“Shqipëria të dorëzojë gylenistët, janë rrezik për sigurinë kombëtare”

February 12, 2020 11:49

“Shqipëria të dorëzojë gylenistët, janë rrezik për sigurinë kombëtare”

Duke iu referuar vazhdimisht Ministrit të Jashtëm në Detyrë si vëllai im Genti, kreu i diplomacisë turke, Mevlut Cavusoglu i kërkoi edhe njëherë Shqipërisë të dorëzonte të gjithë gylenistët që sipas tij strehohen në vendin tonë.

Sipas ministrit të jashtëm turk, numri i anëtarëve të FETO-s në Shqipëri arrin në qindra dhe përbëjnë rrezik për sigurinë kombëtare të vendit tonë.

Duke folur në një konferencë për shtyp në Tiranë, Cavusoglu deklaroi se ia kishte kërkuar dorëzimin e tyre jo vetëm Cakajt, por edhe kryeministrit Edi Rama, të cilit po ashtu iu referua si “vëllai im Edi”.

“FETO nuk është kërcënim vetëm për Turqinë, por edhe për vendet ku ndodhet. FETO kontrollohet nga shërbimet sekrete të disa vendeve. Ne dëshirojmë kthimin e tyre në Turqi. I kemi shpjeguar vëllezërve tanë shqiptarë për rrezikun që paraqet kjo organizatë. E kemi paralajmëruar edhe kryeministrin Rama, por edhe Gentin se çfarë kërcënimi paraqet FETO për Shqipërinë”, deklaroi ministri i jashtëm turk, duke kujtuar se Ankaraja është një nga investitorët më të mëdhenj në Shqipëri, sidomos në fushën e arsimit.

“Bashkëpunimi është rritur edhe më shumë pasi është hapur universiteti i Nju Jorkut nga Universiteti Marif. Presim dhe mbështetjen dhe kontributin e palës shqiptare. Në fushën e arsimit do vazhdojmë të ndihmojmë Shqipërinë”, theksoi Cavusoglu

Ai njoftoi po ashtu se presidenti Erdogan do të vizitojë së shpejti Shqipërinë, në kuadër të forcimit të bashkëpunimit dy palësh. Cavusoglu deklaroi se Shqipëria ka marrë “disa hapa” për përjashtimin e anëtarëve të FETO-s dhe kërkoi që të “vazhdojë përpara”.

“Nuk ka shifra se sa anëtarë të FETO-s ka në Shqipëri, por ka me qindra. Kemi kërkuar rikthimin e tyre. Shqipëria ka hedhur disa hapa, presim që të vazhdojë përpara me to. Nuk duam që anëtarët e FETO-s të qëndrojnë në Shqipëri, Ja shpjegova vëllait tim Gentit dhe do t’ia shpjegoj edhe kryeministrit Rama se FETO përbën rrezik për sigurinë kombëtare”, tha ai.

Vizita e Cavusoglt vjen vetëm pak javë pasi Shqipëria dëboi një mësues turk që kishtë kërkuar azil politik në vendin tonë, një lajm që shkaktoi një skandal të madh diplmatik në vendin tonë.

Qeveria shqiptare e ka mohuar, por mediat turke raportojnë se  agjencia e inteligjencës turke, MIT, ishte përfshirë në mënyre direkte në ekstradimin e një shtetasi turk që akuzohej për përkrahjen e klerikut turk Fethullah Gulen më 1 janar.

Së bashku me të ishte edhe shoku i tij, Selami Simsek. Ky i fundit, ndodhet në burg, dhe por dyshohet se ka kërkuar azil politik në Shqipëri, duke ndjekur të njëjtën procedurë si miku i tij i deportuar në Turqi.

Mësuesi Harun Celik u arrestua në Shqipëri në korrik të vitit 2019 kur u përpoq të udhëtonte nga Kazakistani në Kanada përmes Tiranës me dokumente false.

Mediat turke e kanë cilësuar dëbimin e Celik si një ” operacion të suksesshëm” të kryer nga MIT, por Shqipëria insiston që gjithçka ishte bërë në përputhje me procedurat normale.

Qeveria shqipare gjithashtu ka mohuar që kthimi i detyruar i Celik në Turqi ishte një produkt i marrëdhënies së ngushtë midis kryeministrit shqiptar Edi Rama dhe Presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan.

j.l./ dita

February 12, 2020 11:49
Komento

14 Komente

 1. Bushatlliu February 12, 12:01

  Amerika, nuk e dorezon Gylenin, perse ne duhet te dorezojme gylenistet

  Reply to this comment
 2. Kakadiplomacia e Rames February 12, 12:06

  Shihni sesi rri si vellau i turkut Mevlut, “si Kaka ne shi”!

  Reply to this comment
 3. anticensurë25642654 February 12, 12:28

  mirë mo që e lexuam se ça ka thënë vëllai i burrit dhe dhndrrit të lindës,po se çfar tha kakaj nuk e lexum askund!!
  se ka lon zagari i erdoganit me fol zagarin e ramës apo skishte ça me thonë ky llafazani i lexum i dobiçit të burgajetit??

  Reply to this comment
 4. Spartaku February 12, 12:30

  O karakurva e pederstit rama Turqia eshte kete vit ne G 10 o karagjoz ,prandaj me respekt o palikarr se nuk eshte Serbia Kurve ajo ta hap farfallen mire Turqia kur vjen puna .nje shkendije pret e do lahen ato vrasje mizerje qe keni bere nder vite pederasta te ndyre.

  Reply to this comment
 5. Pirdh pirdh se lirohesh February 12, 13:18

  Mevluti ” vella ” me Gentin , mbretin lir ! !!!
  Ha haaa ik o turkoshak leshi. Gylenostet jane puna juaj , jo problemi yne. Asnje gylenist mos dorezojne. Skemi pune ne me luften politike te Erdoganit ne Turqi.
  Turp e faqe zeze per Ramen , Veliajn dhe PD qe u ngrene pllakata ne Shqiperi anadollakeve turq.
  Rrofte SHBA per ne.

  Reply to this comment
 6. Turk=grek=serb February 12, 13:21

  Mazllem RROFTE AMERIKA.

  Reply to this comment
 7. intelektuali February 12, 14:23

  PO SIKUR ERDOGANI TE IKE DHE TE THYEJE QAFEN DHE NE PUSHTET TE VIJNE GYLENISTET NE CILEN BRIME MIU DO TE FUTET EDVIN DROGA?

  sepse:

  Te njejtin skenar luajti me presidentin amerikan Trump kur e anatemoi dhe e shau me liber shpie si rrugac halabak nga CNN me urdher nga mafiozi George Soros,

  qe:

  KU I SHKEL KEMBA NUK MBIN BARI

  dhe qe:

  ESHTE FAJTORI KRYESOR I KATRAHURES QE PO PERJETON SOT SHQYPNIA.

  Reply to this comment
 8. Vasili February 12, 14:33

  Nuk na thate,qe a e pranoi,Genti atesine Erdogan,me nenen e tij kosovare.
  Mire ahere ky lloj bastardesh te ndyre,per interesa te ulta,vajten dhe u shkerdhyen te gjithe si familje,duke u denatyruar ne turq,por dhe tani qe ka mbi nje shekull,qe Europa e largoi ate flame,perseri keta perverse vulgare,nuk e durojne tu marrin vrimat ajer dhe perseri e deshirojne Baben,tju rrije siper me hajdarin brenda.

  Reply to this comment
 9. Arben February 12, 18:47

  Amin o Sulltan

  Reply to this comment
 10. mirel February 12, 19:06

  Ja dhe Mevluti me gjithe birin e tij turkun e vogel Kaka.
  Sikur e ka nxjerre nga “hundet”

  Reply to this comment
 11. Gzim Kulufi February 12, 19:24

  Kolona e peste prej disa qindra njerezish e Erdoganit, te ashtuquajturit gyleniste, fetaiste, kemaliste, pacifiste, etj., na kane mbetur ne dere! Ti dorezojme, turperojme veten! T’mos i dorezojme, demtojme veten! Na e ka futur Erdogani dhe nuk kemi nga e levizim me!

  Reply to this comment
 12. Aleksander Thana February 12, 22:55

  Shqiperia duhet te perzere turqit, iranianet dhe janullet, qe te marre fryme lirisht.

  Reply to this comment
 13. era! February 12, 23:37

  Hasmi i vjeter nuk behet kurre mik i ri=thonin te paret tane.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim