Shqipëria shpëton 36 migrantë afganë në detin Egje

August 21, 2019 20:36

Shqipëria shpëton 36 migrantë afganë në detin Egje

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka me anë të një postimi në rrjetet sociale njofton se 36 shtetas afganë u shpëtuan nga anija “Oriku” e Forcës sonë Detare, gjatë patrullimit në detin Egje.

Xhaçka thotë se tetë gra dhe nëntë burra u shpëtuan nga anija shqiptare “Oriku”.

Në bashkëpunim me Agjencinë Evropiane të Kufijve (Frontex) u janë dorëzuar autoriteteve lokale.

Postimi i Olta Xhaçkës:

36 shtetas afganë u shpëtuan nga anija “Oriku” e Forcës sonë Detare gjatë patrullimit në detin Egje.

Ekuipazhi shqiptar pikasi gomonen ku gjendeshin 19 fëmijë, 8 gra e 9 burra dhe në bashkëpunim me Frontex ia dorëzuan autoriteteve lokale.

Krenare për detarët tanë!

j.l./ dita

August 21, 2019 20:36
Komento

3 Komente

 1. E. Kafazi August 22, 09:16

  Kë të besosh e kë të mos besosh? Njona thotë se e shpëtoi një anije (peshkarexhë !?), gazepi me zile shkruan e shpëtoi Shqipëria (!?), kurse unë (po ja fus kot) them se duhet ta ketë shpëtuar Frontex.

  Pse do thoni ju?

  Se sipas gojëve të liga Frontex do e shtoje gradualisht prezencen e saj në afërsi të kufirit dhe brigjeve. Prisni prisni se shkeli parë gjë akoma…

  Reply to this comment
 2. fabi August 22, 10:58

  Shpetim! Ky eshte bashkepunim me trafikantet!!! Tani ngopjani greqise & europes kete mall te skaduar!

  Reply to this comment
 3. Lani August 22, 12:17

  I shpetoi apo i arrestoi???

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim