mos sensibilizuar shqiptarët për të mbrojtur shtetin e tyre!!
   të duket vetja sikur jeton 7 prillin!!
   atë të shtunë para kryeministrisë,e kuptova se si duhet të ishin ndjerë një pjesë e shqiptarëve atë ditë!!

   Reply to this comment
 7. the truth February 25, 03:56

  LEKSION FALAS (FREE)
  PER CA GAZETARUCE
  SI BERNARD PESHKU
  DHE INTELEKTUHALE
  PINJOLLE TE TRADHETAREVE
  ZOG & TOPTANI
  ..
  PSE ENVER HOXHA
  ISHTE BURRE SHTETI AUTORITAR
  KARSHI GREKUT-SERBIT
  DHE SUPERFUQIVE
  QE KANE GJITHMONE PRO TYRE ??
  ..

  PJESA E PARE

  SHTETI AMERIKAN DE FACTO
  ISHTE/ESHTE ME KONGRESIN E PERMETIT

  Departamenti Amerikan i Shtetit dëshironte që përfaqësuesi i tij në Shtabin Aleat të Mesdheut duhet të kishte parasysh vazhdimisht parimin se në këtë etapë në Shqipëri në plan të parë ishin konsideratat ushtarake. Kështu udhëzonte më 20 korrik 1944, rreth dy muaj pas Kongresit të Përmetit, dhe pse nuk ishte njohur qeverinë e përkohshme të dalë prej tij, Nobeli për Paqen, Sekretari i Shtetit, Kordell Hall (Cordel Hull, 1871-1955).

  Madje, Hall-i sqaronte se “[SHBA- nuk nënvlerësojmë as rëndësinë politike të vendimeve sipas të cilave do t’u ndahet ndihma ushtarake grupimeve rivale në Shqipëri, apo përdorimin që mund t’i bëhet ndihmës ushtarake për të ndikuar në të ardhmen politike të vendit”.Për nivelet më të larta të politikës së Uashingtonit, në rastin e Shqipërisë, kishin më rëndësi konsideratat ushtarake se ato politike në luftën kundër forcave të Boshtit.

  Kështu mund të shpjegohet dhe mbështetja që iu dha Frontit Antifashist Nacionalçlirimtar të kryesuar nga Partia Komuniste dhe Enver Hoxha, por që rezultoi me vendosjen e komunizmit.

  Dhe pse nuk e njohu qeverinë e përkohshme të Hoxhës të dalë nga Kongresi i Përmetit i 24 majit, dy muaj më vonë, më 20 korrik, Sekretari i Shtetit, Kordell Hall, udhëzonte misionin amerikan në Shqipëri dhe këshilltarin politik në Shtabin e Forcave Aleate se SHBA ndiqte “parimin se në këtë etapë në Shqipëri në plan të parë janë konsideratat ushtarake”.

  Pozicioni asnjanës, i çinteresuar ndaj bindjeve politike të grupimeve në Shqipëri gjatë pushtimit nazist, binte në kundërshtim dhe me objektivat e “luanit” britanik, që donte rikthimin e mbretit Zog.

  Por kryediplomati amerikan e shpjegon kështu këtë përplasje me Londrën: “Shqiptarët në përgjithësi kanë nderim të madh për Amerikën dhe besim të veçantë ndaj nesh për shkak të pozicionit tonë asnjanës. Ne duam që të dinë se përkrahim formimin eventual të një qeverie të përkohshme në Shqipërinë e çliruar, qeveri që përfaqëson dëshirat e popullit, pa ngritur në këtë moment çështjen për statusin e Mbretit Zog dhe pa treguar interes të veçantë për idetë politike të ndonjërit prej grupeve tashmë aktive.

  Ne ndoshta do të binim dakord në përgjithësi me vijën e propozuar tashmë nga britanikët, por nuk duhet t’i mbështesim në kurriz të prestigjit amerikan në Shqipëri, duke i lënë britanikët të udhëheqin, gjë që me sa duket, do të cenonte pozicionin tonë, të shtjelluar më sipër”.

  PJESA E DYTE

  -AUTOGOLI I ZOGOLLIT
  DHE HARAKIRI I BALLISTAVE

  Perse kongresi vendosi ndalimin e kthimit në Shqipëri të ish-mbretit Ahmet Zog?

  -Zogu nuk kish prejardhje mbretërore. I tillë u shpall pas përmbysjes me forcë të Qeverisë së Fan Nolit, më 1924.

  -Në gusht 1924, duke qenë në arrati, për të përfituar ndihmën financiare e ushtarake të Serbisë, nënshkroi me kryeministrin serb Pashiç marrëveshjen tradhtare ku angazhohej: “

  T’i bashkohej Jugosllavisë dhe të njihte dinastinë e Karagjeorgjeviçëve.

  Të shkrinte Ministrinë e Luftës dhe ushtrinë kombëtare dhe të mbante vetëm një xhandarmëri nën drejtimin e oficerëve rusë të Vrangelit dhe serbë.

  T’i deklaronte botërisht Konferencës së Ambasadorëve se hiqte dorë nga çdo pretendim mbi sovranitetin e Manastirit të Shën Naunit, të Vermoshit dhe Kelmendit, që vetë ua dha serbëve.

  Të mbahej larg një politike ngushtësisht kombëtare dhe të mos interesohej për shqiptarët jashtë kufijve e të mos pranonte në tokën e vet kosovarët.

  Në politikën e jashtme të përfaqësohej nga Serbia e të mos kishte përfaqësitë e veta diplomatike. Institucionet fetare ortodokse dhe muslimane të viheshin nën vartësi të Serbisë etj”.

  Për këtë i referohem F.253.dosja 105 fletët 2-5 AQHSH dhe librin e Pastorellit “Italia e Albania” 1924-1927, Firence, 1967 f.221.

  -Likuidoi fizikisht një numër patriotësh si Bajram Curri, Luigj Gurakuqi etj.

  -E vuri vendin nën vartësi të të huajve me huara e marrëveshje skllavëruese që i hapi rrugën pushtimit fashist në 7 prill 1939.

  -Në çastet më kritike për fatet e kombit paralizoi aftësinë mbrojtëse e u arratis nga Shqipëria duke marrë me vete thesarin e shtetit. E mbajti vrapin në Greqi e mandej në Varshavë me 60 valixhe e më pas në Stokholm me 111 valixhe. (Gazeta Liktori, Korçë, gusht 1939)

  -Se akti i braktisjes së Fronit për më se tre muaj, i hiqte atij të drejtën e rikthimit, sipas nenit 65 të Kushtetutës së Mbretërisë të vitit 1928. Jo më mbreti, por edhe një ushtar i thjeshtë po të dezertonte nga fronti, merrte ndëshkimin kapital.

  -Kongresistët u njohën edhe me dokumente të reja tradhtie të Ballit Kombëtar, që ishin kapur dhe ekspozuar në sallën e Kongresit. Ato bënin fjalë për një marrëveshje të reaksionit shqiptar me atë grek dhe ballkanik për të mbytur Luftën NAÇL dhe për t’u shitur atdheun shovinistëve të vendeve fqinje.

  -Midis tyre ishte një letër e kreut të Ballit Mit’hat Frashërit, dërguar renegatit Dhimitër Fallo, me anën e së cilës i ngarkohej barra për të biseduar me anëtarë të tjerë të një “komisioni” lidhur me bisedimet me reaksionin grek. Në përbërje të këtij komisioni ishin: Xhavit Leskoviku, përfaqësues i qeverisë kuislinge, Koço Kota i Partisë së Legalitetit. Madje kishin gjetur dhe një përfaqësues të Kosovës.

  Aty ish ekspozuar dhe pasaporta, një letër rekomandimi e firmosur nga Bahri Omari (ish- Ministër i Jashtëm), për “Qeverinë mike”, si dhe një letër udhëzuese ku përcaktoheshin 8-9-pika mbi të cilat do të arrihej kjo marrëveshje me reaksionin grek.

  -Sipas tyre, forcat e armatosura shqiptare do të shkriheshin me ato të Greqisë, në një ushtri të përbashkët të komanduar nga grekët, që do të përdorej për të shtypur Luftën NAÇL në Shqipëri dhe në Greqi. Jo vetëm kaq, tradhtia arrinte deri atje sa të nënshkruhej edhe një akord me Qeverinë Greke në Kajro që t’i jepej Greqisë “Vorio Epiri”, Shqipëria Jugore, dhe ta fusnin vendin në suazën e mbretërisë.

  -Kongresi u drejtoi përshëndetje:
  Presidentit amerikan Rosvelt,
  Kryeministrit anglez Uilson Cherchill.
  Ushtrisë Sovjetike e Marshallit Stalin,
  Ushtrise Jugosllave
  EAMIT grek
  Fan Nolit për shqiptarët e SHBA
  Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë NAÇL.

  PJESA E TRETE

  Te dinin 1 miljon e ca votuesit e 23 qershorit se do vinte dita qe dyshja kriminale 2B do vinte me shpatulla ne mur qeverine dhe parlamentin e fuqishem dhe te tallej me ta ,jam i bindur se nuk do dilte te votonte.Nuk e dime se Edi Rama do ta kapi “lepurin me qerre” sic thone per nje qeveri inteligjente,apo e kane lidhur ate pas nje qerre qe e terheqin dy buajt Sala & Lili deri sa te hipin ne qerre Lulin kete yll ne ngjitje qe ka fuqi “magjike” te shkele me kembe jo vetem gjakun e deshmoreve te 21 janarit por dhe te poshtroje nje nenpunes te pallatit te endrrave me emrin LU qe duket si jelek antiplumbi i tij.

  PJESA E KATERT

  Vitet e fundit janë bërë thirje në shtypin e përditshëm nga një sërë historianësh për një rishikimin të kësaj Konference dhe si “një sfidë për historianët”, të cilët njëzëri e kanë konsideruar Konferencën e Mukjes një ngjarje të madhe historike dhe dështimin e saj me pasoja të rënda për historinë e mëvonshme shqiptare…
  Por, a është me të vërtetë i drejtë ky konkluzion?
  Sipas disa historianëve që kanë shkruar mbi të, Mukja është cilësuar si “Parlamenti i parë pluralist”. A e meriton këtë emër me të vërtetë kjo Konferencë? Organizimi i Mukjes dhe rezultatet e saj, tashmë janë të njohura nga historia dhe të gjithe ata që janë të interesuar mbi këtë çështje. Gjithsesi, çfarë mungon, mendoj unë, është informacioni që studiuesit e kësaj ngjarjeje kanë mbi prapaskenat që sollën këtë takim midis palëve të Frontit Nacional Çlirimtar dhe Ballit Kombëtar. Deri më sot, studiuesit nuk e kanë të qartë se kush e inicioi këtë takim dhe çfarë konkretisht kërkohej në të vërtetë nga ky takim. A ishte me të vërtetë një përpjekje e sinqertë e dy forcave kryesore ideologjike për t’u bashkuar në të mirë të fateve të Shqipërisë? Apo, pas këtij takimi qëndronin forca të tjera, të cilat kërkonin ndikime politike në Shqipërinë e pas Luftës?
  Nga dokumente të pabotuara asnjëherë, të dala nga arkivi i Shërbimit Sekret Britanik të Luftës SOE, kuptohet qartë se, në fakt, Konferenca e Mukjes nuk është një përpjekje e sinqertë e palëve kundërshtare për fatet e Shqipërisë së pasluftës.
  Dokumenti i pabotuar deri më sot, i cili mban firmën e Misionit Britanik, më 1 Nëntor 1944, i nënvizuar si “Tepër sekret” me titull “MEMORANDUM MBI PROPOZIMIN PËR EVAKUIMIN E MAJORIT ABAZ KUPI”, del qartë se kjo Konferencë është iniciuar dhe përgatitur nga Shërbimet Sekrete Britanike me ndihmën e disa prej bashkëpunëtorëve të tyre të rekrutuar që në Beograd, në verën e 1940-ës. Duhet theksuar se këta bashkëpunëtorë në këtë periudhë kishin mundur të ishin në udhëheqjen e lëvizjes Nacional-Çlirimtare, ashtu edhe të rreshtuar në radhët e Ballit Kombëtar dhe të Lëvizjes së Legalitetit.
  Nga dokumentacioni i Shërbimit Sekret Britanik del qartë se në fakt lëvizja anti-italiane, e cila i parapriu Konferencës së Mukjes, e filluar papritur në Shqipëri, në vitin 1941, ishte pjesë e një plani strategjik për Ballkanin, të ideuar nga qendra e Shërbimeve Sekrete në Londër dhe e vënë në zbatim nga Zyrat e S.I.S në Beograd. Deri më sot, historiografia shqiptare e pas vitit 1992 nuk ka mundur të shpjegojë se përse në vitin 1941, papritmas në Shqipëri, filloi lëvizja anti-italiane. Historiografia komuniste, e ideologjizuar në maksimum, pretendonte se lëvizja anti-italiane në Shqipëri ishte zhvilluar si rezultat i urrejtjes popullore ndaj fashizmit dhe kulminoi me krijimin e Partisë Komuniste Shqiptare.
  A është i drejtë ky konkluzion? E vërteta është krejt ndryshe dhe

  %%%%

  kujdes keto 5 rrjeshtat me poshte

  %%%%
  lëvizja antiitaliane në Shqipëri e ka zanafillën e saj në planet e Shërbimit Sekret Britanik, i cili kërkonte me çdo kusht krijimin e një prapavije sa më problematike për ushtrinë italiane, e cila përgatitej të pushtonte Ballkanin.

  Deri më sot, askush nga historianët shqiptarë nuk ka mundur që të botojë dokumentacionin e plotë, që vjen nga arkivat e Shërbimit Sekret Anglez, për të mësuar se për gati dy vjet ky Shërbim ideoi, përgatiti dhe financoi lëvizjen antiitaliane në Shqipëri, me dijeninë e plotë të Shërbimit Jugosllav, i cili sugjeronte edhe emrat për këtë lëvizje. Nga këto arkiva del qartë se liderët e parë të lëvizjes antiitaliane janë infiltruar në Shqipëri nga këto shërbime, duke krijuar edhe çetat e para antifashiste në vend.
  .
  Gjithashtu, interesant është fakti që emrat e 4 prej nënshkruesve të Deklaratës së Konferencës së Mukjes që dalin në Memon e SOE britanike, të botuar sot, janë bashkëpunëtorë të Shërbimeve Britanike, të rekrutuar në Beograd me ndihmën e Shërbimit Jugosllav.
  Po kështu, interesant është fakti që kjo Konferencë u administrua dhe u mbajt në ambjentet e Ifsan Toptanit, një bashkëpunëtor i Shërbimeve Britanike, si gjatë luftës, ashtu edhe pas saj. Ifsan Toptani, sigurisht ka raportuar mbi të gjitha bisedimet që janë bërë gjatë kësaj Konference, duke vënë në dijeni britanikët mbi ecurinë e punimeve.

  Ifsan Toptani, një pinjoll i familjës së famshme krutane, i njohur për lidhjet e shumta që kishte në Shqipërinë e asaj kohe mbante marrëdhënie shumë të mira, si me Nacionalistët, ashtu edhe me anëtarët e Frontit Nacional Çlirimtar. Megjithatë, ai ka qenë shumë afër misioneve britanike dhe fakti që më vonë punonte në Zyrën e S.I.S në Athinë tregon qartë afërsinë e tij me Sherbimet Britanike dhe përfshirjen e tij në rrëzimin e qeverisë komuniste të pasluftës në Shqipëri.

  Nga burimet arkivore të Shërbimit Britanik, por edhe të disa dokumenteve të kapura gjermanëve pas Luftës, të cilat flasin mbi Shqipërinë, del qartë se në vitin 1943, britanikët dhe gjermanët kishin një ide të saktë se ekzistonin dy grupime të rëndësishme në Shqipëri. Një grupim; i cili luftonte ushtrinë italo–gjermane dhe një grupim; i cili kishte zgjedhur neutralitetin deri në bashkëpunim të hapur me gjermanët në fundin e 1944-ës.

  Duke parë faktin se pranë forcave partizane kishte një numër të madh misionesh britanike dhe më vonë amerikane, kuptohet qartë se britanikët i kishin zgjedhur aleatët e tyre. Sigurisht që prania e ideologjisë komuniste në rradhët partizane shqetësonte disa prej ideologëve të Shërbimit Britanik, shqetësim ky, i cili ishte i njëjtë si për Greqinë ashtu edhe për Jugosllavinë.

  Britanikët në vitin 1943 tentuan që t’i afronin këto grupime duke parashikur se ardhja në pushtet e komunistëve do ta bënte ndikimin e tyre në ballkan mjaft të papërfillshëm. Për këtë arsye ata organizuan takime të ngjashme ndërmjet forcave ideologjikisht të kundërta si në Greqi, ashtu edhe edhe në Jugosllavi, ndërmjet Titos dhe Mihailoviçit.

  Prapa organizimit të këtyre Konferencave janë direktivat e Shërbimit Anglez, i cili kërkonte të krijohej një komitet drejtues i përbashkët, i cili në të ardhmen do të merrte fatet e vendit në dorë…

  Pra, Konferenca e Mukjes duhet parë në kontekstin e saj historik dhe jo si një ngjarje e shkëputur shqiptare. Sigurisht që, në këtë Konferencë u hodhën edhe teza dhe ide nacionaliste, të cilat, fatkeqësisht, nuk kishin koherencë dhe dilnin jashtë realitetit të asaj periudhe.

  Si kërkesa për Kosovën, si ajo për Çamërinë ishin teza, të cilat në kanceleritë europiane nuk do t’i merrnin seriozisht e aq më tepër kur fatet e vendeve të pasluftës do të vendoseshin nga Të Mëdhenjtë e dalë nga kjo Luftë. Duhet të jemi të qartë se, Konferenca e Mukjes nuk do të kishte asnjë rol në zhvillimet e pasluftës si në Kosovë, si në Çamëri, një konkluzion që u vërtetua me vendimet e dala nga Marrëveshja e Jaltës apo edhe ajo midis Çurçillit dhe Stalinit në Moskë, në dimrin e 1944-ës.

  JEPINI ENVERIT ATE QE I TAKONTE DHE CEZARIT !

  ja vlen te perseritet dhe nje here per Zogun qe fluturoi dhe zogistet e rrjedhur se “Mreti i tyne” ja futi vetes:

  ……akti i braktisjes së Fronit
  për më se tre muaj,
  i hiqte ZOGOMARIT
  të drejtën e rikthimit,
  sipas nenit 65
  të Kushtetutës së Mbretërisë
  të vitit 1928.
  Jo më mbreti,
  por edhe një ushtar i thjeshtë
  po të dezertonte nga fronti,
  merrte ndëshkimin kapital.

  Reply to this comment
  • intelektuali February 25, 10:39

   ORE TI DORDOLEC DACIBAOSH ENVERISTE NE GAZETEN DITA

   Po futu ne shinat e debatit more mavri se nuk ka kush te lexoje letyrat e tua pa llogjike elementare

   sepse:

   Ceshtja qe shtron studiuesi Fischer eshte:

   Si ka mundesi qe shqyptaret zgjodhen si BOS Enverin kur ai nuk kishtembaruar asnje shkolle te hajrit dhe nuk kishte asnje dipllome sagllam ne xhep? Si e duruan shqyptaret Enverin qe me tufezimet, bunkeret dhe idiotesine e tij intelektuale falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin duke i transformuar shqyptaret ne fund si kafshe pylli qe luftonin vetem per mbijetese?

   Qe te vazhdojme me tej:

   Si ka mundesi qe shqyptaret e vuajtur qe dolen nga regjimi me i eger ne Evrope zgjodhen dhe rizgjodhen pjellen e Enverit dhe Ramizit ne krye te shtetit qe ishte sekretari i Partise se Punes dhe VARKARI i familjes Hoxha, Sali Berisha?

   Qe te vazhdojme me tej:

   Si ka mundesi qe shqyptaret te zgjedhin vazhdimisht dhe te pranojne ne Krye te Shtetit, Like Floririn qe e pa gjithe Bota me ze dhe figure si kollofiste ryshfetin pushtetar dhe jo vetem aq, por te pranojne gruan e tij Monika Kryemadhin te beje opozitarin?

   Qe te vazhdojme me tej:

   Si ka mundesi qe shqyptaret te rizgjedhin disa here ne Krye te Bashkise se Tiranes Pushtetit nje Kulceder injorante pa shkolle dhe enverist fanatik denbabaden me liber shpie si Edi Rama qe e pergatiti dhe e sterviti pijaneci dhe bixhozxhiu hajdut enverist Fatos Nano? Rezultatet nuk vonuan: Betonizim i qyteteve nga lejet e ndertimit pa dogane per te bere LEKA me vampire servile si Erion Veliaj ne Tirane, Vangjush Dako ne Dures me nje ushtri talebanesh fanatike dhe asnje hap perpara per Prodhimin Kombetar, asnje fabrike te vetme me prodhimin e te ciles mund te krenohet shqyptaria.

   PSE KESHTU SHQYPTARET ZGJEDHIN NE KRYE TE SHTETIT DHE PUSHTETIT VETEM DIKTATORE PA SHKOLLE, INJORANTE DHE MEGALOMANE QE PO E MBAJNE PENG VATANIN PER T’U BERE NJE VEND NORMAL SI SHTETET E TJERA TE EVROPES?

   Kjo eshe tema e debatit sot ne gazeten DITA dhe ky eshte konkluzioni i studiuesit albanollog Fischer per shqyptaret dru me pra qe la pas Enveri me Nexhmijen.

   Ti me ke e ke KUNJIN?

   Me Enver Pederastin, me Sali Varkarin, me Like Floririn apo me Edvin Partizanin?

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 February 26, 09:47

    NASTRO
    për sa kohë ti do të lëshosh këtë stereotipin “o enver të hëngça munë”,nuk ja vlen të diskutohet me ty!!
    ti ke mangësi të mëdha në tru,në njohuri të përgjithëshme!nuk mund të arish të mësosh,por më pak të ndërrosh mënyrën e mendimit në bazë të asaj që ke mësuar!!je një disk i mbyllur pas shkrimit të parë!për pasojë ti nuk mund të përparosh!ti përsërit atë që është shkruar në ty dhe për 1mijë vjet të tjera!!
    je në tërë kuptimin e fjalës PËR TË TË VARUR KARËT NË QAFË!!
    mund ti përdorësh si të duash!!
    o si zile o të luash bejsboll!!

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 February 26, 11:58

     pra paske zgjedhur rastin e të luajturit bejsboll??
     do ti gjuash koqet sa më larg që të jetë e mundur??
     ke dalë huq nastro!!
     ps:si ishte puna e taksave dhe shtetit??
     ma shpjegon dhe njëherë,nastro koqja??

     Reply to this comment
  • intelektuali February 25, 10:40

   ORE TI DORDOLEC DACIBAOSH ENVERISTE NE GAZETEN DITA

   Po futu ne shinat e debatit more mavri se nuk ka kush te lexoje letyrat e tua pa llogjike elementare

   sepse:

   Ceshtja qe shtron studiuesi Fischer eshte:

   Si ka mundesi qe shqyptaret zgjodhen si BOS Enverin kur ai nuk kishte mbaruar asnje shkolle te hajrit dhe nuk kishte asnje dipllome sagllam ne xhep? Si e duruan shqyptaret Enverin qe me tollonat, tufezimet, bunkeret dhe idiotesine e tij intelektuale falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin duke i transformuar shqyptaret ne fund si kafshe pylli qe luftonin vetem per mbijetese?

   Qe te vazhdojme me tej:

   Si ka mundesi qe shqyptaret e vuajtur qe dolen nga regjimi me i eger ne Evrope zgjodhen dhe rizgjodhen pjellen e Enverit dhe Ramizit ne krye te shtetit qe ishte sekretari i Partise se Punes dhe VARKARI i familjes Hoxha, Sali Berisha?

   Qe te vazhdojme me tej:

   Si ka mundesi qe shqyptaret te zgjedhin vazhdimisht dhe te pranojne ne Krye te Shtetit, Like Floririn qe e pa gjithe Bota me ze dhe figure si kollofiste ryshfetin pushtetar dhe jo vetem aq, por te pranojne gruan e tij Monika Kryemadhin te beje opozitarin?

   Qe te vazhdojme me tej:

   Si ka mundesi qe shqyptaret te rizgjedhin disa here ne Krye te Bashkise se Tiranes Pushtetit nje Kulceder injorante pa shkolle dhe enverist fanatik denbabaden me liber shpie si Edi Rama qe e pergatiti dhe e sterviti pijaneci dhe bixhozxhiu hajdut enverist Fatos Nano? Rezultatet nuk vonuan: Betonizim i qyteteve nga lejet e ndertimit pa dogane per te bere LEKA me vampire servile si Erion Veliaj ne Tirane, Vangjush Dako ne Dures me nje ushtri talebanesh fanatike dhe asnje hap perpara per Prodhimin Kombetar, asnje fabrike te vetme me prodhimin e te ciles mund te krenohet shqyptaria.

   PSE KESHTU SHQYPTARET ZGJEDHIN NE KRYE TE SHTETIT DHE PUSHTETIT VETEM DIKTATORE PA SHKOLLE, INJORANTE DHE MEGALOMANE QE PO E MBAJNE PENG VATANIN PER T’U BERE NJE VEND NORMAL SI SHTETET E TJERA TE EVROPES?

   Kjo eshe tema e debatit sot ne gazeten DITA dhe ky eshte konkluzioni i studiuesit albanollog Fischer per shqyptaret dru me pra qe la pas Enveri me Nexhmijen.

   Ti me ke e ke KUNJIN?

   Me Enver Pederastin, me Sali Varkarin, me Like Floririn apo me Edvin Partizanin?

   Reply to this comment
 8. Arben February 25, 07:15

  Ore po jo, ky eshte armik i popullit,

  e paguan saliu qe re shkruaje ato vepra.

  Reply to this comment
 9. Populli February 25, 09:01

  Shqiperia prodhon lider Autoritare?
  Jo, jo, jo, prodhon lider Gomar!
  ishte nje malok me pare ne pushtet,
  sot ka ardhur nje idiot komplet,
  nga keta Gomare Autoritare,
  vuan e heq populli shqiptar,
  ngrihu shpejt ne revolte or milet,
  qero nga pushteti Gomeret komplet,
  se nuk ze dot kurre karar,
  kur ne qeveri ke vec Gomar.

  Reply to this comment
 10. Freiheit ist Mut ! so ein Blödsinn ...1 February 25, 10:59

  Eshte shume e thjeshte sot ,te besh analiza te Tilla
  mbi politiken shqiptare sidhe demokratine ne Shqiperi,
  ne kte art cinik madje edhe ironik e aspak Realist ,
  te ber ng Historiani Gjerman Fischer,
  kur dime se sa e veshtire eshte per shtete te vegjel
  si Shqiperia ,te jen autonom ne vendimrarrje ,si ne politikat e brendeshme por edhe ato te jashteme ,
  sepse sot politikat e shteteve ,te botes i drejtojn Bossat
  e Botes dhe Fischeri e di kte shume mir .
  Te jesh autoritar ,eshte ndryshe se te jesh Diktatore .
  Per hir te se vertetes ,sot eshte hipokrizi te flasesh ,
  me nji gjuhe te tille mbi Shqiperine ,sado gjasme realiste te tingelloj ajo perball realitetit Shqiptare .
  Nji Realitet i trishtushem i krijuar nga te Hujat ne Shqiperi ,qe pasi krijuan nji Demokrati fallse ,
  e ne krye te saj ne Shqiperi experimentuan me metoden nji tip-it Frankensteini -t duke venbdoe nji
  Produkt si sali berrisha ne krye te vendit dhe jo vetem
  kaq ,por Te Huajt “gezielt ” mbasi kishin studjuar
  ne detaje Historine e popullit Shqiptare ,
  u fokusuan ne punen e tyre ne rolin e Frankensteinit ,
  te Pflegen/ kujdesen te vetive e pasioneve me negative te shqiptareve jo vetive pozitive te tij .

  Pra ciniku Fischer qe sot kerkon te beje te paashmin,
  i di fare mire te gjitha kto se e gjitha kjo qe shofim
  e luhet sot ne politiken Shqiptare eshte nji Opera e te Europianeve te ardhur ne Shqiperi si Miq ,
  qe ne realitet mikerpitjen e shqiptarit e naivitetin e tij ,
  njerzillikun e tij e shfrytezuan ne menyren me
  cnjerezore me te paskrupullt.
  Kujtojme se jo vetem emisarte e osbe-se ,por gjithcka
  qe u katapultua ne Shqiperi nga te ashtuquajturit Aleate ,qofte si udherefyes ne rrugen e Demokracise ,
  qofte si nji misionar i pavarur , Perverse Weise ,
  sabotuan ne menyren me te pafytyre rrugen e Shqiperise drejt Demokracise se vertete duke i treguar
  Shqiptareit nji “Falsche Bild ” te Demokratise ,
  duke e cuar Shqiperine drejt Gremine si shoqeri
  dhe shtet ,duke i sjkaterruar te ardhmen .

  Dhe sikur mos te mjaftonin Org.OSBE etj gjasme
  jopolitike te stacionuara ne Shqiperi ,qe benin
  minonin gjitha nen kmbet e shqipatarit ,por …
  nuk mungonin as mbeshtetja qe ktyre organitzatave
  te Huaja ne Shqiperi i behej edhe nga Brukseli ,
  PE-ja si psh Doris Pack, Daul, etj sidhe Media
  Europiane e paguar ne shume raste edhe nga fqinjet tane maksarenj Greku Serbi , duke tentuar keshtu ,
  Te pikturojne ne Murin e Shqiperise ,
  Fytyren e Djallit !!!

  Por kto sulme te perqendruara mbi Shqiperine
  e cila per hir te vertetes nuk Ka qen asnjiher ne Rolin
  e Djallit qe hante Popuj ne Historine Europiane ,
  por qe as nga paraqitja nuk i ngjan aspak Djallit
  por perkundrazi ,ka fytyren e njeriut te mir ,te sinqert ,
  te njeriut Altruist ,me aq sa mundet ta misheroj TE MIRE Njerezore ,
  nuk munguan ,ne kto Sulme te Ndyra, ndaj Shqiperise ,
  as Historianet Europiane ,
  si Zviceriani Schmitt ,qe Herr Fischer e njef padyshim
  mir dhe patjeter te ket pir ndonji kafe ne Shqiperi me ate ,por edhe te tjere Maskarenj te Historise ,
  qe ne cdo kohe nuk kann len Helm pa sprucuar ,
  ne drejtim te Historise Shqiperise .Qellimi eshte per ne Shqiptaret i qarte ashtusi eshte edhe per bijt e Djallit
  qe perpiqen t’i shiten sot akoma shqiptareve per Engjuj
  natyrishte perball idiotave qe i rrethojne !

  Pra kjo eshte nji teme ,qe ka aq shume per te thene ,
  dhe ktu nuk eshte e mundur dicka e tille mjerishte .
  Mua do me pelqente qe Historiani Fischer ,te ishte i
  ftuar ne nji studjo ne Tv-on dhe Ne ,ti jepnim nji
  Panorame me te qarte se si duket Demokracia ne syte
  e Shqiptareve dhe kush e krijoj kte Pamje te Demokracise Shqiptare qe ne shikojme sot .

  Mbi Shqiperine u angazhua nji Arsenal i tere ,
  psikologesh ,socialogesh ,filozofesh , qe jo vetem te experimentonin me te Ardhmen e saj dhe popullit Shqiptare ,por ta conin ate drejt nji jete vetvrasjeje .
  Si mundet te zhvillohej nji Demokraci ne Shqiperi ?

  ( Leider es ist so oft im Leben ,die heimlichen Träumen, oft werden klein geprügelt ,so dass sich die meisten nie trauen ,einen Versuch zu Starten )

  dhe kte filozofi te presuarit te ndjenjes ,shoqeruar edhe me traumatizimin ,qe i behet ne praktike
  nji shoqerie ,nepermjet nji Rregjimi pseuoDemokratik ,
  dhume represioni ,mizerje ,Krimi , injorance ,
  e njihnin mire te Huajt se cfar produkti nxirte ne Shqiperi , duke ber qe gjithcka ne ate vend jo vetem te deshtoje ,por shume me keq .

  Mjerishte ne jemi ata ,”Ufo”-t ,qe Bota e Huaj eshte akoma duke na studjuar ,si ka bere gjithmon vite me radhe .
  Deri para viteve 90-et ne ishim pak te njohur
  per te huajt .
  Ne zbritem ne Toke vetem mbas shperthimit te

  Bombes se Halese Berthamore ,
  Coduar # 10 sb shpellar !

  Kishte popuj na pane me interes e simpati ,
  te tjere qe tremben ,
  kishte nga ata qe qysh me pare prisnin ate Moment
  ose kishin planifikuar tashme se c’do benin me Shqiperine ,
  duke e interpretuar kte zbarkim mbi Toke te shqiptarit ,
  si te kishim ardhur me misionin te zhduknim civilizimin mbi Toke !!!

  Dhe ndodhi ajo qe ndodhi .
  Djalli e drejtoj shtizen atje ku donte

  Interviste interesante ber Historianit berishjan mikut te Schmitt-it
  ( Fischer Fritz ,fischt frischeN Fische )

  shqiptareve

  Reply to this comment
 11. gjermani i fundit February 25, 15:44

  ky Bernd Shusteri qenka edhe psikolog i madh, kuptoka fabrikat e popujve se çfare prodhojne. Po pse, Merkel nuk eshte autoritariste? 20 vjet duke drejtuar, do thuash qe eshte populli gjerman qe prodhon Merkela autoritariste?

  Reply to this comment
  • intelektuali February 25, 17:41

   Gjermanet e Merkelit prodhojne midis shume gjerave MERCEDES-BENZ-in ndersa dallkauket si puna jote prodhojne vetem Enverin, Saliun, Liken dhe Edvinin.

   Kur shqyptaret do te fillojne te prodhojne dicka qe mund te shitet ne tregon e lire te Botes, atehere do te ndalojne te prodhojne Rilindje Enveriste te dallkaukeve lakmitare dhe autoritare me pushtet

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 25, 18:31

   mono
   këtu ja ke fut fisherit!!ska ça thotë!!
   ke thënë me të vërtetë fjalën e fundit!
   shqipëria e ka bërë atë që thotë ai!!deri më sot nuk ka pasu asnjë kryetar shteti demokrat!duke lënë mënjanë ismaol vlorën të tjerët të tillë kanë qënë!!isht enjë periudhë shumë e shkrutër,ku unë personalisht mendova se kishim mësuar diçka nga demokracia,zëvëndësimet nano-meta-majko-nano!por me nanon dy u pordh gjithëçka!!
   mono në vënd që të ndjehesh i ofendura dhe të fillosh ti tregosh se dhe gjemania bën të njëjtën gjë si ne,përpiqu të kritikosh autoritarët tanë!!
   provo ta bësh vëndin tënd demokratik sepse duke sharë gjermaninë,nuk demokratizohesh ti!!
   duke bërë njehsimin e tjetrit me veten,nuk bën gjë tjetrën veçse mpin egon tënde të sëmurë!!gënjen vetveten!

   Reply to this comment
 12. T. Topi February 25, 18:59

  Dordolecët po përjetojnë dimrin e vetmisë së madhe njëlloj si duíkur ati i tyre shpirtëror…

  Me je bërë për t’u flakur në kazan,
  Moj “fshikullimë e fundit” rilindjote,
  Justifikimet “fajet i ka bota” s’i ha njeri,
  Daçibaot i pjell vetëm mëndësia jote !

  Reply to this comment
 13. Gjorku February 25, 21:20

  Ne nuk jemi fjala e fundit ! – thotè Fischer ….Shqipèria prodhon autoritarè ! Mund tè jetè disi e tèrzgjatur kjo thènie e tijè, sidoqoftè Ai e pranon vetè se nuk èshtè fjala e fundit. Shqipèria nè historinè e sajè mbi njè shekulli ka prodhuar autoritarè, kjo nè vartèsi tè kushteve dhe rrethanave tè sajè mjaftè tè vèshtira historike. Po tè bèjmè paralelizèm e tè themi se tè gjitha gratè mund tè lindin fèmijèt e tyre duke kryer mardhènje me burra. Kèto mardhènje bèhen me mirèkuptim dhe dashuri nga njè anè dhe me njè imponim ose dhunè nga ana tjetèr. Atèherè si do tè jenè fèmijèt e tyre zoti Fischer ? Ashtu si gratè edhe shoqèria njerèzore prodhon ” autoritarèt ” e sajè. Mè thuaj mr. Fischer nèse gaboj kur tè them qè ” autoritarè ” tè mirè qè shoqèria shqipètare ka prodhuar janè Ismail bej Vlora, Fan : S. Noli dhe Enver Hoxha nè ide dhe nè vep ra me flamurin e lirinè e kombit Kurse ” autoritarèt e tjerè nga Zogolli Berisha janè autoritarè nè ide dhe vepra pèr t’ju kundèrvènè shqipèrisè dhe shqipètarève. Duke e mbyllur Mr. Fischer njè vènd i rethuar historikisht nga mbretèri e qeveri shoviniste, kurrè nuk mund tè bèjè ballè sulmeve tè vazhdueshme tè tyre pa praninè e njè AUTORITARI qè tè qèndrojè nè krye tè kètijè populli siç qe Enveri. Besoj qè kur shqipètarèt tè bashkohen mes tyre nè njè europè, vèndin e auroritarève do ta zènè artistèt dhe sportistèt, pasi shkrimtarèt autoritarè nuk i ndryshojmè !

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 26, 09:41

   gjork
   prap ne dalim nga çështja!!
   ai thotë një fakt të pa kundërshtueshëm:të gjithë kanë qënë nga(ky thotë vetëm autoritarë) autoritarë në diktatorë!!
   ti tashti del me arsyetimin” kjo nè vartèsi tè kushteve dhe rrethanave tè sajè mjaftè tè vèshtira historike”,në varësi apo jo,prapë nuk mund të thuhet se nuk kanë qënë autoritarë!!
   ku qëndron e keqja e autoritarizmit,diktaturës??
   ajo qëndron në faktin e thjeshtë se në shumicën e rasteve autoritarizmi sjell një mirqënje,sjell një stabilitet të shtetit për ta shkatërruar tërë shtetin në fund të saj!!
   po të marrim dy rastet ekstreme të dy diktatorëve të shekullit të 20!!
   hitleri dhe musolini!të dy me ardhjen në pushtet sollën stabilitet dhe mirqënje në shtetet e tyre!!por e mbyllën të dy me katastrofa shtetërore dhe botërore!!
   e njëjta gjë dhe me enverin!!solli stabilitet dhe mirqënje,por në fund politika e tij nuk iu përshtat kohës!pra patëm fundin që patëm!!mund të thuash se ka pasur shumë faktorë që ndikuan në atë fund!?
   shumë e drejtë,dhe unë jam me ty,por në të njëjtën kohë prap them se politika nuk iu përshtat kushteve të kohës!ajo mbeti e ngurtë gjë që solli shkatërrimin.
   ajo u tregua tmerrësisht e ngurtë si në planin kombëtar dhe atë ideollogjik!!
   në planin kobëtar,e kam mbështetur dhe e mbështes akoma,por në planin ideollogjik nuk mund ta mbështes,sot në kushtet që jei dhe me njohuritë që kam!!
   si diktatura kanë filluar dhe shtete si koreja e jugut,por ndryshimet e mëvonëshme kanë bërë që të jenë mëse demokratike!!
   shëmbull tjetër për autoritarizmin,temporar,kemi turqinë!!
   grushtet ushtarake të shtetit,autoritarizëm për të sjellë stabilitet,kanë sjellë demokracinë më pas!!
   autoritarët lindin në shete ku baza popullore është o në limitin e rendit dhe të mirqënjes o nuk ja ka idenë e demokracisë!!
   në rastin tonë përparsi ka mungesa e njohjes së demokracisë!pra si mentalitet ne nuk kemi pranimin e një mendimi ndryshe!për ne i vetmi mendim ndryshe është kur unë mendoj ndryshe,dhe jo kur tjetri mendon ndryshe!!ne mbrojmë të parin e “frisit”,pavarsisht se e shohim se ai dhunon “fisin tjetër”!!
   ne mbrojmë krimin,korrupsionin,dhunën tonë dhe demonizojmë të njëjtat sjellje të kundërshtarit!!
   ne në vënd të themi se “çndodhi??ne u bëmë njëlloj si ai që kemi sharë!”ne themi “ai ka qënë ë i keq se ne”!!
   pra në këtë moment ne kemi mbajtur të keqen,pranojmë që jemi të këqinj,por më pak se tjetri!!
   në vënd që të themi “ne nuk duhet të jemi më pak të këqinj,por të jemi të mirë!të bëjmë atë që ai nuk ka bërë!!”
   një thënje fare e thjeshtë dhe tmerrësisht domethënëse thotë”nuk është e nevojshme një fe,një ideollogji të të tregojë dallimin ndërmjet të mirës dhe të keqes!nqs ti nuk mund të dallosh ndryshimin ndërmjet të mirës dhe të keqes!?
   atëherë ke probleme me NDËRGJEGJEN TËNDE!”
   pra ne kemi probleme me ndërgjegjen tonë!!
   ti dhe unë e dimë fare mirë se çështë e mira dhe e keqja!!
   prandaj duhet ta vëmë në jetë dhe jo të nxjerrim arsyetime për të vazhduar të bëjmë KEQ!!

   Reply to this comment
 14. Arber I February 25, 23:33

  Nese nuk permiresohet Kushtetuta e dhjere me 23 prill 2008, Shqiperia do te mbetet bace me diktatore. Vete fakti qe deputetet zgjidhen me listen e kryetarit te partise eshte diktature e paster fare!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 26, 10:16

   një nga faktorët është kjo që përmënd ti!!
   të sanksionosh me ligj autoritarizmin,nuk ka nevojë për të diskutuar më shumë!!
   në amerikë një gjë e tillë nuk vjen në pyetje!!
   psh për të zgjedhur presidentin fillohet me një “konkurs” të përgjithshëm!kush ka guximin mund ta fillojë garën!!asnjë lloj pengese!!
   këtu tek ne gjëja e parë që thuhet është “KËRKON TI MARRË PUSHTETIN”sikur pushteti të ishte pronë personale,ose më keq ndonjë gjymtyrë e personit!
   tek ne harrohet se ai që ka pushtetin ja ka “marrë dikujt tjetër”!
   si në rastin e klinton,bush dhe obama,për mandatin e dytë asnjë herë nuk u tha se kundështarët e tyre “kërkojnë të marrin pshtetin”,por u tha se në garën për president është presidenti në fuqi dhe persona të tjerë!!pra presidenti në fuqi nuk quhej “personi që ka pushtetin”por thjeshtë një pjesmarrës në garë!!
   asgjë më tepër!!
   të tjerët nuk ishin “marrës pushteti”por thjeshtë njëlloj si presidenti në fuqi pjesmarrës në garë!!
   që këtu fillon demokracia!ndërmejt sfidantëve,pjesmarrësve nuk kemi marrje dhe mbrojtje pushteti,POR garë për pushtet!pra çdo herë është hera e parë!pavarsisht se mund ta fitosh për herë të dytë!!

   Reply to this comment
 15. gjermani i fundit February 26, 00:14

  po edhe ne o nastro te prodhojme ty, qe je trangull nga mendja por kungull nga dhembet e poshte. Nuk eshte faji jot, gjysmen e pare ta ka çuar dem Enveri me shoke, gjysmen tjeter ta ka bere kafe farmak Tajvani.S’ke lene ndonje pjese tenden ta menaxhosh vete, prandaj. Ka qeverisje te mira ose jo, varen shume nga kushtet e dhena dhe motivimi. Duhet te jesh vend i pavarur qe te drejtosh si duhet, ndryshe te japin nje shkop dhe te levizin fijet nga prapa si dordolec, e po nuk bere ti te heqin e vene kukullen tjeter.

  Reply to this comment
 16. alphade February 26, 00:34

  Z. Fisher ! E gjithe Lindja dhe akoma me shume Azia prodhon autoritare, diktatore dhe “kulte individi” . Kjo
  eshte nje semundje qe per t’u sheruar kerkon shume
  vite e dekada. Ky fenomen ne Europen Lindore eshte
  reminicence e L2B, ku shume nga keta lider qe udhe-
  hoqen luften kunder nazi- fashizmit e kinsideruar veten
  te legjitimuar per perjetesimin e udhehqjes se vendit nga
  keta . Me kalimin e kohes, deliri per mbajtjen e konsolidi-
  min e pushtetit u shndrrua ne paranoje dhe kjo coi pike-
  risht ne lindjen graduale te kultit te individit duke ndjekur
  rrugen e “IDESE ABSOLUTE” hegeliane qe con ne me-
  nyre te pashmangeshme ne persosmeri dhe ne pershki-
  min e trajektores se “IDESE” duke ligjshmeruar modelin
  universal prusian te pushtetit te Bismarkut.
  Qe nga ajo kohe etja per pushtet e liderve ka ardhur duke
  rrenjosur gjithenje e me teper duke sponzorizuar e fryme-
  mezuar kultin e individit me qellimin e vetem: perjetesimin
  e PUSHTETIT ….!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 26, 12:18

   nëse në kohët e lashta, me përjashtime të vogëla,dhe në mesjetë kishim pushtet të marrë me forcë,dh emë pas të ngritur në kultin e “burimit nga e drejta hyjnore”e pushtet mbajtësit,gjatë kohës së re kemi po të njëjtën gjë!marrje me forc dhe më pas kultin e individit që “shpëtoi shtetin dhe popullin”!!kjo mënyrë u bllokua shumë shpejt në amerikë dhe më pas ndryshoi dhe në europë me kalimin e kohës!!
   kulti i individit,nuk është një fenomen që mund të zhduket!!ai është shumë i rrezikshën dhe në vëndet me demokraci të përparuar!!në vëndet me demokraci të pazhvilluar ose të panjohur është mëse normal!!sepse populli nuk është në gjëndje të kuptojë se individi nuk ka bërë gjithçka i vetëm!sepse individi nuk mund të bëjë gjë pa përkrahjen e të tjerëve,sepse individi e ka të vështirë të jetë i drejtë,kreativ dhe i pranueshëm për të gjithë për kohë të gjatë!!
   sepse një vënd nuk ka nevojë të shkojë gjithnjë përara!një vënd ka nevojë dhe “të rrëzohet për të mësuar të ecë”!pra demokracia kjo është,nuk është sistemi perfekt,”duke u rrëzuar mësohet të hecësh”!
   ne si shqiptarë nuk e kemi idenë e fjalës demokraci!!
   që në momentin e parë ne kuptojmë se demokraci është vetëm arritja në pushtet!por pas ardhjes në pushtet,mund të fillojë diktatura!fillohet me pushimet nga puna të kundërshtarëve,dhe punësimin e mbështetësve!!pra shqiptari që votoi demokratikisht,njeriu i thjeshtë,që në momentin e parë fillon e i kërkon të mbësteturit të tij të këthehet në diktator!!”më siguro vënd pune duke larguar kundërshtarin”!pra në vënd të thotë “kundërshtari është më i zoti se unë,ose duhe të krijosh mundësinë për vënde të reja pune,për zhvillimin e politikave të drejta,dhe jo të ndërrosh vëndet e punës”!!
   politikanët kanë fajin e tyre,por fajin kryesor e kemi ne si popull!mbështetja që ju bëjmë me veprim a mos veprim politikave të tyre të gabuara,fajtore!!
   ne jua përjetësojmë pushtetin!dhe për çfarë??
   që ata të jenë të mëshirshëm të na japin atë që është tona!të kërkojmë si lëmoshë atë që na përket!!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*